arama


Evde Yemek Yapıp Satmak: Ev Hanımlarının Yapabilecekleri En İyi İş

yemek yapıp satmak
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • neisyapsam neisyapsam

Evde yemek yapıp satmak, ev hanımlarına önerilebilecek en güzel iş fikirlerinden biridir. Eğer bu işi yapmayı düşünüyorsanız tüm ayrıntılarını yazımızda bulabilirsiniz.

Evde yemek yapmak, her kadının rutin işleri arasında yer alır. Kadınlar için iş fikirleri kategorisinde değerlendirebileceğimiz evde yemek yapıp satma fikri, hem rutin işleri olduğu için ek bir iş gerektirmez hem de para kazanmak için güzel bir alternatife dönüşür.

Ev hanımlarının günlük rutin işleri arasında yemek yapmak ilk sırada gelir. Leziz yemekleri bir de lokantalara, iş yerlerine, okul kantinlerine, hanımı çalışan evlere satarak ek gelir de elde edilebilir.

Evde yemek yaparak para kazanma fikri, son derece sıcak gelebilir. Ancak bunun için nereden başlamanız, nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında fikir sahibi olmanız önemlidir. Aşağıda tüm bu konular hakkında sizlere ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Evde Yemek Yaparak Para Kazanma; Nasıl Başlanır, Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Evde Yemek Yapıp Satmak

Sağlıklı beslenmek isteyenler ancak yemek yapmaya zamanı olmayan kişilerin ilk tercihi, ev yemekleri yapan kişilerden yemek temini etmektir. Eğer böyle bir çevreye sahip iseniz ya da bulunduğunuz yer iş yerlerinin yoğun olduğu bir noktada ise bu iş tam size göre.

Yemek sektörü, geçmişten günümüze en hızlı hareket eden sektörlerin başında gelir. Bugünün imkanlarını değerlendirerek evde yemek yapıp satarak gelir elde edebilirsiniz. Üstelik günümüzde ev yemekleri satmak için birçok alternatif bulunuyor.

Evde Yapılan Yemekleri Nerede Satabilirim?

Söz konusu yemek ve sağlık olduğu için tabi ki bu işe girmek isteyenler, işin yasallık boyutunu merak ediyor. Aslında ev yemekleri satarak para kazanmak sanıldığı kadar zor değil.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer bulunduğunuz çevre iş yerlerinin yoğun olduğu bir noktada ise ve çevreniz size bu konuda güveniyorsa, işin yasallık boyutu çok da ön planda kalmıyor.

Alternatif 1: Yemeksepeti.com

Ev yemekleri yaparak para kazanmak için alternatif olarak değerlendirilebilecek bir diğer yöntem yemeksepeti.com olacaktır. Bildiğiniz gibi Türkiye’nin en büyük yemek siparişi verilen bu platforma herkes kayıt olabiliyor.

Ancak işin resmiyet boyutunda tabi ki vergi levhanızın olması gerekiyor. Bir muhasebeci ile görüşerek nasıl bir açılış yapmanız gerektiğini öğrenmeniz ve işe koyulmanız yeterli olacaktır.

Yemeksepeti.com’da yemek satmak için üstelik bir sermayeye de ihtiyacınız olmayacak ve servisleri de firmanın kendi moto kuryeleri yaptığı için buna da ek olarak bir para bağlamanız gerekmiyor.

Alternatif 2: Dükkan Açın

Evde yemek yapıp satmak için bir diğer alternatif olarak küçük bir dükkan açabilirsiniz. Maddi gücünüz varsa biraz daha lüks yer açabilirsiniz. Ancak buna gücünüz yetmiyorsa paket servis yapabileceğiniz kadar bir dükkan açarak ev yemekleri satabilirsiniz.

Evde yaptığınız yemekleri açtığınız dükkana getirerek yemek saatlerinde hem taze hem de sıcak şekilde satarak para kazanabilirsiniz. Tabi bunun için 1-2 çalışanınızın olması gerekiyor.

Ev yemekleri için satış dükkanı açtığınızda bir vergi levhanızın olması gerekecek ve bu da yine yemeksepeti.com gibi sitelerden kolaylıkla satış yapmanıza da olanak sağlayacaktır.

Alternatif 3: İş Yerleri ile Anlaşın

İş yerlerinde çalışanlar, hazır yemek yemeyi çok tercih etmeseler de alternatifleri olmadığı için mecbur kalırlar. Ama evde yemek yapıp iş yerlerine satmak için çevrenizdeki iş yerleri ile anlaşabilirsiniz.

Hem siz kazanırsınız hem de iş yerinde çalışanlar sağlıklı yemek yeme fırsatını elde edebilirler. Bu alternatifi de değerlendirerek ev yemeği yaparak para kazanma işine girebilirsiniz.

Alternatif 4: Lokantalarla Anlaşın

Bazı lokantalar ev yemekleri satarlar ancak müşterileri çok yoğun olduğu için buna yetişemezler. Bu durumda evde yemek yapıp satmak isteyenler için yeni bir alan doğmuş olur.

Yakın çevrenizde büyük lokanta ya da restoranlar varsa bunlarla anlaşarak evde yaptığınız yemekleri satabilirsiniz. Güzel bir kazanca dönüştürebileceğiniz bu işten de yine güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Alternatif 5: Okul Kantinleri

Çocuğunu okula gönderen aileler, çocuklarının beslenmelerinde sağlıklı yiyecekler tüketmelerini isterler. Ancak okullarda bu pek de mümkün olmayabiliyor.

Bazı okul kantinleri ev yemekleri satışı yapabiliyor. Bu türden bir okul varsa çevrenizde bunu da değerlendirerek evde yaptığınız yemekleri satabilirsiniz.

Çocukların daha sağlıklı yiyeceklerle beslenmelerine katkıda bulunabileceğiniz gibi aynı zamanda evde yemek yaparak para kazanma fırsatını da değerlendirmiş olursunuz.

Alternatif 6: Hanımı Çalışan Evlere

Günümüzde artık pek çok kadın da iş hayatına atılmak zorunda kalıyor. Ancak bazı ev hanımları çocuklarına zaman ayırması gerektiği için bunu yapamayabiliyorlar.

Eğer sizin de böyle bir durumunuz varsa ve ev yemekleri konusunda kendinize güveniyorsanız hanımı çalışan evlere yemek satarak para kazanabilirsiniz. Bunun için çok büyük bir reklam yapmanıza da gerek yok.

Çevrenizde mutlaka hanımı çalışan evler vardır. Eğer samimiyetiniz varsa ve yemekleriniz konusunda da size güveniyorlarsa bunu bir alternatife dönüştürerek hanımı çalışan evlere yemek satarak para kazanabilirsiniz.

Ne Satabilirim?

Evde yemek yaparak para kazanmak için tabi ki yapacağınız yemekler ya da sunacağınız diğer seçenekleriniz de önemlidir. Aşağıda size önereceklerimizi yaparak para kazanabilirsiniz.

1- Hamur İşi

Her dönem rağbet gören yiyeceklerin başında kurabiye, pasta, kek, börek gibi hamur işleri gelir. Eğer bu konuda kendinize güveniniz tam ise kesinlikle hamur işi yaparak para kazanma alternatifini değerlendirmenizi öneririz.

2- Zeytinyağlı Yiyecekler

Zeytinyağlı dolmalar, kereviz, enginar gibi yemekler, her dönem tercih edilir. Hem sağlıklı olduğu için hem de saklama ömrü daha uzun olduğu için bunu da değerlendirebilirsiniz. El lezzetinize güveniyorsanız müdavimlerinizin de çok olacağından endişeniz olmasın.

3- Çiğköfte

Hazır paket çiğköfte yapanlar elbette var. Ama bunu kendi elinizle yaptığınızda daha fazla talep göreceğinden emin olabilirsiniz. Hazır çiğköfte yerine elle yoğrulmuş olanı tercih edenler, özel günlerde böyle bir yer ararlar.

Eğer çiğköfte yoğurma konusunda kendinize güveniyorsanız kesinlikle çevrenizde küçük bir reklam yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Evde yemek yapıp satmak alternatifleri arasında bunu da değerlendirebilirsiniz.

4- Meze

Her ev hanımı meze yapamaz ya da bu konuda yeterli tecrübeye sahip olamaz. Eğer meze yapma konusunda kendinize güveniyorsanız bunu da ev yemekleri yaparak para kazanma alternatifler içerisinde değerlendirebilirsiniz.

Özellikle yaz aylarından çıkılan dönemde kışa hazırlık yapan aileler, mezenin de olmasını ister ve böyle bir hizmet sunarsanız bu dönemlerde çok daha iyi paralar kazanabilirsiniz.

5- Turşu

Ülkemizde turşu, milli bir yiyecek gibi herkes tarafından tercih edilir. Yaz sebze ve meyveleri ya da kışa özel sebzelerden yapılan turşular, her dönem rağbet görür. Ama bazı ev hanımlarının turşu yapma konusunda ya mahareti yoktur ya da yeteri kadar zamanı…

Evde yemek yapıp satmak için bir arayış içerisinde iseniz kesinlikle turşu yapmayı da alternatifleriniz içerisinde değerlendirebilirsiniz. Hem doğal turşu sunmanız hem de el lezzetinizin iyi olması kazancınızı arttıracaktır.

6- Reçel

Reçel, kahvaltıların vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Ancak bazı hanımlar, çalıştıkları için reçel yapma döneminde yeteri kadar zaman ayıramayabilirler. Bu şekilde çalışan komşularınız varsa onlar için reçel yapabilirsiniz.

Nasıl Başlanır?

Evde yemek yapıp satmak konusunda her kadın kendine güvenir aslında ama bu iş sanıldığı kadar da basite alınabilecek bir şey değil. Ev yemekleri yaparak para kazanma konusunda öncelikle bazı şartları yerine getirmeniz gerekecektir.

 1. Yapacağınız yemek türleri için gerekli ekipmanlarınız var mı?
 2. Müşterilerinizin damak tadına hitap edecek yemekler yapabilir misiniz?
 3. Özellikle iş yerlerine yemek satacaksanız yemek saatlerine yetiştirebilir misiniz?
 4. Hazırlayacağınız yemekler taşımaya uygun mu?
 5. Reklamınızı yapmak için yeteri kadar sosyal medya tecrübeniz ya da çevreniz iyi mi?

Eğer yukarıdaki şartlara uygun şekilde çalışabileceğinize inanıyorsanız evde yemek yapıp satmak, sizin için güzel bir kazanç kapısına dönüşecektir. Yani her konuda olduğu gibi bu tip konularda da kendinize yeterince güveninizin olması gerekir.

Evde Yemek Yapıp Satmak İçin Gerekli Belgeler

Kulağa hoş gelse de evde yemek yapıp satmak için de bazı resmiyetlere ihtiyacınız olacak. Eğer çevrenizde tanıdıklarınıza satıyorsanız pek problem yaşamazsınız ama daha büyük düşünüyorsanız aşağıdaki belgelere sahip olmanız gerekir.

1- Gıda Üretim İzni

Yemek ve gıda işleri, hijyen koşulları gerektiren işlerdir. Lokantalarda olduğu gibi evde yemek yapıp satmak isteyen gerçek kişiler de gıda üretim izni almak zorundadır.

2- Esnaf Muafiyet Belgesi

Eğer bir dükkan açmayacaksanız ve sadece evden yemek yaparak para kazanma gibi bir niyetiniz varsa vergiden muaf olabilirsiniz. Bunun için esnaf muafiyet belgesi almanız gerekecektir.

3- Aşçılık Belgesi

Özellikle büyük lokantalara, hastanelere ya da okul kantinlerine yemek satarak para kazanmak istiyorsanız işin resmiyet boyutlarını da yerine getirmeniz gerekir. Bu resmiyetler içerisinde aşçılık belgesi de yer almaktadır.

Evde Yemek Yapıp Satmanın Cezası Var mı?

Türkiye’de satışını yaptığınız her şeyin vergisini ödemek zorundasınız. Eğer bunu yapmazsanız “kaçak işletme” sıfatına girersiniz. Ama güzel bir yönünden bahsedelim; 2020 yılında yapılan değişiklik ile evden yemek yapıp satmak da bu muafiyetin konusu haline geldi.

Maddenin onuncu bendine göre, ayrıca bir işletmek kurmadan evdeki makine ve aletlerde imal edilen ürünlerin internet üzerinden satışını yapmak vergi muafiyetine konudur. Bu haktan yaralanabilmek için;

 • Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi alınmalı
 • Tüm hasılat, Türkiye’de kurulu bir ticari hesap aracılığı ile tahsil edilmeli
 • Elde edilen hasılat bir takvim yılı içinde belli bir miktarı aşmamalı (2021 için bu meblağ 320 bin TL’dir.)

İlk iki madde yerine getirildiği sürece, evde yemek yapıp satmak herhangi bir cezaya tabii değildir.

Ne Kadar Kazandırır?

Tabi ki tüm bunlardan sonra evde yemek yaparak para kazanma konusunda ne kadar kazanılabileceğine de değinmek gerekir.

Yemek yapıp satmak, güzel bir iştir elbette ancak kazancının da sizi tatmin etmesi önemlidir. Kazancınız, harcayacağınız yemek malzemelerine göre değişir ve müşteri sayınızı da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Sebze fiyatlarının sürekli yükseldiği günümüzde bu işi yapmak biraz daha riskli olabilir. Ancak makul oranlarda fiyatlarınızı tutarsanız aylık ortalama 10,000-15,000 TL arasında kazanabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Sema
  2 sene önce

  Bende ev de ek iş yapmak ısyiyorum. Güzel yemek yaparım elim çok lezzeltlidir.

  31
  yorum beğen
 • GİZEM SEVGİ GİRGİN
  3 sene önce

  Merhaba İzmir Bornovada yaşıyorum. Evden yapabileceğim bir işe ihtiyacım var. Pastacı kalfası belgem var. Cupcake ,pasta,kanepe,tatlı ve börek çeşitleri,sarma vb. yiyecekler yapıp satmak istiyorum. Hijyen konusunda çok titizim. Geri dönüşlerinizi bekliyorum.

  39
  yorum beğen
 • Nilhun
  3 sene önce

  Merhaba benim bir lokantam var ama bu virüs çıktığından beri işlerimiz iyice düştü dibe vurduk diyebilirim.O yüzden bende isteyen iş yerlerine ve evlere yemek yapmak istiyorum.ilgilenen arkadaşlar bana geri dönüş yapabilirler.Ayrica yeegimi bir yiyen bir daha istiyor.Lezzet ve hijyen benden sorulur

  33
  yorum beğen
 • Havva
  3 sene önce

  Çok güzel ev yemekleri yaparım. Tatlılar, içli köfte, mercimekli köfte ve daha birçok yemek… Hijyene ve temizliğe çok önem veririm. Yardımcı olursanız sevinirim…

  39
  yorum beğen
 • Zübeyde
  3 sene önce

  Yemeklerimde hijyen ve lezzete onem veririm Avcılar esenyurt beylikduzu ve kucukcekmece ye istenilen ev yemek siparişi alabilirim yemeklerimi bir tatmalisiniz 05376076703 bana bu numaradan ulasin

  37
  yorum beğen
 • Zeynep Taşdan Bektaş
  3 sene önce

  Güzel yemek yaptım düşünüyorum bu yemekleri yaparak para kazanmak istiyorum evleri olursa daha güzel olur diye düşünüyorum

  41
  yorum beğen
 • Hasret
  4 sene önce

  Bal gibi yemekler yaparım yiyen bin parmağını da yer

  46
  yorum beğen
 • Medine han
  4 sene önce

  Iyi günler ben ev hanımıyım 15 yıllık deneyimlerimin sayesinde çoğu yemekleri ( yaprak sarması, lahana sarması , su böreği, midye baklavası , havuç baklava, ay baklavası , kısır , meze çeşitleri , içecek türleri vb. ) gibi yemekleri lezzetli ve hijyenik bir şekilde yaparım

  46
  yorum beğen
 • Seher gümüşay
  4 sene önce

  İyi günler ben ev hanımıyım ve iki kızım var onları okutmak ve gelecek sağlamak için çalışmam laźım kızımın biri çok küçük dışarda çalışamıyorum o yüzden evde sipariş üstüne mantı sarma börek içli köfte yapıpsatmak istiyorum umarım sipariş alırım..

  49
  yorum beğen
 • Selvin
  4 sene önce

  Bende yaprak sarması kısır özbek pilavi erzurum döneri kuru fasulye nohutlu etli pilav konya yöresine ait etli ekmek salata böregi gözleme erzurum usulü su böregi karnıyarık her türlü yemek yaparım sipariş alınır irtibat numaralar 05532904173 benim numaram ulaşamazsanız eşimi arayabilirsiniz 05443612603 siparişlerini bekliyorum hadi Bismillahirrahmanirrahim

  48
  yorum beğen
 • ŞENAY
  4 sene önce

  Merhabalar ben antalya Elmalıda yaşıyorum temiz ve güvenilir ortamda ev yemekleri mantı içli köfte kısır mercimek köftesi sarma kuru biber dolma pasta kurabiye ve tatlı çeşitleri yapıyorum hanımların günlerine evlere ve işyerlerine özel sipariş alıyorum kendime güveniyorum ve pişman olmuycaksiniz diyorum ulaşım bilgilerim 05537799313-05379286039 saygı ve sevgilerimle

  47
  yorum beğen
 • ŞENAY
  4 sene önce

  Merhabalar ben antalya Elmalı da yaşıyorum temiz güvenilir küçük bir kafem var tamamen elyapimi ürünler yapıyorum mantı içli köfte kısır mercimek köftesi sarma kuru biber dolması pasta kurabiye ve tatlı çeşitleri yapıyorum hanımların günlerine ve işyerlerine özel sipariş alıyorum bizi tercih ederseniz pişman olmazsınız kendimize güveniyoruz bize ulaşmak için 05537799313 hasir kafe adresinden ulaşabilirsiniz

  48
  yorum beğen
 • Sevgi
  4 sene önce

  Hertürlü yemek yapılr istedgn kadr uygun fiyata cok titiz bi şekilde hazrlnr içli köfte sarma vb. Her çeşit pizza gbi siparişlerde alinr

  47
  yorum beğen
 • Sibel Yıldırım
  4 sene önce

  Bütün yemekleri güvenilir titiz bir ortamda pişirip profosyonel bi şekilde ulastiriyoruz 11 yıllık deneyimimizle sizlerleyiz

  49
  yorum beğen