arama


Sermayesiz Para Kazandıran İşler: Başlangıç İçin Mükemmel 21 Öneri

Sermayesiz Para Kazandıran İşler
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • neisyapsam neisyapsam

Sermayesiz para kazandıran işler deyince, aklınıza hemen sermaye gerektiren işler veya yüklü miktarda harcama yapmanızı gerektirecek işler gelmesin. Çünkü, sermayesiz para kazandıracak o kadar fazla iş var ki, bugün hepsini size sermayesiz ticaret adı altında anlatacağım. Ayrıca, az sonra bahsedeceğim sermayesiz yeni iş fikirlerinden; kolay yoldan para kazanabilirsiniz.

Öncelikle, yeni bir iş fikri veya yeni bir iş yeri açmak istiyorsanız, aklınızdan sermaye gerektirecek iş fikirlerini bir kenara bırakın. Çünkü, her işin başı veya parası, sermaye değildir! Sermayesiz para kazanmak istiyorum, fakat aklıma bir türlü fikir gelmiyor diyorsanız da, aşağıdaki sermayesiz yeni iş fikirlerine bakabilirsiniz.

Sermayesiz İşler Nelerdir?

Sermayesiz yapabileceğiniz pek çok iş vardır. Öğrenci iseniz ya da boş zamanlarınızı değerlendirerek para kazanmak istiyorsanız sizler için derlediğimiz bu yazımızı inceleyerek siz de ek gelir elde edebilirsiniz. 

Sermayesiz para kazandıran işler, genel olarak kişilerin kendi yeteneklerini kullanarak başkalarına hizmet verdikleri işlerdir. Çevrimiçi işler, hizmet satma, becerilerini geliştirme, özel ders verme, evde köpek bakıcılığı, evde çocuk bakıcılığı, evde tasarım ürünleri yapıp satmak gibi sermaye gerektirmeyen ya da düşük sermayeli işlerle para kazanma yöntemine denir. 

Ancak başından söylememiz gerekir ki; sermayesiz para kazandıran işler, sanıldığı kadar kısa sürede para kazandırmaz. Bunun için sabırlı olmanız ve müşteri iletişiminizi güçlü tutmanız gerekir. Eğer bu şartlara uyabileceğinizi düşünüyorsanız sermayesiz para kazandıran işler hakkında fikir edinmeye başlayabilirsiniz. 

2023’te Sermayesiz Para Kazandıran İşler

Asgari ücretin zamlanması, EYT sorununun çözülmesi bir kesim için iyi olsa da çoğu kesim için yeni iş arayışlarına neden oldu. Özellikle belli bir ücretle çalışanların ek olarak sermayesiz iş fikirleri edinmeleri biraz da zorunlu hale geldi. Aşağıda sizlere detayları ve kazançları ile ilgili bilgilerini verdiğimiz sermayesiz para kazandıran işler hakkında kendinize güveniyorsanız, bugünden başlayarak ek para kazanmaya başlayabilirsiniz. 

İşte sermayesiz para kazandıran işler…

1-  Yazarlık veya Editörlük Yapmak

Yazarlık editörlük

 

Yazı yazmayı veya kelimeler ile bütünleşmeyi seviyorsanız, yazarlık/editörlük işinden ciddi derecede ekmek yiyebilirsiniz. Çünkü, birçok internet sitesi, gazete şirketleri editör yani makale yazarı aramaktadır.

Tek yapmanız gereken, internetteki iş ilanlarına bakmak ve deneme amaçlı bir makale yazmak olacaktır. Eğer yazdığınız makale iyi ve kaliteli ise %90 işe alımınız gerçekleşecektir.

İyi bir deneyime sahip iseniz ve internet dilinden anlıyorsanız, sermayesiz iş fikirleri arasında değerlendirebileceğiniz makale yazarlığı ile güzel bir gelir elde edebilirsiniz. 

Sermayesiz para kazandıran işler arasında değerlendirebileceğiniz yazarlık, belli bir oranda tecrübe ve deneyim gerektiren bir iştir. İnternetten para kazanma yolları arasında da değerlendirebileceğiniz yazarlık ile güzel kazanç sağlayabilirsiniz. Fakat öncelikle kendinizi bu alanda kanıtlamanız gerekecek.

Ne Kadar Kazandırır?

İnternet sitelerinin her geçen gün artış gösterdiği günümüzde, her web sitesinin editör ve yazara ihtiyacı olur. SEO kurallarına hakim iseniz, içeriklerinize güveniyorsanız 100 kelimesi 10 TL civarından iş alabilirsiniz. 

Günde 3 adet 1000 kelimelik makale yazdığınızda 300 TL para kazanabilirsiniz. Aylık olarak hesapladığınızda bu rakam 9.000 TL‘yi bulur ki bu da çok iyi bir rakamdır. 

2- Müzik Dersi Vermek

Müzik dersi vermek

Uzmanı olduğunuz bir enstrüman var ise internetten veya çevrenizdeki iş yerlerine ilan vererek, öğrencilerinize ders verebilirsiniz. Büyük şehirlerde  müzik eğitimi vermenin saatlik ücreti oldukça yüksek. Bulunduğunuz şehre ve konuma bağlı olarak, aylık asgari ücretten yüksek fiyatlar kazanabilirsiniz.

Hobi amaçlı olarak herhangi bir enstürman çalıyorsanız kesinlikle bunu paraya çevirebilirsiniz. Mahallenizdeki gençlere müzik dersi verebilir, sosyal medya üzerinden reklam yaparak müzik dersi almak isteyenleri bulabilirsiniz.  

Sermayesiz para kazandıran işler arasında yer alması ve müzik ile ilgilenen kişilerin sayısının çok olması, müzik dersi vererek para kazanmayı daha da popüler bir hale getiriyor. 

Ne Kadar Kazandırır?

Müzik dersi vererek para kazanma da sermayesiz iş fikirleri arasında değerlendirilebilecek bir iştir. Öğrenci sayısına göre ve bulunduğunuz bölgeye göre günün belirli saatlerinde bu işe verirseniz kendinizi ortalama aylık 10,000 TL kazanabilirsiniz. 

3- Oda Kiralama

Oda Kiralama

Evinizin veya iş yerinizin kullanmadığınız bir odasını ilan vererek farklı insanlara kiralayabilirsiniz. Avrupa’da çok fazla tutulan bu sektör, ülkemizde neredeyse bilinmeyecek derecede az bir şekilde yapılıyor. Eğer sermayesiz para kazanmak istiyorum diyorsanız, oda kiralama işini bir düşünmenizi öneririm.

Öğrenciler, okul dönemlerinde daha az kira ödemek için oda arkadaşı arayanlarla iletişime geçerler. Eğer öğrenci iseniz ya da çalışan bir bekar iseniz ve eviniz de büyük ise kesinlikle oda kiralama işini düşünmenizi öneririm. 

Ne Kadar Kazandırır?

Aslında oda kiralama işinde kar etmek yerine masraflarınızı düşürmenin avantajını değerlendirmeniz daha iyi olur. Kiraların 10.000 TL olduğu İstanbul’da evinizi ikiye böldüğünüzde masrafınız yarıya düşecektir. Bu da aylık 5.000 TL kazançlı çıkmanızı sağlar.

4- Sosyal Medya 

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya, neredeyse herkesin bildiği ve her saat aralıksız olarak gezindiği ayrı bir sektör olma yolunda. Para kazandıran işler kategorisinin en olumlu sonuçlar verdiği bu platformda yani sosyal medyada, hiç ummadığınız kadar para kazanmanın yolu var.

Bir sosyal medya hesabınız varsa ve takipçisi de yüksekse kesinlikle reklam alarak kolay yoldan para kazanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, büyük şirketlere mail atmak ve şirketlerin mailinize dönüşünü beklemek olacaktır.

Buna ek olarak sosyal medya yönetiminden anlıyorsanız danışmanlık da yapabilirsiniz. İnfluencer olabilir ya da satış ortaklığı yaparak da sosyal medya üzerinden para kazanabilirsiniz. Sermayesiz para kazandıran işler arasında yer alan sosyal medya yöneticiliği için de tabi ki bilgi sahibi ve donanımlı olmanız gerekir. 

Ne Kadar Kazanılır?

Sermayesiz iş fikirleri arasında değerlendirebileceğiniz sosyal medya, yapacağınız işe göre farklı tutarlarda para kazandırır. Eğer sosyal medya danışmanlığı yapıyorsanız ayda 100,000 TL de kazanabilirsiniz.

Satış ortaklığı yapıyorsanız aylık satış hacminize göre 10,000 ile 20,000 TL arasında kazanç elde edebilirsiniz. Yapacağınız diğer işlere göre kazancınız farklı olacaktır. 

 

5- Bebek Bakıcılığı

Bebek Bakıcılığı

Son dönemlerde oldukça popüler olan bebek bakıcılığı, büyük şehirlerde çok görülüyor. Neredeyse asgari ücretten tutulan bebek bakıcıları, diğer sektörlere nazaran hem daha kolay ve daha karlı oluyor. Çocuklarla içli-dışlı olmayı seviyor ve çocukların dilinden anlıyorsanız, bebek bakıcılığı tam size göre bir sektör olabilir.

Eviniz bebek bakıcılığı yapmaya uygun ise ya da uygun bir ortam oluşturma imkanınız varsa çevrenizde çalışan annelerin bebeklerine bakarak para kazanabilirsiniz. Tabi bunun için öncelikle güven vermeniz gerekir. 

Ne Kadar Kazanılır?

Bebek yapıcılığı yaparak para kazanma da sermayesiz iş fikirleri arasında değerlendirebileceğiniz bir iştir. Bakacağınız bebek sayısına göre aylık 5,000 ile 15,000 TL arasında para kazanabilirsiniz. 

6- Akvaryum Balığı Üretmek

Akvaryum Balığı Üretmek

Akvaryum balıkları, günümüzün evlerinin hepsinde var ve inanılmaz derecede ilgi görüyorlar. Ayrıca, çocukların daha da hoşlandığı balık türleri mevcut. Sadece bir kereliğine şehrinizde veya yakın konumlarınızda olmayan balık türlerinden bulur ve ticaretini yaparsanız, bu işten oldukça güzel sonuçlar alabilirsiniz. Akvaryum balığı ticareti, günümüzün en sermayesiz işlerinin arasında bulunuyor.

Ne Kadar Kazanılır?

Akvaryum balığı üretmek için kendi evinizi ya da boş  bir alanı değerlendirebilirsiniz. Eğer üretimden anlıyorsanız ve güzel de bir çevreniz varsa, aylık ek gelir olarak 5,000 ile 10,000 TL arasında para kazanabilirsiniz. 

7- Doğal Sabun Üretimi

Doğal Sabun Üretimi

Son yıllarda meydana gelen sağlıksız sabun haberlerinden sonra, insanların çoğu artık doğal sabunlara yönelmiş durumda. Doğal sabunların yapım süreçleri de oldukça basit bir uğraş istiyor. Renkli ve çocukların seveceği sabunlardan yapıp, doğal sabun ticareti yaparsanız, emin olun çok iyi bir şekilde üretim sektörüne girmiş olursunuz.

Doğal sabun üretimi de sermayesiz iş fikirleri arasında yer alsa da tamamen sermayesiz değil. Küçük bir sermaye ile bu işe başlayarak güzel bir gelir kapısı elde edebilirsiniz. 

Ne Kadar Kazanılır?

Doğal sabun üretimi yaparak para kazanmak ya da miktarı tamamen sizin üreticiliğinize ve satışlarınıza göre değişiklik gösterir. İyi bir çevreye sahip iseniz ve reklamınız da varsa aylık 10,000 TL kazanabilirsiniz. 

8- Doğal Konserve Yiyecekleri

Doğal Konserve Yiyecekleri

Şehir yemeklerinden bunalmış insanlar artık köy restoranlarına akın ediyorlar. Çünkü, şehir yemeklerinin verdiği tatlarda köy doğallıklarından hiçbir hijyen alamıyorlar. Eğer sizde doğallıklardan yana ve köy tatlarından konserveler üretmek istiyorsanız, doğal konserve üretim satışlarının çok iyi olduğunu hatırlatmak isterim.

Konserve üretimi için ek bir yere ihtiyacınız yok. Mutfağınızı kullanarak gayet rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Önce çevrenizden başlayarak konserve satışı yapın, daha sonraki dönemlerde emin olun daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşacaksınız.

Ne Kadar Kazanılır?

Özellikle yaz mevsiminin sonuna doğru insanlar konserve ihtiyacını temin etmek isterler. Bu dönemde yapacağınız işlerde ortalama aylık 15,000 TL kazanabilirsiniz. Tabi bu, tamamen çevrenize de bağlıdır. 

9- Örgü Örmek 

Örgü Örmek 

Örgü örmek hem eğlenceli hem de beceri isteyen bir sanat dalıdır, diyebiliriz. Çünkü, örgü örmenin çok zor noktaları bulunuyor. Ve bulunduğu gibi de birçok insan örgü öremiyor.

Eğer sizin örgü konusunda çok üst derecede yetenekleriniz var ise, örgü örerek istediğiniz rakamlarda para kazanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, sosyal medya hesaplarınızı kullanmak ve daha önce yapmış olduğunuz örgü modellerini, sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak olacaktır. Ayrıca, birçok giyim mağazası ile anlaşarak da belirli komisyon karşılığında örgülerinizi ticarete dökebilirsiniz.

Ne Kadar Kazanılır?

Örgü işi, kadınların en çok üzerinde durdukları işler arasında yer alıyor. Kızına çeyiz düzmek isteyenler ya da evinin ihtiyacını gidermek isteyenler her dönem olacaktır. 

Örgü örerek kazanacağınız para, çevrenize ve müşteri kitlenize bağlı olarak değişir. Mesela yurtdışında satış yapılan sitelere ürünlerinizi koyarsanız aylık 100.000 TL kadar para kazanabilirsiniz. 

10- Mobil Uygulama Yapmak

Mobil Uygulama Yapmak

Mobil uygulamalar, dünya genelinde çok büyük arz ve talep görüyor. Mobil dillerinden birkaçını bilmek size milyon dolarlar hatta milyar dolarlar kazandırabilir. Çünkü, mobil uygulama yapmanın çok büyük zorlukları yok. Eğer birkaç programı kullanabiliyor ve istediğiniz şekilde kod yazabiliyorsanız, tek yapmanız gereken güzel bir uygulama konusu bulmak olacaktır.

Sermayesiz para kazandıran işler arasında değerlendirilebilecek mobil uygulama yapma işi, biraz daha deneyim ve yazılım bilgisi gerektirir. Eğer bu konuda kendinize güveniyorsanız bu işe koyulabilirsiniz. 

Ne Kadar Kazanılır?

Mobil uygulama yaparak para kazanmak için öncelikle bir web sitesine ve reklama ihtiyacınız olacak. Alacağınız iş sayısına göre yüksek rakamlarda gelir elde edebilirsiniz. Aylık ortalama 100,000 TL-150,000 TL kazanabilirsiniz. 

11- Online Oyun Oynamak

Online Oyun Oynamak

MMO, MOBA veya RPG tarzındaki oyunlar, 2018’in en çok oynanan oyunları arasında yer alıyor. Oyun oynamayı seven bir kişiliğiniz, merakınız varsa kesinlikle oyunlardan para kazanabilirsiniz. Sadece online oyunları inceleyecek ve beğendiğiniz, beğenmediğiniz noktaları takipçilerinizle paylaşacaksınız.

Eminim ki, oyun oynayarak para kazanmanın verdiği hazzı iliklerinize kadar yaşayabilirsiniz. Hem eğlenmek hem de para kazanmak için yapabileceğiniz bu iş için ihtiyacınız olan tek şey güzel bir oyuncu bilgisayarı olacaktır. 

Ne Kadar Kazanılır?

Online oyun oynayarak para kazanmak, sermayesiz iş fikirleri arasında yer alır. Hazır bir hesabı satmak, oyun içi araçları satmak ya da daha değişik şekillerde bu alandan aylık 10,000 ile 25,000 TL arasında para kazanabilirsiniz. 

12- Fitness Eğitmenliği Yapmak

Fitness Eğitmenliği Yapmak

17 yy. ‘dan itibaren var olan bir sektör konumunda bulunan fitness eğitmenliği, en çok kazanan sektörler arasında yer alıyor. Spor yapmayı veya anlatmayı seven bir yapınız varsa, kesinlikle fitness eğitmeni, hocası olabilirsiniz. Son dönemlerin para kazandıran işleri arasında olan fitness eğitmenliği, gerçekten en büyük kazançları barındıran bir iş dalıdır.

Eğer fitness konusunda kendinize güveniyorsanız reel ya da sanal üzerinden fitness eğitmenliği yaparak para kazanabilirsiniz. Bir mobil uygulama ya da Youtube kanalı üzerinden eğitmenlik yaparak para kazanabilirsiniz. 

Ne Kadar Kazanılır?

Fitness eğitmenliği yaparak aylık ortalama 15,000 TL kazanabilirsiniz. Bir YouTube kanalınız, Instagram hesabınız varsa ve takipçi sayınız da iyi ise kesinlikle bu işten para kazanabilirsiniz. 

13- Oyun Evleri Kurmak

Oyun Evleri Üretmek

AVM’lerde ve şehir parklarında bulunan oyun parklarını eminim ki hepiniz görmüş ve duymuşsunuzdur. Bu evler, daha doğrusu oyun parkları, çocukların ve gençlerin ilgilendiği en büyük oyunlar arasındadır. Bu oyun parklarından yapabilir ve ticaretini gerçekleştirebilirseniz, belediyelerle veya avm’ler ile ticaret yapabilirsiniz.

Oyun evi kurmak ya da hazır bir alanda bir bölümü kiralayarak bu alanı değerlendirerek para kazanabilirsiniz.  Sermayesiz para kazandıran işler arasında tam olarak yer almasa da belli oranda bir bütçeniz varsa bu işten de güzel gelir elde edebilirsiniz. 

Ne Kadar Kazanılır?

Oyun evi kurarak para kazanmak, sermayesiz iş fikirleri arasında değerlendirebileceğiniz karlı bir iştir. Aylık ortalama 20,000 TL kazanabileceğiniz bu iş son derece ideal bir fikirdir.

14- Süs Eşyası Yapmak

Süs Eşyası Yapmak

Süs eşyaları, ilk kültürlerden beri var olan bir gelenek diyebiliriz. Çünkü, insanların birbirlerine verdikleri süsler, hediyeler çok büyük anlamlar taşır. Ve bu sektör, ömür boyu sürecek bir iş pozisyonundadır.

El becerilerinize, hayallerinize güveniyor, çok farklı stillerde süs eşyaları yapabilirim diyorsanız, bu iş tam size göre, diyebilirim. Ayrıca, birçok mağaza ile de çalışabilir, belirli ücret karşılığında yaptığınız işleri ticarete dökebilirsiniz.

Ne Kadar Kazanılır?

Süs eşyası yaparak para kazanmak, sermayesiz iş fikirleri arasında değerlendirilebilir. Yapacağınız iş ve alacağınız sipariş sayısına göre aylık 15,000 TL kazanabilirsiniz. 

15- Nikah Şekeri Yapmak

Nikah Şekeri Yapmak

Nikah şekerleri, nikahların vazgeçilmez şekerlerinden, süslerinden birisidir. Farklı şekillerde, farklı renklerde nikah şeker üretimi yapar ve bu işi büyütürseniz, ülkemizde çok güzel paralar kazanabilirsiniz. Sermayesiz para kazandıran işler arasında değerlendirebileceğiniz nikah şekeri işi de mutlaka incelemenizi önerdiğimiz güzel kazanç sağlayan işlerden biridir. 

Sermayesiz iş fikirleri arasında değerlendirilebilen nikah şekeri yapmak, ya bir firmanın isteklerini yerine getirmekle ya da küçük bir sermaye ile başlamakla mümkün olabilir. 

Ne Kadar Kazanılır?

Nikah şekeri yaparak para kazanmak aylık ortalama 10,000 TL kazandırır. Düğünlerin daha çok yapıldığı yaz dönemlerinde bu işi yaparsanız daha fazla para kazanabilirsiniz. 

16- Kahve Üretmek

Kahve Üretmek

Ülkemizde 20’e yakın kahve markası var ve bu kahvelerin sadece markaları değişik. Birçok insan artık daha farklı tatlarda kahveler içmek, değişik yörelerin kahvelerinden tatmak istiyor. Eğer evinizde kahveleri karıştırabilir ve daha değişik, güzel tatlar elde edebilirseniz, kesinlikle içecek sektöründen güzel paralar elde edebilirsiniz.

Sermayesiz para kazandıran işler arasında tam olarak değerlendirmemiz mümkün olmasa da düşük bütçeler ayırarak kahve üretimi yaparak para kazanabilirsiniz. Özellikle yöresel ya da kendi becerinizle oluşturduğunuz yeni lezzetler, belki de bir marka olmanızı bile sağlayacaktır. 

Ne Kadar Kazanılır?

Kahve tüketimi, ülkemizde ve dünyada oldukça fazladır. Eğer bu işi doğru şekilde yapar ve kendinize has bir lezzet tutturursanız kesinlikle aylık 25,000 TL para kazanabilirsiniz. 

17- Blog/Site Açmak

Blog/Site Açmak

Artık her 5 insandan 2’sinin internet veya blog siteleri bulunuyor. Ve bu insanların 5’de 1’i, bu sitelerinden çok iyi bir şekilde kar elde ediyorlar. Hem reklam gelirlerinden hem de sponsorluk gelirlerinden çok yüksek rakamlarda paralar kazanıyorlar. Sizin de site açma veya kurma hakkında bilgileriniz bulunuyorsa, çok güzel miktarlar kazanabilirsiniz.

Google reklamlarından gelir elde etmek için yapabileceğiniz blog açmak ya da site kurma işi hem sizin için ek bir gelir olur hem de genel kültür seviyenizin yükselmesini sağlar. Sermayesiz para kazandıran işler arasında son dönemlerde en çok değerlendirilen blog siteleri açmak, hemencecik para kazanabileceğiniz bir iş olmasa da sabırlı davranmanız ve doğru şekilde hareket etmeniz neticesinde güzel paralar kazanabileceğiniz bir iş modelidir. 

Ne Kadar Kazanılır?

Blog kurarak para kazanmak sermayesiz iş fikirleri arasında değerlendirebileceğiniz en güzel işlerden biridir. Sitenizin kategorisine bağlı olarak ve ziyaretçi sayınıza bağlı olarak aylık 2,000 TL – 10,000 TL arasında para kazanabilirsiniz. 

18- Şarkı Sözü Yazmak

Şarkı Sözü Yazmak

Aslında bu işin editörlükten yani makale yazarlığından çok fazla bir farkı yok. Kaleminize ve hayal gücünüze güveniyorsanız, çok güzel ve ileri derecede şarkı sözlerine imza atabilirsiniz. Ayrıca, günümüz müzik sektöründe de çok güzel paralar dönüyor. Sermayesiz para kazandıran işler arasında değerlendirebileceğiniz şarkı sözü yazarak para kazanma, aslında eski bir iş olsa da bu alanda yeniliklerin de arandığını söylemek gerekir. 

Şarkı sözü yazarak para kazanmak için elbette belli bir çevreye sahip olmanız gerekir. Bunun için de sosyal medyanın gücünden yararlanabilirsiniz. Sermayesiz para kazandıran işler arasında değerlendirebileceğiniz bu iş için de yetenekli olmanız gerekir. 

Ne Kadar Kazanılır?

Bir şarkı sözü, neredeyse 20 ila 30 bin lira arasında şarkıcılara satılıyor. Sizin sadece yazmak ve anlamlı bir şarkı sözü oluşturmanız gerekiyor.

19- Öğrencilere Ders Vermek 

Öğrencilere ders vermek

Sözel veya sayısal zekanıza güveniyorsanız, evinizde veya öğrencilerinizin evlerinde ücretli dersler verebilirsiniz. Son yıllarda iş ilanlarının yarısını ücretli öğretmenler doldurdu ve böylece, çoğu öğrenci, dershaneler yerine tüm dersleri ücretli öğretmenlerden alıyorlar. Eğer sözel ve sayısal dersleriniz çok iyiyse, bu fırsatı kaçırmayın derim.

Sermayesiz para kazandıran işler arasında yer alan öğrencilere özel ders verme, tabi ki belli bir alanda tecrübe ve birikim isteyen bir iştir. Bir ders alanında iyi olmanız, öğrencilerle ilişkilerinizin iyi olması gibi önemli noktalar, bu işi yapmak için dikkat etmeniz gereken konuların başında geliyor. 

Ne Kadar Kazanılır?

Öğrencilere ders vererek para kazanmak, sermayesiz iş fikirleri arasında değerlendirilebilir. Öğrenci sayısına göre aylık ortalama 10,000 TL kazanabilirsiniz. 

20- Tamircilik Yapmak

Tamircilik yaparak para kazanmak

Elektrikli veya aksesuar ev eşyalarını tamir etmekte iyiyseniz, çevrenizdeki yerlere ilan vererek, bu işten yüksek rakamlarda paralar kazanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, çevrenizdeki yerlere veya internet sitelerine iş ilanı vermek olacaktır. Sermayesiz para kazandıran işler arasında yer alan tamircilik için tabi ki belli bir bilgi ve beceriye sahip olmanız gerekir. Örneğin makine tamirciliği, mobilya tamirciliği gibi yapabileceğiniz işlerle para kazanabilirsiniz. 

Ne Kadar Kazanılır?

Tamircilik yaparak para kazanmak da sermayesiz iş fikirleri arasında değerlendirilebilir. Aylık ortalama 5,000 TL ile 10,000 TL arasında para kazanabilirsiniz. 

21- Oyuncak Yumurta Üretmek

Birçok şehirlerde bulunan oyuncak yumurta üreticiliği, para kazandıran sektörlerin başlarında yer alıyor. Çünkü, birçok süs eşyası yerine kullanılabiliyor ve birçok da çocukların ilgi odağı olabiliyorlar. Ayrıca, bir oyuncak yumurtanın tanesi 2 ila 3 TL arasından satılıyor. Günde sadece 20 oyuncak yumurta satışı yapsanız, bir ay boyunca sermayesiz para kazanabilirsiniz.

Sermayesiz Para Kazandıran İşler Nasıl Yapılır?

Sermaye olmadan bir iş kurmak zor olabilir, ancak imkansız değildir. Yapacağınız işlere gerekli eforu harcamak, zaman ayırmak ve düşündüğünüz gibi olması için tabni ki pozitif düşünmek, sermayesiz yapılabilecek işlerin daha verimli ve kazançlı olmasını sağlayacaktır. 

Aşağıda sermayesiz yapılabilecek işler hakkında sizlere bilgi verirken dikkat edilmesi gerekenleri ele aldık. Bu doğrultuda hareket ederek sermayeniz olmadan bir işe girebilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Ürün yerine hizmet sunmayı düşünün: Envanter veya malzemeye yatırım yapacak paranız yoksa, hizmet tabanlı bir iş kurmayı düşünebilirsiniz. Serbest yazarlık, danışmanlık veya grafik tasarım gibi bir şey olabilir.

Becerilerinizden ve ağlarınızdan yararlanın: Belirli bir beceriniz veya uzmanlığınız varsa, bir iş kurmak için bundan yararlanabilirsiniz. Örneğin, yetenekli bir fırıncıysanız, ev tabanlı bir fırın kurabilir ve ürünlerinizi arkadaşlarınıza, ailenize ve yerel işletmelere satabilirsiniz.

Düşük maliyetli veya ücretsiz kaynaklar arayın: Çok fazla sermayeniz olmadan bir iş kurmanıza yardımcı olabilecek birçok kaynak mevcuttur. Örneğin, pazarlama ve sosyal medya için ücretsiz veya düşük maliyetli araçlar kullanabilir ve çevrimiçi olarak ücretsiz veya düşük maliyetli iş şablonları ve kılavuzları bulabilirsiniz.

Hibe ve kredileri araştırın: Özellikle kadınların, azınlıkların ve gazilerin sahip olduğu küçük işletmeler için çeşitli hibeler ve krediler mevcuttur. Herhangi bir mali yardım almaya uygun olup olmadığınızı görmek için yerel ve ulusal programları araştırın.

Başkalarıyla ortaklık kurun: Kendi başınıza bir iş kurmak için sermayeniz yoksa, tamamlayıcı becerilere veya kaynaklara sahip biriyle ortaklık kurmayı düşünebilirsiniz. Bu, bir iş kurmanın maliyetlerini ve risklerini paylaşmanıza yardımcı olabilir.

Unutmayın, sermaye olmadan bir iş kurmak çok sıkı çalışma ve yaratıcılık gerektirecektir. İşinizi hayata geçirmek için esnek olmanız ve farklı yaklaşımlar denemeye istekli olmanız gerekebilir.

Yukarıda belirlediğimiz kurallar çerçevesinde hareket ederek sermayesiz iş fikirleri alanında kendinizi geliştirerek para kazanmaya başlayabilirsiniz. Ama unutmamanız gereken en önemli şey, sermaye olmadan iş kurmak ciddi anlamda sabır gerektirir. Bu yüzden sabırlı olmayı ve kazanmak için gayreti elden bırakmamanız gerektiğini unutmayın.

Sermayesiz para kazandıran işler her ne kadar cazip gelse de sorumluluklarını yerine getirmeniz gerekir. Özellikle reklam ve diğer küçük bütçelerin gerekliliklerini yerine getirmeniz durumunda tabi ki para kazanabileceğiniz çok farklı iş olacaktır. 

Sermayesiz Para Kazandıran İşler Nasıl Seçilir?

Para kazanmanın zor olduğunu biliyoruz ve insanlar ek gelir elde etmek ve bunu yaparken de bir sermaye bağlamadan iş arayışları içerisine giriyorlar. Sermayesiz para kazandıran işler aslında çok fazla olsa da dikkat edilmesi gereken önemli bazı ayrıntılarından söz etmemiz gerekir. 

Öncelikle sermayesiz para kazandıran işler konusunda araştırma yaparken kendi becerilerinize uygun ve kendinize güvendiğiniz bir alan seçmeniz gerekir. Çünkü para kazandıran işler çok olsa da size uygun olması öncelikli olarak bilmeniz gereken önemli konuların başında gelir. 

Sermayesiz para kazandıran işler, kısa sürede sizi milyoner edecek işler değil. Bir kere bunu bilmeniz gerekir. Ancak doğru hareket etmeniz ve sabırlı olmanız neticesinde elde edeceğiniz kazanç belki de bir şirket açmanızı bile sağlayabilir. 

İşlerinizi pazarlayabileceğiniz bir alanın olması da sermayesiz para kazandıran işler konusunda bilmeniz gereken bir husustur. Mesela hizmetlerinizi Bionluk, sadeceon, R10 gibi siteler üzerinden satarak para kazanabilirsiniz. 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Hayriye Kale
  5 sene önce

  Ben oyuncak yumurta üretimi yapmak istiyorm acaba ayrıntılı olark anlatabilirmisiniz.

  64
  yorum beğen