arama

Geleceğinizin Kariyeri İçin En İyi Meslek Lisesi Bölümleri

En iyi meslek lisesi bölümleri hangileridir
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

En iyi meslek lisesi bölümleri, her liseye geçiş yapacak öğrenci için önemlidir. Güzel bir gelecek hazırlamak ve çok para kazandıran meslekler arasından bir meslek ile uğraşmak için hazırladığımız yazımızı inceleyin.

Her sene öğrenciler liselere giriş sınavı (LGS) için büyük emekler harcıyor. Bu öğrenciler arasında tabi ki meslek lisesi bölümlerinde okumak isteyen öğrenciler de azınlıkta değil. Düz liselerden mezun olan öğrencilerin yorucu bir üniversite maratonuna hazırlanmaları gerekirken en iyi meslek lisesi bölümü okuyan öğrenciler ise iş hayatına atılmada daha erken davranabiliyorlar. Ama hangi meslek lisesi bölümü en iyisi, tabi ki bu konuda ciddi bir araştırma yapmak gerekir.

Hazırladığımız bu yazımızda, liseye geçme aşamasında olan öğrencilere sunacağımız en iyi meslek lisesi bölümleri yer almaktadır. Hazırladığımız bu yazı, internet sitelerinde en iyi meslek lisesi bölümleri üzerine öğrencilerin yaptıkları yorumlar değerlendirilerek hazırlanmıştır. Siz de yazımızın altına yorum yazarak fikirlerinizi bize sunabilirsiniz.

En İyi Meslek Lisesi Bölümleri

En İyi Meslek Lisesi Bölümleri

Mesleki alanda öğrenci yetiştiren meslek liseleri, Türkiye’nin 81 ilinde bulunur. Ancak her öğrenci, en iyi bölümde okumak ister ki bu da en doğal haklarıdır. 60’tan fazla bölüm ve alt dalları bulunan meslek liselerinde, en iyi meslek lisesi bölümleri kazanmak için birbirleriyle kıyasıya yarışan öğrenciler, sonuçların memnuniyet verici olabilmesi için tabi ki sadece aldıkları puanla sınırlı kalmayıp iyi bir meslek lisesi bölümü de tercih etmelidir.

Yazımızın bu kısmından sonra sizler için derleyerek hazırladığımız en iyi 6 meslek lisesi bölümü hakkında bilgi vereceğiz. İşte en iyi meslek lisesi bölümleri…

Bilişim Teknolojileri

Bilişim Teknolojileri

Bilişim teknolojileri bölümü, meslek liselerinin en iyi bölümlerinden biridir. Zamanımızın da teknolojiye odaklı olarak ilerlemesi, gelecekte bu mesleğin daha da parlak bir zirvede olacağını gösteriyor. Bilişim teknolojileri bölümünde, Ağ İşletmenliği, Bilgisayar Teknik Servisi, Veri Tabanı Programcılığı ve Web Programcılığı olmak üzere toplam 4 alt dal vardır.

Bizim size önerimiz, gelecekte iyi bir yere gelmek istiyorsanız web programcılığı bölümünü tercih etmenizdir. Pandemi dönemiyle birlikte iş yerlerinin internet alanına ne kadar çok eğilim gösterdiklerini hep birlikte gördük ve bu böyle devam ederek ilerleyen zamanlarda tüm ihtiyaçlar artık internet siteleri üzerinden görülmeye başlanacak.

En iyi meslek lisesi bölümleri arasında yer alan Bilişim teknolojileri bölümünü bir kenara not ederek diğer bölümlere bakalım.

Ağ İşletmenliği

Ağ işletmenliği

En iyi meslek lisesi bölümleri arasında yer alan ağ İşletmenliği bölümü, bilgisayar ve ağ teknolojileri hakkında eğitim veren bir bölümdür.

Öğrenciler, ağ yönetimi, güvenlik, yedekleme ve kurtarma gibi konularda eğitim alırlar. Ayrıca, ağ yazılım ve donanımın yapılandırılması, kurulumu ve bakımı gibi uygulamalı beceriler de öğrenilir.

Bu bölümü okuyan öğrenciler, ağ yöneticisi, ağ teknisyeni, sistem yöneticisi gibi mesleklerde çalışabilirler. Teknoloji bir bilgisayarın popüler olduğu günümüzde, meslek edinmek ve gelecek kaygılarından sıyrılmak isteyenler için önerilebilecek en iyi meslek lisesi bölümleri arasında yer alan ağ işletmenliği bölümü, gelecek kariyeriniz için iyi bir seçim olacaktır.

Veri Tabanı Programcılığı

Veri Tabanı Programcılığı

Meslek lisesinde bölüm seçerken tercih edebileceğiniz en iyi meslek lisesi bölümleri arasında yer alan veri tabanı programcılığı da geleceğiniz için kariyer planlamasında tercih edebileceğiniz bir diğer bölümdür.

Veri tabanı programcılığı, veri tabanı sistemlerinin tasarımı, kurulumu, yönetimi ve bakımını içeren bir alandır. Bu alanda, veri tabanı yöneticileri ve programcılar veri tabanı sistemlerini kullanarak, veri tabanının güvenliğini sağlamak, performansını optimize etmek ve verileri yedeklemek gibi işlemleri gerçekleştirirler.

En iyi meslek lisesi bölümleri arasında yer alan veri tabanı programcılığı, kariyer hedefinizi iyi şekilde planlamak ve para kazanmak için tercih edebileceğiniz bir bölümdür. Günümüzde en çok para kazandıran meslekler arasında da değerlendirilmektedir.

Acil Sağlık Hizmetleri

Acil Sağlık Hizmetleri

Sağlık dalları, her dönem için en iyi meslek grupları içerisinde yer alır. En iyi meslek lisesi bölümleri arasında da yer alan acil sağlık hizmetleri, her dönem gerekli bir meslek olduğu için gelecekteki hayatınızı olumlu olarak etkileyecek bir bölümdür.

Acil sağlık hizmetleri, acil durumlar için tasarlanmış olan sağlık hizmetleridir. Bu hizmetler, hastanelerde acil servisler, ambulanslar ve acil sağlık ekipleri tarafından sunulur. Acil sağlık hizmetleri, insanların hayatını kurtarmak veya ciddi sağlık sorunlarını önlemek için hızlı ve etkili bir şekilde tepki vermeyi amaçlar. En iyi meslek lisesi bölümleri arasında yer alan bu bölümde alacağınız eğitim, üniversitede hangi bölümü seçmeniz gerektiği ile ilgili bir ön fikir de olabilir.

Makine Teknolojisi

Makine Teknolojisi

En iyi meslek lisesi bölümleri arasında yer alan makine teknolojisi bölümü de seçebileceğiniz iyi bölümlerden biridir. Makine teknolojisi ile ilgili temel eğitimlerin alındığı bu bölümde, bazı pratik işlerin yaptırılması, öğrencilerin teknoloji ile daha yakın olmalarını etkiler.

Hem üniversitede kaliteli bir bölüm seçmenin ilk adımı olarak kabul edilebilecek makine teknolojisi bölümü, para kazandırması bakımından da en iyi bölümler ve meslekler arasında yer almaktadır.

Elektrik Elektronik Teknolojisi

Elektrik Elektronik Teknolojisi

Birçok alt dalı bulunan ve en iyi meslek lisesi bölümleri arasında yer alan elektrik elektronik teknolojisi de tercihleriniz arasına almanızı önerdiğimiz bölümlerden biridir. Özellikle de güvenlik sistemleri, görüntülü ve ses sitemleri ile endüstriyel bakım onarım alt dalları, geleceği en parlak olan bölümler arasında yer almaktadır.

Teknik servisler hususunda kendinize güveniyor ve ilerleyen zamanlarda böyle bir iş yapabileceğinizi düşünüyorsanız elektrikli ev aletleri teknik servis bölümü de tercih edebileceğiniz diğer en iyi meslek lisesi bölümleri arasında yer alıyor.

Elektrik Elektronik Teknolojisi Alt Dalları

 • Bobinaj
 • Büro Makinaları Teknik Servisi
 • Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü
 • Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servisi
 • Elektromekanik Taşıyıcılar Bakım Onarım
 • Endüstriyel Bakım Onarım
 • Görüntü ve Ses Sistemleri
 • Güvenlik Sistemleri
 • Haberleşme Sistemleri
 • Yüksek Gerilim Sistemleri

Denizcilik

Denizcilik

En iyi meslek lisesi bölümleri arasında yer alan denizcilik bölümü, geçmişten günümüze kadar en çok tercih edilen bölümlerin başında gelir. 7 alt dalı bulunan bölümde en çok tercih edilen ve bizim de önerdiğimiz bölüm, yat kaptanlığı ve balıkçı gemisi kaptanlığı bölümleridir. Geleceği parlak meslekler arasında yer almasına ek olarak yüksek maaşlarda iş bulabileceğiniz bir bölüm olması, tercih etmeniz için önemli bir sebeptir.

Tabi kendinize güveniyor ve ilginizi çekiyorsa, gemi yönetimi ve gemi otomasyonu bölümlerinde de okuyabilirsiniz. Bu bölümden mezun olup kendini geliştirenler de ciddi anlamda paralar kazanabiliyor.

Denizcilik Bölümü Alt Dalları

 • Balıkçı Gemisi Kaptanlığı
 • Yat Kaptanlığı
 • Gemi Elektroniği ve Haberleşme
 • Gemi Otomasyonu
 • Makine Zabitliği
 • Su Ürünleri Üretimi
 • Gemi Yönetimi

Uçak Bakım

Uçak Bakım

Meslek lisesine gitmeyi ve en iyi meslek lisesi bölümleri arasında bir bölümde okumayı düşünüyorsanız, geleceği parlak ve mezun olduktan hemen sonra iş bulma garantili olan uçak bakım bölümünü tercih edebilirsiniz. Özellikle THY’nin teknik servis departmanı, her yıl bu bölümden mezun olan öğrencileri teknisyen olarak bünyesine almaktadır.

Polis uçakları, bakanlıklara ait uçakların bakım ve onarımları da yine bu bölümlerden mezun olan öğrenciler tarafından yapılmaktadır.

Uçak Bakım Bölümü Alt Dalları

 • Uçak Elektroniği
 • Uçak Gövde-Motor

Uçak Elektroniği

Uçak Elektroniği

En iyi meslek lisesi bölümleri arasında yer alan uçak elektroniği de geleceği parlak meslekler arasında yer almaktadır. Meslek liselerinin bu bölümü aslında bir anlamda uçak mühendisliği için ilk adım olarak kabul edilebilir.

Uçak Elektroniği bölümü, uçakların elektronik sistemlerini ve cihazlarını içermektedir. Bu sistemler arasında uçak navigasyonu, hava trafik kontrolü, komunikasyon, radar ve uçak performans ölçümü gibi sistemler yer almaktadır. Uçak elektronik mühendisleri, bu sistemlerin tasarımını, kurulumunu ve bakımını gerçekleştirir. En iyi meslek lisesi bölümleri arasında yer alan bu bölümü de tercihleriniz arasına alabilirsiniz.

Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri

Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri

Otomotiv ve elektronik sektöründe çok kolaylıkla iş bulunabilecek meslek dallarından biri elbette endüstriyel otomasyon teknolojileri bölümüdür. En iyi meslek lisesi bölümleri arasında da yer alan bu bölümden mezun olanların diğer bölümlere göre bir de avantajı var.

KPSS sınavından iyi derecede bir puan alındığında, devlet kurumlarında da kolaylıkla çalışmaya başlanabiliyor. Tabi sadece devlet kurumları açısından avantajlı bir bölüm olmadığını, kendi işini kurmak isteyenler için de ideal bir bölüm olduğunu söyleyebiliriz.

Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alt Dalları

 • Endüstriyel Kontrol
 • Mekatronik

Bu Yazıları da İnceleyebilirsiniz

Öğrenciler İçin En Popüler İş Fikirleri

Sermayesiz İş Fikirleri [2021 GÜNCEL]

Evde Yapabileceğiniz ve Para Kazanabileceğiniz İşler

Meslek Lisesi Bölümü Nasıl Seçilir?

Meslek Lisesi Bölümünü seçerken öncelikle ilgi alanlarınıza ve gelecekteki iş hedeflerinize göre düşünmelisiniz. Ayrıca, bölümün mezunlarının istihdam oranlarını ve gelecekteki iş fırsatlarını araştırmalısınız. Ayrıca, okulun eğitim kalitesi, ekipmanları ve uygulamalı eğitim imkanları da seçiminizi etkileyebilir. Önemli olan, seçeceğiniz bölümde sizi mutlu edecek ve gelecekteki iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir eğitim alabileceğiniz yeri bulmaktır.

SSS

Meslek lisesinde hangi bölüm daha iyi?

Meslek lisesinde bölüm seçimi yaparken; elektrik-elektronik, makine teknolojisi, ağ programcılığı, veri tabanı programcılığı, acil sağlık hizmetleri bölümleri gibi bölümleri seçebilirsiniz.

Meslek liseleri avantajlı mı?

Meslek liseleri, örgün liselere göre daha avantajlıdır. Bir mesleğin temelinden öğrenmenin yeri olarak da değerlendirilebilecek meslek liseleri, öğrencilere gelecekte meslek seçiminde yardımcı olur.

Hangi meslek liseleri tercih edilmeli?

Meslek lisesi bölümleri oldukça fazladır ancak en iyi meslek lisesi bölümleri; Bilişim Teknolojileri, Uçak Bakımı, Elektrik Elektronik Teknolojisi, Hemşirelik, Denizcilik, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri, Ortopedik Protez ve Ortez, Büro Yönetimi gibi bölümlerdir.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI