arama


Seksörlük (Civciv Cinsiyetini Belirleme) Yaparak Para Kazanma

seksörlük mesleği
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

Seksörlük, çoğu kişinin daha önce duymadığı bir meslek. Ne olduğunu ve nasıl paralar kazandıran bir meslek olduğunu öğrendiğinizde, eminin ki “tası tarağı toplayıp seksörlük kursu alayım” demekten kendinizi alamayacaksınız. Son verilen verilere göre seksörler, aylık ortalama 60 Bin TL para kazanıyorlar, yani iki profesörün maaşına denk gelen bir rakamdan söz ediyoruz. Peki, seksörlük nedir, eğitimi nasıl alınır, seksörlük mesleği nasıl edinilir?

Seksörlük, tavuk çiftliği ile uğraşanların yakından bildiği bir meslek olsa da çoğu insan bu mesleğin ne olduğunu bile bilmiyor. Daha önce Ne iş yapsam ekibi olarak yine cazip bir iş olan Ramanov koyun çiftliği hakkında bilgi vermiştir. Detaylı bilgi için Ramanov koyun çiftliği başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Şimdi gelelim asıl konumuz, seksörlük nedir, nasıl yapılır, seksörlük yapanlar ne kadar kazanır, seksörlük kursu nasıl alınır? Sorularının cevabına…

Seksörlük Nedir?

Seksörlük Nedir?

Tavuk çiftliği sahiplerinin yakından bildiği ancak bu işle ilgilenmeyenlerin biraz daha uzak olduğu bir sektördür. Seksörlük, yumurtadan yeni çıkan civcivlerin cinsiyetini belirlemektir. Ancak bu iş, sanıldığı kadar kolay bir iş değil, kurs almayı gerektiren bir meslektir.

Civcivlerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Civcivlerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Seksörlük işine heves ettiyseniz elbette aklınıza “civcivlerin cinsiyeti nasıl anlaşılır?” diye bir soru da gelecektir. Peki, cevabı ne?

Civciv cinsiyetini anlamak için çeşitli bazı kriterler göz önünde bulundurulur. Civcivin tüy rengi, kafatası üzerindeki tüylerin rengi gibi pek çok detaya bakılarak civcivin cinsiyeti belirlenebilmektedir. Ancak bu işi profesyonel bir şekilde yapabilmek için öncelikle seksörlük kursu almak gerekir. Bu kursu alanlar, daha profesyonel bir şekilde civcivin cinsiyetini ayırt edebiliyorlar.

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs İş Fikirleri

Civcivin cinsiyetinin belirlenebilmesi için yumurtadan çıktığı andan itibaren 1 saat içerisinde belirlenmesi gerekiyor. Aksi halde, büyüyene kadar cinsiyetini öğrenmek mümkün değil.

Seksörlük eğitimi alan kişi, civciv yumurtadan çıktıktan hemen sonra civcivi iki parmağı arasında sıkıştırır ve sırtındaki minik delikten ilk hazım gübresi denilen dışkıyı temizler. Daha sonra aldığı eğitim ile uzman gözüyle bakar ve civcivin henüz oluşmamış organından tavuk mu yoksa horoz mu olduğunu anlar.

Her ne kadar yeni duyulan bir meslek olsa da seksörlük, Japonya’da 80 yıl önce keşfedilmiş bir meslektir.

Seksörlük Kursu Nereden Alınır?

Seksörlük kursu nereden alınır

Yaptığımız araştırmalara göre seksörlük eğitimi almak için Hollanda’ya gidilmesi gerekiyor. Türkiye’de bu mesleği yapan kişi sayısının az olması, belki de maaşlarının yüksek olmasındaki en büyük etkendir. Daha önce Sözcü Gazetesi’nin yaptığı habere göre civciv cinsiyetini belirleme mesleği yapan kişilerin aylık 60 bin TL kazandığı bildirilmişti.

Türkiye’nin çeşitli bazı yerlerinde bu mesleği yapanlar var. Ancak son dönemlerde popüler olmasından dolayı eğitim almak isteyenlerin sayısında ciddi bir artışın olduğunu söylemek gerekiyor. Hollanda çıkışlı bir meslek olarak seksörlük için 2 yıllık bir eğitim alınması gerekiyor. Bu eğitim alındıktan sonra gerekli belgeler ve sertifikalarla kişi seksörlük mesleğine başlayabiliyor.

Seksörlük Maaşı Ne kadar?

İşin en can alıcı noktası da sanırım herkesi yakından ilgilendiren seksörlük maaşı konusudur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi daha önce Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre seksörlük mesleği yapan kişiler aylık ortalama 60 bin TL civarında bir maaş alabiliyorlar. Tabi bu durum, sayısına bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir. Yaptığımız araştırmalara göre en düşük seksörlük maaşı ise 20 bin TL olarak görülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Ramanov Koyun Çiftliği Kurarak Para Kazanma

Seksör Nasıl Olunur?

Yukarıda işin açıklaması ve aldıkları maaşlardan söz ettiğimizi okuyanlar, bu işe girişmek için araştırma yapmaya başladılar bile. Ama başka bir yerde araştırmanıza gerek kalmadan, nasıl seksör olunur sorusuna yanıt verelim.

Seksörlük eğitimi, Hollanda’da verilmektedir. Kişilerde aranan birtakım şartlara ek olarak yeteri derecede İngilizce bilmesi istenmektedir. Mesleki kursa başlayanların birçoğunun daha ilk günlerden eğitimden vazgeçtiklerini belirtmeden geçmeyelim. Bunun nedeni ise çok zor bir eğitime tabii tutulmalarıdır. 2 yıl süren seksörlük kursu boyunca, asgari ücret kursiyere verilir. Yani hem işi öğrenecek hem de maaş alacaksınız.

Neden Seksörlük Mesleği?

Ülkemizde üretim ya da yeni iş fikirleri alanında kendini geliştiren insan sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Ancak kabul etmek gerekir ki yeni iş fikirleri arayışı içinde olanların sayısı azdır. Seksörlük mesleği, hem çok fazla para kazandıran bir meslek olduğu için hem de yapılması ve yaygınlaşması durumunda ülkemizde ekonomiye ciddi anlamda kazanç sağlayacak bir iştir. “Ne iş yapsam” diye kendi kendinize soruyorsanız ve seksörlük kursu eğitimi için gerekli şartları taşıyorsanız, daha da önemlisi bu alanda kendinizi geliştirebileceğinize inanıyorsanız kesinlikle bu eğitim için araştırma yapmanızı öneririz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI