arama


Hayvancılık Kredisi Nedir, Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir?

Hayvan kredisi
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

Ne iş yapsam ekibi olarak bugün sizlere son dönemlerin en çok merak edilen sorularından biri olan hayvancılık kredisi nedir, nasıl alınır, başvuru nasıl yapılır, hayvancılık destek kredisi şartları nelerdir soruları ile ilgili kapsamlı bilgi vereceğiz. Yeni iş fikirleri ile hayatınızda yeni bir sayfa açmaya hazır olun.

Daha önceki yazımızda seksörlük yaparak para kazanma ile ilgili bilgi vermiştik. Bu yazımız da konunun devamı niteliğinde düşünülebilir. Çünkü hayvancılık kredisi, sadece büyükbaş hayvanlar için değil küçük baş ve kanatlı hayvanlar için de geçerlidir.

İlginizi Çekebilir: Ramanov Koyun Çiftliği Kurarak Para Kazanma

Hayvancılık desteği, uzun zamandan bu yana ülkemizde, hayvan besleyip ancak yeteri kadar sermayesi olmayanlara devlet tarafından sağlanan bir tür teşvik kredisidir. Hayvancılık, ülkemiz için önemli bir sektör olup ekonomi bakımından ülkemize en çok getirisi olan sektörlerden biridir. Peki, hayvancılık desteği nedir, destek şartları nelerdir?

Hayvancılık Kredisi Nedir?

Hayvancılık kredisi nedir

Hayvancılık kredisi, “hayvansal üretim alanlarında” faaliyet gösteren üreticilere sağlanan ve ihtiyaçlarına yönelik oluşturulan destek kredisidir. Hayvancılık kredisi, sadece büyükbaş hayvanlar için sağlanmıyor. Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvancılık ve arıcılık alanlarında da sağlanmaktadır. Bu da ülkemizde hayvancılığın daha öne çıkmasını etkilemektedir.

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Banka Adı Ürün Adı
Şekerbank Bitkisel ve Hayvancılık Yatırım Kredisi
Ziraat Bankası Hayvansal Üretim Kredileri
İş Bankası Hayvancılık Kredileri
QNB Finansbank Tarım ve Çiftçi Kredileri
TEB Besicilik-Hayvancılık Kredisi
Denizbank Tarımsal Yatırım Kredileri

Hayvancılık Kredisi Hesaplama

Hayvancılık kredisi, bu sektörle yakından ilgilenenler için kesinlikle değerlendirilmesi gereken krediler arasında yer almaktadır. Ödeme kolaylıklarının sağlanması ve kredi seçeneklerinin neredeyse kişiye özel olması, bu alanla ilgilenmek isteyenlerin kesinlikle düşünmeleri gereken kredi türlerinden biridir. 3-60 ay vadelerle verilen hayvancılık kredisi, alınan kredi türüne göre değişiklik göstermektedir. Hayvancılık kredisi hesaplama işlemi yapılırken diğer kredilerde olduğu gibi alınan kredi tutarı ve vade sayısı göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Seksörlük Yaparak Para Kazanma

Hayvancılık Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Hayvancılık Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Ülkemizde son dönemlerde çok fazlasıyla rağbet gören hayvancılık kredisi, bu alanla ilgilenen kişilerin yararlanabilecekleri bir kredi türüdür. Ancak kredi başvurusu yapmadan önce aşağıdaki şartlara sahip olup olmadığınızı gözden geçirmenizde yarar vardır.

 1. Çiftçi Kayıt Belgesi’nin çıkarılmış olması
 2. Başvuru sahibinin işletme belgesi olması
 3. İpotek verilebilecek tarla, ev, arsa veya canlı hayvan gibi ipotek değeri olan mala sahip olunması ya da sahip olan bir yakının bulunması
 4. Kredi notunun yeterli olması
 5. Kredi kullanacak kişinin herhangi bir vergi borcu olmaması
 6. Kredi miktarına göre en az 2 tane çalışan ve tercihen memur kefil bulunması (Kefillerin eş onayı da gerekir)
 7. Alınacak olan hayvanların Resmi Gazete Hayvancılık Desteklemeleri Bildirgesi’nde yer alan cins ve özelliğe sahip olması

Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

Hayvancılık kredisi, farklı türden alınan krediler olduğu için faiz oranları da birbirinden farklı olabilmektedir. Hayvan alım kredileri, hayvancılık makine ekipman kredileri ve işletme kredileri gibi farklı kredi türlerinden hangisini kullanmak istediğinize bağlı olarak kredi faiz oranları değişiklik göstermektedir.

Hayvancılık kredisi faiz oranları, çalışılmak istenen bankaya göre de değişiklik gösterdiği için bu konuda en detaylı bilgileri, çalışmak istediğiniz bankadan alabilirsiniz.

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Hayvancılık kredisi, her bankanın hizmetleri arasında yer almıyor. Bu nedenle hangi banka hayvancılık kredisi veriyorsa ona yönelik bir araştırma yapmanız daha olumlu sonuç almanızı sağlayacaktır. Peki, hayvancılık kredisi veren bankalar hangileridir?

Şekerbank
Ziraat Bankası
İş Bankası
QNB Finansbank
TEB
Denizbank

Hayvancılık Kredisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hayvan hibe kredisi nasıl alınır?

Geçtiğimiz sene (2020) devam eden hayvancılık kredisi bu sene de devam etmektedir. Yukarıda belirttiğimiz şartlara sahip olan kişiler, koyun, inek ve tavuk çiftliği kurulumu için kredi veren Ziraat, Halkbank, Şekerbank, Denizbank gibi bankalardan hayvan hibe kredisi alabilirler.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Veriyor mu?

Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bank, hayvancılık kredisi vermektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından için çiftçilerimize ayrılacak olan destek 16,1 milyar TL olarak belirlendi.

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi şartları nelerdir?

Ziraat bankası hayvancılık kredisi alabilmek için başvuru şartları; Çiftçi Kayıt Belgesi’nin çıkarılmış olması, Başvuru sahibinin işletme belgesi olması, İpotek verilebilecek tarla, ev, arsa veya canlı hayvan gibi ipotek değeri olan mala sahip olunması ya da sahip olan bir yakının bulunması, Kredi notunun yeterli olması, Kredi kullanacak kişinin herhangi bir vergi borcu olmaması, Kredi miktarına göre en az 2 tane çalışan ve tercihen memur kefil bulunması (Kefillerin eş onayı da gerekir), Alınacak olan hayvanların Resmi Gazete Hayvancılık Desteklemeleri Bildirgesi’nde yer alan cins ve özelliğe sahip olması şeklinde belirlenmiştir.

Faizsiz hayvancılık kredisi caiz mi?

Diyanet İşleri Başkanlı’ğının yayınladığı fetvaya göre Devlet destekli kredi veren bankalardan faizsiz hayvancılık kredisi almak caizdir. Fakat özel bankalardan faizli hayvancılık kredisi almak haramdır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI