arama

Romanov Koyunu Çiftliği

ROMANOV
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Daha önce kırsal alanda yaşayanlar için ya da çiftlik planı olanlar için kaz çiftliği den bahsetmiştik. Bu makalemizde de yine çok karlı bir iş olan Romanov koyunu çiftliğinde bahsedeceğiz.

Romanov Koyunu Nedir?

Romanov koyunu Rusya’da yaşayan kısa kuyruklu bir koyun cinsidir. Diğer koyunlardan farklı olarak Romanov koyunu her seferinde beş ya da altı yavru dünyaya getirebilir.

Bilimsel adı ovis ariesdir.

Romanov koyunu her sıcaklığı uyum sağladığı için dünyanın birçok yerinde yaşayabilir. Türkiye şartlarında da rahatlıkla yaşayabilir.

Türkiye ye getirmek için özel izinler gerekir. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi yılda 2 kez doğuran ve her seferinde 5-6 yavru getiren Romanov koyunu çiftliği kurma fikri çok caziptir. Şöyle ki;

100 adet Romanov koyununuz olsun.

Her bir koyun yılda iki kez 5 er tane kuzu getirirse 100 koyun yılda 1000 kuzu dünyaya getirmiş olur. Romanov koyunu dışında herhangi bir hayvan cinsinden bu verimi almak mümkün değildir.

Peki Romanov Koyununun Fiyatı Ne Kadar?

Yetişkin bir Romanov koyunu un Türkiye fiyatı yaklaşık olarak 2000 TL dir. Gerekli izinler alındıktan sonra Rusya’da İthal etmenin maliyeti çok daha düşük olacaktır. Ancak bunu yapmak için 6 ay ile 9 ay gibi bir zamana ihtiyacınız olabilir.

Romanov Koyunu Pahalıdır Kazanç Nasıl Olacak Diyenler İçin Basit Bir Hesap Yapalım.

100 koyunumuz var demiştik. 100 koyun için bize lazım olan para 200.000 TL.

100 koyunumuz dan bir yılda 800 kuzu dahi elde etsek 1.600.000 TL yapar. Tüm masrafları çıkardığımız bile. Çok iyi bir kar elde ederiz.

Romanov koyunu ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.