arama

En Çok Para Kazandıran Ek İş Fikirleri

Para kazandıran ek iş fikirleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

Ek iş fikirleri, zamandan tasarruf ederek daha fazla para kazanmak isteyenlerin tercih ettikleri bir alandır. Doğru araştırma yapılması halinde bu noktada pek çok iş fikri bulunabilir. Bizim sizin için hazırladığımız ek iş fikirlerini detaylarıyla birlikte size aktardık.

Para Kazandıran Güncel Ek İş Fikirleri

ek iş fikirleri

Ek iş olarak değerlendirebileceğiniz pek çok konu ya da sizi kısa zamanda zirveye taşıyacak pek çok girişim fikri bulunmakta. Yazımızda bu girişim fikirlerinden ve ek iş olarak değerlendirebileceğiniz alanlardan bahsedeceğiz.

1- Yeni Bir Elektrikli Scooter Markası Yaratın

Yapılan araştırmalara göre şehir içi seyahatte elektrikli scooter kiralama oranı giderek artmakta. Artık elektrikli scooterlar en popüler ortak mikro mobilite araçları haline gelmiş durumda.

Şehir sakinlerinin bu araçları şehir içi mesafelerde kullanma talebi arttıkça yeni bir markaya ihtiyaç doğacaktır. Siz de çok çeşitli elektrikli scooter satan çok sayıda bağımsız markadan biri olabilirsiniz.

2- Satış Ortaklığı Pazarlaması

Bağlı kuruluş pazarlaması, diğer markaların ve şirketlerin ürün veya hizmetlerini tanıtarak para kazanma sürecidir. Mütevazı bir çalışmadan kayda değer bir gelir elde etmek için bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Anlaşmalı olduğunuz kuruluşun ürünlerini ya da hizmetlerini tanıtan internet bağlantılarını blog gönderilerinize eklemeniz yeterlidir. Bu şekilde reklam vermiş olursunuz. Pazarlamayı bloglama ile birleştirmeniz mükemmel bir pasif gelir akışı yapar. Aynı anda pek çok marka ile çalışabilmeniz de mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Satış ortaklığı yaparak para kazanma

3- Sanal Asistanlık

Sanal asistanlar sosyal medya yönetiminden muhasebeye kadar her şeyi yapabilir. Evinizi bir ofis ortamı haline getirerek sanal asistan işinizi yürütebilirsiniz. Yurtdışında, deneyimli sanal asistanların saatte 25 dolar kazanabildiği biliniyor. Üstelik bu iş fikri büyük sermaye gerektirmez. İyi bir organizasyon becerisine sahipseniz ekstra para kazanmanız için iyi bir fırsat olabilir.

4- Grafik Tasarım

Ek gelir elde etmek isteyenler, serbest çalışanlar, boş vakitleri olanlar ve evden çalışmayı sevenler için grafik tasarımcılığı değerli bir gelir kaynağı olabilir.

Pek çok alanda hizmet ve ürün pazarlayan büyük ve orta ölçekli şirketler, sürekli olarak yeni, zekice tasarlanmış kurumsal imajı parlatacak logolara, ürünler için gerekli farklı imaj tasarımlarına ihtiyaç duymakta.

Örneğin bir t-shirt baskısı için özel olarak tasarlanmış farklı, ilgi çekici, belki de marjinal imajlar bir şirketi markalaşma yolunda daha ileri seviyeye taşıyabilecek önemli bir detay.

Grafik tasarım yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız bu fırsatları değerlendirebilirsiniz. Kendi web sitenizi kurarak Grafik tasarımlarınızı buradan tanıtabilir hatta satışını da gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: T-shirt Baskısı Yaparak Para Kazanma

5- SEO İş Ortaklığı

Kendin Yap web sitelerinin, sınırlı teknik bilgisi bulunan kişilerin kendi web sitesini oluşturmasını her zamankinden daha kolay hale getirdiği oldukça doğru. Ancak daha sağlam adımlarla ilerlemek adına, web sitelerinin profesyonel bir web geliştiricisi tarafından yapılmasını tercih eden çok sayıda müşteri de bulunmakta.

Önceden var olan HTML kodlama bilgisine sahip olmak her zaman faydalıdır. Bu alanda gerekli teknik bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız uzman web sitesi geliştiricileri ile iş ortaklığı kurabilirsiniz.

6- Çevrimiçi Seyahat Danışmanlığı

Seyahat etmeyi seven biri iseniz, kendi online seyahat acentenizi kurarak tutkunuzu güvenilir bir gelir kaynağına dönüştürebilirsiniz. Evinizin rahatlığında boş vakitlerinizi değerlendirerek para kazanmanızı sağlayabilecek bu yöntemde başarılı olabilmek için, çok fazla araştırma, tecrübe, güçlü organizasyon becerilerine sahip olmalısınız.

7- WordPress Danışmanlığı Yapın

WordPress, içerik yönetim sisteminin benzeri görülmemiş başarısı nedeniyle yüksek talep görmektedir. Gerçekte, neredeyse dört web sitesinden biri WordPress tarafından desteklenmektedir. Aslında ek iş fikirleri arasında ya da tek iş olarak da yapabileceğiniz wordpress danışmanlığı için biraz da tecrübeli olmanız gerekir.

WordPress’i kullanmak isteyen birçok kişi, CMS’nin işlevselliğinden tam olarak nasıl yararlanacağından emin değildir. Bir WordPress danışmanı olarak kullanıcılara yardım sağlayabilirsiniz. Başlamak için ihtiyacınız olan tek şey, WordPress’in nasıl çalıştığını iyi bir şekilde anlamaktır.

8- Uygulama Geliştirme Ajansında Çalışın

Akıllı telefonlarımız, tercih edilen bilgi işlem cihazı olarak geleneksel bilgisayarların yerini hızla alıyor. Sonuç olarak, uygulama geliştirme ve geliştiricilere olan talep giderek artıyor. Uygulama geliştirmeden para kazanmanın çeşitli yolları var. Ancak bir uygulama oluşturmak için nasıl kod yazılacağını mutlaka bilmeniz gerekmekte. Neyse ki bu, çevrimiçi kurslar, YouTube videoları ve çok fazla kararlılıkla kendi kendinize öğrenebileceğiniz bir konu. Para kazandıran ek iş fikirleri arasında uygulama geliştirme işini de ekleyebilirsiniz.

9- Serbest Yazar Olarak Çalışın

Ek iş fikirleri arasında değerlendirebileceğiniz işlerden biri de serbest yazar olarak çalışma işi var. İnternet içerikler etrafında dönüyor. Öyleyse neden biraz içerik oluşturmuyorsunuz? İçerik oluşturmak kazançlı bir çalışma yöntemidir. Serbest yazarlık işinize başlamak ve ilk serbest müşteriniz ile çalışmaya başlamak için ihtiyacınız olan tek şey yaratıcı yazabilme becerisi, bir bilgisayar ve bir internet bağlantısıdır.

İlginizi Çekebilir: Makale yazarak para kazanma

10- Veri Analizi Yapın

Çoğu modern işletme şu veya bu şekilde verilere bağımlıdır ve çoğu zaman ham verilerden anlam çıkarabilecek birine ihtiyaç duyarlar. Ek iş fikirleri arasında değerlendirebileceğiniz veri analizi yaparak para kazanma da güzel kazanç sağlayabileceğiniz işlerden biridir.

Bir veri analisti olarak, şirketlere verilerini yorumlayarak bu alanda bilgisi olmayan çalışanlara aktarabilir, verilerin daha anlaşılır olmasını sağlayabilir ve yaptığınız bu iş ile makul bir maaştan daha fazlasını kazanabilirsiniz. Bu iş için temel gereksinimler, güçlü matematiksel ve istatistiksel beceri ile akıl yürütme yeteneğidir.

11- Çeviri Hizmeti Verin

Kullanımda birden fazla dil olduğu sürece, çevirmenlere ihtiyaç her zaman olacaktır. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, profesyonel çevirmenlere olan talebin önümüzdeki sekiz yıl içinde %19 oranında artacağını öngörüyor.

Ana diliniz birden fazla ise, çevrimiçi çevirmen olarak çalışarak bu beceriyi iyi bir gelir kaynağına dönüştürebilirsiniz. Bu sayede bir dile ait bilginizi her an taze tutma fırsatı da yakalarsınız.

İlginizi Çekebilir: Çeviri yaparak para kazanma

12- Sanal Tur Rehberi

Eğer büyük bir şehirde veya ülkenin turistik bir noktasında yaşıyorsanız sanal tur rehberliği sizin için harika bir ek iş seçeneği olabilir.

Sanal tur rehberi olarak kendi Youtube kanalınızı oluşturabilirsiniz. Yaşadığınız şehir veya bölgenin videolarını oluşturabilir, bunları sayısız internet kullanıcısının erişebileceği kendi YouTube kanalınıza yükleyebilirsiniz.

13- İçerik Üretin ve Pazarlayın

İçerik pazarlama işi artık sanal bir sanayi olma yolunda ilerliyor. Ekstra para kazanma yolu olarak, içerik üretimi ve pazarlama becerilerinizi geliştirecek ve aynı zamanda size düzenli bir gelir sağlayacak içerik pazarlama işini tercih edebilirsiniz.

Bir içerik pazarlamacısının ana işi, belli bir markanın ürünleri veya hizmetleriyle ilgili yüksek kaliteli içerik oluşturarak söz konusu şirket veya marka için marka bilinirliği oluşturmaktır. Bu işi evinizde çalışıyor olmanın rahatlığıyla, ürün ve hizmetlerin özelliklerini anlatan metinler hazırlayarak yaparsınız ve ürettiğiniz içerikler karşılığında para alırsınız. Bunun yanı sıra güncel hayatta karşımıza çıkan her türlü konu ile ilgili bilgi yazıları da oluşturabilirsiniz.

Eğer iyi bir yazarlık yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız içerik pazarlama sizin için eğlenceli bir çevrimiçi iş fırsatı olacaktır. Ancak bu işi yaparken  bir profesyonel olarak ciddiye alınmak ve ekstra gelir kaynağınızın devamlılığını sağlamak için hazırladığınız içeriklerin kalitesini her daim yüksek tutmalı, dili kullanma becerinizin sınırlarını zorlamalı ve içeriklerin zamanında teslimi gibi konularda güvenilir bir yazman olmalısınız.

14- Sözleşmeli Müşteri Hizmetleri

Çağrı merkezi acenteleri aracılığıyla geleneksel bir müşteri hizmetleri çalışanı olarak para kazanma imkanı yakalayabilirsiniz. Sözleşmeli müşteri hizmetleri temsilcisi olmak size uzaktan çalışma imkanı tanır. Böylece evinizden çalışırken kendi zamanınızı daha verimli bir şekilde yönetme imkanı yakalarsınız.

Bu iş fikri daha uzun yıllar kalıcılığı devam ettirecek ve istikrarlı bir gelir elde etmenizi sağlayacak bir tercih. Ancak yine de özellikle küçük acenteler ile çalıştığınızda günlük kazancınız yüksek bir tutar olmayacaktır.

15- Online Bir Ajans Kurun

Online ajanslar, müşterilerine ürün pazarlama, grafik tasarım, içerik oluşturma, SEO optimizasyonu ve dijital pazarlama dahil olmak üzere çok çeşitli hizmetler sunarlar.

Dijital devrimin yakın zamanda yavaşlayacağına dair bir işaret bulunmamakta. Bu nedenle online ajanslara olan talebin gelecekte katlanarak artmaya devam etmesi muhtemel.

Örneğin, bir içerik pazarlama ajansı kurabilirsiniz. Bunun için kaliteli yazarlardan oluşan bir ekip kurabilir, bu yazarların ürettiği içeriklerin pazarlayarak gelir elde edebilir hatta tanınırlığınız arttıkça bu alanda bir marka haline gelebilirsiniz.

16- Çevrimiçi Dersler Sunun

Çevrimiçi eğitim pazarı son yıllarda önemli ölçüde büyüdü. Özellikle sertifikalı bir eğitmen ya da öğretmenseniz, bilginiz dahilindeki her türlü konuda bireysel olarak online ders verebilmeniz mümkündür. Özellikle tüm dünyanın ortak dili sayılabilecek İngilizceyi öğrenmeye ihtiyaç duyan çok sayıda kişi var.

Çoğu İngilizce eğitmeni kariyerine çevrimiçi bir okulda çalışarak başlıyor. Bu aşamada çok büyük ödemeler alamasınız bile eğitim kalitenizi üst seviyelere taşıyıp tercih edilir bir İngilizce eğitmeni haline geldiğinizde bireysel olarak özel online dersler vererek oldukça büyük paralar kazanabilirsiniz.

17- Köpek Gezdirme Hizmeti

Bir hayvan sever için köpek gezdirme hizmeti, eğlenceli bir aktivite olarak küçük harcamaları karşılayabilecek bir ekstra gelir kaynağı gibi düşünülebilir. Köpeklerin dilinden anlıyorsanız profesyonel köpek gezdiriciliği işi aktif bir yaşam sürmenizi ve dışarıda daha fazla zaman geçirmenizi de sağlayacak.

İlginizi Çekebilir: Köpek Gezdirme Hizmeti Vererek Para Kazanma

18- Bilgisayar Onarımı

Bilgisayar donanımı gibi teknik konulardan anlıyorsanız, neden bilgisayar tamiri yaparak teknik becerinizi bir gelire dönüştürmeyesiniz?

Online eğlence ve iş dünyasına erişimin bir aracı olarak kullanılan bilgisayarlar dünya çapında kullanılan aygıtlar haline geldi. Bilgisayar kullanıcıları, bu dâhiyane cihazlarda yaşanan teknik sorunlar ve bozulmalar durumunda doğrudan bilgisayar tamircilerine gereksinim duyuyor.

Eğer bu konunun altından kalkabilecek teknik bilgi ve beceriniz olduğunu düşünüyorsanız işinize harcadınız yeterli zaman ve özveri ile başlangıçta ölçeklenebilir düzeyde olan işletmenizi daha büyük ve daha karlı işletmeye dönüştürebilirsiniz.

19- Serbest Düzenleme

Serbest düzenleme işi özellikle güçlü dil becerilerine sahip kişiler için evden çalışarak para kazanmanın bir başka yoludur. Sizi çok fazla zorlamayacak bu iş sayesinde iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Serbest editörlük olarak da adlandırabileceğimiz bu işte, kitap müsveddelerini düzenleyebilir ya da önde gelen markalar için satış kopyalarının düzenlemesini yapabilirsiniz.

Özellikle online içerik üreticileri, çeşitli yazarlar tarafından hazırlanmış içeriklerin düzenlenmesi ve daha kaliteli hale getirilmesi için online editörlere sıkça ihtiyaç duyuyor. Bu alanda çalışan acentelerde içerik editörü olarak çalışmanız mümkün.

Bu iş alanından kazanabileceğiniz para miktarı hem deneyiminize hem de işinizi ne kadar ciddiye aldığınıza bağlı. Bunun yanı sıra kazancınızı artırmak için belirli bir düzenleme türünde uzmanlaşma yoluna gidebilirsiniz.

20- Terzilik

Şık ve modaya uygun giysiler her zaman talep gördü ve görmeye devam edecek. Bu nedenle terzi olarak çalışmak size güzel paralar kazandırabilecek ekstra bir iş olabilir. Kıyafetleri tamir etmek ya da onları müşterinizin isteklerine göre değiştirmekle yetinmeyip yepyeni kıyafetler de tasarlayabilirsiniz.

Bir terzi dükkanı açmak başlangıç için sermaye gerektirir. Ancak bunun yerine kendi online satış sitenizi oluşturabilir, kıyafet tasarımlarınızın tanıtım ve pazarlamasını bu site üzerinden yapabilirsiniz. Evinizin bir odasını terzilik işinize ayırarak sermaye ihtiyacı duymaksızın kendinize güzel bir kazanç kapısını oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Evden Dikiş Yaparak Para Kazanma

21- e-kitap Yazın

E-kitap yazmak normalde ana gelir kaynağı olarak düşünülebilecek bir iş değildir. Bu seçenek daha çok boş zamanı olan kişiler için uygundur. Yerleşik ve bilinir bir yazar haline gelmeden önce yayınlama maliyeti düşük olan online kanalları tercih etmeniz gerekecektir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.