arama


Part Time Olarak Yapılabilecek 2 İş Önerisi

part time olarak yapılacak işler
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Selenay Kazan Selenay Kazan

Part time çalışma, işçi ile işveren arasında karşılıklı mutabık kalma suretiyle oluşan ve normal iş süresinden az olan düzenli çalışma sistemidir. Kanunda yer alan maddelere göre part time çalışma; işçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan bir işçiye göre önemli ölçüde az çalışması anlamına gelir. Günümüzde bazı kelimeler İngilizce karşılığı ile cümlelerimizde yerini alır, part time iş de bu kelimelerden biridir.

part time

İngilizcede part “kısmi” ya da “bölüm” anlamına gelen kelimeyle, time “zaman” anlamına gelen kelimenin birleşmesinden oluşurPart time Türkçe ne demek sorusunun yanıtı; yarı zamanlı, kısa süreli ya da kısmi zamanlı olabilir ancak iş dünyasında yaygın olarak İngilizce telaffuzu olan part time adı ile anılır. Peki, part time olarak hangi işler mevcuttur?

Organizatör

organizator

Organizatör: konser, düğün, kına gecesi, söz, nişan, sergi, seminer, konferans, lansman, festival gibi çeşitli etkinlikleri planlayan ve organize eden kişidir. İsteğe göre; kamu, özel sektör veya bireysel hizmet vermektedir. Belirlenen zaman içerisinde organizasyonun, dekor, eğlence, ulaşım, lokasyon, davet listesi ve ekipman gibi ayrıntılarını yönetir. Organizasyonun basılı yayın ve dijital ortamda tanıtımını yapmasında rol alır. Bu süreklilik gerektiren bir iş değildir sadece iş oldukça ve randevu oldukça çalışma olanağı sağlamaktadır. Yani part time çalışmak isteyen kişiler için organizatörlük ideal bir iş olabilir.

Organizatörün Sorumluluk ve Görevleri

Organizatör, düzenlenecek etkinliğe ilgi, özel istek ve ihtiyaçları sağlama için organizasyon sahibi ile görüşme yapmalıdır. Müşterinin isteği doğrultusunda organizasyonun planlanmasını yapmak ve organizasyon için bütçe belirlemeli. Belirlenen bütçe müşteri ile görüşülerek onay alınır ve kararlaştırılan bütçe dâhilinde organizasyonun tamamlanmasını sağlamalı. Yapılacak etkinlik için en uygun mekanı belirleyip, tahsis etmek, reklam ve pazarlama çalışanları yardımıyla, etkinliğin tanıtımı için, etkinlik rehberi, bilet, broşür, ilan ve sosyal medya görselleri oluşturmak ve organizasyonda yer alacak personel ve gönüllülerin işe alımı ve maaşları ilgilenmek gibi birçok iş ile ilgilenirler.

Satış Elemanı

satış elemanı

Satış elemanları, kendilerine görev amacıyla verilen ürün ve hizmetlerin belirlenen hedefler doğrultusunda satış işlemini gerçekleştirmekten sorumludur. Firmalar, bir satış elemanından öncelikle satış alanında kendini gösterebilecek ve firmaya kâr sağlayacak başarılar elde etmesini ister.

Satış Elemanının Sorumluluk ve Görevleri

Satış elemanı olabilmeniz için bazı özelliklere sahip olmanız gerekmektedir. Mesela, konuşurken dışa dönük ve duygusal zekayı kullanabilme gibi yeteneklere sahip olmak, araştırmacı, sonuç odaklı ve dinamik odaklı olmak, Ms Office programlarını iyi kullanabilmek, Sağlıklı iletişim kurabilmek, yaratıcı ve yeniliklere açık olmak, erkek adaylar için askerlik görevinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Tüm bu özelliklere sahip olduğunu düşünen herkes satış elemanlığı yapabilir.

Bunun yanı sıra, satış elemanı arayan firmaların beklentileri nelerdir? Firmalar, bir satış elemanından öncelikle satış alanında kendini gösterebilecek ve firmaya kâr sağlayacak başarılar elde etmesini ister. Satış elemanlarının firmada sahip olacakları pozisyon derecesine göre farklı beklentiler de bulunmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı seyahat engeli bulunmamak, mevcut satış, cirosunu arttırarak, potansiyel müşteri kazanım oranını arttırmak, etkin bir müşteri iletişimi sağlamak, pazarlama alanında promosyon, fuar ya da tanıtım gibi teknikleri araştırarak, bunları gerçekleştirmek gibi olanaklarında sağlanmasını beklerler

Part Time Çalışan Kişilerin Maaşları Ne Kadardır?

part time çalışan kişilerin maaşları ne kadardır

Part time çalışan işçiler, tam zamanlı çalışan işçilerle aynı haklara sahip oldukları için, part-time çalışanın ücreti hesaplanırken, tam süreli çalışanın bir aylık ücretinden yola çıkılır. Saatlik ücreti tam çalışanın maaşı baz alınarak belirlenmelidir. Tam süreli çalışanın bir saatlik ücreti ne ise part time çalışan işçinin de alması gereken saat ücreti aynı olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:

Evde Sanal Asistanlık Yaparak Para Kazanma

En Çok Para Kazandıran İşler [ ✅ Güncel 16 İş Fikri]

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Esma
  3 sene önce

  Sultanbeyli necip fazıl mah. Oturuyorum iş konusunda bilgi vermek için iletişime geçerseniz sevinirim

  16
  yorum beğen