arama

Airbnb İle Para Kazanmak Çok Kolay!

airbnb
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rengin Türker Rengin Türker

Kazandığınız maaş size yetmiyor mu? Borçlarınızdan hızlıca kurtulmak mı istiyorsunuz? Öyleyse Airbnb ile para kazanmaya ne dersiniz? Evinizde kullanmadığınız bir odanız veya sık sık seyahat ediyorsanız ve çoğu zaman gereksiz yere kira ödediğiniz bir yaşam alanınız var ise bu ek gelir imkanını kaçırmayın.

Kısa süreli kiralama hizmeti sunan Airbnb, sorunlarınızı çözmenize yardımcı oluyor. Bu hizmeti kullanarak evinizin belirli bir kısmını veya tamamını kiralamanız mümkün. Ancak bu yazımızda hem kiralamayı hem de risklerinden ve getirilerinden bahsedeceğiz.

Airbnb İle Evimi Nasıl Kiraya Verebilirim?

airbnb ile evimi nasıl kiraya verebilirim

Öncelikle kiraya vereceğiniz alanı ne zaman ve ne kadar fiyata kiraya vereceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Airbnb, evinizi listelerken ücret ödemek zorunda değilsiniz. Üstelik uygulama misafirlerinizi kendiniz seçebileceğiniz kadar aktif kullanıcıya sahiptir. Fiyat konusunu belirlerken çevrenizdeki evlerin kira maliyetlerini gözden geçirmenizde fayda var. Airbnb’nin ev sahiplerinden %3 ve %5 oranında komisyon aldığını da hatırlatalım. Mekanınız hakkında doğru bilgileri vermeye, misafirlerle iyi iletişim kurmaya, rezervasyon taahhütlerinizi yerine getirmeye, kiraya vereceğiniz yerin temiz olmasına ve konuklarınızın temel ev gereksinimlerini sunduğunuzdan emin olun.

Kiraya vereceğin evi veya odayı iyice temizleyip düzenledikten sonra, kiraya vereceğiniz alanın uygun ışıklı bir ortamda fotoğraflarını çekmeniz gerekiyor. Eğer aktif bir ev sahibiyseniz, Airbnb birçok şehirde mekanınıza ücretsiz fotoğrafçı göndererek yaşam alanınızın fotoğraflarını çekiyor. Kiraya vereceğiniz mekana bir misafir gözüyle bakmayı unutmayın. Ev toplu ulaşım hizmetlerine yakın mı? Evin çevresinde restoranlar, gece kulüpleri veya kültürel etkinlik alanları var mı? Kablosuz internet veya teras gibi ek hizmetlerin hangilerini sunabiliyorsunuz? Bütün bu ayrıntıları açıkça belirtmenizde fayda var. Ayrıca, kiraya vereceğiniz mekanının reklamını sosyal medyada veya kendini internet sitenizden de yapabilirsiniz.

İzin Almam veya Vergi Ödemem Gerekiyor mu?

Eğer kirada oturuyorsanız, kendi ev sahibinizin rızasını almanız gerekmektedir. Yaşadığınız yeri Airbnb listelemeden önce bunlara dikkat etmelisiniz. Ayrıca bir işletme belgesi almanız ve elde ettiğiniz gelir için vergi ödemenizde gerekebilir. Airbnb’in yönetmeliğini okuyarak kendi yaşam alanınıza göre daha fazla bilgi almalısınız.

İlginizi Çekebilir: Online Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Evimi Bir Yabancıya Kiralamak Ne Kadar Güvenli?

Eğer evinizde olmayacağınız bir dönemde yaşam alanınızı kiraya veriyorsanız fiziksel şiddete uğrama tehlikeniz yok demektir. Fakat maddi veya manevi değeri olan tüm eşyalarınızı saklayabileceğiniz güvenli bir yer bulmanız gerekmektedir. Eğer siz de orada yaşıyor ve evinizin bir bölümünü kiraya veriyorsanız eşyalarınızın güvende olup olmadığını doğrudan gözlemleyebilirsiniz. Ancak misafirleriniz hakkında fikir edinmek adına önceki ev sahiplerinin konuklar hakkında yaptığı yorumlar size yardımcı olabilir.

Bir rezervasyonu dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz ancak bazı durumlarda Airbnb’in ceza kestiğini hatırlatalım. Ayrıca evinizi sadece Airbnb’in güvenilirlik testini geçen misafirlere kiralama fırsatınız da mevcut. Hem ev sahipleri hem de misafirler kimlik bilgilerini veya Facebook, Linkedln gibi kişisel hesaplarını Airbnb ile paylaşarak güvenilirlik testini tamamlayabilirler.

İlginizi Çekebilir: Seslendirme Yaparak Para Kazanmak

Eviniz Güvenli mi?

Airbnb, ev sahiplerine güvenlik konusunda yönergeler sunmaktadır. Evinizde misafirlerin sağlığını tehlikeye atacak en az şey var ise dava edilme riskiniz de o kadar az olacaktır. Evde yangın alarmı, duman detektörü vb. şeyler yoksa misafirler size düşük puan verebilirler. Eğer ihmalkar bir ev sahibi olursanız Airbnb evinizi kiraya vermenizi engelleyebilir.

Eşyalarımın Güvenliğinden Nasıl Emin Olabilirim?

Airbnb birçok ülkede eşyalara verilen hasarları sigorta ile karşılamaktadır. Ancak çalınan malları koruma taahhüdü vermiyor. Kendi yaptıracağınız ev sigortası ile eşyalarınızı koruyacağınızdan emin olmalısınız. Dilerseniz muhtemel hasarları tazmin etmek için bir güvenlik depozitosu bedeli isteyebilirsiniz. Her misafirin ayrılışından sonra eşyalarınızı incelemeniz gerekmektedir. Böylelikle eşyalarınıza verilen her zararı fotoğraflarla belgeleyebilirsiniz. Airbnb, başta hukuki sürece başvurmadan önce sorunu doğrudan misafirle aranızda çözmenizi isteyecektir.

Ödeme Garantisi Var mı?

Misafirler kaldıkları evin veya odanın kirasını Airbnb vasıtasıyla yapmaktadır. Herhangi bir iptal söz konusu değilse Airbnb misafirin evinize vardığı andan itibaren maksimum bir gün sonrasında ödemeyi hesabınıza göndermektedir. Evle ilgili bir sorun olduğunu düşünen ve ödemesinin geri verilmesini talep eden misafirler 24 saat içerisinde Airbnb’yi bilgilendirirler ve eğer siz misafirlerinize cevap vermezseniz rezervasyonları sonlandırılıp belirli bir miktarda geri ödeme alabilirler.

Eğer anahtarı bırakmayı unutursanız, eviniz hakkında yanlış bilgiler verirseniz, rezervasyonu son dakikada iptal ederseniz ya da Airbnb’nin konfor standartlarını karşılayamazsanız Airbnb parayı misafire iade etmenizi isteyebilir. Ayrıca yaşam alanınızda hayvan olup olmadığı ile ilgili bilgilendirme yapmanız gerekmektedir.

Airbnb’nin internet sitesi dışında bir misafirle anlaşma yaparsanız sorunlar yaşayabilirsiniz. Misafir, Airbnb’nin misafir ücretini ödemek istemeyip sizi dolandırmayı planladığı için sistemi kullanmayı reddedebilir. Airbnb’nin ev sahiplerinden kesinti oranı %3-%5 arasında olduğu için bu güvenli sistemi kullanmak daha avantajlı olacaktır. Aksi takdir de küçük bir kesintiden kurtulmaya çalışırken dolandırılabilirsiniz. Ayrıca, yakalandığınız zaman Airbnb sizinle bir daha işbirliği yapmak istemeyebilir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI