arama

Kaz Çiftliği Kurmak

kaz çiftliği
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Birçoğumuz gürültülü, beton yığınları arasında kalmış şehir yaşantısından kaçıp, güzel bir köyde doğayla iç içe,temiz su, bol oksijenin olduğu güzel bir yaşam hayal ederiz. Bazı insanlar uzun yıllar şehirlerde yaşadıktan sonra küçük bir köye  yerleşip hayatını orada devam ettirmeye çalışır.

Kırsal alanda doğayla iç içe ,bol oksijen ve temiz suyun olduğu bir hayat güzel fikir de. Şehrin imkanlarından biraz uzak yapılabilecek bir iş var mıdır? Yani hem güzel bir köy hayatım olsun hem de iyi kazanç elde edebileceğim bir işim olsun dediğinizde böyle bir iş bulmak mümkün müdür? Elbette mümkün. Nasıl mı?

Kaz Çiftliği Kurmak

kaz

Kaz Çiftliği Kurarak çok iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Kaz nedir?

Kaz çiftliği nedir?

Kaz çiftliğinden ne kadar gelir elde edebilirim?

Gelin bu sorularımıza cevap bulalım.

-Kaz : Büyük,beyaz veya gri tüyleri olan ayakları perdeli bir kuş türüdür. Kazlar ördeklerden büyük, kuğulardan küçüktür. Türkiye’de genellikle Kars bölgesinde yetiştirilir

– Kaz çiftliği; kaz yetiştirmek üzere kuracağınız çiftliktir. Kaz yetiştiriciliği zannedildiği kadar zor bir iş değildir.

-Kaz çiftliğinden ne kadar gelir elde edebilirim? Bu tamamen sizin kuracağınız çiftliğe ve çiftliğinizdeki kaz sayısına bağlıdır. Biz basit bir hesap yapalım.Çiftliğinizi kurarken kaz civcivi alıp büyütmeniz gerekir. Kaz civcivlerinin adet fiyatı 25 ile 30 tl arasıdır.

Kaz Çiftliği Kazancı Ne Kadardır?

Çiftliğinizi kurarken tanesini 25 liraya aldığınız kaz civcivleri yetişkin olduğunda her birini 120 ile 170 lira arası bir fiyata satabilirsiniz. Zaten bir süre sonrasında kendi civcivlerinizi de yetiştirmeye başlarsınız.

Geliriniz bununla sınırlı kalmaz elbette. Bir de kaz yumurtası var. Tanesi 10 ile 15 lira arasındadır.

Tekrar basit bir hesaplama yapalım. Çiftliğinizde bulunan kazlardan sadece 150 tanesinden günlük yumurta elde etseniz. 150×15=2250 lira para yapar. Bütün bunları hesaba kattığımızda kaz çiftliği işini ne kadar karlı bir iş olabileceğini hesaplayabiliriz.

Aşağıda kaz yetiştiriciliği ile ilgili videoyu izlediğinizde kaz çiftliği ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olacaksınız.