arama


E-Ticaret Yaparak Para Kazanma, E-Ticarete Nereden Başlamalıyım

e-ticaret yaparak para kazanma
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

E-ticaret yaparak para kazanmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Peki, ama bu işi yapmak gerçekten basit mi ya da bilinmesi gerekenler nelerdir? Bu yazımızda tüm bu konular hakkında gerekli bilgileri bulacaksınız.

İnternet teknolojisinin her geçen gün ilerlemesi, sadece yaşamın belli bir alanında değil tüm alanlarında yeniliklerin gelmesini etkiledi. Özellikle ticaret noktasında birçok değişikliğin hayatımıza dahil olduğunu söylemek gerekir. Tabi bu da alışkanlıklarımızı değiştirmemize neden oldu. Artık reel mağazalar yerine daha çok alışveriş yapmak için e-ticaret siteleri kullanılıyor. Hem ürün yelpazesinin geniş olması hem de zahmetsiz alışverişin sunulması, alışverişlerin bu yöne doğru kaymasını etkiledi. Peki, para kazanmak için e-ticaret işi yapılır mı ya da soruyu şöyle soralım; “e-ticaret yaparak para kazanma nasıl olur?”

e-ticaret yaparak para kazanma

Son dönemlerin en trend işlerinden biri haline gelen e-ticaret sektörüne her geçen gün yeni satıcılar dahil olmaya devam ediyor. Gerek özel e-ticaret siteleri gerekse de pazaryerlerinden satış yaparak para kazananların sayısı kadar, bu işe yeni girmek isteyenlerin sayısı da göz kamaştıracak kadar fazladır. Peki, gerçekten e-ticaret para kazandırıyor mu, e-ticaret yapmak kolay mı, maliyeti ne kadar, getirisi ne kadardır? İşte tüm bu soruların cevabını bu yazımızda vereceğiz.

E-ticaret Sektörüne Herkes Girebilir mi?

İnternet üzerinden satış yapmak isteyen birçok kişi aslında bu işin püf noktalarını bilmiyor. “Uzaktan davulun sesi hoş gelir” derler ya, birilerinin bu işi yaptığını görenler, işin çok zahmetsiz olduğunu sanıp işin içine girmeye çalışıyorlar. Tabi bilgisiz ve tecrübesi yapılan her işte olduğu gibi bu işin sonu da maalesef çok da güzel bitmiyor.

E-ticaret sektörüne herkes girebilir tabi ki… Vergi levhası, imza sürküsü bir de kimlik fotokopisi bu iş için yeterli. Pazaryerlerinden satış yapmak için de aynı evraklar gerekli, yok kendi e-ticaret sitenizi oluşturarak satış yapmak istiyorsanız o zaman bir de kargo anlaşması yapmanız gerekecek. Satışa başlamak için başka da bir şeye ihtiyacınız yok.

E-ticaret Sektörüne Nereden Başlanmalı?

Aslında para kazanmak isteyenlerin internet sektörüne giriş yapması ve umduklarını bulamamalarının tek nedeni, nereden giriş yapacaklarını bilmemelerinden kaynaklanıyor. Eğer, hali hazırda satışı iyi bir ürün yelpazeniz varsa elbette var olan ürünleriniz üzerinden devam edebilirsiniz. Ama eğer henüz bir ürününüz yoksa bu noktada düşünmeye başlamalısınız. “Ne satmalıyım?”

1- Olmayan Ama Satılacağından Emin Olduğunuz Bir Ürün Bulun

Herkesin yaptığı işi, herkes yapar ve böyle bir işte kazanç ancak bölünür yani pastanın size kalan kısmını yiyebilirsiniz. Ama herkesin yapmadığı bir iş yaparsanız, pastanın tamamı size ait olmuş olur. Mesela ilgi çekebilecek, herkese lazım olabilecek ve fiyat olarak da uygun olabilecek bir ürün ile e-ticaret sektörüne giriş yapabilirsiniz.

2- Önce Pazaryerlerinden Başlayın

E-ticaret yaparak para kazanmak isteyenlerin öncelikle pazaryerlerinden satış yapmaları daha mantıklıdır. Çünkü bir web sitesi hazırlamak tek başına satış yapılacağı anlamına gelmez. E-ticaret siteleri de diğer siteler gibi SEO çalışması ve reklam çalışması isteyen sitelerdir. Hatta e-ticaret sitelerine SEO çalışması yapmak çok daha zor ve maliyetlidir. Bu yüzden işin başında iseniz sermayenizi internet sitesine harcamak yerine; Trendyol, Hepsiburada, N11, Gittigidiyor gibi pazaryerlerinde satış yapın ve paranızı ürün almaya saklayın.

E-ticarete Girmek İçin Eğitim mi Almak Gerekir?

Aslında ne iş yaparsanız yapın, eğitim almadan bir işe girişmeyin. Kripto para alım satımı yaparak para kazanmak için, dükkân açmak için ya da e-ticaret yaparak para kazanmak için… Ne iş olursa olsun öncelikle bir eğitim almanız gerekir. Çünkü e-ticaret sadece ürün yükle, müşteri gelip satın alsın demekle olmuyor. Ciddi anlamda üzerinde durulması gereken bir iştir. Hele ki ürün sayınız fazla olacaksa mutlaka bir entegratör firması ile çalışmanız gerekecek ve bunun için de ayrıca eğitim almanız gerekecek. Pazaryerlerinde daha iyi satış yapma teknikleri hakkında eğitim almanız gerekecek vs.

İlginizi Çekebilir: Pazaryerlerinden Satış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Ticaret Eğitim Paketleri Alınır mı?

Birçok sitede e-ticaret eğitimi paketleri bulunmaktadır ya da sosyal medya reklamlarında buna yönelik paylaşımları mutlaka görmüşsünüzdür. Peki, bu eğitimler gerçekten işe yarıyor mu? Bana sorarsanız “kısmen” derim. Çünkü eğitimler genel konular üzerine gider. Yani nereden nasıl başlamanız gerektiği hakkında bilgi verir ya da biraz daha ilerisi için birkaç tüyo verir. “Peki, eğitimi nasıl alacağım?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim…

Arkadaşlar, e-ticaret eğitimi alabileceğiniz en iyi yer pazaryerleridir. Trendyol, Amazon, Hepsiburada ya da diğer platformlar, satış hacmini arttırmak, ürün yükleme, görsel yükleme, pazarlama stratejileri gibi birçok alanda düzenli olarak eğitim verirler. Bu eğitimleri değerlendirerek işe girmeniz size artı bir puan kazandırır. İlla da ücretli e-ticaret eğitimi almak istiyorsanız da bilinen ve güvenilir kurumlardan yana tercih yapmanızı öneririm.

E-Ticaret İçin Şirket Kurmak Zorunlu mu?

Şirketten kastınız eğer anonim şirketi ya da limitet şirketi ise bunları yapmak zorunlu değil. Ama basit usul de olsa bir vergi levhanızın olması gerekiyor. Çünkü müşterinize fatura kesmeniz gerekiyor. Faturasız ürün göndermek, bir süre sonra başınıza iş açabilir, en kötüsü pazaryerlerinde vergi levhası olmadan iş yapamazsınız. Ama instagram ya da sosyal medyalar üzerinden satış yapmak istiyorsanız bunu şimdilik yapabilirsiniz fakat ilerleyen dönemlerde maliye açısından sıkıntı yaşayacağınızı aklınızdan çıkarmayın.

E-Ticarete Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

E-ticaretin zorlukları ve zorunlulukları hakkında bilgi verdikten sonra bu işe girişmeden önce bilmeniz gerekenlere geçelim. Eğer yukarıda söylediğimiz her şey kafanıza yatıyorsa, bilmeniz gereken diğer ayrıntıları aşağıda maddeler halinde sıraladık. Bizden yazması, sizden okuması…

 1. Şirket kuruluşu için ödeme yaptıktan sonra işiniz bitmiyor. İş yapsanız da yapmasanız da her ay muhasebeciye aidat ödemeniz gerekecek.
 2. Ürün tedariki yaparken karşınıza çıkacak zorlukları hesaba katın.
 3. Her tedarikçi hemen hemen aynı pembe yalanı söyler; “en ucuza sana veriyorum”. Bu tip şeylere kesinlikle kapılmayın, piyasaya daha derinlemesine inceleyin.
 4. Pazaryerlerinden başlamak istiyorsanız; kargo ücreti, komisyon ücreti ceza ödemeleri ve varsa aylık dükkan kirasını hesaba katın.
 5. Pazaryerlerinde ya da kendi özel e-ticaret sitenizde ürün satarken sizden başkalarının da bu işi yaptığını ve daha ucuza verebileceklerini aklınızdan çıkarmayın.
 6. Pazaryerlerinde satış yapacaksanız kesinlikle stoksuz satış yapmayın, başınıza iş açarsınız.

Yukarıda saydıklarımız, e-ticaret yaparak para kazanmak isteyen herkesin bilmesi gereken temel kurallardır. Tabi bunlar haricinde zaman içinde edineceğiniz çok farklı tecrübeleriniz de olacak. Yani işin özeti olarak şunu söyleyebiliriz; “Hiçbir iş sandığınız kadar kolay değil, emek vermeden ekmek yiyemezsiniz…”

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI