arama


Alan Adı (Domain) Alıp Satarak Para Kazanmak

Alan adı görsel
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • neisyapsam neisyapsam

İnternette oturduğunuz yerden para kazanabileceğiniz en pratik işlerden bir tanesi alan adı (domain) alıp satmaktır. Sadece biraz araştırma biraz zeka ile yapılıp para kazandıracak bir iştir. Bu işi genelde web sitelerden anlayan kişiler yapmaktadır. Ancak alan adı kaydedip satmak için çok fazla bilgi sahibi olmanız şart değildir.

 

Alan Adı (domain) Nedir?

 

Alan adı internette yer edinebilmek için yani web sitesinin açılabilmesi için gereken kimliktir. Alan adı web sitesinin adı ve adresidir. Alan adı olmadan sitenin açılması mümkün değildir. www.alanadınız.com bir alan adı örneğidir. Alan adında sondaki noktadan sonra gelen kısım alan adı uzantısıdır. Yayın olarak kullanılan alan adı uzantıları; .com, .com.tr, .net, .org, .biz, .istabul, .info, .gov alan adları olmakla beraber çok daha fazla alan adı uzantısı mevcuttur. Bir çok resmi kurum kendi uzantılarını kullanabilmektedir. Alan adı uzantıları popülerliklerine göre fiyat değişikliği gösterebilmektedir.

Alan adı

Alan Adı Alıp Satarak Para Kazanmak

İnternet başlı başına bir dünyadır. Aradığımız her şeyi internette bulabiliyoruz. Aslında internetten bulabildiklerimiz internette bulunan web sitelere yüklenen bilgilerdir. Dünyada 2017 ylı verilerine göre yaklaşık 1.668.322.172 adet web sitesi bulunmaktadır. Türkiye’ de ise yine 2017 verilerine göre 50 milyondan fazla web sitesi bulunmaktadır. Bu sayı günden güne de artmaktadır. Web sitesi kurmak resmi kurumlar için zorunludur. Firmalar için de zorunlu olduğu için sayı günden güne artmaktadır. Onun dışında e-ticaret siteleri, haber siteleri, çeşitli uygulama ve uyun siteleri, dernek siteleri, kişisel siteler derken sayı hızla artmaktadır.

Peki Alım Satımı Nasıl Olacak?

Alan adı kayıt

web site kurmayı düşünenler öncelikle uzun uzun araştırmalar yaparak kendilerine uygun alan adını bulmaya çalışır. Alan adı seçimi sıradan olamaz çünkü sitenin kimliği konumundadır. Öncelikle özgün, benzersiz, çabuk akılda kalan, çok fazla uzun olmayan alan adı seçimi yapılacak ki hem firmanın sitenin imajı iyi olsun hem de arama motorları alan adını sevsin. İşte tam bu nokta sizin para kazanacağınız yerdir. Önceden güzel alan adlarını düşünüp kendi adınıza kaydederseniz, kendisine alan adı arayan birisi aradığı alan adını sizde görürse mutlaka onu almak isteyecektir. Yani kısaca siz insanların sonradan düşüneceği şeyleri onlardan önce düşünerek ilgili alan adını alacaksınız. Zamanı geldiğinde de alan adını satarak kazanç elde edeceksiniz. İyi alan adları bulup kaydettiğinizde zarar etme ihtimaliniz asla yoktur.

Alan adını ilk defa kaydettiğinizde 35 ile 60 arası bir ücret ödersiniz. Satmaya çalıştığınızda ise çok daha fazla bir fiyata müşteri bulursunuz. Alan adı eskidikçe değeri de artacaktır. İnternet ortamında 10 bin dolara satılan alan adları da mevcuttur. Düşünün sahipleri aldığında 50 tl, ancak 10 bin dolara isteyebilmektedirler.

İnternet ortamında ek iş yapıp para kazanmak istiyorsanız. Alan adı kaydedip uygun zamanda uygun müşterinin gelmesini ekleyebilirsiniz. Kaydettiğiniz alan adlarını kendi web sitenizi kurup pazarlayabileceğiniz gibi internetteki alan adı alım satım sitelerini de kullanabilirsiniz. Bol kazançlar.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Eyvah
  5 sene önce

  Çok verimli bir içerik olmuş. Tebrikler…

  27
  yorum beğen