arama


Influencer Nedir? Influencer’lar Kimlerdir?

ınfluencer
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hümeyra Kaddar Hümeyra Kaddar

Son zamanların trend konuları haline gelen “ Influencer nedir?” sorusu gün geçtikçe daha da fazla merak uyandırmaya başladı… İşte tam da bu yüzden sizlere Influencer nedir, ne iş yapar bunlardan bahsedeceğim…

Influencer Nedir

Belki de yüzlerce insanın yeni yeni tanıştığı Influencer’lar  hayatımızda bir şekilde her zaman varlardı fakat kendileri bunu dile getirmediklerinden ve bizler bu konu hakkında pekte fazla bilgiye sahip olmadığımızdan anlamıyorduk. Fakat sosyal medya mecrası geçtiğimiz son 3-4 yıl içerisinde daha da aktif hale geldiğinden artık her yerde Influencer’ları görmek gayet mümkün. Peki, herkesin diline dolanan Influencer nedir, Influencer’lar ne iş yaparlar haydi hep birlikte bakalım.

Influencer Nedir?

İnfluencer nedir?

Influencer; sosyal medya üzerinden kullandığı ürünlerin reklamını yapan kişilerdir. Kullandıkları ürünü tanıtırken; neler yaşadıklarını, nelerden memnun kalıp, nelerden memnun kalmadıklarını, artısı ve eksisiyle kullandıkları ürününün her yönünü tanıtıp takipçilerine tavsiye eden kişilerdir, bazen gruplar halinde de bu işi yaptıklarını görebilirsiniz.

Influencer’lar aslında hepimizin aşina olduğu kişilerdir. Çünkü tanınmışlık seviyeleri gerçekten fazla olmakla birlikte aynı zamanda toplumumuzu yakından ilgilendiren kişilerdir. Bazen ünlü bir futbolcu, bazen ünlü bir müzisyen, oyuncu veyahut sosyal medya fenomenlerinden youtuber, blogger gibi daha birçok farklı alandan ünlü bir ismi görmek mümkündür.

Influencer’lar Kimlerdir?

İnfluencerlar Kimlerdir

Influencer’lar hayatımızda hep varlardı fakat bu denli bir pazarlama tekniği insanların bilgisine pekte fazla sunulmuyordu ta ki günümüz yıllarında sosyal medya kullanımı artana kadar… Çünkü sosyal medyanın kullanımı arttıkça verilen reklam içerikleri ve ihtiyaçları da günümüze göre şekil almaya başladı. Birçok ünlü şirket, kendi adını duyurmak adına, ünlü isimlere pazarlama teklifleri sunarak bu işte ileri adımlar atmaya karar verdi.

Sonuçta artık hayatımız sosyal medya aracılığı ile bizlere sunulur hale geldiğinden ihtiyacımız olan her şeyi sosyal medya platformlarında bulabilmek ve görebilmek mümkün… Özellikle de corona hayatımıza girdiğinden beri insanlar, internet üzerinden güvenilir siteler arar oldu. Çünkü evlerinden çıkmak istemiyor ve işlerini bir tık uzaktan halletmek istiyorlar. İşte, artık bunu bilen ünlü firmalar ilgilerini, takipçilerini fazlasıyla etkileyebilen ünlü fenomenlere döndürmüş durumdalar.  Hal böyle olunca da takipçi sayısına ve etkileme gücüne göre Influencer’lar ana başlıklara ayrılmış konumdalar.

1- Mega Influencer

Mega influencer

Başında ki isminden de anlaşılacağı üzere, dev bir takipçi kitlesine sahip olan ünlü isimlerdir. Youtube, instagram ve daha birçok farklı mecrada fazlasıyla ilgi odağı olan Mega Influencer’lar, takipçilerini fazlasıyla etkileyebilme gücüne sahiptirler. Söyledikleri ve önerdikleri birçok ürünün takipçileri tarafından hemen alım gücü vardır. Çünkü hitap ettikleri kitle fazlasıyla geniştir ve ulaşabildikleri insanlar her yerdendir.

  • Genellikle bir milyonu aşkın takipçileri bulunur.

Gördüğünüz üzere gerçekten böyle bir kitleye sahip olmak demek neredeyse herkese ulaşabilmek demektir.

2- Makro Influencer

Makro Influencer

Mega Influencer’ların bir tık aşağısında bulunurlar ve satış konusunda oldukça başarılıdırlar.

  • 40.000-1.000.000 arasında bir takipçi kitleleri vardır.

Genellikle televizyon da çok büyük roller almamış kişilerden oluşmaktadır. Daha küçük işlerde bulunmuş ve kendilerini bir şekilde bir kitleye ulaştırabilmiş kişilerdir. Genellikle şirketlerin en çok tercih ettiği kesimde Makro Influencer’lardır. Çünkü markalar bu kişilere ulaşmak konusunda pekte fazla zorlanmazlar ve takipçi açısından da en çok alımın olduğu kesim Makro Influencer’lardır. Takipçileriyle yakından ilgilenirler ve fazlasıyla da aktiftirler.

Kedinizle ilgilenirken kedi bakım ürünleri için reklam yüzü olabilirsiniz: Kedi Bakıcılığı Yaparak Para Kazanma

3- Mikro Influencer

Mikro Influencer

Diğer Influencer’lara göre daha küçük bir kitleye hitap ederler. Genellikle belli bir konu üzerinde ilerleyen hesapları vardır ve takipçi açısından oldukça orjinaldirler. Kendilerine has bir yapıları olmakla birlikte takipçilerini oldukça etkileyebilecek özgün karakterlere sahiptirler.

  • 1000-40.000 arası bir takipçi kitlesine sahiptirler.

Bu kişiler genellikle seçici davranırlar ve her şirketle iletişime geçmezler. Bu kişiler kendileri ile iletişime geçen şirketlerin ürünlerini önce görmek ve uzun bir süre incelemek isterler. Çünkü önerecekleri ürünün ne kadar kaliteli olduğunu görmek isterler. Önerdikleri insanları önemserler ve bunun için herkesle iş birliği yapmazlar. Çünkü takipçileri onlar için önemlidir ve bir kişiyi bile kaybetmek istemezler.

Ve asıl can alıcı nokta da bulunan Influencer’lara geçme zamanı geldi demektir. Şimdi anlatacağım Influencer’lar; içerik sınıflarına göre ayrılmaktadırlar. Çünkü kendilerine göre izledikleri bir yol vardır ve hesaplarının yaptıkları işin dışına çıkmasını istemezler. O halde içeriklerine göre ayrılan Influencer’lara geçebiliriz.

Sosyal Medya üzerinden para kazanmak istiyorsanız bu yazımız tam da size göre: TikTok’ta Para Kazanmanın 5 Ana Yöntemi

İçeriklerine Göre Influencer’lar

İçeriklerine göre ınfluencerlar

İçeriklerine göre Influencer’lar her yerde ve her alanda görebileceğiniz kişilerdir ve belli başlı konula hakkında içerik üretirler.

1- Blogger’lar

bloggerlar

Takipçileriyle farklı bir bağa sahip olan bloggerlar, oldukça başarılı yazılar yazmakta ve ilgi çekici işler yapmaktadırlar. Birçok marka daha önce sadece kişilerin yüzlerini kullanarak belirli bir kitleye hitap edebileceğini sanıyordu fakat bloggerların son yıllarda artan gücünü farkederek artık bu konuda çok fazla yatırım yapmaya başladılar.

Özellikle de sosyal medya da açılan bazı hesaplar bu konuda oldukça başarılı işler başarmaktadır. Birçok marka kendine ait bloggerlar tutarak ya da var olan hesapların üzerinden yazılar yazdırarak reklamlarını yapmaktadırlar. Özellikle blogger açısından fazlasıyla iyi sonuçlar doğurmakta olan bu iş, yapılan her türlü yatırımın hakkını fazlasıyla vermektedir.

2- Youtuber’lar

Youtuberlar

Son zamanların en rövanşta olan mesleklerinden biri haline gelen Youtuber’lık, aslında bakıldığı zaman Influencer’lık için markaların vazgeçilmez bir platformu. Çünkü buradan binlerce insana bir anda ulaşabilmek mümkün. Çünkü Türkiye sınırlarını aşıp dünyaca ünlü hale gelen birçok Türk Youtuber bulunmaktadır ve bunun gücünü farkeden markalar artık yüzlerini Youtuber’lara çevirmiş konumdalar.

Youtuber’lar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız tıklayın ve öğrenin: Youtuber Nasıl Olunur? 10 Adımda Youtube Kanalı Açarak Para Kazanma

3- Sosyal Medya Paylaşımcıları

Sosyal Medya Paylaşımcıları

Sosyal medya üzerinden her dakika paylaşım yapan reklam yüzleri vardır. Çünkü Youtube için içerik üretmek fazlasıyla zordur ya da bir yazı yazmak ve bunu pazarlayabilmek oldukça güçtür. Fakat instagram ya da twitter üzerinden bir paylaşım yapmak oldukça basit ve bir o kadar da etkili bir yöntemdir. Bunu bilen ve keşfeden birçok Influencer, kendilerini takipçileri ile etkileşim halinde tutuyor ve birçok farklı markanın yüzü oluyorlar. Böylelikle Influencer’lığın da hakkını vermiş oluyorlar.

En çok merak edilen konulardan biri olan Influencer hakkında artık bilgi sahibisiniz. Karşınıza çıkan birçok Influencer’ı artık anlayabilir ve bu konuda nasıl güvenmeniz gerektiğini de kendi fikirlerinizle ölçebilirsiniz. Hayatımızda değişen yeni dünya teknolojisiyle elbette reklamlarda artık canlı pazarlama haline dönmüş durumda… İşte bu sebeplerden dolayı, alacağımız ve kullanacağımız birçok ürün hakkında detaylı bilgi sahibi olmakta fayda var.

Kendinize ve sevdiklerinize güzel bir gün diliyorum, kendinize çok iyi bakın… Hoşça kalın.

Influencer olmak isteyenlere özel video…

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI