arama


Fiverr Freelancer Nedir, Para Nasıl Kazanılır?

Fiverr nedir
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

Fiverr, freelancer hizmetlerini dünyanın dört bir yanındaki müşterilere sunmalarına olanak tanıyan bir platformdur. Yaratıcı veya profesyonel hizmetler arayan kişileri bu hizmetleri sağlayabilecek freelancerlarla buluşturan çevrimiçi bir pazar yeridir.

Fiverr Nedir?

Fiverr

Özellikle pandemi döneminden sonra çalışma modelleri ofislerden evlere taşınmaya başladı. Özellikle home office çalışan freelancerlar, yeni platform arayışlarına girdiler. Fiverr’da online çalışma modeline ayak uyduran ve 2010 yılından bu yana global anlamda hizmet sağlayan bir kuruluştur.

Dünyanın farklı yerlerindeki freelancerlar ile iş yaptırmak isteyen insanları bir araya getiren platform, iş geliştirme, yazılım, web tasarım, grafik tasarım ve daha akla gelebilecek birçok alanda freelancer çalışanlarla iş yaptırmak isteyenleri bir araya getirmektedir.

Fiverr’da işlerin taban fiyatı 5 dolar ile başlar ve bu da bir süre platformun “5 dolarlık şirket” olarak anılmasına neden oldu. Tabi dediğimiz gibi bu rakam taban fiyatıdır yani yapılacak işin şekline ve yoğunluğuna göre çalışanlar müşterilerine farklı fiyatlar sunabiliyorlar.

Fiverr’da İş Nasıl Alınır?

Her insanın mutlaka bir alanda özel bir yeteneği olduğunu düşünüyoruz. Kimine göre logo yapmak çok basit iken bilmeyenler için özel bir hizmet olabilir. Ya da yazılım alanında bilgi sahibi olanlarla olmayanların düşündüğümüzde, yazılımcılığın da son derece aktif iş toplayan bir alan olduğunu düşünebiliriz.

Fiverr, aslında tam olarak becerisini paraya dönüştürmek isteyen freelancerlar için tasarlanmış bir platformdur. Türkiye’de benzer olarak Bionluk, sadeceon, R10, Wmaracı gibi platformlar bulunmaktadır. Fakat Fiverr’ın farkı, global olmasıdır.

Eğer yetenekli olduğunuzu düşündüğünüz ve insanlara faydalı olabilecek bir alan olduğuna inandığınız becerileriniz varsa bunu paraya dönüştürmek için Fiverr ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz.

Fiverr’da iki farklı kayıt olma türü bulunmaktadır. Bunlardan biri “Alıcı” diğeri ise “Satıcı” olarak adlandırılmaktadır.

Alıcı: Bir hizmet almak isteyen kullanıcıların oluşturdukları hesap türüdür. Örneğin bir web sitesi yaptırmak isteyen biri alıcı hesabı açar.

Satıcı: Bir hizmet sağlayan ya da hizmet satan kişi “satıcı” hesabı açar. Yazılım, mobil uygulama, grafik, logo tasarımı ve daha akla gelebilecek her iş için satıcı hesabı oluşturabilir ve sunduğunuz hizmetleri insanlara sunarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Fiverr’da Nasıl İş Bulunur?

Fiverr’da iş bulmak için öncelikle bir hesap açmanız gerekir. Hesabınızı oluşturduktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek Fiverr üzerinden iş bulmaya başlayabilirsiniz.

1- Yeni bir hesap açın

Fiverr’dan para kazanmak için öncelikle bir hesabınızın olması gerekiyor. Hesap kaydınızı oluşturmak için tıklayın.

2- Satıcı Profili Oluşturun

Hesabınızı oluşturduktan sonra iş toplayacağınız asıl alanı oluşturmaya sıra geldi. yani satıcı profili oluşturmanız gerekiyor. Bu alanda yaptığınız işler, verdiğiniz hizmetler gibi çeşitli özelliklerinizi yazmanız gerekiyor. Yani satıcı profiliniz aynı zamanda kendinizi pazarladığınız ve işlerinizi tanıttığınız bir bölümdür.

3- İş Tanımı Oluşturun

Bu bölüm de yine müşterilerinizin size ulaşmasını sağlayacak en etkili bölümdür. Hangi alanda hizmet verdiğinizi, işleriniz ile ilgili tecrübe ve deneyimlerinizi paylaşacağınız bu alan bir CV gibi düşünülebilir. Müşteriler, sunduğunuz hizmetleri buradan bularak sizinle iletişime geçecekler. Bu yüzden iş tanımı bölümünü doğru bir şekilde oluşturmanız önemlidir.

4- Alıcılara Teklif Gönderin

Fiverr’da müşteriler sizi bulur ve sizinle iletişime geçerler. Ancak bir diğer avantajı da siz de müşterilere teklif gönderebilirsiniz. İş paylaşımlarının yapıldığı bölüme giderek burada size uygun olan işleri bulabilir, iş verenlerle iletişime geçerek onlara uygun teklifler gönderebilirsiniz. Böylelikle müşterileriniz sizi bulmadan siz müşterilerinizi bulabilirsiniz.

Fiverr Komisyon Ücreti Ne Kadar?

Fiverr platformu, müşterilerle alıcıları buluşturan bir platformdur. Haliyle bu hizmeti sunarak satıcılardan belirli oranlarda komisyon kesintisi yapar.

Fiverr komisyon oranları, yapılacak işin miktarına göre değişiklik gösterir. Örneğin 40 $ altındaki işler için 2 $ bir kesinti yapıyor. 40$’ın üzerindeki işler için ise %5 komisyon kesintisi yapar.

Mesela blogunuza yazı yazdırmak istiyorsunuz ve satıcı sizden bunun karşılığında 15 dolar istiyor. Alım yapmadan önce Fiverr’a 2$ komisyon ödüyorsunuz daha sonra satıcı ile iletişime geçerek işi alıyorsunuz.

Fiverr’da satıcı iseniz alacağınız ödeme iş bitiminde size ödenir. Yani sattığınız hizmet müşteri tarafından onaylandıktan sonra ödemenizi alırsınız. Bir anlamda Fiverr, hem sizi hem de alıcı kişileri koruduğu için parayı direkt vermek yerine işin onaylanmasından sonra verir.

Fiverr’da Hangi İşler Yapılır?

İnternet teknolojisinin gelişmesi ile birlikte çoğu online iş artık daha farklı mecralardan yapılabiliyor. Fiverr’da da yapabileceğiniz farklı iş türleri bulunmaktadır. Fakat yaygın olarak yapılan işler genellikle aşağıda sıralayacağımız işlerdir.

 • İnternet sitesi geliştirme
 • Grafik tasarım
 • Logo tasarımı
 • Metin yazarlığı
 • Editörel hizmetler
 • Video düzenleme işleri
 • Çeviri hizmetleri
 • Sosyal medya yönetimi ve pazarlama
 • Influccer pazarlama
 • Seslendirme hizmetleri
 • İllüstrasyon
 • Sanal asistan

Fiverr’da Ne Kadar Kazanırım?

Freelancer işlerde kazanç, kişinin yapacağı iş sayısına ve aldığı işe göre değişir. Örneğin aylık yapacağınız web tasarım ya da site geliştirmelerine bağlı olarak kazanacağınız para değişir. Ancak genel olarak bir alanda uzmanlığınıza güveniyorsanız güzel paralar kazanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Fiverr’da profil oluştururken müşterinin dikkatini çekecek bir profil oluşturmanız ve işlerinizi akıcı bir dil ile belirtmeniz, müşterilerinizi size daha kolay ulaşmasını sağlar ve bu da tabi ki aylık kazancınızın artmasını sağlayacaktır.

Twitch’ten Para KazanmaEvden Para Kazanma
İnternetten Para KazanmaInstagram’dan Para Kazanma
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI