arama


Çocuk Bakıcılığı ve Yaşlı Bakıcılığı Yaparak Para Kazanma

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Selenay Kazan Selenay Kazan

Son dönemlerde iş bulma imkanı oldukça zor bir hale gelmiştir. Özellikle girdiğimiz bu zorlu pandemi sürecinde iş bulma imkanı daha da azalmış durumdadır. Durum bu şekilde olunca özellikle ev hanımlarının işsizlik oranı da gittikçe artmış bulunuyor. Bakıcı olmak, bu dönemde oldukça aranan bir meslek haline gelmiştir.

çocuk bakıcılığı ve yaşlı bakıcılığı

Evde çocuk veya yaşlı bakıcılığı yapmak her ne kadar zor bir iş olarak görünse de belli adım ve kuralları bildikten sonra çok kolay bir şekilde bu iş yapabilirsiniz. Ayrıca bu dallarda, ilgili kurs ve seminerlere katılarak, sertifika almakta mümkündür. Sertifika almak, yapacağınız iş ortamında güvenirliğinizi ve saygınlığınızı çok daha fazla arttırmaktadır. Bu sebepten dolayı bu işleri yapabilmeniz için sertifika almak oldukça önemli bir etkendir.

Çocuk Bakıcılığında Olması Gereken Özellikler

Çocuk Bakıcılığında Olması Gereken Özellikler

Çocuk bakıcılığını yapabilmeniz için bazı özellikler vardır. Her aile yapısında bu özellikler değişiklik gösterse de, bazı ortak noktalar vardır. Güvenilir bir çocuk bakıcısı bulmak, anne ve babalar için en önemli ihtiyaçlardan birisidir. Kendi kriterlerine ve beklentilerine göre bir çocuk bakıcısı hizmeti almak, ebeveynlerin en büyük istediğidir.

Bir çocuk bakıcısı deyim yerindeyse; ebeveynlerin en iyi asistanıdır. Bu sebepten dolayı ihtiyaç olan tüm niteliklere sahip olduğundan emin olmak gerekmektedir.

 • Şakacı olmak

Ebeveynler çoğunluk olarak; oyun, aktivite ve çeşitli sanatsal çalışmalar yapabilecekleri iyi bir hayal gücüne sahip bir çocuk bakıcısı ister. Yani çocuk bakıcılarının, çocuklarını telefon veya televizyon karşısında tutmalarını kesinlikle istemezler. Eğlenceli bir kişilik, çocukları için sağlıklı, eğlenceli ve aktif bir ortamı yaratabilen, önemseyen ebeveynleri kalbinden vuracaktır. Bu sebepten dolayı eğlenceli ve şakacı olmak bir bakıcının en önemli özelliklerindendir.

 • Aktif Olmak

Çocuklar enerjileri yüksek ve sürekli hareket halinde olduğundan dolayı iyi bir bakıcının da aktif ve yüksek enerjili olmaları oldukça önemlidir. Bir çocuk bakıcısı bu özellik ile bütünleşmelidir. Her daim çocuğun bu enerjisine ayak uydurabilecek şekilde hazırlıklı olmalıdır.

 • Sorumluluk Sahibi

Güvenilir bir çocuk bakıcısı, her ebeveynin aradığı bakıcı özeliklerinden bir tanesidir. Ebeveynler, güvenebilecekleri birini çocuklarının sorumluluğunu verebilecek nitelikte görürler. Kısacası sorumluluk sahibi bakıcılar, tehlike anında ne yapacağını ve nasıl davranmaları gerektiğini bilen kişiler olmalıdır.

 • Deneyim

Çocuk bakımı hiç bilmeyen insanlar için göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Çocuk bakıcılığı, kesinlikle hazırlık, güven ve beceri gerektiren bir iştir. Bebek bakıcılığı deneyimine sahip olmak; çocuk bakıcısı için en önemli özelliklerdendir. Anne ve babalar, plansız şartlar ortaya çıktığında dik durabilen ve nerede ne yapacağını anında kestirebilen bir kişi ile çalışmak isterler. En basitinden bir çocuk ağlamaya başladığında, onu nasıl susturup, güldürebileceğini ve mutlu etmenin yöntemlerini bilen bir çocuk bakıcısı her ebeveynin aradığı kişilerdir.

 • Öğretmek

Çocuk bakıcısı çocukların ödevlerine ve ders çalışmasına karşı tam destek olmalıdır. Onların eğitim hakkındaki sorunlarıyla da yakından ilgilenmelidirler. Çocuk bakıcıları ders ve okul konusunda rol model olarak hareket eder. Ev ödevlerinde veya çeşitli projelerde çocuğa yardımcı olarak, onun eğitim performansı hakkında başarılı adımlar atmasını sağlar. Okula gitmeyen çocuklar için ise eğitici oyunlar oynayarak, çocuğun gelişim döneminde yardımcı olur.

 • Güvenilir Olmak

Güvenilir olmak, bir bakıcının sahip olacağı en önemli özelliklerin en başında yer almaktadır. Her anne ve baba, bir bakıcının ev halkının kurallarına uymasını, çocukları güvende tutmasını ve çocuklarına dikkat etmesini bekler. Tehlikenin her an her yerden gelebileceğini göz önünde bulundurarak, her daim dikkatli olmalıdırlar.

Yaşlı Bakıcılığında Olması Gereken Özellikler

Yaşlı Bakıcılığında Olması Gereken Özellikler

Ülkemizdeki aile yapısının değişmesi ve gelişen ekonomik koşullar nedeniyle birçok kişi yaşlı anne, baba, teyze, hala, amca vb kişileri emanet edebileceği güvenilir bir yaşlı bakıcısı aramaktadır. Eğer ki bir yaşlı bakıcı olmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken noktalar ve taşımanız gereken bazı özellikler vardır. Her aile yaşlılarının bakımının oldukça düzgün olmasını diler. Bu sebepten dolayı her daim düzenli ve planlı olmak, başarılı yaşlı bakıcılarının önemli özelliklerindendir.

 • Temiz Olmak

Bakım hizmetlerinde en birincil şartlardan bir tanesi olarak temizlik gelmektedir. Çünkü yaşlı insanların yapmakta ve dikkat etmekte en zorlandığı konu temizliktir.  Bu sebepten dolayı iyi bir yaşlı bakıcısı olmak istiyorsanız öncelik olarak kendi dış görünüşünüz ve tertibiniz oldukça önemli noktalardan bir tanesidir.

Eğer yaşlı kişiler temiz ortamlarda olmazlarsa çok çabuk hasta olabilirler. Çünkü yaşlıların vücut dirençleri zayıftır. Ayrıca bazı yaşlı kişiler yataktan pek çıkamamakta. Bu da onların vücudunda yaralar oluşmasına neden olur. Bu sebepten dolayı onların vücut temizliğini doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

 • Dürüst Olmak

İyi bir yaşlı bakıcısı olmak istiyorsanız eğer, her daim dürüst olmanız gerekir. Bu önem arz eden bir konudur. Çünkü güvenilir yaşlı bakıcısı yaşlınıza iyi bakması gerektiğinin farkında ve bilincinde olur. Ayrıca bakıcılık yapacak kişinin evinize veya yakınınızın evine gideceğini, o evde bulunacağını unutmamak gerekir. Dürüst ve güvenilir olmayan birinin evinize girip çıkması sağlıksız bir durum olacağından kişinin güvenilir olmadığını anladığınız anda işine son vermelisiniz.

 • Sabırlı Olmak

Bu işin eğitimini almış kişiler yaşlı bakımında sabırlı olmanın ne demek olduğunu her daim bilir. Bilindiği gibi yaşlılar gün geçtikçe çocuksu hareketler gösterebilmektedir ve istenmeyen hareketleri bilinçsizce yapabilmektedirler. Bu sebepten dolayı iyi bir bakıcının oldukça sabırlı bir kişiliğe sahip olması gerekmektedir.

 • Hızlı Olmak

Yaşlı bakıcılarının en önemli özelliklerinden bir tanesi de ellerinin çabuk olmasıdır. Yani pratik olmak iyi bir bakıcıyı bir adım daha öne taşımaktadır. Çünkü yavaş bir insan istenilen kalitede bakım hizmeti sunamayarak yaşlınızın istek ve ihtiyaçlarını zamanında karşılayamaz. Çocuk ve yaşlı bakımı beklenmedik şeylerin olmasına fazla müsaittir. Tehlikenin her an her yerden gelebileceğini kestirip, o an ne yapılması gerektiğini bilmesi gerekmektedir.

 • Güler Yüzlü Olmak

Yaşlınızın psikolojisi oldukça önemlidir. Bakıcı her ne kadar sevecen ve güler yüzlü olursa yaşlınız çekimserlik yaşamayacak ve birinci dereceden yakınınızmışçasına bakıcısı ile tüm sorunlarını rahat bir şekilde paylaşabilecektir. İnsanlar yıllar geçtikçe daha alıngan olmaktadır. Bu yüzdendir ki insan psikolojisine en iyi gelen şey güler yüzdür. Hatta bu sadece insan değil dünya üzerindeki tüm canlılara iyi gelmektedir. Yani sadece yakınınıza değil size de güzel yüzlü olması önemlidir.

 • Gönüllü Olmak

Tecrübeli yaşlı bakıcısı özellikleri arasında, gönüllü olması gerektiği de gelmektedir. Yani gönüllü olması dememizden kasıt, yaşlı bakımı hizmetini ekonomik bir kazanç uğruna yapmakla beraber bu konuda mutsuzluk hissetmemelidir. Yaptığı işten nefret etmemelidir. Aksi takdirde kendini bu şekilde koşullamış ve zorunlu olduğunu düşündüğü için gönülsüzce bu işi yapıyorsa, çok fazla sıkıntı ile karşı karşıya gelinebilir.

İlginizi Çekebilir: 

Evde Bileklik Yaparak Para Kazanma

Evde Makrome Yaparak Para Kazanmanın Kolay Yolu

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI