arama


Geleceğin En İyi 10 Mesleği

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Geleceğin en iyi meslekleri nelerdir? Avukatların, ekonomistlerin, çilingirlerin ve aşçıların mesleklerinde ustalaşırken, Elon Musk, Mars’a uçmayı hayal ediyor ve 3D donanımlı yazıcılar, insan organlarını basmaya başlıyor. Ayrıca, İngiltere, asistanların ve asistan robotların eğitimlerine yaklaşık 1 milyon sterlin yatırım yapıyor. Peki, geleceğin en iyi 10 mesleği hangisi?

 

Geleceğin En İyi Meslekleri ve Sektörleri

Fütüristlerin varsayımları arasında ütopik veya düpedüz deliryum gibi görünebilecek birçok meslek vardır. Tahmin yaparken, özellikle bilimdeki trendlere güvenmek önemlidir. Eğer, robotiğin ve bilişim endüstrisinin hızla geliştiğini görebiliyorsak, o zaman robotiklerin konumu artık gerçekçi görünebilir. Çünkü, yakın gelecekte, şimdiki meslekler olmayacak ve yeni meslek grupları ortaya çıkacak. İşte bazı çıkabilecek yeni meslek grupları;

 

Sanal Gerçeklik Tasarımcısı

Uzmanlar, VR cihaz pazarında önemli bir büyüme ön görüyor. Önümüzdeki 7 ila 8 yılda, 45 milyar dolarlık bütçeyi geçmesi planlanıyor. Milyonlarca insan boş zamanlarının çoğunu yeni nesil tasarımcılar tarafından tasarlanacak olan sanal gerçeklik için harcayacak ve uzaktan müzakereler, müzeler, belediye kurumları ve daha fazlası için sanal ofisler oluşturacaklar.

 

Roboethics Geliştiricileri

İnsanlar, yapay zeka mesleğinde aracı olarak hareket edecekler. Uzmanların tavsiyeleri, yaşayan insanlar arasında hangi robotların bulunabileceğine göre etik standartların geliştirilmesini içerecektir. Çünkü, bir mesleğe duyulan ihtiyaç, kasıtlı olarak insanlara zarar verebilecek ‘’kötü’’ makinelerin ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır.

 

Sanal Rehberler ve Dijital Yorumcular

Müzelerde, sanat galerilerinde sanat eserleri ile temasa geçtiğinizde katarsis yaşar mısınız? Uzmanlar, çok geçmeden sanal turların kültürel alanların gerçek alanlarının % 80’ini dolduracağına inanıyor. Burada, VR teknolojisine sahip dijital yorumcular ve tur rehberleri kullanışlı olabilecek veya olacak.

Biyo Hackerlar

Aslında, bunlar moleküler biyoloji alanında kendi araştırmalarını yapan ve bilimsel topluluktan açık verileri kullanan amatörlerdir. Biyo hackerların yakında yeni bir seviyeye ulaşacağı ve serbest modda bilim insanlarının karmaşık hastalıkları tedavi etmenin yollarını bulmalarına yardımcı olabileceği varsayılmaktadır.

 

Nesneler ve İnternet Analistleri

Ev aletleri ve elektronikler kendi yazılımlarıyla giderek daha fazla donanıma sahip olacak, böylece; aygıtlar birbirleriyle veri alışverişinde bulunabilecekler. Nesnelerin interneti yani alışverişi, (IoT) 5 ila 8 yıl içinde modernizasyonu gerektirecek; gelişmiş ülkelerde, ev aletlerini “akıllı evler” için tekli sistemlere entegre etmek için yeni analiz yöntemleri ve verileri analiz edebilecek uzmanlar talep edecek. Yani, nesne ve internet analistleri, yeni meslek grubu olarak gözükebilecek.

 

Uzay Kılavuzu 

Bilim adamları, 2030’ların başında uzay turizminin nadir olmaktan çıkacağını ve zengin insanlar için oldukça uygun olacağını söylemişlerdi. Bu bakımdan, yıldızlara uçuşlarda gezginlere eşlik edecek rehberler talep edilecek ve eğer ilk aşamada astronot olabilirlerse, o zaman gelecekte uzmanlık sıradan üniversitelerde bile görünebilecek.

Kişisel Verilerin Küratörü

İnsan beynini bir bilgisayarla birleştiren sinirsel ara yüzler 3 veya 4 yıl sonra olabildiğince yaygınlaşacak. Arkadaşlarınızla ve tanıdık olmayan kullanıcılarla paylaşabilmek için anıları, planları ve düşünceleri “kaydedebilir” ve sosyal ağlarda dağıtabiliriz. Kişisel veri küratörünün görevi, bilgileri ortak bir bilgi akışında birleştirmek ve bunları uyarlamak olacaktır.

 

Ekosistem Restorasyonunda Uzman

2030 yılında, Dünya’nın kaynakları, önemli bir nüfus artışı nedeniyle ciddi şekilde tükenebilir. Bu sadece yenilenemeyen yağlar ile ilgili değil aynı zamanda hayvanlar, bitkiler ile de ilgilidir. Bu durumda, mühendislerin çevrenin restorasyonu ile ilgilenmeleri gerekecektir. Özellikle, daha önce toplanmış genetik materyal kullanarak soyu tükenmiş hayvan ve bitki türlerini “canlandırabilirler”.

Karoser Tasarımcısı

Biyo mühendislik, 2020’lerin ortalarında bir atılım yapmaya çalışmaktadır. Çünkü, gelecekte; kişi dokuları ve hatta organları kolayca değiştirebilecek. Tıp ve plastik cerrahi olanakları, insanların kendilerini görmek istedikleri hale gelmelerine yardımcı olacaktır. Ve vücut tasarımcıları, belirli bir kişinin arzularını, cerrahların çalışma sırasında yönlendireceği düzenlere çevirebileceklerdir.

Geliştirme Mühendisi DC Güç Aygıtları

Önümüzdeki 5 ya da 10 yıl içinde sürdürülebilir enerjiye geçiş tamamlanabilir ve Dünya’nın tamamında güneş ve rüzgar enerjisini ana beslenme kaynağı olarak kullanmaya başlanabilir. Tek sorun, cihazların bulutlu ve sakin havalarda kullanılamamasıdır. Bu nedenle, DC güç cihazlarının geliştiricileri özellikle talep görecektir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI