arama


İnstagram’da Satış Ortaklığı Yaparak para Kazanma

İnstagram satış ortaklığı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

İsnatgram, sosyal medya platformları arasında en çok kullanılan uygulamadır. 2021 Ocak ayında platform tarafından yapılan açıklamaya göre dünya genelinde 1 milyar kullanıcıya ulaşan İnstagram, yeni gelişmelere imza atarak kullanıcıların daha fazla dikkatini çeken bir platform haline gelmeyi başardı.

İnstagram, insanların kişisel günlüklerini paylaştıkları bir alan olmaktan ötede, ticaretin hızlı şekilde aktığı bir alan haline geldi. Firma tanıtımları, ürün tanıtımları ve satışları gibi birçok alanda İnstagram, en çok kullanılan alanların başında geliyor. Peki, bu alanı değerlendirerek para kazananlar nasıl kazanıyor ya da İnstagram satış ortaklığı yaparak para kazananlar bunu nasıl başarıyor?

İnstagram’da Para Kazanmak İçin Olması Gerekenler

Satış ortaklığı yaparak para kazanma

Her instagram kullanıcısı para kazanamaz, bazı kriterlere ve kurallara uygun şekilde hareket edilmesi zorunludur. Mesela kitlenin büyük olması, etkileşimin iyi olması ve takipçilerin aktif olması gibi ince detaylar, instagram satış ortaklığı yaparak para kazanmak için gerekli şartlardır. Temel olarak İnstagram’da para kazanmak için şu 3 temel konuya dikkat edilmesi gerekir.

  • İyi içerik üretmek,
  • Trafiği yükseltmek,
  • Etkileşimi arttırmak.

İnstagram’da İyi İçerik Nasıl Üretilir?

İnstagram’da iyi bir içerik üretmek, web sayfasında içerik üretmekle aynı mantıkta olsa da paylaşım şekli daha farklıdır. Bilindiği üzere instagram paylaşımları, genel olarak görseller üzerinden ilerler web sitelerinde ise daha çok yazı paylaşımı yapılır. Ancak her iki tarafta da kaliteli içerik üretebilmek önemlidir.

İyi bir içerik üreticiliği yapabilmek için öncelikle hangi alanda paylaşım yapacağınıza karar vermeniz gerekir. İlgilendiğiniz alanda, var olan paylaşımları yapmanız, kullanıcıların ilgisini çekmez ancak farklılık yaratarak yapacağınız paylaşımlar daha dikkat çekici olur.

Mesela birinci İnstagram kullanıcısının kitap paylaşımlarını yaptığını düşünelim. Yayınevinden alınmış görselleri paylaşan bir kullanıcının paylaşımları çok da “iyi içerik” olarak düşünülemez.

İkinci bir instagram kullanıcısı ise kitabı daha özgün bir şekilde, daha farklı manzaralarda ya da açılardan çektiğini düşünelim, kitap ile ilgili bilgiler ve kendi yorumlarını eklediğini düşünelim. Bu paylaşım daha dikkat çekici olur yani “iyi içerik” üretmiş olarak kabul edilir.

Tabi bu, sadece işin bir kısmı, farklı detaylara da dikkat etmek gerekiyor. Ancak konumuz, İnstagram’da satış ortaklığı yaparak para kazanma olduğu için çok fazlasıyla bu konuya girmeye gerek duymuyoruz.

İlginizi Çekebilir: Müzik Dinleyerek Para Kazanma

İnstagram’da Trafik Nasıl Yükseltilir?

İnstagram’da satış ortaklığı yapabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli bir diğer husus ise trafiğin yüksek olmasına ve yüksek kalmasına dikkat etmektir. Aslında bu konuda bir önceki madde ile bağlantılıdır.

İyi içerik üretmeyen bir sayfada yüksek trafiğin olmasını beklemek de yanlış olur. Ancak trafik yükseltmek için sadece iyi içerik üretebilmek de yetmiyor. Reklam vermek, sponsor bir kullanıcı bulmak gerekir. Bu da tabi ki biraz maddi güç gerektirir.

Örneğin sayfanızın takipçi sayısı 10K, bir başka kullanıcının ise 100K ve etkileşimleri yüksek bir sayfa. Bu sayfa sahibinden tanıtım alabilirsiniz, sizi takip etmesini isteyebilirsiniz ya da paylaşımlarında size yer vermesini isteyebilirsiniz. Fakat reklam alacağınız sayfanın sizin sektörünüzle alakalı olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Örneğin kitap paylaşım sayfasına sahip olduğunuzu düşünün ve reklam aldığınız sayfanın giyim üzerine bir sayfa olduğunu düşünün. Sektörün sizinle hiçbir alakası olmadığından buradan alacağınız tanıtım ya da takip, pek de bir işinize yaramayacak ve trafiğinizi de yükseltmeyecektir.

İnstagram’da Etkileşim Nasıl Arttırılır?

Etkileşim

İnternet işleri, bilmeyenler için basit, bilenler için ise çok zor işlerdir. Hem maddi hem de manevi anlamda aslında insanı hırpalayan bir sektör olduğunu bir kere kabul etmek gerekir. İnstagram’da satış ortaklığı yaparak para kazanmak isteyen birinin dikkat etmesi gereken en önemli bir diğer husus, etkileşimi arttırmaya dikkat etmesidir. Peki, etkileşim nasıl arttırılır?

Aslında yukarıda söylediğimiz birinci ve ikinci maddenin doğru şekilde uygulanması halinde etkileşim yükselir. Yani iyi içerik üretmek, trafiği arttırmak için gerekli reklam desteklerini almak ve biraz da zamanlı paylaşım yaparak etkileşimi arttırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Youtuber Nasıl Olunur?

Zamanlı paylaşım nedir?

Zamanlı paylaşım, insanların sosyal medya platformlarında daha fazla vakit geçirdikleri saatlerde hikaye ya da post paylaşımı yapmaktır.

Örneğin sabah saatlerinde insanlar otobüslerle ya da metro ile işe giderken yolda zaman geçirmek için telefonlarına sarılırlar ve ilk baktıkları yer de genellikle İnstagram olur. Eğer bu saatte paylaşım yaparsanız, etkileşim daha da yüksek olur.

Video paylaşımları yaparak da etkileşimi arttırabilirsiniz. Uygun anahtar kelimeler kullanmaya özen gösterin ve paylaştığınız videoların insanların dikkatini çekebilecek şekilde olmasına dikkat edin. Bu iki maddeye özen gösterdiğinizde muhtemelen paylaşımlarınız “keşfet” bölümüne düşecek ve etkileşiminiz de artacaktır.

Yukarıda söylediklerimizin hepsini yaptı iseniz artık İnstagram’dan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Peki, İnstagram’dan para kazanmak için hangi yöntemler kullanılabilir?

1- Sponsorlu İçerik – Paralı Reklam

Sponsorlu İçerik

Organik takipçi kitleniz iyi ise, İnstagram’dan para kazanma yöntemleri arasında en çok kullanılan sponsorlu içerik ve paralı reklam yöntemini uygulayabilirsiniz.

Yüksek takipçi kitlesine sahip fenomen hesaplar, büyük markaların ürünlerini bir canlı yayında ya da bir videoda tanıtırlar. Aslında belki videonun sadece bir kısmında bunu yapsalar da ciddi anlamda para kazanırlar.

Tabi sponsorlu içerik paylaşabilmek için biraz da sayfanın tasarımının kaliteli olmasına özen göstermek gerekir. Bazı hesapları incelediğinizde, sayfa düzeninin ne şekilde sağlandığını daha rahat görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: TikTok’ta Para Kazanma Yöntemleri

2- Kendi Ürünlerinizi ya da Hizmetlerinizi Satın

Ürün hizmet

Sosyal medyadan para kazanma yöntemleri farklıdır. Son dönemlerde İnstagram’dan para kazanmak isteyenlerin uyguladıkları bir diğer yöntem de kendi ürünlerini ya da hizmetlerini satmalarıdır.

Genellikle marka olmuş ya da marka olma yolunda ilerleyen instagram sayfaları, belirli alanlarda ürün ya da hizmet satarak para kazanırlar. Tabi bunu yapabilmek için de yine yukarıda söylediklerimize dikkat etmeniz gerekir.

Buna ek olarak eğer tanınmış bir marka olmayı başarmış iseniz kendi baskılarınızın üzerinde yer aldığı t-shirtleri, kupa ya da bardakları bir basım evi ile anlaşarak da satabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Editörlük yaparak para kazanma

3- Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

Satış ortaklığı

Başından beri aslında vurgulamak istediğimiz asıl konu satış ortaklığı idi. İnstagram’dan satış ortaklığı (Affiliate Marketing) yaparak para kazananların sayısı da bir hayli fazladır. Peki, bunu nasıl yapabilirsiniz.

Tabi ki bunu yapabilmek için yine yüksek bir takipçi kitlenizin olmasına, etkileşiminizin olmasına ve trafiğinizin iyi bir seviyede olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer bu maddelerde herhangi bir eksiğiniz yoksa affiliate marketing yaparak para kazanabilirsiniz.

İnstagram’da link paylaşımı yapabilmek için 10K takipçi kitlesine sahip olmanız gerekir. Kitap sektörü ile ilgili bir sayfanızın olduğunu düşünün ve büyük bir pazaryeri platformunda affiliate marketing yaptığınızı düşünün. Kitap tanıtımı yaparken satın alma linkini de eklediğinizde gayet başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI