arama


Anketörlük Yaparak Para Kazanma, Garantili Ek Gelir Elde

anket
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Anketörlük yaparak para kazanma yöntemi, özellikle öğrenciler, ev hanımları ve ek gelir elde etmek isteyenlerin tercih ettikleri bir yöntemdir.

Ek gelir elde etmek isteyen öğrenciler, çalışanlar, ev hanımları veya diğer alanlarda çalışan kişilerin yapabilecekleri işlerden biri de anketörlüktür. Sosyalliğine güvenen herkesin yapabileceği bu iş, ek gelir elde etmek isteyenler için en ideal seçimlerden biridir.

Bu yazımızda, anketörlük yaparak para kazanma hakkında en ayrıntılı bilgilere yer vereceğiz. Anketörlük yaparak nasıl para kazanılır, anketler nereden alınır, anketörlük yaparken nelere dikkat edilmelidir? Gibi tüm soruların cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

Anket Doldurarak Para Nasıl Kazanılır?

Birçok insanın keyifle yapacağı işlerden bir tanesi de araştırma şirketleri için anketörlük yapmaktır. Bir araştırma için veya bir sonuç çıkarmak için bazı soruları farklı kişilere sorarak bilgi toplamaya anket denir. Anketler, internet siteleri üzerinden yapılabildiği gibi reel alanlarda da yapılabilmektir.

Anket şirketleri, belli dönemlerde yoğun çalıştıkları için sürekli olarak yeni personellere ihtiyaç duyarlar. Tabi personellerde aranan bazı şartlar da yok değil. Yani anketörlük yaparak para kazanmak için de bazı özelliklere sahip olmak gerekir.

Anket şirketleri belli konularda bazı olaylar hakkında önceden tahminde bulunmak için veya halkın taleplerini öğrenebilmek için anket yaparlar. Özellikle seçimlerden önce halkın hangi siyasi partiyi destekleyeceğini önceden öğrenebilmek içi halk arasında anketler yaparak genel sonuçlarla tahmin ederler. Bazı anket şirketleri titizlikle yürütmüş olduğu anket çalışmalarıyla gerçeğe çok yakın sonuçlar çıkarabilmektedir.

Anketörlük Yaparak Para Kazanın

Parti Anket Çalışmaları

Seçim dönemlerinde özellikle daha sıkı anketlerin yapıldığına tanık oluruz. Seçim çadırlarında, metro çıkışlarında, otobüs duraklarında veya kapınızı çalan anketörler, hangi partiye oy vereceğinizi sorarlar ve bir anket oluştururlar.

Aslında bu işin yapılmasının tek nedeni, öncesinden bazı tahminlerde bulunmaktır. Mesela bir ilde kaç kişi hangi partiye oy verecek, partilerden beklenenler nelerdir, belediye başkanından beklenen özellikler nelerdir gibi sorular sorarak bir anlamda öncesinden halkın nabzı tutulmaya çalışılır. İşte bu alanda kendine güvenen kişiler, anketörlük yaparak para kazanabilirler.

Aslında bu işin de bir sanat olduğunu ve ciddiyet gerektirdiğini söylemek gerekir. Sıradan bir şekilde birinin kapısını çaldığınızda, sizinle anket yapmak istemeyebilir ya da hitabet gücünüz zayıfsa yine anket yapmada zorlanabilirsiniz.

Anket yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Ek kazanç elde etmek isteyenlere sunduğumuz anket yaparak para kazan yöntemi de dikkat gerektiren bir iştir. Evde boş zamanlarınızı değerlendirerek paraya çevirme fikri elbette sıcak bir fikirdir. Ancak bunun da kendine göre dikkat edilmesi gereken bazı incelikleri, anketörlük yapacak kişide bulunması gereken bazı vasıfların olması gerekir. Peki, anketörlük yaparak para kazanmak için ne gibi özelliklere sahip olmanız gerekir, anket yaparken nelere dikkat edilmelidir?

  • Giyiminize özen göstermeniz gerekir, günlük kıyafetlerdense daha resmi giyinmeniz gerekir.
  • Konuşma şeklinize ve karşınızdaki kişiye hitap etme konusunda dikkat etmeniz gerekir.
  • Soru sorarken karşınızdaki insanın sıkılmamasını sağlamanız gerekir.
  • Çok uzun anketler olmamasına dikkat etmeniz gerekir, çünkü çoğu insan uzun anketlere katılmak istemez.
  • Soruları sorarken karşınızdaki kişinin anlayabileceği şekilde sormanız gerekir.

Anket işinden nasıl kazanç sağlanır?

Araştırma şirketleri anketleri halka uygulamak için kendi elemanlarından ve geçici bir süre için işe aldıkları kişilerden destek alırlar. Anket işi özellikle üniversiteli öğrenciler için çok güzel bir iş imkânıdır. Çünkü öğrenciler anket işinden hem maddi bir kazanç sağlayacak hem birçok yer gezme fırsatları olur hem de iş gereği birçok insanla tanışıp kendilerini geliştirme şansları olur. Anketörlük yapmak için bazen bulundukları şehirlerin dışına çıkıp farklı yerler görme imkânları da olur.

Anketörlük Yaparak Para Kazanın

Kazanç konusu hem anketin türüne göre, hem çalışılacak bölgeye göre hem de işi veren şirkete bağlı olarak kazancın değiştiği bir alandır. Bu alanda çalışan ve tek iş olarak anketörlük yapanlar, bazen şehir dışına da çıkabilirler hatta büyük anket firmaları zaman zaman personellerini yurtdışına da gönderebilmektedir.

Yani yapacağınız işe bağlı olarak veya çalışma zamanınıza göre kazanacağınız para değişir. Daha çok üniversite öğrencilerinin yaptığı ek bir iş olan anketörlük, bir öğrencinin masraflarını ya da diğer deyimle aylık harçlığını rahatlıkla kazanmasına yardımcı olur.

Anketörlük nasıl yapılır?

Öncelikle anketörlüğünü yapacağınız anket şirketine ulaşıp anlamanızı yapacaksınız. Sonra alacağınız anket formlarını anketi uygulayacağınız ilgili bölgeye gideceksiniz. Daha sonra anketinizin hedef kitlesini anketi doldurmaları için ikna edeceksiniz.

Anketlerde hedef kitleler farklı olabilir. Seçim için uygulanacak anketler oy kullanma hakkı olan kişilere uygulanır. Bazı anketler sadece erkekler yahut sadece kadınlarla ilgi bilgi toplamaya yöneliktir. Bazı anketler öğrencilere bazıları işsizlere bazıları da esnaflara yöneliktir. Kısacası toplumun hangi kesimiyle ilgili bilgi toplanacaksa anketin hedef kitlesi onlar olacaktır.

Anket işini severek yapmanız gerekmektedir. Daha da önemlisi sonuçların doğru çıkabilmesi için anketleri düzgün bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Aksi takdirde hem şirketi yanıltıp yanlış sonuçların çıkmasına sebep olursunuz hem de işinizi kısa sürede kaybedersiniz.

Anketörlük Yaparak Para Kazanın

Anketörlük yaparak para kazanır mıyım?

Elbette yapılan her işin bir karşılığı vardır. Siz de insanlara yapmış olduğunuz anketler için hatırı sayılır bir kazanç sağlarsınız.

Anket işini en rahat şekilde üniversite öğrencileri yapabilir. Fakat bu iş için illa öğrenci olmak gerekmiyor. Kendi işiniz dışında zamanınız varsa ya da herhangi bir işiniz yoksa anket işini siz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Yeterli biraz güler yüz biraz da ikna kabiliyeti iz olsun.

Anket işi en iyi nerelerde yapılır?

Anket işi için doğru yerde anketörlük yapmak önemlidir. Çünkü insanların yoğun olduğu bölgelerde bu tür işleri yapmak daha kolay ve güvenilir olur.

Mesela metro duraklarında, otobüs duraklarında ya da iş yerlerine giderek anketörlük yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Tabi iş yerlerine gidecekseniz dikkatli olmanız gerekir. Çünkü iş yerinin yoğun olduğu bir saatte anket yapmaya giderseniz muhtemelen eliniz boş dönersiniz ki bu da kazancınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

İnternet siteleri üzerinden anket doldurarak para kazanma

Para kazanma yöntemlerinden bir diğeri olan anket doldurarak para kazanma işi için sadece reelde yapabileceğiniz işler yok. Aynı zamanda internet sitelerinden de bu işi yaparak para kazanabilirsiniz. Anket sitelerine üye olarak e-posta adresinize gönderilen anketleri doldurarak da para kazanabilirsiniz.

Tabi bunu yaparken biraz daha dikkatli olmanız, güvenilir anket firmaları ile çalışmanız gerekir. Güvenilir anket sitelerini bulmak için forumları inceleyebilirsiniz mesela. Daha önce bu tip yerlerde görev yaparak para kazanan kişilerin yaptıkları değerlendirmeleri göz önünde bulundurarak siz de işe koyulabilirsiniz.

Anketörlük Yaparak Para Kazanın

İnternet sitelerinden anket yaparak çok para kazanılır mı?

Ek iş yapanlar, genel olarak en azından harçlıklarını çıkartmak isterler. İnternet sitelerinde verilen anketlere karşılık verilen paralar, sitelerin hacmine ve firmaların büyüklüğüne göre değişmektedir. E-posta yolu ile anketler geldiği için ne kadar kazanacağınız da belirtilmektedir. Bu şekilde sizin için de fiyatı uygun olan anketleri seçerek kazancınızın daha yüksek olmasını sağlayabilirsiniz.

Bağcılar evlere ek işGüngören evlere ek iş
Pendik evlere ek işTuzla evlere ek iş
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI