arama


Trendyol Araçlı Kurye Ne Kadar Kazandırır?

Trendyol kurye
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

Trendyol araçlı kurye, son dönemlerde her yerde karşımıza çıkıyor. Kurumsal bir firmaya bağlı olması kuryelik yapanlara güven verirken, yüksek kazanç sağlaması da ayrıca yeni iş arayışı içinde olanlara güzel bir alternatif oluyor.

Türkiye’nin en geniş kapsamlı e-ticaret sitelerinden biri olan Trendyol, değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte kullanıcılarına farklı deneyimler sunmaya devam ediyor.

Son birkaç yıldan beri araçlı kurye ile dağıtım yapmaya da başlayan Trendyol, bu uygulaması ile kullanıcılarının beğenisini kazanırken aynı zamanda kendi işini yapmak isteyenler için de güzel bir fırsata dönüşebiliyor.

Trendyol araçlı kurye ne kadar kazandırır, kurye olmak için yapılması gerekenler nelerdir gibi soruların ayrıntılarını araştırarak sizlere sunacağımız bu yazımız, yeni iş fikri olarak değerlendirmenizi sağlayacak.

Trendyol Araçlı Kurye Nedir?

Trendyol araçlı kurye

Türkiye’nin en büyük dijital platformu olan ve hizmetleri ile en çok tercih edilen pazaryeri Trendyol, daha iyi hizmet vermek amacıyla günlük teslimatta ivme kazanmaya devam ediyor. Bu anlamda kurduğu araçlı kurye ekipleri, gün içinde siparişlerin teslim edilmesini sağlıyor.

Trendyol araçlı kurye, bireysel kişilerin araçlarını kiralayarak teslimat hızını arttırmak amacı ile kurulan bir platformdur.

Yani aslında Trendyol ile işbirliği yapanlar, aynı zamanda şirket bünyesinde çalışan personeller olurlar ve teslimat başına ücretlendirmeye tabii tutulurlar. Bu da elbette aracını kiraya vermek isteyenler için ek bir kazanca dönüşür.

İlginizi Çekebilir: Airbnb İle Para Kazanma

Trendyol Araçlı Kurye Ne Kadar Kazanır?

Hızlı hizmet sağlamak ve müşterilerini memnun etmek isteyen dijital platform, bu kapsamda geliştirdiği araçlı kurye hizmeti ile beklentileri karşılayabiliyor.

Tabi ki aracını kiraya vermek ve kargo işleri yapmak isteyenler de haliyle “Trendyol araçlı kurye ne kadar kazanır?” sorusunu soruyor.

Araçlı kuryeler, çalışma performanslarına göre farklı rakamlarda kazanç elde edebiliyorlar. 5000 TL ile 7000 TL aylık kazanç elde edebilen kuryeler, performanslarını daha da yükselttiklerinde aylık 10.000 TL ya da daha üstü rakamlar da kazanabiliyorlar.

Trendyol Araçlı Kurye Kazancı Nasıl Hesaplanır?

Kuryeler, genel olarak kazançlarını, dağıtım sayılarına göre alırlar. Yani gün içerisinde ne kadar çok dağıtım yapılırsa kazanç da o kadar artış gösterir. Gün içinde ilk 40 dağıtım için belirlenen bir rakam ve sonrası dağıtımlar için belirlenen ayrı bir rakam vardır.

Trendyol Araçlı Kurye Maaşları Ne Kadar?

Trendyol Express olarak hizmet veren araçlı kuryeler, öncelikle işe alım için başvuru yapmalıdır. Başvuru onaylandıktan sonra şirketin belirlediği bölgede kargo dağıtımı yapmaya başlanabilir.

Ücretlendirmeler, teslimat başına yapıldığı için aylık kazancın ne kadar olacağı biraz da dağıtım yapan kişiye bağlıdır.  Genel olarak aylık kazanç şu şekilde hesaplanmaktadır;

 1. Gönderi adedi ve X gönderi başına hak ediş + KDV tutarı hesaplanır,
 2. Gün içerisinde yapılan ilk 40 teslimat 4,50 + KDV, sonraki gönderiler ise KDV hariç 4 TL olarak hesaplanır.
 3. Trendyol, araçlı kuryelere günlük 80 adet teslimat garantisi verir. Altına düştüğünde, bu rakam tamamlanır.
 4. Bir kurye, günlük ortalama 100 kargo dağıttığında 420 TL para kazanır. Daha fazla dağıtım yaptığında kazancı da artar.
 5. Günde 100 teslimat yapan biri aylık 10.000 TL’den daha fazla para kazanabilir.

Trendyol Araçlı Kuryelerin Araç Masrafları Nasıl Karşılanır?

Araçlı kurye hizmeti vermek isteyenlerin kazançları son derece iyi olsa da hesaplamaları gereken ayrı bir konu var. Bu da akıt, muhasebe, yemek, KDV, araç masrafları, vergi gibi masrafları, Trendyol karşılamaz, tüm bu masraflar, araç sahibine aittir.

Günde ortalama 100 adet sipariş dağıtan bir kurye, aylık 10.000 TL dolayında bir kazanç elde eder. Araç masrafları, vergi KDV, SSK, yemek parası gibi masraflar da düşürüldüğünde ortalama bir kuryeciye aylık 6500 TL civarında bir para kalır.

İlginizi Çekebilir: Sermayesiz İş Fikirleri [2021 GÜNCEL]

Trendyol Araçlı Kurye Başvuru Şartları

Trendyol’dan para kazanmak için araçlı kurye olmak isteyenlerin, aşağıdaki şartları yerine getirmeleri gerekmektedir;

 1. Aracın 6 yaşından küçük, hafif ticari araç olması,
 2. Kurye işini yapacak kişinin 22-48 yaş aralığında olması,
 3. Kuryenin SRC belgesine sahip olması,
 4. B sınıfı ehliyetinin olması,
 5. Trendyol Express kurye olabilmek için; nakliye, lojistik firması açılması gerekir.
 6. Başvuru yapacak kişinin sabıka kaydının olmaması gerekir,
 7. Çalışma tam günlü olduğu için başvuru yapacak kişinin uygun olması gerekir,
 8. Psikoteknik belgesinin olması,
 9. Askerlik görevini yapmış olmak.

Trendyol Araçlı Kurye Başvuru Nasıl Yapılır?

Trendyol Express hizmetlerinde yer almak isteyenlerin öncelikle başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formuna ulaşmak için buraya tıklayın.

Trendyol Araçlı Kurye Maliyet Hesaplama

Her iş dışarıdan bakıldığında cazip gelir. Kazancı da biraz yüksek ise daha fazla iştah kabartır. Fakat Trendyol Express ya da başka bir iş yapacaksanız öncelikle maliyet hesaplaması yapmanız gerekir.

Trendyol araçlı kurye maliyet hesaplama yaparken sadece aylık kazancınızı hesaplamayın. Buna ek olarak aracınızın masrafları, kendiniz ya da bir başkasını çalıştıracaksanız SSK, vergiler, aracın değer kaybetmesi gibi durumları da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Otomobil fiyatlarını incelemek ve buna göre karar vermek de önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Trendyol araçlı kurye olabilmek için hafif ticari araç sahibi olmanız gerekir. Hali hazırda böyle bir aracınız varsa işe başlayabilirsiniz ama yoksa hafif ticari araç fiyatları hakkında bilgi edinmeniz gerekir.

Günümüzde en uygun sıfır hafif ticari araç fiyatı ortalama 120,000 TL civarında, yani Trendyol araçlı kurye maliyet hesaplaması yaparken bunu da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Trendyol araçlı kurye olabilmek için yukarıda da belirttiğimiz gibi Psikoteknik ve SRC belgenizin olması gerekir. Eğer hazırda bu belgeleriniz varsa sorun yok. Ama yoksa, SRC belgesi için ortalama 1000 TL, psikoteknik belgesi için ise 200-300 TL civarında bir para harcamanız gerekir.

Trendyol araçlı kurye maliyeti hesaplarken aracınızın aylık masrafına ek olarak muhtemel sorunlar için de tedbir almanız gerekir. Çünkü trendyol, araçların herhangi bir masrafını karşılamamaktadır.

Örneğin aracınızla ilgili bir sorun yaşadığınızda, işe ara vermek gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu durumda ya yedekte bir araç bulundurmanız ya da kuryeye uygun bir araç kiralamanız gerekir. Bu durumda, maliyetiniz artmış olacak.

İlginizi Çekebilir: En Çok Kar Ettiren İşler Nasıl Bulunur?

Trendyol Araçlı Kurye Şartları

Trendyol’da hizmet veren bir kurye olmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Yani sadece düşündüğünüz gibi işe başvuru yapıp onay aldıktan sonra iş bitmiyor. Peki, Trendyol Express şartları nelerdir?

 1. Araçta sadece araç sahibi çalışabilir. Şoför çalıştırma gibi bir durum söz konusu değildir.
 2. Araçta çalışabilecek şoför sadece 1. Dereceden akrabanız olabilir.
 3. Araçlı kurye işine başlayabilmek için öncelikle Trendyol’un verdiği aha, iş güvenliği ve insan ilişkileri konularında eğitimlerine katılmanız gerekir.
 4. Part-time çalışma seçeneği yoktur.
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI