arama


Youtuber Nasıl Olunur? 10 Adımda Youtube Kanalı Açarak Para Kazanma

Youtuber
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hümeyra Kaddar Hümeyra Kaddar

Trend bir meslek arıyorsan youtuber olmak tam da sana göre… Kim ister ki gelişen teknoloji çağında çok sıkıcı bir işte çalışmayı… Her gün metrolarda saatlerce yol gidip bir türlü eve gelemiyorsun öyle değil mi? Hatta dur tahmin edeyim çileli geçen vardiyaların var ve kahveni bile zehir gibi içer olmuşsun. Peki sana hayatını kurtaracak bir meslek olduğunu söylesem ve daha da ileri gidip seni işinin patronu yapsam bana ne dersin?

Youtuber nasıl olunur?

Olur, dediğini duyar gibiyim. Öyleyse sana günümüzün mesleğini tanıtmak istiyorum. Aslına bakarsan artık mesleklerin yerlerini yeni trend meslekler almaya çoktan başladı. Ki pandeminin de beraberinde getirdiği yasaklar, birçok yeri işgal etmiş durumda. Evimizden çıkamadığımız gibi bazen işimize bile gidemiyoruz. Hatta artık evimizden sokağımıza hava almaya çıkmak bile yasak olacakmış gibi… İşte tam da burada artık evden para kazanmamız gerektiğini anlıyoruz. Az önce söylediğim gibi işinin patronu olacaksın hem de tek bir tıkla evinden…

Yemek yaparak Youtube’a gir ve para kazan: Evden Yemek Yaparak Para Kazanma

O zaman lafı dolandırmadan sana can alıcı sorumu soruyorum, Youtube mecrasını tanımaya ne dersin? Hem eğleneceksin hem de seni seven, takip eden bir kitlen olacak sence de böyle bir fırsatı kaçırmamak için bir adım atmaya değmez mi? Eğer hayallerini yaşamak istiyorsan inan bana youtuberlık tam da senin aradığın meslek… Çünkü senin de hayallerini yaşamaya hakkın var ve onları bekletmek için artık hiçbir sebebin yok!

Youtube nedir?

Youtube Nedir?

Eğer bir şeye başlayacaksan öncelikle başlayacağın şey hakkında bilgi sahibi olmalısın ki hedefini bilesin. Sana hayat tecrübelerimden bir tüyo vermek istiyorum, şunu hiçbir zaman unutma ki; hedefi belli olmayanın hayalleri batmaya yüz tutar. Öyleyse lafı çok uzatmadan youtube nedir ile başlayalım.

Youtube; kişisel ya da kurumsal paylaşımların özgür ve özgün bir şekilde tüm dünyaya yayılmasını sağlayan online bir video paylaşım platformudur. Belirlenen kurallara riayet edildiği sürece her kategoriden paylaşımların yapılabildiği bir alan olarak kullanılabilir. Müzik, dizi, sinema, belgesel, kişisel filmler ve daha aklınıza gelebilecek her alanda sesli ve görüntülü paylaşımların yapıldığı alandır.

Youtuber nasıl olunur?

Youtuber Nasıl Olunur?

Son dönemlerin en trend ve en çok para kazandıran mesleklerinden biri haline gelen youtuberlik, aslında kişinin fikirlerini yansıtması becerisine bağlı olarak gelişen bir sanat dalıdır. Yani öncelikle fikirlerinizi neye göre ve hangi kesime göre paylaşacağınıza karar vermeniz, Youtuber olmak için atmanız gereken en önemli adımdır. Bundan sonrasında ise işin teknik boyutu ve temel boyutunu değerlendirerek başarılı bir Youtuber olma yolunda ilerleyebilirsiniz. İşte sizin için hazırladığımız ve mutlaka faydasını göreceğinize inandığımız 10 adımda Youtuber nasıl olunur fikirleri…

Hatta sana hazır bir içerik linki bırakıyorum: Evden Dikiş Yaparak Para Kazanma

1- Başarıya Odaklanın

Her işte olduğu gibi Youtuber olmak için öncelikle odaklanmanız gerekir. Muhtemelen bu işi yapmaya karar verdiğinizde şevkinizi kıracak en büyük şey, başkalarının kanalları olacaktır. Milyon beğeni almı, milyon takipçisi olan Youtbe kanallarını incelediğinizde biraz psikolojiniz bozulabilir ve “ben bunu yapamam” diyebilirsiniz. Ancak başarıya odaklanarak işe koyulduğunuzda kesinlikle başaramayacağınız bir şeyin olmadığını aklınızdan çıkartmayın.

2- Kanalınızın Amacını ve İçeriğini Belirleyin

Youtube’da başarılı ya da başarısız milyonlarca kanal bulunmaktadır. Bunların her birinin aslında bir hedeflerinin olması gerekir lakin “para kazandıran alan” olarak zihinlere kazındığı için çoğu zaman Youtube kanalı açanlar, işe odaklanmadan ve içerik pazarlama stratejisi hakkında fikir sahibi olmadan spantone kanal açarlar. İşin doğrusuna gelmek gerekirse bir kanalın amacı ve içeriğinin belirlenmemesi, yolun başından itibaren kaybetme nedenidir. Bu yüzden öncelikle kanalınızın amacını ve içeriklerinizi belirlemeniz gerekir.

3- Planlı Çalışın

Planlı çalışmak, her işte olduğu gibi sosyal medya içerik paylaşımında da önemli bir konudur. Evet, her insan Youtube kanalı açabilir ama her insan Youtuber olamaz. Çünkü bunun için planlı çalışmak, en temel şart. Öncelikle ihtiyacınız olan ekipman, hangi alanda çekim yapmanız gerektiğini bilmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekir ve bunu yaparken planlamanıza sadık kalıp kalmadığınızı da kesinlikle arada bir test etmeniz gerekecektir.

4- Kanalınız Samimiyet Koksun

Başında da dediğimiz gibi bir kanal oluşturmak çok zaman almayan bir iştir ama kanalın ilerleyebilmesi çok zaman alabilir ya da bu, yaptığınız çalışmalara bağlı olarak daha kısa sürede de gerçekleşebilir. Mesela kendinizi düşünün, bir kanalı takip etmek için aradığınız en büyük özellik nedir? Sizi çeken videoların olması, videoların görsel anlamda göze hitap etmesi ve aradığınız alanda ihtiyacınızı karşılaması. Yani tüm bunların totalinde kanalınızın samimi olması gerekir. Bu şekilde yaparsanız kesinlikle kanalınızın büyüme hızı daha yüksek olacaktır.

5- Youtube SEO Kurallarına Uyun

SEO (Search Engine Optimization), sadece web siteleri için kurulmuş bir kurallar topluluğu değildir. Youtube ve diğer sosyal medya platformlarında da aynı kurallar geçerlidir. Eğer bir işi yapıyorsanız tekniğine göre yapmanız gerekir. Youtuber olmak için de kesinlikle Youtube SEO nasıl yapılır konusunda bilgi birikime sahip olmanız gerekir. Bunun için ister kitap okuyun ister eğitim setlerinden yararlanın isterseniz de Youtube’da “Youtube SEO eğitimi” derslerinden yararlanın ama mutlaka bunu yapın.

6- Sadelikten Yana Olun

Videoların izlenmesindeki en büyük etkenlerden biri de sadeliktir. Yani 5 dakikada anlatılabilecek bir konuyu 10 dakikaya yaydığınızda takipçileriniz videonuzu izlemek istemeyebilirler. Yani kullanıcıyı yormayacak, gereksiz uzatmalar yapmaktan kaçınmanız, başarılı bir Youtuber olmanız için altın kuralınız olmalıdır.

7- Gelişmeleri Yakından Takip Edin

Hangi alanda video paylaşımı yapıyorsanız o alanı yakından takip ederek farkınızı ortaya koymanız önemlidir. Yani aynı kategoride binlerce rakibinizin olduğunu düşünün, insanlar sizi neden takip etmeli sorusuna yanıt arayın. Bu yanıtı bulabilmek için de sektördeki gelişmeleri ve kategorinizde yapılan yenilenmeleri yakından takip etmeniz gerekir.Takipçilerinizle iletişimde olun

8- Takipçilerinizle İletişimde Olun

Takipçiler, sizin ekmek teknenizdir. Yani bunları kaybederseniz kazanıcınızı kaybetmiş olursunuz. Fakat takipçilerinize müşteri muamelesi de yapmayın, çünkü onlar size para kazandırmaya ek olarak kanalınızın büyümesine de etki eden kişilerdir. Bu yüzden takipçilerinizin sizden ne istediklerine kulak vermeniz ve buna göre kanalınızı geliştirmeniz gerekir. Bu şekilde yaparsanız yeni takipçilerinizin artmasını daha rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Bak sana bir fikir daha Tumblr’dan para kazanmaya ne dersin: Tumblr’dan Para Kazanmak

9- Web Sitenizi Kurun

Evet, kendinize ait bir kanalınızın olması elbette takipçilerinizin sizi severek takip etmelerini etkileyecektir. Ancak Youtube’un kısıtlı bir alan olduğunu aklınızdan çıkarttmayın. Daha fazla insana ulaşmak ve daha fazla takipçiye sahip olabilmek için kendinize ait, videolarınızın ve diğer faaliyetlerinizin paylaşıldığı bir web sitenizin de olması gerekir.

10- Analiz ve İstatistiklere Dikkat Edin

Analiz ve istatistikler oldukça önemlidir. Ziyaretçilerinizin hangi videonuzu daha fazla izlediğini, ne zaman ve nereden geldiklerini öğrenmek için analizleri incelemeniz gerekir. Bunun için zaten Youtube size bir alan sunacaktır. Yapmanız gereken bu alanı aktif bir şekilde incelemek ve stratejilerinizi buna göre belirlemek olacaktır.

Youtuber nasıl olunur detaylarına aşağıdaki videoyu izleyerek bilgi alabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI