arama


Pazaryerlerinde Satış Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

Pazaryerlerinde satış yaparak para kazanma
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

Pazaryerlerinde satış yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Eğer bunlara dikkat ederek satış yaparsanız kesinlikle kazancınızın daha artacağını unutmayın.

Para kazanmak, eskisinden daha kolay. Elinizde satılabileceğine emin olduğunu bir ürün varsa gerisi teferruat. Pazaryerleri, günümüz dünyasında önemli bir yere sahiptir ve bu alanı doğru şekilde kullananlar, kesinlikle para kazanma endişesinden kolaylıkla sıyrılabiliyorlar. Peki, pazaryerlerinden ürün satarak nasıl kazanç elde edilir.

Türkiye’deki pazaryeri sitelerini bilmeyen en azından duymayan yoktur. Gittigidiyor, Trendyol, N11, Hepsiburada, Amazon vs. tüm bu sitelere ortak olarak verilen isim “pazaryeri” ismidir. Bu sitelerin çalışma mantığını bilirseniz, buralardan kazanç sağlamanız kolaylaşır.

Pazaryerlerinde satış

Pazaryerlerinin Çalışma Mantığı Nasıl İşler?

Pazaryerleri; alıcı ile satıcı arasında köprü kuran yerlerdir. Mesela sizin elinizde değerli bazı ürünler bulunuyor ve insanların gerçekten bu ürünlere ihtiyaç duyduklarını düşünüyorsunuz. Normal bir mağazada en fazla mağazanın bulunduğu mahallede, ya da biraz daha abartırsa, sattığınız ürün bir tek sizde varsa en fazla bulunduğunuz şehirde satabilirsiniz. Ama internet dünyası böyle bir yer değildir. Türkiye hatta dünyanın her iline ürünlerinizi satma fırsatı sunar.

Pazaryerlerinin çalışma mantığı, satıcıdan komisyon alarak ilerlemektir. Örneğin satışa sunduğunuz ürünün “satış fiyatı” 20 TL ise ve pazaryerinin komisyon oranı yüzde 10 ise pazaryeri bu ürün için sizden 2 TL bir komisyon ücreti alır.

İlginizi Çekebilir: Facebook’tan Nasıl Para Kazanılır?

Pazaryerlerinde Satış Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her geçen gün kendinden daha çok söz ettirmeye başlayan ve mağaza sayılarının her geçen gün arttığı pazaryerlerine yeni girenlerin genel olarak düştükleri bazı hatalar ve bu hatalar sonucunda kâr elde etmeye çalışayım derken eldeki sermayesinden olanlar var. Bu yüzden yazının bundan sonraki bölümü, pazaryerlerine yeni giren satıcılar için oldukça önemlidir. Peki, pazaryerlerinde ürün satarken nelere dikkat edilmelidir?

1- Hesabınızı Doğru Yapın

Genel olarak ilk defa pazaryerlerinde ürün satmaya başlayan satıcıların düştükleri hatalardan biri, pazaryeri komisyon kesintisini yanlış hesaplamalarıdır. Pazaryerleri, sizin ürünü ne kadara mal ettiğinizi bilmez. Dolayısıyla komisyonu sizin toplam satış fiyatınız üzerinden keser. Dolayısıyla komisyon hesaplarken alış ya da toptan fiyatınız üzerinden hesap yapmayın. Aşağıdaki tabloda olduğu gibi hesaplarsanız, kazancınızı riske atmamış olursunuz.

hesap tablosu

2- Siparişleri Zamanında Yollayın

Pazaryerlerinde satış yapmaya başladı iseniz zamanla yarıştığınızı aklınızdan çıkartmayın. Özellikle Trendyolda ürün tedarik süresini satıcı kendisi belirlemez, sistemin ön gördüğü bir zaman dilimi vardır ve buna uygun şekilde paketlerinizi hazırlamanız gerekir. Trendyol’da bazı kategoriler istisna, genellikle teslim süresi 2-3 gün olarak belirlenir. Bu sürede siparişinizi göndermediğinizde, sattığınız ürünün fiyatına göre size bir para cezası keser ve bunu müşteriye hediye çeki olarak verir.

İlginizi Çekebilir: Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

3- Paketlemelere Özen Gösterin

Her ne kadar internetten satış yapmak pazaryerleri ile kolaylaşsa da şunu unutmayın; müşteri memnuniyeti her yerde geçerlidir. Özellikle ürünlerinizi kargo firmaları ile gönderdiğinizi ve maalesef kargocuların ürünleri gelişi güzel fırlattıklarını unutmayın. Bu yüzden ürünlerinizi paketlerken ürünün kırılma riskine karşı mutlaka tedbirli davranın.

4- Müşteri Sorularına En Kısa Sürede Cevap Verin

Pazaryerlerinde “mağaza puanı” adı verilen bir puantaj vardır. Yaptığınız her işlem, kargo paketlerinin düzgün olması ve müşteriye dönüş hızınız yani kısaca her şey mağaza puanını etkiler. Özellikle Trendyol.com’da müşteriye cevap verme süresi çok fazlasıyla dikkate alınan bir konudur. Bazen çok saçma sorularla bile karşılaşabilirsiniz ama bu sorulara bile kurumsal cevap verin ve erken sürede yanıtlamaya çalışın.

5- Stoksuz Ürün Satışı Yapmayın

Pazaryerlerinde satış yapıp zarar eden satıcıların en çok düştükleri hatalardan biri de stoksuz ürün satmalarıdır. Örneğin giyim kategorisinde satış yapan biri, elindeki stok sayısına göre giriş yapmalıdır. “Nasılsa elimde olmasa da bulurum” mantığı ile hareket etmek maalesef ciddi zararlara neden olabilir. Bu yüzden elinizde olmayan ürünü satışa açmayın, bu da mağaza puanınızın düşmesine ve ceza yemenize neden olabilir.

6- Kargo Firması Seçerken Dikkatli Olun

Anlaşmalı kargolarla üzerinden ürün gönderimi sağlıyorsanız kargo firmanızın ya da kargo şubenizin alım ve teslimat hızını göz önünde bulundurun. Maalesef bazı kargo şirketleri zamanında ürünleri almadıkları için müşteri açısından sıkıntılı süreçlerin yaşanmasına neden olmakta ve haliyle müşteri de bu durumu mağaza sahibine yüklemektedir. Bu yüzden özel anlaşma yapacaksanız ya da pazaryerinin sunduğu kargolar arasında seçim yapacaksanız öncelikle bulunduğunuz bölgeye bakan kargo şubesinin çalışma prensiplerini göz önünde bulundurun.

İlginizi Çekebilir: Drone İle Nasıl Para Kazanılır?

7- Küçük Hediyeler Gönderin

Pazaryerlerindeki müşterileri geçici müşteriler olarak görmeyin. Onlar da beğendikleri mağazaları sürekli takip ederler ve kendilerini ayrı görmek isterler. Bu yüzden bir ürün gönderdiğinizde küçük de olsa hediyeler gönderin. Bu hem müşterilerinizin memnun kalmasını sağlar hem de müşterinizin “daimi müşteri” olmasını etkiler.

8- Küçük Notlar Koyun

Müşteriler, kendilerine karşı sıcak davranan mağazaları her zaman daha fazla tercih ederler. Siz de olsanız, size özellik tanıyan bir mağazayı daha çok tercih edersiniz. Kitap satıyorsanız, kitap ile ilgili küçük notlar yazabilir, kitabın konusu hakkında yazabilir ya da “Bizi tercih ettiğiniz için teşekkürler” bile yazarsanız, müşterinizin hoşuna gidecektir.

9- Görselleri Doğru Seçin

İnternet sitelerinden alışveriş yapanlar, fiziki olarak ürünü ellerine alamazlar, dolayısıyla ürünün tam olarak ne işe yaradığını bile anlamayabilirler. Bazı ürünler vardır ki çok işe yaramasına rağmen mağaza sahibinin eklediği kötü görsellerden dolayı ürün satılmaz. Ama görselleri kaliteli olan mağazalar, ürünleri daha hızlı satarlar. Çünkü müşteri, ürünün tam olarak ne işe yaradığını görsellerden anlayabilir.

10- Açıklama Kısmını Mutlaka Ekleyin

Sattığınız ürün hakkında bilgilerin bulunduğu açıklama kısmını mutlaka doğru şekilde doldurmanız gerekir. Bunu yaparken SEO kurallarına uygun şekilde yapmanız, hem aramalarda daha üst sıralarda çıkmanızı sağlar hem de satışınızı ciddi anlamda etkiler.

Bonus: e-Ticaret Operasyonlarınızı Kolaylaştıracak Çözümler Arayın

Özellikle birden fazla pazaryerinde ürün satıyorsanız, stoklarınızı kontrol etmeniz gerekir. Bunu manuel de yapabilirsiniz ama satış hacminiz yüksek ise kesinlikle bir entegrasyon firması ile çalışmanız gerekir. Entegrasyon programları, ürününüz hangi platformda satılırsa satılsın, diğer platformlardan ürününüzün stokunu düşürür. Bu sayede yeni bir müşteri geldiğinde ürünü bulma sıkıntısı ile karşı karşıya kalmazsınız.

Pazaryerlerinde Mağaza Nasıl Açılır?

Pazaryerlerinde mağaza açmak aslında kolaydır. Vergi levhası, kimlik ve imza sürküsü yeterli gelmektedir. Genel olarak tüm pazaryerlerinin istediği evraklar da bunlardır. Bazı pazaryerlerinde ıslak imzalı ve kaşeli olarak evrakları hem online hem de fiziki olarak göndermeniz gerekir, bazı pazaryerlerinde ise sadece online olarak evraklarınızı yüklemeniz yeterli olacaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI