arama


Şehir Turları Düzenleyerek Para Kazanma

Şehir turları düzenleyerek para kazanma
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

Şehir turları düzenleyerek para kazanma, popüler işlerden biridir. Ancak bu işi yapmak istiyorsanız, nereden ve nasıl başlamanız gerektiğini bilmelisiniz. İşte şehir turu düzenleyerek para kazanmak için bilmeniz gerekenler.

Hafta sonlarınızı ya da boş zamanlarınızı çok çeşitli fikirlerle ekstra para kazanabileceğiniz şekilde değerlendirebilmeniz mümkün. Turistik bir şehirde yaşıyorsanız, gezmeyi ve deneyimlerinizi aktarmayı seviyorsanız, ziyaretçilere şehir turları düzenleyerek kendiniz için oldukça eğlenceli bir para kazanma fırsatı yaratabilirsiniz. Bu şekilde ekstra para kazanırken aynı zamanda dünyanın her noktasından arkadaş edinmeniz de mümkün olabilir.

Şehir turları düzenleyerek para kazanmak için tabi ki rehberlik belgesini almanız gerekir. Eğer bu noktada herhangi bir sorununuz yoksa, bu işi de severek yapacağınızdan emin iseniz, işe koyulmak için önünüzde başka bir engel yok.

Şehir turu düzenleyerek para kazanma ya da diğer bir deyişle rehberlik yaparak para kazanma, ciddi getirisi olan bir iş. Özellikle de şehriniz biraz da turistik bir yer ise ve yurtdışından gelen turist sayısı da fena değilse gayet güzel paralar kazanabilirsiniz.

Şehir Turları Nasıl Düzenlenir?

Şehir turları düzenleyerek para kazanma

Şehir turları düzenleyerek para kazanmak için dediğimiz gibi rehberlik belgesine ihtiyacınız olacak. Buna ek olarak farklı şehirleri gezdirmek istiyorsanız anlaşmalı bazı otobüs firmaları bularak uygun fiyata şehir turu düzenlemeniz gerekir. Buna ek olarak şehir turları düzenlemek için ve kaliteli bir kitle oluşturmak için aşağıdaki kurallara dikkat etmeniz gerekir.

1- Şehrinizin Rotasını Planlayın

Şehir turlarında rehber olabilmek için öncelikle bir planlama yapmanız gerekir. Şehrin hangi özel noktaları hakkında bilgi sahibi olduğunuzu düşünün. Şehrin turistik açıdan ön planda olan noktalarını ziyaret edin ve daha iyi bir rehberlik sunmak için kendinizi bu konuda geliştirmeye çalışın. Bu şekilde turunuzun rotasını en doğru şekilde planlayabilirsiniz.

2- Sanat Kültür Etkinliklerini Takip Edin 

Şehriniz tarihi açıdan ya da turistik mekanları açısından ön planda olmayan bir şehir olabilir. Ancak şehrinizde düzenlenen etkinlikleri yakından takip ederek bunu bir avantaja dönüştürebilirsiniz. Ziyaretçi için önemli olan, daha önceden hiç görmediği veya yapmadığı bir şeyi deneyimlenmektir. Bir rehber olarak şehrinizdeki en iyi serginin ya da müzik etkinliklerinin nerede olduğunu bilmek size önemli avantaj sağlayacaktır. Ziyaretçilere teklif edebileceğiniz sanat-kültür etkinliklerinin her an elinizin altında olması önemlidir.

3- En İyi Restoranları Bilin

Farklı bir şehrin ziyaretinde en ilgi çekici konular arasında elbette ki o şehrin kendine has lezzetleri bulunuyor. Bu daha önceden keşfetmiş olduğunuz özel lezzetleri sunan birkaç restoranı bilmeniz gerekir.

4- Şehrinizi Araştırın 

Ünlü bir anıt turu, genel bir yürüyüş veya bisiklet turları düzenleyebilirsiniz. Elbette şehrinizin ziyaretçilerine daha profesyonel bir rehberlik sunabilmek için şehrin doğal güzellikleri, tarihi mekanları gibi çok çeşitli konular hakkında açıklamalar içeren bilgi dosyaları da oluşturabilirsiniz. Bu şekilde diğer ziyaretçilere tavsiye edilebilir ve daha fazla para kazanma imkanı yakalarsınız.

Yani şehriniz hakkında olabildiğince fazla bilgi sahibi olmanız, iyi ve sıkıcı olmayan bir planlama yapmanız oldukça önemli. Elbette şehir rehberliği ederken bilgileri ziyaretçilere akıcı ve anlaşılır şekilde aktarmak için iyi bir konuşmacı olmanız da gerekiyor. Bunun için de bir ön hazırlık yapabilirsiniz.

Turunuza Katılacak Kişileri Nasıl Bulursunuz? 

Şehir rehberliğinin tam da size göre bir iş olduğunu düşünüyorsanız,  turunuza katılacak kişileri nasıl bulabileceğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. Şehir ziyaretçileri ile bir araya gelmek için kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz. Web sitenizi, turistlerin muhtemelen arayacağı anahtar kelimeler için optimize edebilirsiniz. Bu anahtar kelimeler, şehirde yürüyüş turları, şehirde bisiklet turları ya da ucuz şehir turları gibi kelimeler olabilir.

Sitenizi ilk sayfada ya da ilk sırada listelemek ve Google’da turistlerin doğrudan ulaşabileceği bir konumda olmak için SEO taktiklerinden yararlanabilirsiniz. Sonrasında sitenizi ziyaret ederek sizden rehberlik hizmeti talep eden şehir ziyaretçileri için özel bir tarih, saat ve buluşma noktası ayarlayabilirsiniz.

Sizi Ulaşılabilir Yapacak Platformlara Katılın

Ancak kendi sitenizi oluşturup geliştirmek için vaktiniz yoksa ve bu konuda bilgi sahibi değilseniz, çeşitli platformlara katılarak kendinizi ev sahibi olarak tanıtabilirsiniz. Bu şekilde şehrinizi ziyaret etmeyi planlayan insanlarla oldukça güvenilir biçimde tanışabilme imkanınız bulunmakta.

Günümüzde Instagram kullanmayan yoktur, özellikle de şehir turları düzenleyerek para kazanmak için kesinlikle en iyi platformun instagram olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle aktif bir hesabınızı olması, sizi daha ulaşılabilir kılar.

Web sitesi de yine sizi ulaşılabilir yapacak araçlardan biridir. Fakat, TURSAB belgesinin olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü TURSAB belgesi olmayan kişilerin rehberlik yapmaları ve internet kurmaları biraz sıkıntılı bir süreçtir. Ancak profesyonel olarak bu işi yapmayı düşünüyorsanız, belgenizi almanızı öneririz.

Şehir Turlarından Ne Kadar Para Kazanırsınız?

Şehir turlarından ne kadar para kazanabileceğiniz öncelikle yaşadığınız şehrin özelliklerine bağlıdır. Şehrin turistik açıdan ön planda olması kazancınızı doğrudan yükseltecektir. Şehir turları için fiyat teklifleri turun kapsamına ve maliyetine göre çoğunlukla 1000 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir.

Kişisel ve küçük çaplı bir şehir rehberliği maliyet gerektirmez. Bölgenizde şehir turu düzenleyen kişilerin sunduğu fiyat tekliflerine göz atarak kendiniz için bir fiyat teklifi oluşturabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Köpek gezdirerek para kazanma
Köpek bakıcılığı yaparak para kazanma
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI