arama


Romanov Koyunu Çiftliği Kurarak Para Kazanma

ROMANOV
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Ramanov koyunu çiftliği kurarak para kazanma, son dönemlerin popüler iş fikirleri arasında yer almaktadır. Bu yazımızda, koyun çiftliği nasıl kurulur, Ramanov koyunu nasıl bakılır gibi tüm sorulara cevap vereceğiz.

Para kazanmak için farklı işlere yönelenlere yönelik olarak kurduğumuz sitemizde, birbirinden farklı işleri değerlendirerek kendinize en çok hitap eden ve başarabileceğinize inandığınız işi yapmak için fikir alabilirsiniz. Bu yazımızda, Ramanov koyunu çiftliği hakkında bilgi vererek para kazanma sanatına yeni bir boyut kazandırmaya çalışacağız. “Ne iş yapsam?” sorusuna yanıt olabilecek bu makalemizin faydalı olmasını ümit ediyoruz.

Daha önceki yazımızda, kırsal alanda yaşayanlar veya tası tarağı toplayarak daha doğal bir ortamda yaşamak ve aynı zamanda para kazanmak isteyenler için kaz çiftliği hakkında bilgi vermiştik. Bu yazımız da yine bir çiftlik işi olup biraz daha farklı şekilde yürüyen ve üzerinde daha fazla mesai harcanması gereken bir iştir. Ramanov koyunu çiftliği ile ne kadar para kazanabilirsiniz, Ramanov koyunu yetiştirmek kolay mı, nelere dikkat etmek gerekir gibi tüm sorularınıza ayrıntılı bir şekilde cevap vererek bu konudaki merakınızı gidermeye çalışacağız.

Ramanov koyunu çiftliği

Ramanov Koyunu Nedir?

Romanov koyunu Rusya’da yaşayan kısa kuyruklu bir koyun cinsidir. Diğer koyunlardan farklı olarak Romanov koyunu her seferinde beş ya da altı yavru dünyaya getirebilir. Bu koyun türünü bildiğimiz Türkiye’deki koyunlardan ayıran en büyük özelliği, etinin kokmamasıdır.

Bilindiği gibi yöremizde yetişen koyunların eti kokar yani kendine has bir kokusu vardır ve bu da çoğu insanın kırmızı et tüketirken daha çok büyük baş hayvanlardan yana tercih yapmalarını etkiliyor. Ramanov koyununun etinin kokmaması, son dönemlerde ülkemizde kurulan yeni çiftliklerin sayıca artmasında oldukça etkili olmuştur. Yüksek döl verimi ve üstün analık kabiliyeti ile de ön plana çıkan Ramanov koyunu, henüz 3-4 aylık iken bile büyük bir koyun gibi görünmeye başlar.

Ramanov Koyunu Üreme

Bir koyun çiftliği sahibi için en önemli şeylerden biri koyunların üremesidir. Normal şartlarda koyunlar mevsimlere bağlı olarak çiftleşirler ve çok nadiren 2 veya 3 yavru dünyaya getirirler. Ancak Ramanov koyununun en belirgin özelliklerinden biri de mevsime bağlı olarak kızgınlık göstermemeleridir. Yani her dönem çiftleşebilirler ve tek seferde üçüz veya dördüz yavru verebilirler. Bu da koyun yetiştirciliğinde bu koyunların daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Romanov Koyunu Çiftliği

Adlarından “Kuzu Makinesi” olarak söz ettiren bu koyun türleri prolifik (doğurgan) koyun ırklarından (Fin, Doğu Friz, Dorset Horn ve Booroola Merinosu) ayıran en büyük özelliklerinden biri de kuzularının yaşama gücünün yüksek olmasıdır. Yani diğer koyunlarda yaşama biraz daha zorlayıcı olabilirken Ramanov koyunu kuzularının yaşama gücü çok daha yüksektir. Bu da bir çiftçi için oldukça ideal özelliklerin bir araya gelmesini etkili kılan yönler arasında yer alıyor.

Romanov koyunu her sıcaklığı uyum sağladığı için dünyanın birçok yerinde yaşayabilir. Türkiye şartlarında da rahatlıkla yaşayabilir.

Türkiye ye getirmek için özel izinler gerekir. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi yılda 2 kez doğuran ve her seferinde 5-6 yavru getiren Romanov koyunu çiftliği kurma fikri çok caziptir. Şöyle ki;

100 adet Romanov koyununuz olsun.

Her bir koyun yılda iki kez 5 er tane kuzu getirirse 100 koyun yılda 1000 kuzu dünyaya getirmiş olur. Romanov koyunu dışında herhangi bir hayvan cinsinden bu verimi almak mümkün değildir.

Romanov Koyunu Çiftliği

Peki, Romanov Koyununun Fiyatı Ne Kadar?

Yetişkin bir Romanov koyunu un Türkiye fiyatı yaklaşık olarak 2000 TL’dir. Gerekli izinler alındıktan sonra Rusya’da İthal etmenin maliyeti çok daha düşük olacaktır. Ancak bunu yapmak için 6 ay ile 9 ay gibi bir zamana ihtiyacınız olabilir.

Romanov Koyunu Pahalıdır Kazanç Nasıl Olacak Diyenler İçin Basit Bir Hesap Yapalım.

100 koyunumuz var demiştik. 100 koyun için bize lazım olan para 200.000 TL.

100 koyunumuzdan bir yılda 800 kuzu dahi elde etsek 1.600.000 TL yapar. Tüm masrafları çıkardığımız bile. Çok iyi bir kar elde ederiz.

Romanov koyunu ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Ramanov koyunu beslemenin avantajları

Ne iş yapsam ekibi olarak sizler için araştırdığımız Ramanov koyunu ile ilgili edindiğimiz bilgileri, sizlere sunmaya devam ediyoruz.

Bir iş yapmadan önce elbette işin özelliklerini, ürün veya herhangi bir hizmet sunulacaksa kazancı ve risklerinin neler olduğunu bilmek önemlidir. Rusya’dan ithal edilerek ülkemize getirilen ramanov koyunu, son derece kazanç sağlayan bir besicilik türüdür.

Tabi ki bu koyunları diğer koyun türlerinden ayıran başlıca özellikleri bulunmaktadır. Yukarıda kısmen de olsa yer verdiğimiz özelliklerini, şimdi detaylı bir şekilde sizlere sunarak avantajları hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacağız.

Romanov Koyunu Çiftliği

Ramanov koyununun bilinmesi gereken en büyük özelliği safkan olmasıdır. Yani başka bir koyununun kanını taşımamaktadır. Bu özelliğine ek olarak kuzulama konusunda çok aktif olmasından dolayı dünyanın birçok yerinden Rusya’dan ithal edilerek çiftleştirilmek üzere götürülürler.

Çift kaslılık genine sahip olan Ramanov koyunu, melezlemelerde özellikle ilk jenerasyondaki kuzularda yemden yaralanmayı iki kat iyileştirdiği, yüksek kalitede karkas üretip karkasta değerli parçalarda belirgin artış sağladığı tespit edilen özelliklerindendir. Yani besicisi için son derece kazanç sağlayan bir koyun türü olduğunu söyleyebiliriz.

Ramanov Koyunu Çiftliği Nasıl Olmalı?

Ramanov koyun çiftliği, Ramanov koyun ırkının yetiştirilmesi için özel olarak tasarlanmış bir çiftliktir. Bu çiftlikte, koyunların sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi ve iyi bir verim elde edilmesi için bazı faktörlere dikkat edilmelidir.

Öncelikle, koyunların rahat edebileceği bir barınak inşa edilmelidir. Barınağın havalandırması iyi olmalı ve sıcaklık kontrolü sağlanmalıdır. Ayrıca barınağın temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

Beslenme konusu da oldukça önemlidir. Koyunlar için uygun yemlerin sağlanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, su kaynaklarına erişimleri de kolay olmalıdır.

Çiftlikte hijyen kurallarına da dikkat edilmelidir. Hayvanların sağlığı açısından çiftlik çalışanları temizlik ve hijyen kurallarına uymalıdır.

Son olarak, çiftlik sahibinin koyun sağlığı hakkında bilgi sahibi olması da önemlidir. Koyunların hastalıklarına karşı korunması için gerekli aşıların yapılması ve veteriner kontrolünün düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Tüm bu faktörlere dikkat edildiği takdirde, Ramanov koyun çiftliği sağlıklı koyunların yetiştirilmesi ve iyi bir verim elde edilmesi için uygun bir ortam sunacaktır.

Köpek Oteli Kurarak Para Kazanma Seksörlük Yaparak Para Kazanma
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI