arama


Düğün Fotoğrafçısı Olarak Para Kazanmak

düğün fotoğrafçısı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hümeyra Kaddar Hümeyra Kaddar

Kim sevmez ki düğün fotoğrafları çekmeyi, o güzel anlara eşlik edip ölümsüzleştirmeyi… Son yılların en iyi iş fikirleri arasına giren “Düğün Fotoğrafçısı” tüm fotoğrafçıların en gözde işidir. Peki, düğün fotoğrafçısı olarak para kazanmak sanıldığı kadar kolay bir iş mi? Düğün fotoğrafçısı olmak için hangi adımları izlemek gerek? İşte, tüm sorularınızın yanıtları bu yazımızda.

düğün fotoğrafçısı

Her geçen gün yenilenen teknoloji çağında yaşadığımız için haliyle artık düğünlerimizin de adetleri değişti. Özellikle son yıllarda meşhur olan “Dış çekim, video film” gibi düğün gününe özel kareler bir hayli moda oldu. Hal böyle olunca, tüm fotoğrafçılar gözünü bu sektöre diktiler ve kolları sıvayarak bu işe atılmanın yollarını aramaya başladılar.

Hepimizin farklı yetenekleri var, kimimiz yazı yazabiliyor kimimiz resim çiziyor… Hepimizin yetenekleri farklı olduğundan haliyle yapmak istediğimiz ve yapabileceğimiz işlerde değişiyor. Peki, lafı çok uzatmadan konuya girmek gerekirse, eğer fotoğrafçılığa yatkınsanız ve bu konuda yetenekleriniz olduğunu düşünüyorsanız, düğün fotoğrafçısı olarak bu sektöre adımınızı atabilirsiniz.

Düğün Fotoğrafçısı Nedir?

düğün fotoğrafçısı nedir

İnsan hayatında en önemli meselelerden biri evliliktir, hem aileler hem de çiftler düğün günü hiçbir sorun yaşamak istemezler. Her şeyin kusursuz ve çok güzel olmasını beklerler. Bu yüzden işin ehli olan insanlara, düğün organizasyonlarını emanet etmek isterler. Düğünün vazgeçilmez ve en alıcı noktası da düğün çekimlerindedir. Gelin ve damadın büyük bir başrol oynadığı fotoğraf çekimlerinde güzel çıkmak istemelerinin yanı sıra sevenlerini de fotoğraf karelerinde görmek isterler.

Düğün fotoğrafçısı; gelin alma saatinden düğünün bitiş vaktine kadar çekim ve video işleriyle uğraşan kişiye denir.

Doğum fotoğrafçısı olmak isterseniz bu yazımıza bakabilirsiniz: Doğum Fotoğrafçısı [ 5 Maddede Sende Doğum Fotoğrafçısı Ol ]

Düğün Fotoğrafçısının Görevleri

düğün fotoğrafçısının görevleri

Eski yılların düğün fotoğrafçıları, sadece takı merasimi sırasında fotoğraf çekerlerdi ya da gelin ve damat kapalı bir stüdyoya giderek çekimlerini yaptırırlardı. Fakat günümüz şartlarına bakıldığı zaman düğün fotoğrafı çektirmek sanıldığı kadar basit bir iş değildir.

1- Gelin ve Damat ile Ön Görüşme Yapmak

gelin ve damat ile ön görüşme

Herkesin zevkleri farklı olduğu için gelin ve damat adayının tam olarak ne istediğini iyice kavramak sizin için daha iyi olacaktır. Çekim gününüzü belirlemek ve para konusunda çekim yaptıracak çiftlerle anlaşmak, yapacağınız ön görüşme de belirlenecek kriterlerdendir.

2- Çekim Alanı Belirlemek

çekim alanı belirlemek

Çekim yaptırmak için size başvuran çift, sadece dış çekim ya da ünlü bir stüdyo da çekim yaptırmak isteyebilir. Bunun için çekimlerini gerçekleştirecğiniz çift ile görüşme sırasında bu konuyu konuşabilir ve çekim alanınızı belirleyebilirsiniz.

Düğün fotoğrafçılarının bir diğer çekim alanıysa, tüm gün gidilecek yerler olabilir. Gelinin evden alınması, düğün salonuna gidilmesi gibi birçok alan da rol almanız beklenebilir.

Çocuklarla aranız iyiyse, çocuk bakıcılığı yaparak para kazanabilirsiniz: Çocuk Bakıcılığı Yaparak Para Kazanma

3- Ekipmanlarını İyi Seçmek

Ekipmanlarını iyi seçmek

Çekim için en önemli detay, çekim yapacağınız ekipmanlarınızın çok iyi olmasıdır. Çünkü çekim yaparken yüksek kaliteli fotoğraflar elde etmeniz sizden beklenecek asli görevlerden bir tanesidir. Bunun için kendinizi ekipman konusunda donatabilir ya da ekipman kiralayarak bir süre kendinizi bu şekilde idare edebilirsiniz.

4- Albüm Hazırlamak

albüm hazırlamak

Evet, asıl can alıcı nokta da burasıdır. Çünkü çekimlerini yaptığınız çiftler, sizden fotoğraflarının albümlerini beklemektedir. Albüm hazırlamak, hem işinizin ne kadar profesyonel olduğunu yansıtır hem de çiftlerin en hassas olduğu konulardan bir tanesidir.

5- Video Çekmek

video çekmek

Son yılların trendi olan kısa düğün videoları özellikle de drone çekimleriyle yapıldığında daha fazla ilgi görmeye başladı. Kendi yeteneklerinizle harmanlayıp, kişilere kısa düğün videoları çekmekte yeni düğün fotoğrafçılarının en büyük görevlerinden bir tanesidir.

Youtuber olmak istiyorsanız bu yazımız tam da size göre: Youtuber Nasıl Olunur? 10 Adımda Youtube Kanalı Açarak Para Kazanma

Düğün Fotoğrafçısı Olmak İçin Ne Yapabilirim?

düğün fotoğrafçısı olmak için ne yapabilirim

Düğün fotoğrafçısı olmak için özel bir okul okumaya gerek yoktur fakat temel fotoğrafçılık eğitimi almanız gerekebilir. Çünkü kameraları ve lensleri tanımak, kompozisyon oluşturmak gibi birçok konuda eğitim almanız hem kariyerini yükseltir hem de yapacağınız işi daha iyi kavramanıza yardımcı olur.

1- Fotoğrafçılık Eğitimi Alın

fotoğrafçılık eğitimi alın

Temel fotoğrafçılık eğitimi veren birçok farklı kurs bulunmaktadır. Bu kurslardan birine başvurarak temel fotoğrafçılık eğitimi alabilir ve kendinizi fotoğrafçılık alanında geliştirebilirsiniz. Alacağınız eğitimlere pandemiden dolayı gitmek istemiyorsanız online olarak eğitim veren kurslarda mevcuttur. Online fotoğrafçılık eğitimi veren bir kursa başvurabilir ve eğitiminizi tamamlayarak fotoğrafçılık sertifikanızı alabilirsiniz.

2- Düğün Fotoğrafçılığı Eğitimi Alın

düğün fotoğrafçılığı eğitimi alın

Fotoğrafçılık eğitimi aldıktan sonra alt ana dallarından biri olan düğün fotoğrafçılığı eğitimini de temel eğitiminizi tamamladıktan sonra almanızda yarar var. Çünkü temel fotoğrafçılık eğitiminde; fotoğrafçının bilmesi gereken temel eğitimler öğretilse de, düğün fotoğrafçılığına dair hiçbir bilgi bulunmamaktadır. O yüzden düğün fotoğrafçılığı eğitimi veren bir kursa, temel eğitiminizi tamamladıktan sonra katılmanız, bu işin püf noktalarını öğrenmenizi sağlayacaktır.

3- İnstagram Sayfası Açın

instagram sayfası açın

İşinizi tanıtabilmek adına bir instagram sayfası açmak sizin için oldukça yararlı olacaktır. Bildiğiniz üzere artık her şey sosyal medya üzerinden yürümektedir. E-ticaret sektörünün de bir hayli gelişmesiyle, sosyal medyada ticaretle uğraşan kişilerin sayısı da artmış durumda.

Rakiplerinizi takip ederek sektörü yakından takip edebilir ve farkınızı ortaya koymak için yeni deneyimlere yelken açabilirsiniz.

4- Çektiğiniz Fotoğrafları Paylaşın

çektiğiniz fotoğrafları paylaşın

Çekimlerini gerçekleştirdiğiniz çiftlerin rızasını alarak çektiğiniz fotoğrafların tanıtımını, sosyal medya aracılığı ile yapabilir ve yeteneklerinizi sergileyebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafları sosyal medyada paylaşmanız fotoğraf çekimlerinizin reklamı niteliğinde olacaktır.

Düğün Fotoğrafçısı Ne Kadar Kazanır?

düğün fotoğrafçısı ne kadar kazanır

Düğün fotoğrafçısının kazandığı paranın miktarı, belirli kriterlere göre değişmektedir. Başta da söylediğimiz gibi, çiftler sadece dış çekim isteyebilir ya da düğünün başlangıcından sonuna kadar bir video performansı ve fotoğraf çekimi isteyebilirler.

Peki, bu kategorileri ayırarak ele alırsak kazanç listesi nasıl olur dilerseniz bir bakalım.

  • Dış Çekim

Dış çekim için, 1 saatlik ücret; 1.000-3.000 lira arasında değişim göstermektedir.

Çekim yapılacak mekan ücretliyse eğer, bunu da ilave ederek parayı iki katına çıkarabilirsiniz.

  • Baştan Sona Düğün Çekimi

Mekan zaten önceden tutulmuş olacağı için sizin ekstra bir masraf yapmanıza gerek kalmayacaktır.

2.000 liradan başlayan fiyatlar 10.000 liraya kadar yükselmektedir.

Evet, düğün fotoğrafçısı olarak para kazanmak isteyenlerin yeni adresi olan “Neisyapsam.com” bu yazınında sonuna geldi. Bir sonraki konumuz için beklemede kalın ve kendinize çok iyi bakın.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI