arama


Fotoğraf Çekimi Yaparak Para Kazanma

Fotoğraf çekimi
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

Fotoğraf çekimi yaparak para kazanma, hem eğlenceli hem de getirisi yüksek işlerden biridir. Bu yazımızda tüm ayrıntılarıyla fotoğraf çekimi yaparak para kazanma hakkında bilgi vereceğim.

Fotoğrafçılık heyecan verici bir aktivitedir ve eşsiz anları resmedebilmek sadece bazı insanların sahip olduğu bir yetenektir. Eğer onlardan biriyseniz, bu alan ilginizi çekecektir.

Çektiğiniz ilgin. Ve dikkat çekici fotoğraflarınızla para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu doğru, fotoğraf makinenizden ve görüntü tutkunuzdan daha fazlasını elde etmek istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarına dikkat edin ve hobinizi karlı bir işe dönüştürün.

Fotoğraf Çekimi Yaparak Para Kazanmak Mümkün mü?

Fotoğraf çekimi yaparak para kazanma

Tabiki evet!

Bunu gerçekleştirmek için çaba sarf ettiğiniz ve elinizden gelenin en iyisini yaptığınız, elde etmek istediğiniz şeye odaklandığınız ve üzerinde çalıştığınız sürece fotoğraf çekimi yaparak geçiminizi sağlamak tamamen mümkün. Her şey gibi bunun da ilk meyvelerini vermesi zaman alan ama yılmadan, disiplinli ve düzenli bir süreç isteyen bir iştir.

Düzenli işiniz tamamen farklıysa, fotoğraf çekimi yaparak geçiminizi sağlamak yavaş bir süreç olabilir, bu nedenle bu etkinlikle ödeme gücüne ulaşırken başka gelir kaynaklarına sahip olmanız gerekir. Yani belirli bir maliyet sizi bekliyor.

Fotoğrafçılık Maliyetleri Nelerdir?

Yeni başlayanlar için iyi kalitede bir fotoğraf makinesi; 1000 TL ile 3000 TL arasında değişiyor

İlerleyen zamanlarda ise bu 10.000 TL ye kadar ulaşabiliyor.

Bir tipod çantalı seti 200 TL den başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz.

Yazıcılar ; 1500 – 6000 TL arasında değişiyor.

Seyahat tipi bir ekipman istiyorsanız 2000 TL den başlayan fiyatlara bulabilmeniz mümkün.

Fotoğrafçı Nasıl Para Kazanır? 

Fotoğraf çekimi işine başlamadan önce yeteneklerinizi ve olası hareket alanlarınızı değerlendirmeniz önemlidir. Öncelikle kendinize şu soruyu sormalısınız; insanları fotoğraflamakta iyi misiniz? Ya da belki de ürün fotoğrafçılığı sizin işinizdir. Kendinizi rahat hissettiğiniz alana odaklanmanız başarınızı artıracaktır.

Dikkate almanız gereken bir diğer husus da, sunduğunuz hizmetin en iyi olması için bilgi ve tekniğinizi geliştirmek; sanal kaynakları kullanabilir, şehrinizdeki bir akademide kurs arayabilir ve de daha rekabetçi bir fotoğrafçı olmaya çalışabilirsiniz. Her zaman öğrenecek yeni bir şeyler olduğunu unutmayın. Her sektörde olduğu gibi fotoğrafçılık sektöründe de teknolojik ilerlemeleri yakalamak önemli…

İşinizi yapmak için gerekli aletleri, kamera, lens, tripod, el tipi ışıkölçer, aydınlatma ekipmanı ve natürmort masası veya eşdeğeri elinizin altında bulundurmayı unutmamalısınız. Ancak nihai ürünün kalitesini artıran başka araçlar da var. Mesela beyaz dengesi kartonundan bahsediyoruz. Fark yaratmak için yaptığınız bu geri plan detayları, sandığınızın çok ötesinde kalitenizi artırabilir.

Fotoğraf Çekme İşi Nereden Bulunur?

Fotoğraflarınızı satabileceğiniz birçok uygulama ve web sitesi var, burada size bunlardan bazılarını gösteriyoruz:

Örneğin: Wix , Site123, Squarespace, Weebly, Jimdo ve Wordpress , çalışmaya başlamak için belirli gereksinimleri karşıladıktan sonra fotoğraflarınızı portföy tarzında satabileceğiniz iyi bilinen web siteleridir.

 • Alamy; yeni başlayanlar için uygun bir sitedir, çünkü daha az gereksinim vardır ve ayrıca resimlerinizi geliştirmek için ipuçları alırsınız. Bu sitede telif hakkı ve komisyon gibi kazançlar elde edebilirsiniz.
 • Shutterstock da çok önemli denilebilecek bir ödenek sunan ve fotoğraflara telif hakkı veren bir sitedir.
 • iStock Photo; Başvuru gerektiren bir sitedir. Örnekler bulabileceğiniz bu site için kendi rotanızı rahatlıkla belirleyebilirsiniz.
 • Adobe Stock; Bu sitede uygulamalar oldukça basitleştirilmiş olarak size sunulur. Örneğin etiketleme ile fotoğraf yükleme daha basit ve kullanışlı hale getirilmiştir.

Stok Fotoğrafçılıkla Nasıl Para Kazanılır?

Fotoğraf çekimi yaparak para kazanmak için çalışabileceğiniz bazı sayfalardan ve uygulamalardan daha önce bahsetmiştik ama bu göründüğü kadar kolay değil elbette. Eğer bu alternatiflerin yönetimini iyi yapmazsanız beklediğiniz sonuçları maalesef alamazsınız. Fotoğraf stoğunun fotoğraflarınızın telif hakkını sattığını ve karşılığında bir komisyon aldığınızı unutmamalısınız. Bu nedenle yüklediğiniz görüntülerin iyi kalitede olması alıcıların gözünde çekici görünmesi için çok önemlidir.

Fotoğraflarınızı yüklemeden önce, portföyünüzü bunlardan önemli bir sayıda tasarlamanızı öneririz. Bu tür bir işe başlamak için 100 ila 200 fotoğraf aralığı yüklemeniz idealdir. Ne kadar çok fotoğraf yayınlarsanız, satma şansınız o kadar çok artacaktır. Bu, başlangıçta çok zaman ve çaba gerektirebilecek bir iştir ancak doğru bir şekilde yaparsanız, iyi sonuçlar almanız çok uzun sürmez.

Başarının Sırrı Nedir Peki?

 1. Sabır ve azim başarının anahtarıdır ve bu sistemde bir istisna değildir.
 2. Gerektiği kadar deneyin, çalışmalarınızı en tanınmış stok fotoğrafçılarıyla karşılaştırın ve ihtiyacınız olan her şeyi geliştirin.
 3. Ve artık başladıktan sonra, kazancınızı alabileceğiniz bir ödeme aracını ayarlayarak start verin. Belki bu tür işler sizi milyoner yapmaz, ancak kesinlikle işinize yarayacak ekstra para alırsınız.

Nihai hedefe ulaşmak için küçük hedefler belirlemeye başlayın ve hayalinizi gerçeğe dönüştürün. Size fotoğrafçılıktan para kazanmanın bazı yollarını göstermeye çalıştık. Şimdi her şey size bağlı. Devam edin ve sahip olmak istediğiniz her şey için savaşın!

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Düğün Fotoğrafçısı Olarak Para Kazanmak

Doğum Fotoğrafçısı [ 5 Maddede Sende Doğum Fotoğrafçısı Ol ]

Fotoğraf Çekip Satarak Ek Gelir Elde Etmek

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI