arama


Evde Terzilik Yaparak Gelir Elde Etmek

Terzi
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • neisyapsam neisyapsam

Ev hanımlarının gelir elde edebileceği iş fikirlerinden bir tanesi de evde Terzilik yapmaktır. Terzilik meslek olarak da Her zaman insanların ihtiyaç duyduğu bir meslektir. Terzi açmak da yapılabilecek en iyi dükkan fikirlerinden bir tanesidir zaten.

El becerileri konusunda erkeklerden daha iyi olan bayanlar için Terzilik yapmak zor olmayacaktır. Özellikle bütün gün evinde kalan ev hanımlarının hem vakit geçirmek hem de para kazanmak için yapabilecekleri en güzel işlerdendir.

Terzi Nedir?

Terzi kumaş ve deri gibi malzemeler kullanarak erkek ve kadın kıyafetleri biçip dikme işidir. Günümüzde elbise dikip biçenlere terzi bu mesleğe de Terzilik denir.

Terziliğin çok eski bir tarihi vardır. İlk insandan itibaren insanlar elbiselerle ihtiyaç duyduğunda Terzilik de insanlık tarihi kadar eskidir. Hz. İdris peygamberin mesleğinin de Terzilik olduğu bilinmektedir.

Günümüzde terziler sadece kıyafet biçip dikmez. Terzilerin elbiselerle ilgili yapabilecekleri pek çok iş vardır.

İnsanların yeni aldığı tüm elbiseler her zaman üstlerine tam uymaz. Bazen kısaltma bazen daraltma bazen de genişletme gerekebilir. Bu işi yapacak olanlar da terzilerdir. Ayrıca daha önce kullanılmış kıyafetlerin onarımı, yenilenmesi gibi işleri de terziler yapar.

Ev Hanımları Nasıl Terzilik Yapabilir

TerziTerzilerin kazanmış olduğu paranın çoğunluğunu el emeği oluşturur. Tabi bir miktarı da malzemelerine gitmektedir. Ev hanımları öncelikle kendilerine bir dikiş makinesi almalıdır. Terziliği de çevrelerindeki insanlara yapmalıdırlar. Çevrelerindeki insanların uzun kıyafetlerini kısaltarak, eski kıyafetlerin onarımını yaparak ek kazanç sağlayabilirler. İnsanların her zaman terzilere uğramaya zamanları olmuyor. Yakınlarında daha uygun fiyata terzilik yapan birileri varsa elbette onu tercih edeceklerdir

 

Yöresel Kıyafet Dikip Biçmek

Ev hanımlarının terzilikle ilgili en çok kazanacakları iş bulunduklar yerin yöresel kıyafetlerini dikmektir. Düğün ve eğlenceler için sıkça tercih edilen yöresel kıyafetlerin dikiminden herkes anlayamaz. Yöresel kıyafet dikimi konusunda kendisini geliştiren ev hanımları çevrelerindeki insanların yöresel kıyafetlerini dikerek iyi bir gelir sağlayabilir.

Ev hanımları çevrelerindeki insanlar için terzilik yapabileceği gibi bazı terzilerin siparişlerini yetiştirmede yardımcı olarak da gelir elde edebilirler. Terzilik gibi el emeğine dayalı işler biraz uğraş gerektirebilir ancak meslek haline getirildiğinde çok cazip bir iş olur.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Mehmet kale
  2 sene önce

  Evde dikiş yapmak istiyorum

  12
  yorum beğen
 • Merve
  2 sene önce

  Merhaba evden çalışma imkani ile modelleme serileme numune çıkartma ve dikiss yapabilirim
  İstanbul Bağcılar
  kizkucuk1@gmail.com

  15
  yorum beğen