arama


Okul Öncesi Öğretmenliği ve Maaşları 2023

Okul öncesi öğretmenliği
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

Okul öncesi öğretmenliği, 0-6 yaş arası çocuklar için eğitim ve öğretim vermeyi amaçlayan bir meslektir. Üniversitelerin lisans programından mezun olan ve KPSS sınavından yeteri puanı alanlar, okul öncesi öğretmeniz olabilirler.

Özellikle kadınların daha fazla tercih ettiği okul öncesi öğretmenliği, hem meslek olarak diğer mesleklere göre daha kolay yapılan bir meslektir hem de tatilinin çok olması bakımından yapılabilecek en iyi meslekler arasında yer alır.

Okul öncesi öğretmenleri, çocukların zihinsel, duygusal, fiziksel ve sosyal gelişimine yardımcı olurlar ve çocukların temel becerilerini kazanmalarına yardımcı olurlar. Bu beceriler arasında dil, sayı, öğrenme becerileri, problem çözme, iletişim ve ilişki kurma becerileri gibi beceriler bulunur.

Okul öncesi öğretmenleri, çocukların öğrenme ortamlarının tasarımından sorumludur ve çocukların öğrenme faaliyetlerini yönetirler. Okul öncesi öğretmenleri, çocukların aileleriyle de iletişim kurarak, çocukların eğitim ve öğretim süreçlerine katkıda bulunurlar.

Okul Öncesi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Okul öncesi öğretmenliği

Okul öncesi öğretmenliği yapmak istiyorsanız, öncelikle lisans eğitimini tamamlamanız gerekir. Bu, Eğitim Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimi almanız gerekir.

Öğreniminiz süresince; pedagoji, psikoloji, sosyal bilimler gibi alanlarda temel bilgi ve beceriler kazanacaksınız. Ayrıca, okul öncesi öğretmenliği alanında uzmanlaşmak istiyorsanız, yüksek lisans programlarında okul öncesi öğretmenliği veya çocuk gelişimi gibi seçmeli dersler seçebilirsiniz.

Eğitim dönemi bittikten sonra KPSS sınavına girilmesi gerekiyor. Yeteri puan alındığında, devlet okullarına atanma gerçekleşir. Buna ek olarak özel anaokullarında ya da kreşlerde de okul öncesi öğretmenliği yapılabilmektedir. Tabi bunun için yeteri kadar bir deneyime sahip olmanız önemlidir.

Özel okullarda okul öncesi öğretmenliği yapabilmek için daha fazla kriter aranır. Alandaki tecrübe, sosyal ilişkilerin daha iyi olması gibi önemli bazı şartlar aranır. Bu gibi şartlara sahip iseniz okul öncesi öğretmenliği için özel bir okul da seçebilirsiniz.

Buna ek olarak okul öncesi öğretmenliği için imkanlarınız varsa bir anaokulu ya da özel kreş de açabilirsiniz. Tabi ki bu da kendi başına bir maliyet gerektirdiği için buna sahip olmanız önemlidir.

Okul Öncesi Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar?

Okul öncesi öğretmenliği tercih edilmesinin nedenlerinden biri de maaşlarının iyi olmasıdır. Yapılan son güncelleme ile birlikte en düşük okul öncesi öğretmeni maaşı 9.720 TL, en yüksek ise 12,150 TL olarak belirlenmiştir.

Türkiye şartlarında bu maaşlar çok da yüksek olmasa da mesleğin diğer mesleklere göre daha kolay olması, sosyal haklarının daha fazla olması mesleğin tercih edilmesinde önemli bir etkendir.

Özel okullarda okul öncesi öğretmenlik maaşları biraz daha yüksektir. Ancak devlet okullarında sunulan olanak ve sosyal hakların özel okullarda daha az olduğunu bilmek gerekir. Örneğin yaz dönemlerinde maaş kesintisi özel okullarda daha yüksek olur. Bu yüzden devlet okullarında anaokulu öğretmenliği yapmak daha mantıklıdır.

Okul Öncesi Öğretmeni Mesleği Neden Tercih Edilir?

Mesleklerin tercih edilme nedenlerinin en önemlisi elbette maaşlardır. Fakat okul öncesi öğretmenliği ya da diğer öğretmenlik mesleklerinin, diğer mesleklere göre daha fazla imkana sahip olması, tatillerinin daha fazla olması gibi önemli nedenleri de tercih edilmelerinde etken olarak değerlendirilir.

Okul öncesi öğretmenliği mesleğinin tercih edilmesinin en büyük nedeni, devlet okullarında öğretmenlik yapanların yaz tatili boyunca tatilden yararlanmalarıdır ve tabi ki maaşlarının da kesilmemesidir.

En çok para kazandıran meslekler arasında değerlendirilen okul öncesi öğretmenliği, nispeten diğer mesleklere göre daha fazla para kazandırır. Hem özel okul hem de devlet okullarında durum aynıdır.

Okul Öncesi Öğretmenliği Taban Puanları

Okul öncesi öğretmeni olabilmek için tabi ki sınava girilmesi gerekiyor. Sınavdan da taban puanın alınması gerekir. Bu da her üniversiteye göre değişiklik gösterir.

Aşağıda okul öncesi öğretmenliği taban puanları yer almaktadır.

Okul AdıKontenjanTaban Puanı
Boğaziçi Üniversitesi (İngilizce)62411,71485
İSTANBUL 29 MAYIS Üniversitesi (Burslu) (Vakıf)6409,37179
BAHÇEŞEHİR Üniversitesi (İngilizce) (Burslu) (Vakıf)3404,61800
ORTA DOĞU TEKNİK Üniversitesi (İngilizce)62399,32650
Hacettepe Üniversitesi82387,05233
TED Üniversitesi (İngilizce) (Burslu) (Vakıf)8383,28772
Gazi Üniversitesi93375,14236
Ege Üniversitesi62374,58079
Marmara Üniversitesi82372,71230
Yıldız Teknik Üniversitesi62369,81961
Sermayesiz Para Kazandıran MesleklerEn iyi meslek lisesi bölümleri
Evden çalışarak para kazanmaİnternetten para kazanma

SSS

Okul öncesi öğretmenler ne kadar maaş alıyor?

Okul öncesi öğretmenler, en düşük 9.720 TL, en yüksek maaş ise 12,150 TL maaş alırlar. Özel okullar ile devlet okulları arasında maaş farkı bulunmaktadır.

Okul Öncesi Öğretmenlik kaç yıl?

Okul öncesi öğretmenliği 4 yıllık Eğitim Fakültesi’nde okunmaktadır. Daha sonra KPSS’de yeteri puanı alması gerekir.

Okul öncesi öğretmenliği kaç puan?

Okul öncesi öğretmenliği puanı, tercih edilen üniversiteye göre değişiklik gösterir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI