arama


Su Piresi Üretimi Sektöründe İş Fikirleri

Su Piresi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Balık yetiştiricilerinin ve akvaryum meraklılarının en önemli gayelerinden biri de canlı yem ihtiyacını karşılamaktır. Bunun için yem olarak kullanılan başlıca besin maddesi su piresidir. Su pireleri yenilebilir olduğu için, su ürünleri yetiştiriciliğinde ve akvaryum yetiştiriciliğinde en çok kullanılan canlı yemlerden biridir.

Günümüzde her ne kadar su piresinin doğadan sağlanması mümkün olmakta ise de mevsim dışı temin edilme zorluğu ve akvaryum balıkçılığı ile ilgilenenlerin su pirelerini satın almayı tercih etmeleri sebebiyle, internetten para kazanmanın yollarını arayan kişiler için su piresi üretimi kârlı bir iş fikri olarak değerlendirilebilir. Üretilen su pireleri kaliteli ve besin değerleri yüksek ise piyasadaki balık yemi tedarikçileri ve akvaryum balıkçılığı ile ilgilenenler tarafından yüksek rağbet görecektir.

Su Perisi Yetiştirmek İçin Neler Gerekir?

Su perisi yetiştirmek için illa ki büyük bir akvaryuma sahip olmanız şart değildir. Büyük bir pet şişelerde dahi su piresi yetiştirmek mümkündür. Su pireleri için özel yemlerle besleyebileceğiniz gibi, güneş altında ortamı yosunlandırırsanız, beslenmeleri için doğal ortam oluşturabilirsiniz. Su piresi yetiştireceğiniz suyun sıcaklığına dikkat etmeniz hassasiyetle tavsiye edilir. En uygun gelişme sıcaklığı için 18 ile 25 derece arasında olması gerekmektedir. pH için 7,1 ile 8,0 derecelerinde su kullanmalı, pHdercesi daha düşük sulardan uzak durmalısınız.

Su Piresi Yetiştiriciliğinde Kültür Ortamı Hazırlama

Su piresi (Daphnia) türleri tatlı sularda yaşayan ve boyları 1-3 mm arasında değişen küçük kabuklu su canlılardır (Crustacea). Halk arasında su piresi denmesinin nedeni su içerisindeki zıplama türü ani hareketler yapmalıdır. Su piresi türleri uzun yıllardan beri balık yetiştiriciliğinde canlı yem olarak kullanılmaktadır. Özellikle akvaryum balıklarının beslenmesinde sıklıkla kullanılan su piresi, balıklarda çok iyi bir gelişmeye neden olmaktadır. Su perisini yetiştirmeyi dilerseniz evde yaparak kolay para kazanabilirsiniz.

Su Piresi Üretiminde Kullanılan Araç Gereçler

Tanklar: Hacimleri birkaç litreden 10 metre küpe kadar değiştirilebilir. Genel olarak Derinlikleri 40-50 cm olmalıdır. Plastik, beton ya da polyesterden yapılan havuzlardan iyi sonuçlar elde edilmiştir. İlkel olmasına rağmen pratik ve ucuz başka bir yöntemle de havuz yapılabilir. Bu amaçla toprağa istenilen derinlikte ve ebatta çukur kazılır. Çukurun içi kalın çift kat sera naylonuyla kaplanır ve içi su ile doldurulur. Böylece su piresi üretim havuzu elde edilmiş olur.

 

Kepçeler:Su piresini doğadan toplamak ve hasat etmek için kullanılır. Bu kepçelerin ağız çapı 10 cm ile 50 cm arasında değişir. Dayanıklı sentetik tülden yapılan kepçeler, 0,5 mm den küçük olmalıdır.

Üretim Ortamının Parametreleri

  • Su sıcaklığı: Daphnia’lar günlük ve yıllık sıcaklık değişimlerine karşı oldukça toleranslıdırlar. En uygun gelişme sıcaklıkları 18-25 santigrat derecedir.
  • Havuz-tank derinliği: Su piresi kültürünün yapıldığı havuzların 40-50 cm olması tavsiye edilmektedir.
  • Tuzluluk: % 0.005’lik tuzlulukta da yaşadıkları ve üredikleri gözlemlenmiştir.
  • Havalandırma: Su perileri, üretildikleri ortam kuvvetli bir havalandırmayla çok iyi karşılaştırıldığında dişiler üzerindeki yumurta sayısının, alg üretiminin ve dişi sayısıyla nüfus yoğunluğunun arttığı incelenmiştir.
  • Işık: Kültür ortamı direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Ancak ortamda bulunan ve su piresinin en önemli besini olan fitoplanktonun gelişmesi için günün belli saatlerinde belli ölçüde ışık alacak şekilde üretiminin yapılması gerekmektedir.

Kimler Yapabilir:

Evde para kazanma yöntemi ile su piresi üretimini hemen hemen herkes yapabilir. Su piresi üretimi dikkat gerektiren bir iş olsa da evde rahatlıkla büyük akvaryumlarda, pet şişelerinde hatta cam kavanozlarda bile üretilebilmektedir. En yaygın olarak kullanılan ise büyük plastik varillerdir.

Ne Kadar Zamanımı Alır?

Su pirelerini yetiştirmek dikkat gerektirse de fazla bir zaman alan bir iş değildir. Bu evden para kazanma işinde, günlük 2 ila 5 saatlik bir çalışma yeterli olacaktır.

Ne Kadar Kazanırım?

Söz konusu iş olunca akla ne kadar kazanırım sorusu gelmiyor değil. Bu işten siz ne kadar üretim yaparsanız o kadar çok kazanç elde edersiniz. Örneğin, 500 mili litrelik bir üretimi 10 ila 15 Türk Lirası arasında bir kâr ile satabilirsiniz. Bu tutar sizin yaptığınız üretim ile artacak günlük 100 Türk Lirasından aylık 3000 Türk Lirasına kadar ulaşacaktır.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI