arama


Evde Salça Yaparak Para Kazanmak

salça
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Ev hanımlarının kendi evlerinde yapıp para kazanacakları işlerden bir tanesi de EVDE SALÇA YAPMAKTIR. Evde sıkılan ev hanımları salça Yaparak hem kendilerine bir uğraş bulur hem de ek gelir elde edebilirler.

Salça son bir yılda en fazla zamlanan ürünlerden bir tanedir. Salça almaktan vazgeçmek mümkün olmadığına göre evde kendi salçasını yapmak gayet mantıklı bir iştir.

Evde Salça Yapımı

Ev hanımları evde hem domates salçası hem de biber salçası yapabilirler. Yaptıkları salçaları hem kendileri için kullanabilirler hem de fazlasını satarak para kazanabilirler. Salça fiyatları domates ve biber fiyatlarıyla karşılaştırıldığında çok pahalı olduğu için evde yapılan salçalardan da iyi kar edilebilir.

Salça Nasıl Yapılır

Domates Salçası Yapımı

İyice yıkadığınız domateslerin sap kısımlarını dikkatli bir şekilde çıkartın.

Domatesleri iri parçalar halinde doğrayın. Aralarına kaya tuzu serpin, derin ve kapaklı bir kabın içinde kat kat dizin. Üzerlerine de kaya tuzu serpin. Kapağı kapalı kapta 6-8 saat kadar bekletin.

Sürenin sonunda kalan suyu süzdürün. Bu suyu süzmediğiniz takdirde salçanız uzun sürede kıvam alır ve tadı kısa sürede ekşimeye adım atar.

Suyunu süzmüş olduğunuz domatesleri elinizle sıkarak karıştırın. Özünü bırakması için kapağı kapalı kapta tekrar 2-3 saat kadar beklemeye alın.

Bu sürenin sonucunda küçük delikli bir kevgiri, ağız kısmı geniş bir kap üzerine oturtun. Kevgire almış olduğunız domatesleri ovarak özlü suyunun alt kısma geçmesini, posa ve çekirdekli kısımlarının üst bölümde kalmasını sağlayın. Posa kısmını kullanmamak üzere ayrı bir kenara alın. Aynı işlemi domatesler tüm suyunu bırakana kadar tekrarlayın.

Hazırladığınız domates püresini salçaya dönüştürmek için iki seçeneğiniz var. Birinci yöntem domates püresini güneşte bekletip fazla suyunu çektirmek.

Bu yöntemde hazzına bakarak kaya tuzu eklediğiniz domates püresini geniş tepsilere alın. Tepsileri toz vb. çevresel faktörlerden etkilenmeyecek bir halde güneşte bekletin. Tahta bir kaşıkla günde iki defa karıştırıp fazla suyunu çektirin (Bu yöntem günler sürebilir ve bulunduğunuz iklim koşulları salçanın tat, renk ve kıvamında etkili olur).

Kapağı sıkıca kapanan, temiz ve kuru kavanozlara almış olduğunız salçayı ters çevirip bir gece beklemeye alın. Güneş almayan ve kuru bir yerde muhafaza ettiğiniz domates salçalarını, bir kez açtıktan sonra üzerine bozulmaması ve uzun süre dayanması için ikinci bir kapak vazifesi görecek zeytinyağı döküp kavanozun kapağını sıkıca kapattıktan sonrasında buzdolabında muhafaza edin.

İkinci yöntem: Kaynatma. Elde ettiğiniz sulu domates püresini derin tencerelere alıp kısık ateşte, suyunu çekene kadar kaynamaya bırakın. Dibinin tutmaması için tahta bir kaşık yardımıyla aralarda karıştırmayı unutmayın.

Suyunu çeken ve kıvam alan salçayı sıcakken önceden kaynatılmış temiz ve kuru kavanozlara aktarın. Kapaklarını sıkıca kapatın. Ters çevirip bir gece bu şekilde bekletin. Bir defa açıp kullanmaya başladıktan sonra üzerine zeytinyağı döküp kapağı kapalı şekilde buzdolabında muhafaza edin.

Biber Salçası Yapımı

Domates Salçası için söylediğimiz yöntemi biber salçası için de kullanabilirsiniz. 

Evde Salça Yapıp Satmak

Hazırlamış olduğunuz salçaları hem kendiniz afiyetle yersiniz hem de çevrenizdeki insanlara satarak para kazanabilirsiniz. Ayrıca salçaları organik ürünler satan şarküterilere de satabilirsiniz. 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI