arama


Pazaryerlerinde Ürün Satarak Gelir Elde Etmek

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

İnternet sektörünün her geçen gün artan bir hızla hayatımıza girmesi, alışverişlerin daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlamakla birlikte ticaret hayatını farklı bir boyuta getirdi. Satıcılar daha fazla müşteriye ulaşmak, alıcılar daha geniş ürün yelpazesi içerisinde seçimlerini yapmak için pazaryerlerini tercih ediyorlar. Türkiye’de N11, Gittigidiyor, Trendyol ve Hepsiburada, sektörün önde gelen isimleridir. Bunlar haricinde daha farklı pazaryerleri de elbette bulunuyor. Ancak işlem hacmi bakımından ne kadar çok yüksek ziyaretçi kitlesine sahip bir yerde ürün satarsanız, satışlarınızın miktarı da buna göre artar. Bu nedenle diğer siteleri bir kenara bırakarak bu dört siteden ürün satarak kazanç sağlayabilmeniz konusunda sizlere yardımcı olacağız.

Pazaryerlerinde ürün satmak için gerekenler nelerdir?

İnternet dünyasının büyüyen gücünden yararlanarak kazanç sağlamak isteyenler kendi e-ticaret sistemlerini kurmanın yanında pazaryerleri olarak tabir edilen büyük alışveriş sitelerini de tercih etmektedir. Aslında işin başlangıcında olan ve yeteri kadar reklama para ayırabilecek potansiyele sahip olmayanların pazaryerlerinden ürün satışına başlamaları daha doğru olur. Çünkü bu yerlerin reklam gücü çok daha yüksektir ve satıcı herhangi bir şekilde reklam maliyeti ödemeden ürünlerini satabiliyor. Peki, pazaryerlerinde ürün satışı yapabilmek için gerekenler nelerdir?

 • Vergi levhası
 • İmza sürküsü
 • Banka hesabı

Bu üç madde, tüm pazaryerlerinde istenen evraklardır. Yani e-ticaret sitelerinde ürün satarak para kazanmak isteyen birinin vergi mükellefi olması şarttır. Bu evraklara ek olarak bir de kendi adınıza bir banka hesabının da olması gerekmektedir. Yani vergi levhası ile banka hesabının ait olduğu kişinin farklı olması durumunda sattığınız ürünlerin parasını alamazsınız.

Pazaryerlerinde ürün satmak kolay mı?

Mağaza açma işlemini tamamladıktan sonra ürünlerinizi satmaya başlayabilirsiniz. Ancak buralarda ürün satmak, sanıldığı kadar kolay değil. Birçok incelik ve tecrübe gerektiren bir alan olduğunu kesinlikle unutmayın. Peki, pazaryerlerinde ürün satmanın zorlukları nelerdir?

Her zaman işin kolayından bakarsanız para kazanmak bir hayale dönüşebilir. Bu, her iş için aynıdır. Pazarda meyve satmanın püf noktalarını bilmezseniz, yanı başınızdaki komşunuz ürünlerini satarken siz sadece onu izlemekle yetinmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle pazaryerinde ürün satmanın kolay olmadığını bilmeniz gerekir. Peki, bu zorluklar nelerdir?

 • Rakip fiyatlarını sürekli takip etmeniz gerekir

Trendyol, Hepsiburada, N11 veya diğer pazaryerlerinde sizin sektörünüzle aynı sektörde olan yüzlerce mağaza vardır ve bu mağazalar, sürekli rakip mağazalarla rekabet içinde olurlar. Siz, gelişi güzel bir şekilde sattığınız ürünlerin kâr zarar hesabını yaptıktan sonra ürünlerinizi siteye eklemiş olabilirsiniz. Ama bir süre sonra ürünlerinizin satılmadığını fark edeceksiniz. Bunun en büyük ve tek nedeni, rakip mağazaların fiyat düşürmesidir. Örneğin bir kitap seti eklediniz ve üzerine 99 TL fiyat koydunuz. Bu demek değildir ki müşteri gelip sizden ürünü alacak. Pazaryerlerinde “filtreleme özelliği” bulunmaktadır. Müşteri siteye girdiğinde öncelikle aradığı ürünü bulur arkasından filtreleme yapar ve en uygun fiyatı bulur. Dolayısıyla sizin fiyatınız yüksek kalırsa müşteri başka bir mağaza sahibinden sipariş eder. Yani sürekli olarak fiyatları kontrol etmeniz gerekir.

 • Farklı olmanız gerekir

Farklı olmak, her alanda kişinin kazanç elde etmesini sağlar. Her ne kadar geniş bir alan olan e-ticaret sitelerinde mutlaka birileri sizi bulsa da ya tesadüfen bulur ya da aradığını bulamadığı için sizi tercih eder. İşte, ikinci madde yani aradığını sadece sizde bulması önemli bir konudur. Örneğin köpek maması satıyorsanız herkesin sattığını satmayın farkınızı koyun. Mesela yeni bir ürün açılış talebinde bulunun, aynı marka ürünü satacaksanız bile yanına küçük bir hediye koyun. Örneğin “mama kabı hediyeli köpek maması” şeklinde ürün ismini girin ve ürünün satışa açılmasını bekleyin. Müşteriler her zaman daha fazla avantaj sağlayan mağazayı tercih edeceği için siparişi alan siz olursunuz.

 • Stoksuz ürün satmayın

Çoğu pazaryerinde mağaza açan kişilerin ya da firmaların düştüğü hatalardan biri de elinde olmayan stoku açmasıdır. Örneğin abiye modelleri satan bir mağaza “X ürün” için giriş yapıyorsa bunun elinde olup olmadığını ya da aynı gün içinde tedarik edip edemeyeceğini iyi hesaplamalıdır. Aksi halde Trendyol ve Hepsiburada gibi mağazalar, sipariş geldiğinde mağaza siparişi iptal ederse para cezası uyguluyor. Ay sonu geldiğinde siz para bekliyorken eksi bakiyeye düşerseniz, bunun siparişlerinizi iptal ettiğiniz için olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

 • Satış fiyatını iyi hesaplayın

Yine çoğu mağaza sahibinin pazaryerlerinde düştüğü hatalardan biri de ürün fiyatını net hesaplayamamasıdır. Genellikle hesap yapılırken ürünün geliş fiyatı, kargo ücreti, pazaryeri komisyon oranı ayrı ayrı hesaplanarak fiyat belirlenmektir. Bu şekilde yaparsanız kesinlikle zarar edersiniz. Çünkü pazaryerleri, sizin satış fiyatınız üzerinden sizden komisyon alır. Örneğin 10 TL size gelişi olan bir ürünü 20 TL’ye satışa çıkarttığınızda ve yüzde 20 komisyon olduğunu hesapladığınızda ve 9 TL de kargo ü ücreti üzerine eklediğinizde bu ürünün satış fiyatının ortalama yüzde 40 kâr ile satılabilmesi için satış fiyatını 28,75 TL olarak belirlemeniz gerekmektedir. Aksi halde zarar edersiniz.

 • Kargo hazırlarken özen gösterin

Kargo firmalarını bilenler bilirler, gelen kargolara çok da dikkat etmezler. Siz üzerine istediğiniz kadar uyarı işareti yazısı ekleseniz de maalesef kargo firmaları ürünlere dikkat etmeden gelişi güzel araçlara yüklerler. Eğer sattığınız ürünü doğru ve güvenilir bir şekilde paketlememiş iseniz ürün müşterinizin eline muhtemelen çok da sağlam ulaşmayacaktır ve müşteriniz iade talebinde bulunacaktır. Burada zararınızı ikiye çıkacaktır. Hem ürün giderken kesilen kargo ücreti hem iade edilirken kesilen kargo parası derken kâr edeyim derken zarar etmeniz işten bile sayılmayacaktır.

Herkes pazaryerlerinde satış yapabilir mi?

Pazaryerlerinde satış yapmak isteyen herkes satış yapabilir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikle vergi mükellefi olmanız gerektiğini unutmayın. Bunun haricinde herhangi bir şartı bulunmamaktadır.

Pazaryerlerinde hangi ürünler satılabilir?

İnternet dünyası geniş bir alandır, herkesin bir şekilde farklı şeylere ihtiyacı olabilir ve bu geniş dünyada bulmak da çok kolaydır. Ancak bir ürünü satışa sunmadan önce piyasa değerini analiz etmeniz, size ne kadar kazanç sağlayacağını hesaplamanız daha fazla gelir elde etmenizi sağlayacaktır. Örneğin ayakkabı satacaksanız sizin sunduğunuz ayakkabının diğer mağazalardan farkının olması gerekir. Kalite farkı, ücret farkı temelinde olup bir de bilinen bir marka olmasına özen göstermeniz gerekir. Ancak bu şekilde yaparsanız kazanç elde edebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI