arama


Evde Sanal Asistanlık Yaparak Para Kazanma

sanal asistanlık
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Selenay Kazan Selenay Kazan

Sanal asistanlık; bilgisayar, tablet, telefon üzerinden gerçekleştirilen online olarak şirketlerin ya da direkt olarak kişilerin yaptığı çalışmalara yardımcı olma hizmetidir. Sanal asistanlar, bu hizmeti internet üzerinden gerçekleştirmektedirler. Ofis ortamında yaptığı tüm işleri, ev ortamında da aynı şekilde yapmaktadırlar. Sanal asistan özellikle evde çalışmak isteyen insanlar için oldukça ideal bir meslektir. Sanal yönetici asistanlığı evden yapılacak en popüler meslekler arasında yer alıyor. Çok kısa süre içerisinde hayatımıza girmiş olsa da internet ortamı ve teknoloji artık bu tarz işleri evden de gerçekleşmesine olanak sağlıyor.

sanal asistanlık yaparak para kazanma

Son dönemlerde işsizlik oranı oldukça artmış durumdadır. Özellikle pandemi dönemine girildiğinden beri birçok iş yeri ve işletmeler kepenkleri indirmek zorunda kalmıştır. Durum bu şekilde olduğundan dolayı işsiz kalan kişiler diğer alternatif olan; evden çalışma tekniğine başvurmaya başaldı. Sanal sekreterlikte tam anlamıyla evden rahat bir şekilde yapılacak bir iştir. Artık ofis sekreterliği sanal yönetici asistanlığı sayesinde farklı bir seviyeye ulaşmış durumda. Sanal asistan olabilmek için herhangi bir eğitim almanıza gerek yok. Ancak belli vasıfları taşımanız gerekiyor. Örneğin bilgisayardan anlamanız gerekiyor. Ya da akıllı telefonları, cihazları sorunsuz bir şekilde kullanıyor olmanız gerekiyor.

Çocuk Bakıcılığı ve Yaşlı Bakıcılığı Yaparak Para Kazanma  hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız. 

Sanal Asistanlık İçin Gerekli Şartlar

sanal asistanlık için gerekli şartlar

Sanal asistan olabilmek için herhangi bir kural veya eğitim şartı yoktur. Son zamanlarda belirsiz internet siteleri belli bir ücret karşılığında sanal asistanlık eğitimi vermektedir. Fakat bu sitelerin güvenirliği oldukça düşüktür. Bu sebepten dolayı internette gördüğünüz her siteye güvenip eğitim almaya kalkmayın. Aksi takdirde, paranızdan olabilirsiniz.

Güvenilir ve referansları olan sanal asistan eğitimi veren siteleri tercih etmeniz çok daha faydalı olacaktır. İşveren firmalar ya da şahıslar, işe alacakları kişinin öncelikle iş deneyimi hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Bu sebepten dolayı CV’nizi çok iyi bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

Sanal asistan olarak çalışabilmek için gerekli şartlardan bir tanesi; yüksek hızda sağlam bir internet bağlantınızın olmasıdır. Ayrıca kaliteli ve hızlı bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Çalışma esnasında yapacağınız işlerin aksamaması için internet hızı ve bilgisayar kalitesi oldukça önemlidir. Buna ek olarak yazıcı, tarayıcı, fax ve fotokopi makinelerinin de olması gerekmektedir. Ekstra olarak ayrıyeten bir iş telefonunuzun olması da kesinlikle sanal asistanla için oldukça önemlidir.

 Sanal Asistanlar Ne İş Yapar?

sanal asistanlar ne iş yapar

Sanal asistan tıpkı sekreter gibi çalışır. Randevu ayarlamak, metin hazırlamak, e-posta yazma ve e-postalara cevap verme metin işleme ve elektronik dosyalama gibi işlemleri yapmaktadır.

Tüm bu işlemleri ev ortamında gerçekleştirirler. Zaten sanal asistanları diğer normal asistanlardan ayıran özellikte budur. Ayrıca ortalamanın üzerinde iletişim becerisinin olması 1 dakikada 60 kelime ve üzerinde yazı yazma kapasitesi olması dil bilgisi ve yazım konusunda üstün becerili olması, hesap tablosu, kelime işleme, veri tabanı ve e-posta dâhil olmak üzere genel anlamda bilgisayar seviyesinin üst düzeyde olması sanal asistanlık yapabilmeniz için gerekli şartlardandır.

Sanal Asistanlar Ne Kadar Maaş Alır?

sanal asistanlar ne kadar maaş alır

Sanal asistanlar, evde çalışarak ortalama 1.000 TL ile 2.000 TL arasında bir ek gelir elde edebilirler. Tabii bu durum sanal asistanlık yapacağınız firma ya da kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı durumlarda sanal asistanlık maaşları aylık 5.000 TL ye kadar çıkabilmektedir. Bu tamamen sizin yaptığınız işe ve hizmet verdiğiniz kurum ya da kişinin yükünü ne kadar hafiflettiğinize bağlıdır.

Bazı sanal sekreterler haftalık maaşta alabilmektedir. Maaş konusu, çalıştığınız kuruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebepten dolayı en iyi şartları barındıran şirket veya kurumu bulmak için internet üzerinden referansları iyi olan sitelerden başvuru yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI