arama


Evde Çalışırken Motivasyonunuzu Yükseltecek Öneriler

Evden çalışma ipuçları
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

Evde çalışma ipuçları, evden çalışarak para kazanan insanların bilmeleri gereken önemli altın kurallardır. Evden çalışanlar hakkında çok rahat bir şekilde işlerini yaptıkları sanılsa da uzmanların görüşüne göre henüz yeni olan bu modeli uygulayan kişilerin motivasyon problemi yaşadıkları bildirilmektedir. Ancak evde çalışırken motivasyonunuzu yükseltecek bazı etkinliklere önem verir ve kurallı çalışırsanız bu konuda yaşadığınız sıkıntıları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Küreselleşen ticari alanlarda evden çalışma modelleri daha fazla tercih edilmeye başlandı. Özellikle pandemi döneminden sonra evde iş yaparak para kazanmak isteyenlerin sayısı bir hayli arttı. Hali hazırda freelancer olarak çalışanlar az da olsa yeni başlayanlara göre daha rahat çalışsalar da onların da bir takım sıkıntılar yaşadıkları bir kesinliktir. Biz de bu yazımızda, ekmeğini evinde çalışarak kazananlara fayda sağlayacak önemli tüyoları araştırdık. Hem kendinizi rahat hissetmeniz hem de evde çalışırken motivasyonunuzu yükseltecek önemli ipuçlarını okumanızı öneririz.

İşinizi Kolaylaştıracak Evde Çalışma İpuçları

Evde Çalışma İpuçları

“Evinde oturarak para kazanıyor” cümlesi, freelancer olarak çalışanları en çok rahatsız eden cümlelerden biridir. Başkalarına göre evde çalışanlar çok rahat, sakin ve huzur dolu bir çalışma hayatı içerisinde olurlar. Ama işin gerçeği kesinlikle böyle değildir. Zamanla yarışmak, ofis ortamında olunmadığı için özellikle de ev kadınlarının hem çocuklara bakmak hem de çalışmak gibi bir zorunluluk içerisine girmeleri, işlerini daha da zorlaştırmaktadır. Yani anlayacağınız evde çalışanlar sandığınız gibi kolay para kazanmıyorlar. Peki, evde çalışarak para kazananların işlerini daha kolay ve zevkli hale getirebilmeleri için yapmaları gerekenler nelerdir? İşte detaylar…

1- Kendinize Ait Bir Alanınız Olsun

Kendinize Ait Bir Alanınız Olsun

Her ne kadar evin her köşesini kendi yeriniz gibi görseniz de prensipli çalışmak kadar verimli bir çalışma şekli yoktur. Ofiste çalışan insanların daha fazla verimli olmalarındaki en büyük neden de prensipli çalışmalarıdır. Mesela ofiste iken bir başka arkadaşınızın masasında oturmanız çok da normal karşılanmaz ya da mutfakta çalışmanız da çok normal görülmez. Kendinize ait bir odanız ya da masanız mutlaka vardır ve başkalarının da sizin alanınıza müdahale etmesini istemezsiniz. Evde çalışma ipuçları arasına bunu almanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir: Özel Gün Hediyeleri Yaparak Para Kazanma

Evde çalışırken de kendinize ait bir alan oluşturun. Yani eğer çalışma odanızı ayrı tutmuş iseniz işinizi oturma odasına, mutfağa ya da yatak odasına götürmeyin. Belirlediğiniz alan, sizin için bir ofis olsun ve tüm notlarınızı, duvar panolarınız bu odada olsun ki aldığınız işlerin takibini daha rahat yapabilin. Bu şekilde bir ortam oluşturmanız, çalışma temponuzu da arttıracağı için daha verimli çalışacaksınız. Evde çalışırken motivasyonunuzu yükseltecek bu uyarımızı kesinlikle dikkate almanızı öneririz.

2- Güne Modunda Başlayın

Güne Modunda Başlayın

Güne modunda başlamak hem ofis çalışanları için hem de evde çalışanlar için önemli bir ayrıntıdır. Çünkü kendinizi mutsuz hissettiğiniz bir güne başladığınızda, kesinlikle yapacağınız işlerden verim alamazsınız. Bu yüzden eğer modunuzda değilseniz ve çalışmak da zorunda iseniz işe başlamadan önce modunuzu yükseltecek aktiviteler yapın. Eğer evde çalışma ipuçları hakkında araştırma yapıyorsanız bu kuralı bir yaşam biçimi haline getirin.

İlginizi Çekebilir: Evden Yemek Yaparak Para Kazanma

Bazı insanlar çikolata yediklerinde kendilerini daha mutlu hissederler ya da başkaları kahve içerek kendilerini mutlu hissederler. Bazılarına göre ise güne sporla başlamak kesinlikle mutluluk kaynağıdır. Kendinizi hangi aktiviteyi gerçekleştirirken daha mutlu hissediyorsanız, güne modunda girmek için öncelikle o alana yönelin, emin olun gününüzün daha verimli geçeceğini göreceksiniz.

3- Programa Uygun Şekilde Çalışın

Programa Uygun Şekilde Çalışın

Evde çalışmaya başlayanların en büyük hatalarından biri program yapmadan çalışmalarıdır. Aslında çalışma alanı neresi olursa olsun programa uygun şekilde çalışmak önemlidir. Gelişi güzel aldığınız işleri yapmaya kalkışırsanız işleri yetiştirmeniz de verimli çalışmanız da çok zor olacaktır. Bu yüzden programa uygun şekilde çalışmanız gerekir. Programlı çalışmak, evde çalışma ipuçarı arasında en çok değerlendirilmesi gereken altın kurallardan biridir.

Günlük çalışma programı belirlemeniz ve buna riayet ederek hareket etmeniz, evde çalışırken motivasyonunuzun yükselmesini ve aynı zamanda daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden kesinlikle programsız iş yapmamanız gerektiğini aklınızdan çıkartmayın.

4- Kişisel Bakımınızı İhmal Etmeyin

Kişisel Bakımınızı İhmal Etmeyin

Evde çalışmanın rahatlığı elbette vardır fakat kendinizi nasıl alıştırdığınıza bağlı olarak verimliliğiniz değişebilir. Evden çalışmak demek “kolay para kazanmak” demek değildir. Prensipli olmak, ev ortamında da önemlidir. Kişisel bakım konusu basit olsa da evde çalışma ipuçları arasında mutlaka yer verilmesi gereken önemli bir ayrıntıdır.

İlginizi Çekebilir: Evden Dikiş Yaparak Para Kazanma

Mesela sabah uyandığınızda işe gider gibi duşunuzu alın, dişlerinizi fırçalayın, kahve fincanınızı masanın üzerinde bırakmayın, çalışma masanızı kirli bırakmayın. Tüm bunlara dikkat ederek çalışmaya devam ettiğinizde hem daha fazla verimli olacağınızı göreceksiniz hem de daha fazla para kazanacağınızı da göreceksiniz.

5- Mümkün Olduğunca Ev İşlerinden Uzak Durun

Ev İşlerinden Uzak Durun

Ev hanımı olup aynı zamanda evden iş yaparak para kazanan kadınların en çok dikkat etmeleri gereken konulardan biri de ev işlerini çalışma hayatı ile karıştırmamaları konusudur. Bir kadın olmanın elbette temizlik konusunda baskın olunmasına neden olabilir ama işinizi yapmadan ev işlerine odaklanırsanız hata yapmış olursunuz.

Ev işlerinin istediği efor ile çalışma hayatının işlerinin istediği efor birbirinden farklıdır. Eğer iki işi bir arada bitirmeye çalışırsanız kesinlikle her iki işte de eksik kalırsınız. Bu yüzden iş zamanı kendi işinize odaklanmanız, diğer zamanlarınızda ise ev işlerine odaklanmanız gerekir. Bu, belki sizi zorlayabilir ama alışkanlık haline getirdiğinizde pek de problem olmayacaktır.

Evde Çalışma İpuçları | 5 Altın Kural

1- İşinizle uğraşırken kesinlikle eve çok sık misafir almamaya özen gösterin.

2- İşiniz varken dışarıdan bir arkadaşınız sizi davet ediyorsa prensipli davranarak işinizi bitirmeden çıkmayın.

3- Evde çalışma ipuçları ya da altın kurallarınız arasına gece çalışma alışkanlığını eklemeyin.

4- Çocuk sahibi iseniz çocuğunuza yeteri kadar zaman ayırabilmek için yapabileceğiniz kadar iş alın.

5- Evde çalışma ipuçları istiyorsanız öncelikle potansiyelinizi göz önünde bulundurmanızı öneririz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI