arama


Airbnb ile Para Kazanmak: Nasıl Kazanılır, Nasıl Kullanılır? 2023

airbnb
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Rengin Türker Rengin Türker

Airbnb ile para kazanmak, son dönemlerin en trend işleri arasına girmeye başladı. Evinizi kullanmadığınız dönemlerde sistem üzerinden kiraya vererek ek gelir elde edebilirsiniz. Bu makalemizde, Airbnb nedir, para nasıl kazanılır gibi tüm konuları ele alacağız.

Kazandığınız maaş size yetmiyor mu? Borçlarınızdan hızlıca kurtulmak mı istiyorsunuz? Öyleyse Airbnb ile para kazanmaya ne dersiniz? Evinizde kullanmadığınız bir odanız veya sık sık seyahat ediyorsanız ve çoğu zaman gereksiz yere kira ödediğiniz bir yaşam alanınız var ise bu ek gelir imkanını kaçırmayın.

Kısa süreli kiralama hizmeti sunan Airbnb, sorunlarınızı çözmenize yardımcı oluyor. Bu hizmeti kullanarak evinizin belirli bir kısmını veya tamamını kiralamanız mümkün. Ancak bu yazımızda hem kiralamayı hem de risklerinden ve getirilerinden bahsedeceğiz.

Airbnb Nedir?

Airbnb ile para kazanmak

Airbnb, online bir ev kiralama platformdur. Ancak diğer platformlardan farklı olarak Airbnb’de yerinizi geçici olarak kiraya verebiliyorsunuz. Bu platformda, yer sahipleri kendi ev veya dairelerini kiralamak için kullanabilirler ve seyahat edenler de bu yerleri kiralayabilirler. Bu şekilde, yer sahipleri para kazanabilirler ve seyahat edenler de uygun fiyatlarla konaklama yerleri bulabilirler.

Airbnb İle Evimi Nasıl Kiraya Verebilirim?

Airbnb ile evinizi kiraya verirken bazı araştırmaları yapmanız önemlidir. Çevredeki kira koşulları ve kendi evinizi göz önünde bulundurduktan sonra bir kira bedeli belirlemeniz gerekir. Airbnb, evinizi listelerken ücret ödemek zorunda değilsiniz. Üstelik uygulama misafirlerinizi kendiniz seçebileceğiniz kadar aktif kullanıcıya sahiptir. Fiyat konusunu belirlerken çevrenizdeki evlerin kira maliyetlerini gözden geçirmenizde fayda var. Airbnb’nin ev sahiplerinden %3 ve %5 oranında komisyon aldığını da hatırlatalım.

Mekanınız hakkında doğru bilgileri vermeye, misafirlerle iyi iletişim kurmaya, rezervasyon taahhütlerinizi yerine getirmeye, kiraya vereceğiniz yerin temiz olmasına ve konuklarınızın temel ev gereksinimlerini sunduğunuzdan emin olun.

Airbnb ile para kazanmak için öncelikle evinizi müşterilere beğendirmeniz gerek. Bunun için de temizliğine özen göstermelisiniz. Zira bu tip işlerde genelde görseller ön planda olduğu için müşterileriniz temiz ve kaliteli bir ortam görmek isteyeceklerdir.

Kiraya vereceğiniz mekana bir misafir gözüyle bakmayı unutmayın. Ev toplu ulaşım hizmetlerine yakın mı? Evin çevresinde restoranlar, gece kulüpleri veya kültürel etkinlik alanları var mı? Kablosuz internet veya teras gibi ek hizmetlerin hangilerini sunabiliyorsunuz? Bütün bu ayrıntıları açıkça belirtmenizde fayda var. Ayrıca, kiraya vereceğiniz mekanının reklamını sosyal medyada veya kendini internet sitenizden de yapabilirsiniz.

İzin Almam veya Vergi Ödemem Gerekiyor mu?

Eğer kirada oturuyorsanız, kendi ev sahibinizin rızasını almanız gerekmektedir. Yaşadığınız yeri Airbnb listelemeden önce bunlara dikkat etmelisiniz. Ayrıca bir işletme belgesi almanız ve elde ettiğiniz gelir için vergi ödemenizde gerekebilir. Airbnb’in yönetmeliğini okuyarak kendi yaşam alanınıza göre daha fazla bilgi almalısınız.

İlginizi Çekebilir: Online Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Evimi Bir Yabancıya Kiralamak Ne Kadar Güvenli?

Airbnb

Airbnb ile para kazanmak her ne kadar güzel bir fikir olsa da dikkat etmeniz gereken önemli bir husus da evinizin yabancı birine kiraya verirken eşyalarınız için güvenilir bir yer bulmak olacaktır. Eğer evinizde olmayacağınız bir dönemde yaşam alanınızı kiraya veriyorsanız fiziksel şiddete uğrama tehlikeniz yok demektir.

Fakat maddi veya manevi değeri olan tüm eşyalarınızı saklayabileceğiniz güvenli bir yer bulmanız gerekmektedir. Eğer siz de orada yaşıyor ve evinizin bir bölümünü kiraya veriyorsanız eşyalarınızın güvende olup olmadığını doğrudan gözlemleyebilirsiniz. Ancak misafirleriniz hakkında fikir edinmek adına önceki ev sahiplerinin konuklar hakkında yaptığı yorumlar size yardımcı olabilir.

Bir rezervasyonu dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz ancak bazı durumlarda Airbnb’in ceza kestiğini hatırlatalım. Ayrıca evinizi sadece Airbnb’in güvenilirlik testini geçen misafirlere kiralama fırsatınız da mevcut. Hem ev sahipleri hem de misafirler kimlik bilgilerini veya Facebook, Linkedln gibi kişisel hesaplarını Airbnb ile paylaşarak güvenilirlik testini tamamlayabilirler.

İlginizi Çekebilir: Seslendirme Yaparak Para Kazanmak

Eviniz Güvenli mi?

Airbnb ile para kazanmak için öncelikle evinizin güvenli olup olmadığından emin olmalısınız. Airbnb, ev sahiplerine güvenlik konusunda yönergeler sunmaktadır. Evinizde misafirlerin sağlığını tehlikeye atacak en az şey var ise dava edilme riskiniz de o kadar az olacaktır. Evde yangın alarmı, duman detektörü vb. şeyler yoksa misafirler size düşük puan verebilirler. Eğer ihmalkar bir ev sahibi olursanız Airbnb evinizi kiraya vermenizi engelleyebilir.

Eşyalarımın Güvenliğinden Nasıl Emin Olabilirim?

Airbnb birçok ülkede eşyalara verilen hasarları sigorta ile karşılamaktadır. Ancak çalınan malları koruma taahhüdü vermiyor. Kendi yaptıracağınız ev sigortası ile eşyalarınızı koruyacağınızdan emin olmalısınız. Dilerseniz muhtemel hasarları tazmin etmek için bir güvenlik depozitosu bedeli isteyebilirsiniz. Her misafirin ayrılışından sonra eşyalarınızı incelemeniz gerekmektedir. Böylelikle eşyalarınıza verilen her zararı fotoğraflarla belgeleyebilirsiniz. Airbnb, başta hukuki sürece başvurmadan önce sorunu doğrudan misafirle aranızda çözmenizi isteyecektir.

Ödeme Garantisi Var mı?

Misafirler kaldıkları evin veya odanın kirasını Airbnb vasıtasıyla yapmaktadır. Herhangi bir iptal söz konusu değilse Airbnb misafirin evinize vardığı andan itibaren maksimum bir gün sonrasında ödemeyi hesabınıza göndermektedir. Evle ilgili bir sorun olduğunu düşünen ve ödemesinin geri verilmesini talep eden misafirler 24 saat içerisinde Airbnb’yi bilgilendirirler ve eğer siz misafirlerinize cevap vermezseniz rezervasyonları sonlandırılıp belirli bir miktarda geri ödeme alabilirler.

Eğer anahtarı bırakmayı unutursanız, eviniz hakkında yanlış bilgiler verirseniz, rezervasyonu son dakikada iptal ederseniz ya da Airbnb’nin konfor standartlarını karşılayamazsanız Airbnb parayı misafire iade etmenizi isteyebilir. Ayrıca yaşam alanınızda hayvan olup olmadığı ile ilgili bilgilendirme yapmanız gerekmektedir.

Airbnb’nin internet sitesi dışında bir misafirle anlaşma yaparsanız sorunlar yaşayabilirsiniz. Misafir, Airbnb’nin misafir ücretini ödemek istemeyip sizi dolandırmayı planladığı için sistemi kullanmayı reddedebilir. Airbnb’nin ev sahiplerinden kesinti oranı %3-%5 arasında olduğu için bu güvenli sistemi kullanmak daha avantajlı olacaktır. Aksi takdir de küçük bir kesintiden kurtulmaya çalışırken dolandırılabilirsiniz. Ayrıca, yakalandığınız zaman Airbnb sizinle bir daha işbirliği yapmak istemeyebilir.

Airbnb Kayıt Nasıl Yapılır?

Yukarıda verdiğimiz bilgiler eğer işinize yaradı ise ve evinizi Airbnb ile kiraya vermek istiyorsanız, buraya tıklayarak, sisteme kayıt olun ve gerekli hesap ayarlarını yaptıktan sonra kullanmaya başlayın.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI