arama


Çocuk Bakıcılığı Yaparak Para Kazanma

Çocuk Bakıcılığı Yaparak Para Kazanma
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Hümeyra Kaddar Hümeyra Kaddar

Eğer çocuklarla aranız iyiyse bu iş tam da size göre! Bu yazımda çocuk bakıcılığı yaparak para kazanma yollarını ve çocuk bakıcılığı görevlerini sizlere anlattım. Dilerseniz vakit kaybetmeden anlatmaya başlayalım.

Çocuk bakıcılığı yaparak para kazanma

Günümüzde birçok kadın hayat koşullarından dolayı iş hayatına atılmak zorunda kalıyor ya da tercih meselesi olarak kendi mesleklerine yönelip kariyerlerini yükseltmek istiyorlar ve evin neşesi olan çocuklarına da iyi bir eğitim aldırmak istiyorlar bunun içinde gün içerisinde ilgilenecek bir bakıcı arayışına giriyorlar. Bazen sadece oyun ablası olarak bile iş ilanları verebiliyorlar. Hatta bazı ev hanımları da ev işlerinden yorulup çocuklarına vakit ayıramadıklarından, yanlarına çocuklarına bakabilecek güvenilir bir yardımcı arıyorlar. Hal böyle olunca geriye bir tek ailelerle görüşüp minik mi minik ellerle tanışmak kalıyor…

Peki çocuk bakıcılığı nedir?

Peki çocuk bakıcılığı nedir

Çalışmakta olan, ev işlerinden yorulmuş ev hanımları, çocuklarına farklı eğitimler kazandırmak amacında olan aileler çocuklarına bakacak bir bakıcıya ihtiyaç duyarlar. Kısaca açıklamak gerekirse çocuk bakıcılığı; belli bir zaman aralığında, bakımıyla yükümlü olunan çocuğun her türlü ihtiyacını gidermekle sorumlu olan kişiye denir.

Çocuk Bakıcısının Görevleri Nelerdir?

Çocuk bakıcısının görevleri nelerdir

Aslında çocuk bakıcısının görevleri aile koşullarına göre farklılık gerektirse de temelde birkaç maddede sıralayabiliriz.

1- Yemek pişirmek

Baktığınız çocuğun yemeklerini pişirerek beslenmesine katkıda bulunmak sizin asli görevinizdir. Çünkü anne çalışır bir vaziyette olacağından ve evde sadece siz olacağınızdan çocuğun en temel ihtiyacı olan yemek yeme eylemini de sizin karşılamanız gerekecektir.

Fakat bir not düşmek gerekirse; bazı aileler sadece oyun oynatmak için birkaç saatliğine çocuk bakıcısı almaktadır. O yüzden yeniden belirtmek gerekirse bu tamamen ailenin size yüklemiş olduğu sorumluluklarla alakalı bir görevdir.

2- Evde size verilen birkaç temizliği yapmak

Eğer mutfakta yemek pişirdiyseniz ya da çocuk odası fazla dağıldıysa sizden haklı olarak buraları temizlemeniz beklenecektir. O yüzden olabildiğince titiz bir şekilde çocuğun da sağlığını önemseyerek temizlik yapmakta yarar vardır.

Fakat aile sizin yanınızda bir de ev işlerine yardım edecek birini tuttuysa o zaman sizden sadece çocukla ilgilenmeniz beklenebilir. Tamamen aile ortamına kalmış bir durumdur.

3- Çamaşırları yıkamanız beklenebilir

Evet, belki de nasıl yani çocuk bakıcılığıyla çamaşır yıkamanın ne gibi bir bağlantısı olabilir ki, diyor olabilirsiniz.  Aslında çok bağlantısı var. Çünkü çocukla ilgilendiğiniz süre zarfında yanlışlıkla üzerine bir şeyler dökebilir ve kıyafetlerini kirletebilir. Böyle bir durumda iş başa düştü demektir.

4- Bebeğin bezini değiştirmeniz gerekebilir

Bebeğin bezini değiştirmeniz gerekebilir

Baktığınız çocuğun yaş ortalamasını elbette seçimler yaparak belirleyebilirsiniz. Bu görev daha çok küçük yaştaki bir çocuğa bakıcılık yapacak kişiler için geçerlidir.

5- Çocuğu okula bırakmak

Hiç aklınıza geldi mi bilmiyorum ama okul çağına ulaşmış bir çocuğa bakmayı düşünüyorsanız o halde onu okula da bırakmanız gerekebilir. Bazı ailelerin maddi imkanları yüksek olduğundan altınıza araba vererek ehliyet durumunuzu kontrol etmek isteyebilirler.

6- Okul için beslenme hazırlamak

Evde ki anne artık sizsiniz ve bakacağınız çocuk için tüm sorumlulukta artık sizde o yüzden okula giden bir çocuğa beslenme çantası hazırlamakta sizin görevinizdir. Bazı aileler bir beslenme listesi çıkararak yazılı olan yiyecekleri hazırlamanızı sizden isteyebilirler.

7- Çocukları, yaptıkları etkinliklere götürmek ve bitiş saatinde almak

Çocukları yaptıkları etkinliklere götürmek

Yetişme çağına kadar tüm çocuğun yapması gereken belirli aktiviteler vardır. Bu parka gitmek bile olsa… Hal böyle olunca onunla ilgilenmek de size düşmektedir. Bazı çocuklar özel eğitimler almaktadırlar ve onları kurs yerlerine götürmenizde sizden istenecek bir görevdir. Belki orada onu izleyerek gözlem yapmanızı bile size söyleyebilirler. Bu bir bakıma size bile fayda sağlayacak bir görevdir. Çünkü çocuğun yaptığı aktiviteyi görmek ve izlemek sizin genel kültürünüze de birçok fayda sağlayacaktır.

8- Eve verilen ödevlere yardım etmek

Bir toplama çıkarma işlemi sizi bekliyor olabilir. Anneler ve babalar geç saatlere kadar çalıştığından çocuğun ödev sorumluluğunu da maalesef ki üstlenemiyorlar bu yüzden sizden ekstra ödevlerine yardım etmeniz beklenebilir.

9- Çocukla oyun oynamak ve yeni şeyler üretmek

Çocukla oyun oynamak ve yeni şeyler üretmek

Çocukla birlikte oyun oynamanız ve vakit geçirmeniz aslında aranızdaki tüm bağı belirleyen bir olaydır. Bir çocuğun hayal dünyasına ne kadar dahil olursanız o kadar olumlu ve sevecen sonuçlar alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Onunla birlikte oyunlar oynamanın yanı sıra, el işi kağıtlarından veya farklı materyallerden faydalanarak bir şeyler üretmeniz de hem sizi hem de çocuğu el becerisi olarak geliştirecektir.

10- Çocukların sosyalleşmesini sağlamak ve bu konuda eğitim vermek

Evet, çocukların da arkadaşları olduğunu ve olması gerektiğini unutmamak gerek. Onların sosyalleşmesi ve olduğundan daha iyi iletişimler kurabilmesi için çocuklara bazı eğitimler vermek gerekmektedir.

11- Çocuklara kişisel temizlik öğretmek

Çocukların en temelde bilmesi gereken bazı temizlik kuralları vardır. Yemekten sonra ellerini yıkamak, tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkamak gibi bazı temel temizlik kurallarını öğretmekte sizin başlıca görevlerinizdendir.

12- Sağlık bilgileri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak

Sağlık bilgileri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak

Hepimizin bazı hastalıkları olduğu gibi çocuklarında hastalıkları elbette vardır. Hele ki bağışıklık sistemlerinin yeni yeni geliştiği çağlarda fazlasıyla dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı zaman da bazı çocukların yiyeceklere, kokulara alerjisi olabilir bunları da ailelerinden öürenerek bu hususta çok dikkatli davranmak gerekir.

13- Doktor randevularını takip etmek

Çocuk hastalandıysa ve bakıcılığını üstlendiğiniz çocuğu sizin doktora götürmeniz gerekiyorsa doktor randevularına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yeni bir randevu almanız gerekebilir ve bu durumda aileler çok hassassa size olan güvenleri de haliyle kırılacaktır.

14- Evcil hayvana da bakmanız istenebilir

Çocuğun sahip olduğu bir kedi veya köpek olabilir bu durumda temel hayvan bakımlarını bilmeli ve sizden istenen görevleri yerine getirmelisiniz.

Bu yazımıza göz atmanda fayda var: Evde Yapabileceğiniz ve Para Kazanabileceğiniz İşler

15- Market alışverişi yapmak

Aile evde olmayacağından evdeki birkaç eksiği gün içerisinde sizin almanız istenebilir. Çünkü bakmakta olduğunuz çocuğun bezi, maması bitmiş olabilir ve büyük ihtimalle siz dışında kimse evde olmayacak o yüzden çocuğun temel ihtiyaçları sizden istenebilir.

16- Banyo eğitimi

Yanlış okumuyorsunuz, çocuğun banyosu ile de siz ilgilenmek zorunda olabilirsiniz. Çünkü çocuk bakıcılığı çocuğun tüm temel ihtiyaçlarının giderilmesi anlamına gelmektedir ve hepimizin ihtiyacı olan banyo eğitimi de size kalmış olabilir. Hatta banyodan sonra giyinmesine yardımcı olmak ve bunun eğitimini de vermeniz sizden büyük ihtimalle istenecektir.

17- Dil eğitimi vermek

Eğer dil biliyorsanız ve böyle bir kriter arayan aileye denk geldiyseniz sizden çocuğa günde 1 saatte olsa dil öğretmeniz beklenebilir.

18- Zeka gelişimine yardımcı eğitimler vermek

Evet, korkulan bir görevmiş gibi görünse de çocuğun yaşına göre internette ve birçok kursta bir sürü eğitimler bulabilmek mümkündür.

Bu yazımıza baktığında kendi işini kuracaksın: Evde Yaprak Sarma Yaparak Para Kazanın !

19- Çocukların yatakları düzenlemek

Sabah kalktığınız zaman çocukların yataklarını düzenlemek bir annelik görevi gibi size düşmektedir.

20- Yatmadan önce hikaye okumak veya kitap okuma saati yapmak

Yatmadan önce hikaye okumak veya kitap okuma saati yapmak

Çocukların hayal gücünün ve kelime haznesinin gelişmesi için onlara hikaye okumanız haliyle sizden istenecek bir sorumluluktur.

Fakat okula gidiyor ve okuma yazma biliyorsa onunla birlikte kitap okuma saati yapmanız ve okuduğu kitap hakkında konuşmanız da sizden istenebilecek bir görevdir.

Bu yazımıza da bakabilirsin: İstanbul Ev Temizliği Yaparak Para Kazanma

21- Yatağına hazır hale getirmek

Aslında saydığımız son iki madde günlük bakıcılar için geçerli değildir. Eğer yatılı çocuk bakıcılığı yapıyorsanız bu saydığımız görevler elbette size ait olacaktır. Çünkü çocuğun tüm sorumluluğu haliyle size kalacak ve onu yatağa hazırlayıp sütünü de eline vermek sizin göreviniz olacaktır.

Çocuk bakıcılığı sanılanın aksine çok keyifli ve bir o kadar da hayatı öğreten bir meslek dalıdır. Çocuklarla iç içe zaman geçirmek onların pozitif enerjisinden ve masumluklarından sizin gönlünüze de akması demektir. Her mesleğin zorlukları olduğu gibi elbette çocuk bakıcılığının da zorlukları vardır. Fakat bu sizin asla yapamayacağınız anlamına gelmez.

Peki çocuk bakıcılığı için ailelerin aradığı kriterler nelerdir?

Peki çocuk bakıcılığı için ailelerin aradığı kriterler nelerdir?

Her ailenin yöresi farklı olduğundan çocuk bakıcılığında aranan kriterler de elbette farklılık gösterecektir. Bunun için kesin ifadelerle kriterler sıralamak pekte bize düşmüyor. Fakat size tavsiyemiz kendi kriterlerinizi belirlemek ve ailelerle gerçekleştireceğiniz iş görüşmelerinde kendi kriterlerinizi aileye belirtmelisiniz. Özellikle de kendinizi bu konuda geliştirmek istiyorsanız çocuk bakıcılığı için temel eğitimler alabilir sertifikanızı da ailelere sunabilirsiniz.

Evet, çocuk bakıcılığı yaparak para kazanma konusunda ve çocuk bakıcılığı görevi hakkında artık bilgi sahibisiniz. Dileriz ki en mutlu ailenin en mutlu çocuklarına birer anne niteliğinde bir hayat yoldaşı olursunuz….

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI