arama


4 Meslek ve Zorlukları

dünya genelinde en zor 4 meslek
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Selenay Kazan Selenay Kazan

Her mesleğin zorlukları vardır fakat işini severek yapmadığınız müddetçe, en kolay iş bile size çok ve sıkıcı gelecektir. Bunun yanı sıra bazı meslekler vardır; her ne kadar severek yapsanız da çok zordur. Meslek seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Mesela, seçtiğiniz işe göre sabırlı olup olmadığınızı bilmeniz gerekir. Aldığınız maaş aylık giderlerinizi ve ihtiyaçlarını karşılıyor mu? Güç isteyen bir iş ise, o işe dayanıklı mısınız? Bunun gibi birçok sorunun cevabını net bir şekilde verebiliyor olmanız gerekir.

en zor meslekler

Her meslek kutsaldır. Yapılan her bir işin, insanlara, doğaya ve çevreye bir faydası vardır. Hiçbir iş, gereksiz değildir. Bu noktada önemli olan; işinizi severek yapıyor olmanızdır. Aksi takdirde işinizi daha da zorlaştırabilir ve faydalı sonuçlar elde edemeyebilirsiniz.

Dünya genelinde işsizlik oranı oldukça yüksek olduğundan dolayı, insanlar para kazanabilmek adına birbirinden zor işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar. Asla yapamam diyeceğiniz işleri çok düşük bir maaş karşılığında, mecburen yapan insanlar vardır. Mesela, bu zorlu meslekler nelerdir?

Kanalizasyon Temizleyicileri

Kanalizasyon Temizleyicileri

Bangladeşli kanalizasyon temizlikçileri günlüğü £4.50 ile £7.50 arasında değişen ücretler karşılığında her gün çıplak eller giderleri temizliyorlar. 20 milyonu aşan nüfusu ile şehir ciddi anlamda bir lağım şebekesi sıkıntısı çekiyor. Ağır yağmur ve seller de bu durumu daha kötü hale getiriyor.

Mumbai’li kanalizasyon temizlikçisi Binod Lahot şöyle diyor: “Yemekten bir ısırık almak için elimi kaldırıyorum, kanalizasyon gibi koktuğunu hissediyorum. Ama yine de yiyorum. Neden? Çünkü hayatta kalmalı ve yarın işe gitmeliyim.”

Çoğu gün yerdeki bir deliğin içinde çalışan Lahot, çıplak elleriyle şehrin kanalizasyon hatlarını temizliyor. Çok kritik bir iş fakat Lahot gibi işçiler günlük £3.50 ( 22,0489 TL ) gibi bir ücret alıyor.  Kanalizasyon temizleme işinden yıllık ortalama 100 kişi hayatını kaybetmektedir. Ayrıca kanalizasyona giren işçilerin, zehirli gazdan ve pis sıvıdan koruyacak hiçbir önlem alınmamaktadır. Ani bir akıntıya kapılıp ve boğulup gitmesi de an meselesidir.

Bomba İmha Polisi

bomba imha polisi

Bomba İmha ve İnceleme Birimlerinde görevli Bomba Uzmanları; Bomba Uzmanları (IED) Müdahale Yöntemleri Yönergesi’nde yer alan kategorilere göre şüpheli paket ve bombalara müdahale ederek etkisiz hale getirmekle görevli ve yetkilidir.

Bomba İmha Polisi, olay esnasında kesinlikle başka hiçbir şey düşünemez. Oldukça dikkat gerektiren bu zorlu mesleğe sahip olan Ankara’da bulunan bir kadın vardır; Handan Şahin. Basın mensuplarının ısrarıyla, senaryo gereği patlayıcı dedektör köpeği tarafından bulunan şüpheli paketi incelemek için 40 kg ağırlığındaki koruyucu kıyafetini giyen Handan Şahin, kameralar önünde, elindeki imha düzeneğini şüpheli paketin yakınına yerleştirdi ve paketi kontrol ederek görevini tamamladı.

Oldukça zorlu bir meslek sahibi olduğundan bahseden Şahin, 40 kg ağırlığında olan koruyucu kıyafetin taşınmasının oldukça zor olduğunu ve özellikle sıcak havalarda çok fazla sıkıntı yaşadığını anlattı. Bunca zorluğa ve tehlikeye rağmen işini severek yaptığını anlatan Handan Şahin, herkesi ayakta alkışlattı.

Mumyalama İşi

mumyalama işi

Bugün çoğu insan için mumyalar korku filmlerini ya da gizli dini törenlerini çağrıştırsa da mumyalama geleneği, antik dünyada büyük bir dini öneme sahipti. Genellikle uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen yaygın ve onurlu bir gelenekti.

Mumyalama, bedeni bilinçli olarak kurutarak ya da bedenin bozulmaması için ilaçlayarak, ölümden sonra korunması için yapılmaktadır. Genelde bu süreç, ölen kişinin vücudundan nemin çekilmesi, deriyi organları kurutmak için reçine gibi birçok kimyasallar ya da doğal koruyucuların kullanılmasından oluşur.

Oldukça korkunç bir meslek olan mumyalama, herkesin yapacağı tarzda bir iş değildir. Bu işi yapabilmeniz için mumya gibi bu tarz şeylerden korkmuyor olmanız gerekmektedir. En ayrıntılı kısım, önce beynin ve iç organların çoğunun, özellikle de karın bölgesinin vücuttan çıkarılmasıydı. Beyin genelde burun deliklerinden sokulan kavisli bir metal alet kullanılarak çıkarılırken, diğer organlar mide boyunca bir kesik atıldıktan elle çıkarılıyordu. Boş kalan yerlere, vücut dikilmeden önce mürrüsafi ve çin tarçını (kabuğunun kullanıldığı yaprak dökmeyen bir ağaç) gibi çeşitli hoş kokulu baharatlarla dolduruluyordu.

Lucarelli, “Kalp, hiçbir zaman vücuttan çıkarılmazdı,” diyor. “Çünkü Mısırlılar kalbin, aklı da içerdiği için, kişinin en önemli özelliği olduğuna inanıyordu.”

Elektrik Telleri Tamiri

elektrik telleri tamiri

Elektrik telleri tamircisi olmak oldukça tehlikeli bir meslektir. Özellikle kış aylarının sert geçtiği bölgelerde yaşanan elektrik sorununa edilen müdahaleler çok daha zordur.  Olumsuz hava şartları nedeniyle özellikle kırsal bölgelerden geçen hatlarda direk devrilmesi ya da iletken kopması gibi arızalar meydana gelmektedir. Tüm bu zorluklara rağmen ekipler olduk ummalı bir çalışma sürdürerek, arızalara en kısa sürede müdahale etmektedir.

Bazen ummadık talihsizlikler meydana gelerek, elektrik telleri tamircileri hayatlarını kaybetmektedir. Ufacık bir elektrik kaçağı veya elektrik akıntısına kapılma olasılığı çok yüksek olan bu tehlikeli meslek oldukça zor ve stresli bir iştir.

İlginizi Çekebilir:

En Çok Kazandıran 15 Meslek

Kışın Yapılabilecek İşler Nelerdir

Köpek Gezdirme Hizmeti Vererek Para Kazanma

Çocuk Bakıcılığı ve Yaşlı Bakıcılığı Yaparak Para Kazanma

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI