arama


Online Çeviri Yaparak Para Kazanmak İster Misiniz?

online çeviri yaparak para kazanmak
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rengin Türker Rengin Türker

Online çeviri yaparak para kazanmak istiyorsanız ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz! Sizlere çeviri yaparak internetten para kazanmak için neler yapmanız gerektiğini, nerelerde müşteri bulabileceğinizi ve ne kadar kazanç sağlayabileceğinizi gösteriyoruz.

Özellikle üniversite öğrencileri için oldukça cazip olan online çevirmenlik yoluyla para kazanmak, internet ortamında son derece popüler bir uğraş haline geldi. Sadece öğrenciler için değil aynı zamanda ek iş olarak öğretmenler, tercümanlar, ev hanımları ve iş arayanlar için değerlendirebilecekleri online çeviri yöntemi ile oldukça güzel kazançlar elde edilebilir.

Eğer yabancı diliniz varsa bunu kullanarak neden para kazanmıyorsunuz? Bu sayede hem para kazanır hem de bildiğiniz yabancı dili unutmamak adına pratik yapmış olursunuz. Mükemmel değil mi? O halde hemen yabancı dil bilginizi kazanca dönüştürmenin püf noktalarına bir göz atalım.

Neler Çevirebilirim?

online çeviri yaparak para kazanmak

İnternetten para kazanmak için yabancı dilinize güveniyorsanız, online çeviri yaparak iyi paralar kazanmanız mümkündür. Çünkü Google Translate, Yandex Çeviri, Bing Çeviri gibi uygulamalardan istedikleri verimi alamayan insanlar istedikleri yabancı dilin bilgisine güvenen insanlara çeviri yaptırmaktadır. İnternet ortamında aklınıza gelen hemen hemen her tipte çeviri talebi bulabilirsiniz.

Son dönemlerde en çok rağbet gören talepler ise film ve dizilerin altyazılarının oluşturulması için senaryo(konuşma) çevirileridir. İstenilen dizi ve filmlerin içeriğine göre ve kendi dilinizin yeterliliğine göre veya günlük konuşulan dile hakimseniz bu kategoride çeviriler yapabilirsiniz. Ayrıca internet site sahipleri, kendi alanlarında yazdıklarını sitelerinin diline çevirme talebinde de bulunabilirler. Örneğin bir seyahat sitesi, kendi hazırladıkları Türkçe metnin site diline çevrilmesini isteyebilir.

İlgi alanınıza ve dilinizin yeterliliğine göre hukuki çeviriler, edebi çeviriler, tıbbi çeviriler ve akademik çevirilerde yapabilirsiniz. Hukuki çevirilerde genellikle sözleşme ve işlemlerini özellikle İngilizceye çevrilmesi için personeller aramaktadır. Edebi çevirilerde ise genellikle bir kitap, şiir veya sitelerde bilgilendirici yazıların çevirisi istenmektedir. Her türlü yeteneğinize uygun bir iş bulabileceğiniz edebi çeviriler özellikle serbest zamanlı çalışmak isteyenler için idealdir. Tıbbi çevirilerde de genellikle tıbbi terminoloji hakimiyeti ve anlam bütünlüğünü koruma konusunda uzman çevirmenler tarafından yürütülmesi beklenmektedir.

Bunların dışında tezlerin ve akademik makalelerin Türkçe özetlerinin yabancı dile çevrilmesi, aynı şekilde akademik yayınların farklı bir dile çevrilmesi, ticari anlaşmaların çevrilmesi gibi durumlar da olabilmektedir. Kimi zaman, internet sitelerinin toplu olarak farklı bir dile çevrilmesi de görülmektedir. Bu alanda genellikle ödev çevirisi, bitirme tezi çevirisi, raporların çevirisi, araştırmaların çevirisi, dönem ödevlerinin çevirisi, akademik konulu kitapların çevirisi, eğitim makaleleri ve yazıların çevirisi istenmektedir.

Ayrıca milyonlarca kullanıcı internet sitesi açarak internetten para kazanabiliyor. Özellikle yabancı dilde açılan siteler reklamlardan çok fazla kazanç sağlayabiliyor. Yabancı dili olmayıp yabancı dilde site açan kişiler, sitelerine mutlaka bir tercüman veya çevirmen bulmak zorundadır. Dilerseniz bu kişilerin de makalelerini yabancı dile çevirerek para kazanabilirsiniz. Yabancı dil sektörü çok fazla para kazandırdığı için makale yazarak rahatlıkla gelir elde edebilirsiniz.

En Çok Hangi Diller Tercih Ediliyor?

online çeviri yaparak para kazanmak

Google Adsense gibi birçok reklam modelinde en iyi geliri ABD, İngiltere, Fransa gibi ülkelerden gelen ziyaretçiler bırakmaktadır. Dolayısıyla en çok rağbet gören diller İngilizce ve Fransızcadır. Teknik ve ticari konularda ise Arapça, Farsça, Rusça, Japonca, Korece, Çince, İspanyolca, Almanca ve Portekizce de sıklıkla aranılan diller arasındadır.

Evinizden online çeviri yaparak para kazanmak istiyorsanız, kazancınızın arz-talep üzerine olduğunu söylemekte fayda var. İngilizce, Almanca ve Arapça çeviri hizmeti sunan kişi sayısı daha fazla olduğu için az bilinen dillerdeki çeviri hizmetlerinin getirisi daha iyidir. Ancak İngilizceye olan talebin yüksek olduğunu da unutmamak gerekir.

İlginizi Çekebilir: E-Ticaret Yaparak Para Kazanmak

Ne Kadar Kazanabilirim?

online çeviri yaparak para kazanmak

Çevirmenlik işinde kendi işinizin patronusunuz diyebiliriz. Ne kadar kazanacağınızı, çalışma sürenizi, hangi işlerde çeviri yapacağınızı siz belirliyorsunuz. Bu da oldukça rahat bir çalışma ortamında rahat bir gelir kapısı anlamına geliyor. Ortalama olarak 100 kelime başına 2$ teklif edilmektedir. Ancak bu çeviri yapılacak metinin içeriğine göre değişmektedir. Normal metinler, teknik seviye gerektirenlere göre %10 ile %30 arasında daha ucuzdur. Örneğin 1000 kelimelik sıradan bir Türkçe metnini İngilizceye çevirirken 28 TL talep eden çevirmen, tıpla ilgili bir makalenin çevirimi için 34 TL talep edecektir.

Ayrıca bazı dilleri profesyonel olarak çevirebilen kışı sayısı az olduğu için bu dillerdeki çeviri ücretleri de daha yüksek olabilmektedir. Örneğin 1000 kelimelik sıradan bir metni Almancaya veya Arapçaya 30 TL’den çevirirken, aynı metni İbraniceye, Farsçaya veya Finceye 40 TL gibi rakamlarla çeviri yaparsınız.

İlginizi Çekebilir: İnternetten Para Kazanmanın Yolları

Nasıl Müşteri Bulabilirim?

online çeviri yaparak para kazanmak

İnternetten online çeviri yaparak para kazanmak isteyenlerin değerlendirebileceği birçok platform mevcuttur. İstediğinize üye olarak ve işverenlerle iletişim kanallarınızı açık tutarak iş imkanınızı genişletebilirsiniz.

Freelancer.com: Çeviri ve tüm online alanlarda oldukça iyi para kazanma imkanı sunuyor. Ayrıca sıklıkla tercih edilen online çeviri sitelerinden biridir.

Bionluk.com: Bu platformdan da çeviri yapabileceğinizi şirketlere duyurabilirsiniz.

Cevirimvar.com: Türk girişimciler tarafından kurulan bu siteye başvurarak çevirmen olabilir ve bu işten para kazanabilirsiniz. İlk kez bir online tercüme sitesinin ISO kalite sertifikası bulunmaktadır.

OneHourTranslation: Dünya çapında var olan sitelerden en çok kazandıranı diyebiliriz. Bu yüzden üye sayısı da bir hayli fazladır.

Proz.com : Çevirmenlikten bahsedip bu siteyi yazmamak olmazdı herhalde. Sıklıkla tercih edilen ve iyi kazandıran sitelerden biridir.

Upwork.com : Yine freelance çalışan insanlar için kurulmuş bu platform üzerinden müşterilerinizi bulabilirsiniz.

Traduguide.com : Bu platform üzerinden de müşterilerinizi bulabilir ve güvenli bir şekilde ödeme alabilirsiniz.

Guru: Freelance çalışmak isteyenlere çok sayıda çeviri imkan sunmaktadır.

oDesk: Yalnızca birkaç saatinizi alacak işleri veya tüm gününüzü harcayacak olanları da seçebilirsiniz.  Tercih tamamen sizindir. Bu siteden çeviri yaparak para kazanmak istiyorsanız içiniz rahat olsun emeklerinizin karşılığını veriyor diyebiliriz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI