arama


Youtuber Olarak Gelir Elde Etmek

youtube görsel
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

İnternet dünyası ile ilgili en çok duyduğumuz kelimelerden bir tanesi Youtuber’dir.  Peki nedir bu youtuber?  Neden bu kadar konuşuluyor? Nasıl youtuber olunur? Youtuber olarak para kazanmak mümkün müdür? Gelin bu sorulara birlikte cevap verelim.,

Öncelikle youtuberin ne demek olduğunu açıklayalım. Video paylaşım platformu hepiniz biliyorsunuzdur. Dünyada en çok kullanılan video sitesi kuşkusuz youtubedir. Youtube Google şirketinin bir hizmetidir. Bilindiği üzere google şirketinin bir çok hizmeti vardır. Bunlarda bazıları; Gmail, Google+, Youtube,  Google Play, Drive, Adsense, Google Çeviri, Google Haritalar ve burada belirtmediğimiz başka hizmetleri de mevcuttur.

Google hizmetlerinde bir tanesi olan Youtube video paylaşım platformu Youtuberlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

youtuber

 

 

Youtuber; youtube video paylaşım platformunda paylaştığı videoların popülerleşmesi ile ünlenen kişiler.

 

 

 

Gençler arasında günden güne popülerleşen youtuberlik insanların hem kendini ifade edebilmesi hem de iyi bir gelir elde edebilmesi için güzel bir fırsattır. Herhangi bir konuda bir uzmanlığınız varsa bu yeteneğinizi kullanarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Ya da insanların sizi izlemesi için kendinize has bir tarzınız, insanları cezbedecek bir yönünüz var sa da youtuber olabilirsiniz. Örneğin komik olduğunuzu düşünüyorsanız çekeceğiniz videoları yükleyerek popüler olabilirsiniz. Sesiniz güzelse videolarınızı çekip insanların sizi izlemesini sağlayabilirsiniz. Ya da başka bir çok özelliğinizi çekeceğiniz videolarla insanlara göstererek hem kendinizi tanıtabilirsiniz hem de iyi bir kazanç sağlayabilirsiniz.

Nasıl Youtuber Olunur?

Öncelikle kendinizden youtubeden bir kanal açmanız gerekmektedir. Youtubeden hesap açmak için gmail hesabınızın olması yeterlidir. Kanalınız ekledikten sonra çektiğiniz videoları ekleyerek insanların izlemesini ve kanalınıza abone olmalarını sağlamalısınız. Bunu yapmak için ilk başta paylaştığınız videoları sosyal medya aracılığıyla paylaşarak kanalınızı tanıtabilirsiniz.  Kanalınıza 1000 kişi abone olduktan sonra googlenin başka bir hizmeti olan Adsense baaşvurup reklam alabilirsiniz. Böylece yükleyip izlettiğiniz videolarda çıkacak olan reklamlardan para kazanabileceksiniz.  Kanalınıza abone sayısı artıkça daha çok tanınacaksınız ve daha çok kazanacaksınız.

Youtuber olmak istiyorsanız unutmamanız gereken bir şey var. Youtube kanalınıza yükleyeceğiniz videolar tamamen özgün olacak. Özgün olmazsa zaten hem kimse başka kanallarda da bulacağı videolar için sizi takip etmez, hem de telif haklarından dolayı başınız belaya girer. Unutmamanız gereken başka bir husus da takipçilerinize değer vermeniz gerekir. Onların size yapacakları yorumlara saygı çerçevesinde cevap verip onlara değer verdiğinizi göstermeniz gerekmektedir. Olumlu eleştirilerin yanında olumsuz eleştiriler de alabilirsiniz. Bu durum karşısında takipçileri kızdırmak yerine olumsuz görülen durumları ortadan kaldırmaya çalışmalısınız.

Youtuber Olarak Para Kazanmak

Yukarıda da belirttiğimiz gibi. Youtube kanalınız yeterince popülerleştikten sonra videolarınız izlenme sayısı oldukça artacaktır. Her izlenme de size kazanç olarak dönecektir. Hiçbir popülerliği olmadığı halde youtube’ye yüklediği videolarla popülerleşip aylık binlerce lira kazanan youtuberlar var. Bunları burda paylaşmamıza gerek yok zaten bir çoğunuz bazılarını tanıyorsunuz. Evet kendinize güveniniz tam ise youtuber olarak çok ciddi paralar kazanabilirsiniz şimdiden bol kazançlar.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI