arama


2022’de Öğrencilere Para Kazandıracak İş Fikirleri

ek iş fikirleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

Öğrenciler için ek iş fikirleri konusunda yaptığımız değerlendirmemizi inceleyerek hem para kazanabilir hem de boş vakitlerinizi daha dolu doluya değerlendirebilirsiniz.

2022’de Para Kazandıran Öğrenciler İçin Ek İş Fikirleri

Hem boş zamanlarınızı değerlendirmek hem de para kazanmak istiyorsanız, öğrenciler için derlediğimiz ek iş fikirlerini inceleyerek işe koyulabilirsiniz. İşte öğrencilerin yapabilecekleri öğrenciler için ek iş fikirleri…

1- İkinci El Kitap Satarak Para Kazanma

İkinci El Kitap Satarak Para Kazanma

Öğrencilerin yapabilecekleri en iyi kazançlı işler arasında yer alan ikinci el kitap satarak para kazanma işi, hem yorucu olmayan hem de güzel ek gelir kazandıran bir iş fikridir. Kullanmadığınız ders kitaplarını ya da okuduğunuz romanları ikinci el kitap satış sitelerinden satarak para kazanabilirsiniz.

Biraz daha zaman ayırabilirim diyorsanız o zaman sahafların yolunu tutun. Sahaflarda 3-5 TL ile satın alabileceğiniz ikinci el kitapları da yine instagram üzerinden ya da ikinci el kitap satış siteleri ile Dolap, sahibinde.com, letgo, zebramo, nadir kitap, inci kitap gibi sitelerden satışa çıkartarak para kazanabilirsiniz.

2- İkinci El Eşya Satarak Para Kazanma

İkinci El Eşya Satarak Para Kazanma

Yine öğrenciler için iş fikri olarak sunulabilecek bir diğer iş ise ikinci el eşya satarak para kazanmak olacaktır. Bu işe de kendi eşyalarınızdan başlayabilirsiniz. Mesela geçen sene satın aldığınız ama bu sene işinize yaramayan ikinci el eşyaları satabilirsiniz. Sahibinden.com, dolap gibi uygulamalar üzerinden ikinci el eşya satarak para kazanabilirsiniz.

İşi biraz daha teknolojiye döndürmek isterseniz abritaj yaparak da para kazanabilirsiniz. Letgo’da abritaj yaparak para kazanma, eskiden beri yapılan bir iştir. Bu işi yaparken bir satıcının sattığı ürünü aynı şekilde kendi hesabınızdan paylaşarak satıldığında ilk satıcıdan düşük fiyatla alıp yüksek fiyata satabilirsiniz. Bu da öğrenciler için ek iş fikri olarak sunulabilecek işlerden biridir.

3- Makale Yazarak Para Kazanma

Makale Yazarak Para Kazanma

Makale yazarak para kazanma da son dönemlerin en popüler işlerinden biri haline gelmeye başladı. Doğrusunu söylemek gerekirse eskisi gibi kolay değil. Yani 100 kelime yaz geç, paranı al modeli eskiden kaldı. Artık daha teknik yazılar yazmanız, kullanıcı odaklı makaleler yazmanız gerekiyor.

SEO uyumlu makale yazma konusunda bilgi ve beceriniz varsa bu işi de ek iş olarak yapabilirsiniz. Ama öncesinden en azından SEO temellerini öğrenmenizi, UIX makale nasıl yazılır bunları araştırmanızı öneririz.

4- Sosyal Medya Yöneticiliği Yaparak Para Kazanma

Sosyal Medya Yöneticiliği Yaparak Para Kazanma

Öğrenciler için ek iş fikirleri olarak sunulabilecek bir başka iş ise sosyal medya yöneticiliğidir. Aslında bu iş fikri biraz daha deneyim ve profesyonellik gerektiriyor. Yani sadece resim paylaşmak ya da reklam almakla yapılabilecek bir iş değildir.

Müşterinizin istediği doğrultuda işi yapmanın ötesinde hedef kitleyi doğru şekilde bulmanız, gerektiğinde kampanya düzenleme işleri gibi işleri de yapmanız gerekir. Bu konuda kendinize güveniyor ve zaman ayırma konusunda da kendinize güveniyorsanız sosyal medya yöneticiliği yaparak para kazanma fikrini denemeye başlayabilirsiniz.

5- Blog Yazarak Para Kazanma

Blog Yazarak Para Kazanma

Son dönemlerde öğrenciler için iş fikirleri arasında en çok tercih edilen işlerden biri de bloggerlik yaparak para kazanma işidir. Aslında bu iş profesyonellik gerektiren bir iştir nedeni ise rakiplerin çok fazla olmasıdır. Yani bir blogu hazırlarken özellikle kitleyi doğru seçmeniz, alanı doğru belirlemeniz ve tüm bunlardan sonra kullanıcı kitlesini sitenize nasıl çekeceğinizi bilmeniz gerekir.

Uğraş isteyen ama üzerinde durulduğunda kesinlikle yapabileceğiniz bu iş de öğrenciler için ek iş fikirleri arasında değerlendirilebilecek işlerden biridir.

Öğrenciler Ek İşlerle Ne Kadar Kazanabilir?

Aslında bu soru, tamamen yapılacak işe ve işi ne kadar profesyonelce yapıldığına bağlı olarak değişir. Eğer gerçekten işinizi profesyonel anlamda yaparsanız saydığımız işlerin hepsinden de güzel paralar kazanabilir hatta bu iş fikirlerini meslek olarak bile icra etmeye devam edebilirsiniz.

Mesela ikinci el kitap satarak ayda 3000-4000 TL para kazanabilirsiniz, makale yazarak yine elinizin hızına ve deneyiminize göre aylık 5000 TL civarında kazanabilirsiniz. Diğer işler de yine alacağınız işlere ve yapacağınız işlere göre farklı oranlarda para kazanmanızı sağlayacak işlerdir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI