arama


Doğum Fotoğrafçısı [ 5 Maddede Sende Doğum Fotoğrafçısı Ol ]

doğum fotoğrafçısı
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Hümeyra Kaddar Hümeyra Kaddar

En iyi iş fikirleri arasında doğum fotoğrafçılığı da yerini almış bulunmaktadır. Doğum fotoğrafçılığı yaparak para kazanma yollarını anlattığımız yazımızda; doğum fotoğrafçısı olmak için neler yapabileceğinize dair ve hangi ekipmanlara ihtiyacınız olduğunu bulacaksınız.

Doğum fotoğrafçısı

Değişen dünya klasikleri mesleklerine, doğum fotoğrafçılığı da eklenmiş durumdadır. Doğum fotoğrafçılığı; herkesin yapabileceği ve çok tatlı anlara tanıklık edebileceği keyifli mesleklerden biridir. Sosyal medya platformlarında artık tüm hayatımızı resmettiğimiz apaçık gerçektir ve anne adayları da hem ileride çocuklarına güzel bir anı bırakmak için hem de sosyal medyada tanınabilmek için doğum fotoğrafları ve videoları çektirmektedir. Hatta son zamanlarda birçok fenomen, kendi doğum videolarını ve o anlara ait karelerini paylaşarak sevenleriyle bu güzel anlarını paylaşmaktadırlar.

Sizlerin de doğum fotoğrafçısı olmak gibi bir düşüncesi varsa o zaman hiç beklemeden bu muhteşem iş fikri için neler yapabileceğinize ve bu sektörde nasıl ilerleyebileceğinize bir bakalım.

Çocuklar ile aranız iyiyse bu iş fikri tam da size göre: Çocuk Oyun Merkezi Açarak Para Kazanma

Doğum Fotoğrafçısı Ne İş Yapar?

Doğum fotoğrafçısı ne iş yapar

Adından da anlaşılacağı üzere doğum fotoğrafçısı; doğuma hazırlanan annenin güzel karelerini ölümsüzleştiren, annenin yanında bulunan sevenlerinin heyecanlarını ve sevgilerini bir ana hapseden fotoğrafçılara denir. Aynı zamanda doğumdan sonra aile adayı; bebeğin gelişim fotoğraflarının çekilmesini de isterse, doğum fotoğrafçısı bu konuda da çekimler yapabilmektedir.

Kimler Doğum Fotoğrafçısı Olabilir?

Kimler doğum fotoğrafçısı olabilir?

Kısaca herkes, evet herkes doğum fotoğrafçısı olabilir. Sadece temel olarak bir eğitim almayı gerektiren bu meslek, sizin için hayallerinizi yaşayabileceğiniz mucizeye dönüşebilir.

Hayatımızın olmazsa olmazı çocuklar, dünyaya gelirken ve geldikten sonra da bizler için mükemmel birer eğitimcilerdir. Çünkü her anne ve baba; dayı ve teyze, birkaç yıl daha büyümüş olacak. Özellikle de çocukların yeni doğduğu zamanlarda annenin ilgilenmesi ve bu sırada bebeği ile kuracağı eşsiz bir bağdan bahsediyoruz. Anne, artık tek bir parça olmadığını anlayacak ve babanın işten geldikten sonra yeni sorumluluklarının da farkında olması gerekecek. İşte, doğum fotoğrafçıları böyle bir hayat yolculuğunun ilk fotoğraflarını çekmekte ve anı ölümsüzleştirmektedirler. Anne ve babanın her zaman bakabileceği ve o anların hatırasında kaybolacağı o eşsiz anlar, sizin gözlerinizden ve hayal dünyanızdan çıkacak… Kim istemez ki böyle güzel anları resmedip, ailenin küçük ferdine bir miras bırakmayı…

Çocuk bakarak para kazanmak ister misiniz: Çocuk Bakıcılığı Yaparak Para Kazanma

Doğum Fotoğrafçısı Olmak İçin Atılacak Adımlar

Doğum fotoğrafçısı olmak için atılacak adımlar

Her iş gibi elbette doğum fotoğrafçılığında da yapılması gereken başlıca şeyler vardır. Bunun en başında, bu işi profesyonel bir şekilde öğrenmek ve iyi bir fotoğraf çekmeniz gerekmektedir.

1- Eğitim Alın

Eğitim alın

Temel bir eğitim aldıktan sonra doğum fotoğrafçılığı için de ekstra bir eğitim almanızda fayda var. Çünkü makine hakkında ve kadraj konusunda çok ciddi derecede bir eğitim almanız gerekecek. Aynı zaman da kompozisyon hazırlamak için de temel bir eğitim sizin için faydalı ve yeterli olacaktır. Daha sonra çevrenizde gördüğünüz bebekleri çekebilir ve onlar üzerinde farklı deneyimler yapabilirsiniz. Bu konu da internet üzerinden eğitim videoları izleyebilir, çekim örneklerine bakabilir ve böylelikle kendinizi geliştirebilirsiniz.

Fotoğrafçılığınızı Youtube ile birleştirmek için tıklayın: Youtuber Nasıl Olunur? 10 Adımda Youtube Kanalı Açarak Para Kazanma

2- Ekipmanlarınız Tam Olsun

Ekipmanlarınız tam olsun

Ekipman konusunda neye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz sizin işinizi kolaylaştıracak en önemli konulardan biridir. Çünkü çekim anına göre lens değiştirmeniz ve biten bataryanın yerine yedek şarj takmanız gerekebilir. Fotoğrafçı olmanın doğasında ki en önemli madde ekipmandır. Ekipmanı olmayan ya da yetersiz ekipmana sahip ola bir fotoğrafçı, haliyle işini tam yapamayacak ve istediği kareleri elde edemeyecektir.  O yüzden neye ihtiyacınız olduğunu iyi bilmeli ve ona göre bir yol haritası izlemelisiniz.

3- İş Fikri Kadar İş Zamanı da Önemli

iş fikri kadar iş zamanı da önemli

Evet, iş fikriniz kadar zamanınız da önemli öyle değil mi? Doğum fotoğrafçısı olmak her ne kadar güzel ve cıvıl cıvıl bir meslek olsa da bir anda beklenmedik şekilde doğumların gerçekleşmesi ve sizin orada olmanız gerektiği anlamına da gelmektedir. Eğer gecenin 4’ünde kalkıp hastaneye gidemiyorsanız ne anlamı kaldı doğum fotoğrafçısı olmanızın! Çünkü, hanımların hamilelikleri sırasında bazı beklenmedik doğumlar ortaya çıkabilmektedir.

Bazıları erken doğum yapmakta ve bazıları da geç doğum yapmaktadır. Beklenen tarihin ötesine ertlenen doğum, sizin tatil planlarınızı alt üst edebilir. İşte bu yüzden her zaman beklemeye hazır olmalı ve her zaman çekim yapabilmek için müsait ve hazır olmalısınız. Unutmayın, her işin bir zahmeti vardır. İşte doğum fotoğrafçılığının zahmeti tamamen budur.

4- Işık Dengesi ve Lens Seçimi

ışık dengesi ve lens seçimi

Eğer neyi nasıl kullanacağınızı bilmezseniz, işinizi tam anlamıyla yapamazsınız. Öncelikle enstantane, diyafram, iso gibi değerlere tam anlamıyla hakim olmalısınız. Aksi takdirde çektiğiniz tüm fotoğraflar şans eseri olmaktan öteye geçemez. Karşı tarafı memnun edememenin yanında, bir süre sonra çektiğiniz fotoğraflar sizi de tatmin etmeyecektir. Çünkü ayarlarını yapamadığınız çekimler, büyük ihtimalle kumlanmış olacak ve pürüzsüz bir görüntü kalitesi sunmayacaktır. Unutmayın, bir fotoğrafçı sadece çekim yapmaz, anı tüm güzellikleriyle bir kareye sığdırır.

Lens konusuna gelecek olursak, çektiğiniz fotoğraflar daha çok portre çekim havasında olacağı için  “50 mm 1/8” bir lens kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır. Çünkü bu lens sayesinde, ışığı daha iyi yakalayacak ve arkası tamamen bulanık fotoğraflar elde edebileceksiniz.

5- Tripod Olmadan Olmaz

Tripod olmadan olmaz

Evet, birçok konuda ihtiyacımız olan en büyük ekipmanlardan birisidir tripod.  Bize sağladığı ışık dengesi, fotoğraf kalitesi, tripodsuz çekilen çoğu fotoğrafa göre daha keskin olacaktır. Tripod ekipmanını nerede ve nasıl kullanacağınıza dair iyi bir eğitime sahip olmanız gerektiğinin de altını çizmek istiyorum. Çünkü bir şeyi nerede ve nasıl kullanacağınızı bilmek o şeyi etkili kullanmanıza yardımcı olacaktır.

6- Doğumdan Önce Aile İle Konuşun

doğumdan önce aile ile konuşun

Aile ile doğumdan önce konuşmak, hem nasıl bir beklenti içerisinde olmanızı sağlayacak hem de onların istediği kaliteli fotoğrafları çıkarmanızı sağlayacaktır. Belki de anne, o anın tamamen çekilmesini istemeyecektir ve sizden bazı istekler de bulunacaktır. Bunu anlayabilmek için, anne ve ailenin geri kalan fertleriyle iyice konuşmalı ve onların istediği iyi bir iş çıkartmalısınız.

Peki, bunca şeyin ardından ne yapacağınız hakkında bir fikriniz var mı, dilerseniz bir de bu konuya değinelim.

Doğum Fotoğraflarının Çekim Aşamaları

doğum fotoğraflarının çekim aşaması

Doğum fotoğrafçısının tek işi, anneyi ve bebeği çekmek değildir. Doğum fotoğrafçısının işi, tamamen doğum öncesi, doğum anı ve doğum sonrasını karelemektir. O halde hep birlikte aşamalarına bakalım.

Doğum Öncesi

 • Doğumdan önce, anne ile özel olarak bir çekim günü belirlenir ve belirlenen yerde annenin hamileliğine dair çekimleri gerçekleştirilir. Doğum günü gelene kadar anne ve fotoğrafçı bu konuda kaç çekim yapacağına karar verirler. Buna göre bir yol izlenir.
 • Doğum günü geldiğinde; annenin evden çıkışı, arabaya binişi, anneyle birlikte doğuma gelecek kişiler, hastahaneye giriş, hastahaneye yatış gibi doğum öncesinde gerçekleşecek tüm aşamalar kayıt altına alınır ve videolanır.

Doğum Anı

 • Annenin doğuma hazırlandığı aşamadır. Hastahaneye yerleştikten sonra, annenin artık doğuma hazırlandığı süreç başlamaktadır ve bu süreci resmetmek ve video kaydına almakta, doğum fotoğrafçısının görevlerindendir.
 • Bebeğin doğum anını yakalamak ve aynı zamanda videolamak, doğum fotoğrafçısının işidir.
 • En özel anlardan birisi olan, bebeğin göbek bağının kesilmesi de resmedilmesi gereken karelerden biridir.
 • Annenin bebeğini ilk gördüğü an verdiği tepkiyi yakalamanız oldukça önemlidir çünkü asıl olay zaten bu kareyi yakalayabilmektir. Tüm duyguların ve hayata daha yeni gözlerini açmakta olan o masum ellerin annesine sarılışına şahitlik edeceksiniz.
 • Bebeğin ilk ağlamasını da yakalamanız oldukça önemlidir.

Annenin Göremediği Süreç

 • Bebeğin yıkandığı zamanı videolamanız ve fotoğraflarını çekmeniz sizden elbette istenecektir.
 • Bebeğin ölçümlerinin alınması…
 • Bebeğin baş çevresinin ölçüldüğü anı yakalamanız ve aynı zamanda video kaydına almanız gerekecektir.
 • Bebeğin kilosunun ölçülmesi de önemli bir andır. Çünkü dünyaya ilk gelişi ve herkesin dilinle dolaşacak olan ilk kilosu, hem büyüdüğünde hem de ailesi için önemli konulardan biri olacağına emin olabilirsiniz.

Bebeğin Tanışması

 • Minicik ellerin odaya gelişini ve annesi ile tanışmasını da karelemeniz gerekecek.
 • Annesinin bebeğini ilk kucağına alışı ve aynı şekilde babanın da ilk kucağına aldığı anlarını çekmenizde fayda var.
 • Diğer aile üyeleri ile tanışmasını da çekmeniz sizden istenecektir.

Doğumhane Fotoğrafları

doğumhane fotoğrafları

Siz de istemez miydiniz, nasıl bir doğumhane de doğduğunuzu görmek… İşte, bu güzel minik eller de büyüdüğü zaman nasıl bir doğumhane de doğduğunu ailesine sormak isteyecek ve görmek isteyecektir.

 • Doğumhanenin fotoğraflarını çekmek
 • Doğumhane yatağı
 • Doğumhaneye giriş
 • Doğumhanede ki hemşireler ve doğumu gerçekleştiren doktor

Evet, doğum fotoğrafçısı olmak, yeni bir bebeğin hayata gelişini anlatmaktır aslında… Bir insanın gözlerini dünyaya açışına şahit olmaktan da öte, bir nefesi izleyebilmektir. Böylesine bir işin öncüsü olmak istemez misiniz?

Hayallerinize minicik ellerin değmesi sizce de çok güzel değil mi, o zaman hayallerinizin peşinden gidin ve tüm hayatlara ayrı ayrı değebilmenin güzelliğini yaşayın.

Kendinize ve hayallerinize çok iyi bakın, hoşça kalın…

Doğum fotoğrafçısı olmak isteyenlere özel bir videoyu da sizler için şuraya bırakıyorum, keyifli seyirler…

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI