arama


Yapılabilecek en iyi 5 ek iş

Yapılabilecek en iyi 5 ek iş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

Ek gelir elde etmek istemenin genel olarak nedeni, daha iyi bir yaşama sahip olabilmek, ödemeleri daha rahat bir şekilde yapmak ve kişisel masraflarda daha rahat hareket ederek kendince daha iyi bir yaşam sürmektir. Ancak bazı işler vardır ki “ek iş” olmasına rağmen lüks yaşamın kapılarını aralayabiliyor. Bu yazımızda, ek gelir elde ederek lüks takılmak konusunda bazı fikirleri sizlerle paylaşacağız.

Para kazanma yöntemleri birbirinden farklıdır. Bazıları zorlayıcı olabilirken bazıları da yerinden kalkmadan yani halk tabiri ile “oturarak para kazanma” yöntemleri olarak karşımıza çıkabiliyor. Aslında yerinde oturarak para kazanan kişilerin kazançları da çok iyidir, yaşamları da. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz?

Öncelikle bir miktar sermayenizin olması gerekiyor elbette. Pasif gelir elde edebilmek için sermayesiz yapılabilecek işler de olsa işin geneli yine de parasal değerlere bakıyor. Mesela emlak yatırımı yapmak için ciddi bir paraya ihtiyacınız olur. Bunu yapmak için öncesinden bir çalışma hayatınızın olması gerekir ya da babadan kalma paranızın olması gerekir. Ama bunun dışında yapabileceğiniz az sermaye gerektiren işler de yok değil. Mesela elinizdeki para ile altın alım satımı yapabilir, borsaya girebilir, kripto para alım-satım işlemleri yaparak da pasif gelir elde edebilirsiniz. Şimdi sizlere vereceğimiz bilgiler, daha çok pasif gelir elde edebilmenize yardımcı olacak fikirler olacak.

  • Emlak yatırımı

Bir kenarda birikmiş bir paranız var ve bunu değerlendirmek istiyorsanız ilk aklınıza gelecek alanların başında emlak alanının olması kazançlı çıkmanız için 1-0 öne geçmeniz anlamına gelir. Günümüzün en çok yükselen değerlerine sahip olan yatırım alanlarından biri emlak sektörüdür. Türkiye’nin dört bir yanında emlak alanında yapılan yeni çalışmaları bir fırsata dönüştürerek bu alana yatırım yaparak ek gelir elde edebilir, kendi işinizin patronu oluncaya kadar da bu şekilde devam edebilirsiniz.

Emlak yatırımı yaparken tabi ki tecrübe sahibi olmak gerekir. Çünkü bu alan kendi başına uzmanlık gerektiren ve üzerinde durulması gereken bir alandır. Nereden ve ne zaman yatırım yapmanız gerektiğini bilmezseniz, doğru zamanda emlak yatırımı yapmazsanız uzun süre boyunca gelir elde etmek mümkün olmayabilir. Bu yüzden emlak yatırımı için daha fazla düşünmeniz gerekir.

  • Kripto para yatırımı yapın

Kripto paralar, son dönemlerin kendinden en çok söz ettiren yatırım alanlarından biridir. Alım-satım işlemleri yapılarak para kazanılan bu alanda başarılı bir girişimci olabilmenin en büyük şartı tabi ki eğitim almaktır. Eğitim almadan, tecrübe kazanmadan kripto para alışverişinden gelir elde etmeniz mümkün olmaz. Ancak bu iş, sandığınız kadar kolay da değil, sandığınız kadar zor da değildir.

Kripto paralar konusunda sosyal medya sitelerini takip ederek bu alanda kendini kanıtlamış kişilerin paylaşımlarını dikkate alın, küçük yatırımlarla siz de işin içine girin. Çünkü pratik yapabilmeniz için belli bir oranda paraya ihtiyacınız olacak ve pratik yapma becerinizi de ancak bu şekilde geliştirilebilirsiniz.

  • Döviz alımı-satımı

Döviz de günümüzün en çok kazandıran yatırım araçlarının başında geliyor. Dolar, Euro ya da diğer ülkelerin para birimleri ile TL takasına girerek bu konuda kendinizi hem geliştirme imkânı bulabilirsiniz hem de ek gelir elde edebilirsiniz. Tabi bunun için de kripto parada olduğu gibi biraz eğitim almanız biraz da pratik yaparak direnç ve destek noktalarını belirleme konusunda biraz pratik bilgi sahibi olmanız gerekir.

Döviz alım satımı yaparak ek gelir elde edenler de genelde pasif gelir sahipleridir. Ancak yukarıda da dediğimiz gibi pasif gelir sahibi olmak bazen bir şirket sahibi olmaktan daha kazançlı olabiliyor. Bu konuda kendinize güveniyorsanız kesinlikle bir yerden başlamanızı öneririz.

  • Kitap yazın

Her insanın hayalinde aslında kendi kitabını yazıp yayınlamak vardır. Tanınan bir yazar olmak ve buna ek olarak insanlara faydalı eserler bırakmak elbette en güzel duygulardan biridir. Ancak kitap yazmak, sanıldığı kadar kolay değildir. Her insanın içinde bir yazar ruhu olsa da bu eylemi kitaba dökebilmek için biraz daha tecrübeye ihtiyaç duyulur.

Mesela araştırma yeteneğiniz varsa bu alanı değerlendirmeye başlayabilirsiniz. İnternet sektörünün güncel kütüphaneler gibi kullanıldığı günümüzde, araştırma kitabı yazmak isteyenler için güzel bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Ya da kendinize daha fazla güveniyorsanız roman veya hikâye de yazarak ek gelir elde edebilir aynı zamanda yıldızınızın parlamasını sağlayabilirsiniz.

  • İnternette ürün satın

Ticari hayatın akışı artık neredeyse tamamen internet alanına dönmeye başladı. Özellikle de son dönemlerde yaşanan sıkıntılar nedeni ile reel sektörün nerdeyse tamamen durduğunu söyleyebiliriz. Hazır böyle bir boşluk varken internet sitelerinden satış yaparak da yine pasif gelir elde edebilirsiniz.

İnternet sitelerinde satış yaparak para kazanma konusun da tabi ki biraz maharet sahibi olmak gerekiyor. Mesela alışveriş sitelerini ya da diğer adıyla Pazar yerlerini nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmanız, kâr ve zarar ilişkisini iyi bir şekilde hesaplamanız, işten kazanç elde edebilmek için bilmeniz gereken yönlerdir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI