arama


Her Zaman Çok Para Kazandıran Serbest Meslek Fikirleri

Para kazandıran serbest meslekler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

Bazı meslekler, çok para kazandıran serbest meslekler olmasına rağmen değerlendiren kişi sayısı çok az olur. Bahçıvanlık, danışmanlık ya da mobil kuaför hizmetleri gibi işler, hem çok para kazandıran işlerdir hem de yapılmadı zevkli ve kolay işlerdir.

Çalışma ortamında daha fazla esneklik ve özgürlükten yanaysanız serbest meslek fikirlerini değerlendirerek arzu ettiğiniz şartlarda bir iş ortamı oluşturabilirsiniz. Serbest meslek kendi çalışma programınızı kontrol etmenin harika bir yoludur. Bu seçim size ilgi duyduğunuz herhangi bir alanı keşfetme olanağı da sağlar. Pek çok kişi serbest meslek sahibi olmayı tutkularının peşinden gitmek için bir fırsat olarak görüyor. Özellikle emekliliğe yaklaşıyorsanız şimdiden değerlendirebileceğiniz fikirleri okumaya başlayabilirsiniz.

En Çok Para Kazandıran 4 Serbest Meslekler

En Çok Para Kazandıran 4 Serbest Meslekler

Keyfi olarak değil de zorunluluktan serbest meslek çalışanı olabilirsiniz. Ancak tek başınıza yola çıkmanızın nedeni ne olursa olsun göz önünde bulundurmanız gereken pek çok nokta var. Bir sektöre ya da ilgi alanına maddi kazanç kapısı olarak bakmadan önce araştırma ve planlama sürecinden geçmeniz gerekiyor. Yazımızda değerlendirebileceğiniz popüler serbest meslekler hakkında bilgi vereceğiz.

1- Bahçıvanlık

Bahçıvanlık

Ev dışında vakit geçirmeyi seviyorsanız bahçıvanlık sizin için doğru bir seçim olabilir. Pek çok insan estetik ve tasarımla ilgili olması sebebiyle bahçe işleri ile uğraşmaktan hoşlanır. Bitkilerle ilgilenmek, derin huzur ve güzel geçen anlar anlamına gelir. Bahçecilik özellikle her zamanki işinizin sizde yarattığı stresten ve yoğun iletişimden kaçmak için değerlendirilmeye değer bir fırsat olabilir. Yalnızca doğayla çevrili temiz havada olmaktan keyif alıyor olmanız bile bahçıvan olmanız için iyi bir sebep. Tüm bunların yanında en çok para kazandıran serbest meslekler arasında da değerlendirebileceğiniz bahçıvanlık, ruh halinize hitap ediyorsa kesinlikle değerlendirmenizi öneririz.

Bahçıvan olmak için doğru ekipmanlara, bu ekipmanların nasıl kullanılacağı bilgisine ve tabii ki farklı türdeki bitkiler hakkında çalışma bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Bu kısım aslında hiç de zorlayıcı değil. Çünkü bu alanda araştıracağınız her konu size doğa ile ilgili bilgiler katacak.

Bahçıvanlık Nasıl Yapılır?

Serbest meslek çalışanı bahçıvanlara genellikle işletmeler ya da halk ihtiyaç duyuyor ve bu işi sözleşmeli olarak yapabiliyorsunuz. Düzenli bahçe bakımına ihtiyaç duyan bir müşteri tabanı geliştirebileceğiniz gibi bahçe alanını temizleme, bahçenin yenilenmesi ya da çevre düzenlemesi gibi faaliyetleri üstlenebileceğiniz tek seferlik işleriniz de olabilir.

Bu işin zor yanı, müşterilerinizin karanlık kış günlerinde, yağmurlu günlerde ya da güneşin en yakıcı anlarında bile bahçede çalışıyor olmanızı bekleyecek olmasıdır. Bu nedenle her türlü hava koşulunda çalışmaya hazır olmalısınız.

Kazançlarınızı bütçelendirirken özellikle hizmetlerinize yönelik taleplerin ne düzeyde olduğuna dikkat etmelisiniz. İnsanların dönemsel olarak size daha az ihtiyaç duyacağını ya da şehrin bazı bölgelerinde size ihtiyaç duyulmayacağını hesaba katmanız gerekiyor. Para kazandıran serbest meslekler arasında değerlendirebileceğiniz bu işi eğer düşünüyorsanız biraz daha araştırmanızı öneririz.

Eğer bahçıvanlık yapmak istiyorsanız öncelikle çalışma saatlerinizi doldurmak için içinde bulunduğunuz sezonda bölgenizde bahçe düzenlemesi hizmeti verilmeyen yerleri belirlemelisiniz. Hedef müşterilerinizi bilmek işi ne şekilde yapacağınızı tasarlamanızı sağlanmanız için şart. Örneğin ev içi bitkisel düzenleme yapacak olabilirsiniz. Ticari olarak hizmetlerinize ihtiyaç duyan küçük işletmelerde yer bakım hizmetleri gibi görevlerle çalışabilirsiniz.  Kiminle ne şekilde çalışacağınızı bilmeniz ekipman teminatınız açısından da gereklidir.

Eğer bu işe gerçekten yatkın olduğunuzu düşünüyorsanız peyzaj ile ilgili araştırmalarınıza hemen başlayın. Eğer ilgili konularda bir sertifika sağlayabilme şansınız olursa ve kendinizi yeterince geliştirebilirseniz bu işi bir profesyonel olarak yaparsınız. Böylece işiniz dağınık ve kötü kullanılmış bir bahçeyi çöplerinden ve ölü bitkilerinden arındırmaktan daha öteye geçer ve bahçe tasarımı gibi daha eğlenceli ve profesyonellik çağrıştıran işlere yönelirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Hobi Amaçlı Yapılacak İş Fikirleri

2- Temizlik

temizlik

Temizlik her şeyden önce yaşamın olmazsa olmazı durumunda. Temizliğe ihtiyaç duymayan bir ev, bir araç ya da herhangi bir mekân gösterebilmemiz mümkün değil. Bedenimiz, kıyafetlerimiz, evimiz ve evimizde kullandığımız büyük küçük eşyaların tümü de temizliğe ihtiyaç duyuyor. Çünkü bu bir gereklilik. Serbest olarak çalışmak istiyorsanız ve para kazanmak istiyorsanız temizlik işlerini her haliyle değerlendirebilirsiniz. Ev temizliği ya da temizlik şirketi kurmak da bu fikirler arasındadır. En çok para kazandıran serbest meslekler arasında değerlendirebileceğiniz temizlik işi, yabana atılabilecek bir iş değil.

Bazen evin büyüklüğü sebebiyle bazen yaşlılıktan bazen de yoğun çalışma hayatımızdan dolayı temizliğe vakit ayıramadığımızda, işini iyi yapan bir yardımcıya ihtiyaç duyuyoruz. Sizde bir temizlik yardımcısı görevinde çalışmak isteyebilirsiniz.

Temizlik İşleri Nasıl Yapılır?

Temizlik işini eğer bu konuda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız ve temizlik yapmaktan keyif alıyorsanız tercih edin. Yabancı ülkelerde temizlik endüstrisinin milyonlarca kişiye iş sağladığı biliniyor. Bireysel olarak yakın çevrenizdeki işleri üstlenebilir ya da şirketlerle çalışabilirsiniz. Çoğu zaman şehrin her bölgesinde temizlenecek bir ev, ofis ya da okul vardır.

Temizlik işi ile ne şekilde ilgileneceğinizi bilmeniz yani ne tür bir temizlikçi olacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Ev ve ofis içi temizlik işleri ile bireysel olarak ilgilenebileceğiniz gibi bu alanda uzman bir ticari işletme kurmak istiyor da olabilirsiniz. Bireysel olarak temizlik yaptığınızda kimse sizden bir kalifikasyon beklemez ve insanlar yalnızca işinizi nasıl yaptığınızla ilgilenirler.

Ancak şirketleşmek istediğinizde önünüze kalifiye olmanızı gerektiren pek çok konu çıkacaktır. Örneğin yürüyen merdiven temizliği ya da grafiti temizliği gibi konularda uzmanlaşmış personel çalıştırmanız gerekir. Bir başka örnek olarak, bir halı yıkama işi yapacak olabilirsiniz ve bunun için gerekli olan ekipman ve teknik bilgi çok daha farklıdır. En çok para kazandıran serbest meslek fikirleri arasında değerlendirebileceğiniz temizlik işi, kesinlikle düşünmenizi önerdiğimiz işlerden biridir.

Ancak çoğu temizlik işletmesi için başlangıç maliyetleri genellikle düşüktür. Başlangıçta bir şirket sigortasına, bir araca, temizlik malzemelerine ve çalışanlarınıza ihtiyacınız olacaktır. Ancak temizliğin herhangi bir kolunda uzmanlaşmayı tercih ederseniz,  satın almanız gereken ağır yıkama ekipmanları ya da bu işin kullanılacak alet ve cihazlar gerekli olacaktır. Bu da şirketin kuruluş maliyetini biraz artıracaktır.

Temizlik sektöründe pek çok farklı alanlar mevcut. Bunları araştırmanızı tavsiye ederiz. Biraz sermayeniz varsa, her zaman ihtiyaç duyulan ve ihtiyaç duyulmaya devam edecek bu alanda kurumsal kimlikle faaliyetlerinizi icra edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Ev Temizliği Yaparak Para Kazanma

3- Danışmanlık

Danışmanlık

En çok para kazandıran serbest meslekler arasında yer alan danışmanlık hizmetleri de değerlendirebileceğiniz iş fikirleri arasında yer almaktadır. Eğer ortada bir sorun varsa onun çözümü de çok uzaklarda değildir. Ancak bazen kafamız karışıktır ve birilerinin bize çözüm yolunu göstermesine ihtiyaç duyarız. İnsanlar önemli bir konuda profesyonel desteğe ihtiyaç duyduklarında hemen bir danışmanla görüşmek istiyor. Bu işi profesyonel olarak yapan kişilerden destek almak insanları güvende hissettiriyor. Danışmanların mevcut sorunlar ile ilgili çok sayıda çıkış yolu üretebileceğine inanıyorlar.

Pek çok kişi özellikle mal varlıklarının yönetimi, yatırım araçları gibi finansal konularda, bazen yeni bir iş kurma konusunda danışmanlık hizmeti almaya ihtiyaç duyuyor. Bunun haricinde çok daha özel ve ailevi problemlerin çözümü için de danışmanlık hizmeti veriliyor. Elbette müşteri bulmak ilk zamanlarda biraz zor olsa da bu işi profesyonel olarak yaptığınızı kanıtlayabilirseniz müşteri bulmanız çok da zor olmaz. En çok para kazandıran serbest meslekler arasında yer alan bu fikri bizce değerlendirin.

Danışmanlık Hizmeti Nasıl Verilir?

Danışmanlık hizmeti belli bir olaydan kaynaklanan travmalar ve aile içi problemlerin çözümü gibi konularda, kişilerin sorun yaratan durumları birbirleri ile tartışmaları esnasında güvenli bir alan yaratıyor. Aile içindeyken tekrar tekrar konuştuğumuz ve çözüm üretemediğimiz konuların büyük kavgalara sebep olmasına pek çoğumuz yabancı değiliz. Aile danışmanı veya ilişki danışmanları, aile bireyleri için daha sakin ve makul bir iletişim ortamı yaratabilir. İnsanlar sorunlarını özellikle tarafsız ve yargılayıcı olmayan birilerine anlatmayı daha rahatlatıcı daha çözüm odaklı ve faydalı buluyorlar.

Pek çok konu ile ilgili danışmanlık yapılabilir. Eğer belli bir alanda yeteri kadar bilgi birikiminiz varsa bunu profesyonel anlamda para kazanma aracına dönüştürebilirsiniz. Danışman olmak için kuvvetli iletişim becerisi taşımalı, iyi bir dinleyici olmalı ve yardımsever yönünüzü ön plana çıkartmalısınız.

Esasen danışmanlık sizin için ödüllendirici bir kariyer yolu olabilir. Ancak insanlara ikili ilişkiler, aile ilişkileri, iş ilişkileri, işyerlerinde yaşanan iletişim problemleri ve daha fazlası için yardım ederken, sizden yardım isteyen kişilerin ruh hali iniş çıkışlarına tampon oluşturabilmeniz gerekiyor. Ekstra yılların bir getirisi olarak yaşam deneyiminizin fazla olması bu noktada sizin için bir bonustur. Hayatın iniş çıkışlarını az çok deneyimlemiş insanlar, benzer durumları yaşayan kişiler ile karşılaştıklarında daha kolay biçimde empati kurabilirler.

Eğer kariyerinize bir danışman olarak devam etmek istiyorsanız belli standartları sağlayabilmeniz gerekir. Güvenilirliğinizi kanıtlamak ve daha fazla kişiye yardım edebilmek için yetkin bir kuruluştan alabileceğiniz bir yeterliliğe ihtiyacınız vardır.

Yeterliliği eğitimden geçtikten sonra alırsınız. Eğitim danışmanlık becerilerinizi gerçek hayatta uygulamaya koyduğunuz bir süreçtir. Bu süreçte amir ve öğretmenlerden çalışmalarınız ile ilgili geri bildirim alırsınız. Bu bildirimleri değerlendirerek kendinizi daha da geliştirme fırsatı yakalarsınız. Eğitim esnasında size öncelikle danışmanlığın temelleri anlatılır. Danışmanlık teorileri, etik ve öz farkındalık konuları hakkında derin bir anlayış kazanmanız sağlanır. Temel pratisyenlik eğitimi ile uluslararası standartlarda kabul görmüş bir danışmanlık diploması alırsınız.

4- Mobil Güzellik Uzmanı

Mobil Güzellik Uzmanı

Yeni dönemde en çok para kazandıran serbest meslekler arasında değerlendirilen mobil güzellik uzmanlığı, eğer kendinize güveniyorsanız kesinlikle yapmanızı önerdiğimiz işlerden biridir. Saç, güzellik, kişisel bakım deyince aklımıza kuaförler geliyor. Dikkat ettiğinizde kuaförlerin hemen hepsinin sosyalleşmeyi ve yeni insanlarla tanışmayı seven insanlar olduğunu görürsünüz. Çünkü müşteriler kuaföre gittiklerinde güzellik terapistlerini sadece estetik olarak harika görünmelerine yardımcı olan biri olarak değil aynı zamanda iyi sohbet edebilecekleri biri olarak görürler.

Saç ve güzellik sektöründe çalışmaya hevesiniz varsa, makyaj sanatçısı veya tırnak teknisyeni olabilir ya da kuaför denince akla gelen her şeyi yapabilirsiniz. Ancak bu işi serbest meslek olarak yapmak istiyorsanız ilgi alanınızda uzmanlık geliştirmeniz şart. Öncelikle müşterileriniz için güvenilir olmalısınız. Bunun için her zaman tutarlı ve yüksek kaliteli hizmet sunmalısınız. Kuaförlük uygulamalarının tümünün aslında bir standardı vardır. Bu standartların altına indiğinizde müşterileriniz ile aranız kesinlikle açılacaktır. O yüzden tutarlılık bu meslekte son derece önemli. Bu şartlara uygun şekilde hareket ederseniz en çok para kazandıran serbest meslekler arasında yer alan bu işten de güzel paralar kazanabilirsiniz.

Mobil Güzellik Uzmanlığı Nasıl Yapılır?

Hizmet standardını belli bir seviyenin altına düşürmemek için kurslara katılıp eğitim almayı ve eğitiminizi sertifikalandırmayı tercih edebilirsiniz. Gerekli becerileri elde edinceye kadar çeşitli güzellik salonlarında stajyer olarak çalışabilmeniz de mümkündür.

Bu işe tek başınıza başlamak istiyorsanız doğru ekipman ve donanımla yola çıkmanız gerektiğini unutmayın. Bir kamu sorumluluk sigortası kapsamında olduğunuzdan emin olmalısınız. Sigorta sizi herhangi bir hizmetinizden, müşterilerinize sattığınız ya da müşterilerinizde kullandığınız ürünlerden doğabilecek herhangi bir sorun ve iddiaya karşı koruma altına alır.

Mobil kuaför ve güzellik uzmanlığı ise özellikle pandemi sebebiyle sıkça ihtiyaç duyulan bir hizmet haline geldi. Mobil kuaför uzmanlığında kendi salonunuzu açmanıza ya da ek personel çalıştırmanıza gerek olmuyor. Bu yüzden bu mesleğe bu şekilde başladığınızda nispeten düşük başlangıç maliyetleri söz konusu oluyor. Bu seçenek bağımsız olarak çalışma eğilimi gösteren kişiler için serbest meslek tabanında harika bir seçenek. Mobil kuaför ya da güzellik uzmanı olduğunuzda müşterileriniz için bir randevu zamanı belirliyorsunuz ve onları kendi evlerinde ziyaret ederek hizmet sağlıyorsunuz. Bunun için ekipmanlarınızı yanınızda taşımanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Evde Anahtarlık Yaparak Para Kazanma

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI