arama

Anketörlük Yaparak Para Kazanın

anket
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

 

Birçok insanın keyifle yapacağı işlerden bir tanesi de araştırma şirketleri için anketörlük yapmaktır.

Bir araştırma için veya bir sonuç çıkarmak için bazı soruları farklı kişilere sorarak bilgi toplamaya anket denir.

Anket şirketleri belli konularda bazı olaylar hakkında önceden tahminde bulunmak için veya halkın taleplerini öğrenebilmek için anket yaparlar. Özellikle seçimlerden önce halkın hangi siyasi partiyi destekleyeceğini önceden öğrenebilmek içi halk arasında anketler yaparak genel sonuçlarla tahmin ederler. Bazı anket şirketleri titizlikle yürütmüş olduğu anket çalışmalarıyla gerçeğe çok yakın sonuçlar çıkarabilmektedir.

anket 1Peki Anket İşinden Nasıl Kazanç Sağlanır?

Araştırma şirketleri anketleri halka uygulamak için kendi elemanlarından ve geçici bir süre için işe aldıkları kişilerden destek alırlar. Anket işi özellikle üniversiteli öğrenciler için çok güzel bir iş imkanıdır. Çünkü öğrenciler anket işinden hem maddi bir kazanç sağlayacak hem birçok yer gezme fırsatları olur hem de iş gereği birçok insanla tanıştıp kendilerini geliştirme şansları olur. Anketörlük yapmak için bazen bulundukları şehirlerin dışına çıkıp farklı yerler görme imkanları da olur.

Nasıl Yapacağım Peki?

Öncelikle anketörlüğünü yapacağınız anket şirketine ulaşıp anlamanızı yapacaksınız. Sonra alacağınız anket formlarını anketi uygulayacağınız ilgili bölgeye gideceksiniz. Daha sonra anketinizin hedef kitlesini anketi doldurmaları için ikna edeceksiniz.

Anketlerde hedef kitleler farklı olabilir. Seçim için uygulanacak anketler oy kullanma hakkı olan kişilere uygulanır. Bazı anketler sadece erkekler yahut sadece kadınlarla ilgi bilgi toplamaya yöneliktir. Bazı anketler öğrencilere bazıları işsizlere bazıları da esnaflara yöneliktir. Kısacası toplumun hangi kesimiyle ilgili bilgi toplanacaksa anketin hedef kitlesi onlar olacaktır.

Anket işini severek yapmanız gerekmektedir. Daha da önemlisi sonuçların doğru çıkabilmesi için anketleri düzgün bir şekilde uygulamanız gerekmektedir. Aksi takdirde hem şirketi yanıltıp yanlış sonuçların çıkmasına sebep olursunuz hem de işinizi kısa sürede kaybedersiniz.

Para Kazanır Mıyım?

Elbette yapılan her işin bir karşılığı vardır. Siz de insanlara yapmış olduğunuz anketler için hatırı sayılır bir kazanç sağlarsınız.

Anket işini en rahat şekilde üniversite öğrencileri yapabilir. Fakat bu iş için illa öğrenci olmak gerekmiyor. Kendi işiniz dışında zamanınız varsa ya da herhangi bir işiniz yoksa anket işini siz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Yeterli biraz güler yüz biraz da ikna kabiliyeti iz olsun.