arama


Günümüzün Popüler 6 Mesleği

En Popüler 6 Meslek
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Öyle meslekler var ki asırlar geçse de değerinden bir şey kaybetmiyor. Bazı meslekler de kontenjan dolması ve açıkta kalma sorunları yaşanırken bu meslekler de açık hiç kapanmıyor ve sürekli alım oluyor. Dolayısıyla maaşlarıda duyanları hayret ettiriyor. neisyapsam.com ekibi olarak sizler için günümüzün popüler 6 mesleğini araştırdık.

1-Doktor

Doktor, canlıları inceleyen ve hastalıkları tedavi eden kişidir. Diğer adı ise hekimdir. Beyin cerrahisi, dahiliye uzmanı, kalp cerrahisi ve psikiyatri gibi birçok bölüme ayrılmaktadır. Çünkü doktorlara göre insan vücudu bilinmezlerle doludur ve her organın ayrı ayrı incelenmesi gerekmektedir. Doktor olabilmek için üniversitelerin tıp bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Doktor maaşları  ise 6.000 TL ile 8.000 TL arasında değişmektedir. Özel muayeneler de bu rakam 50.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

 

2.Hakim

Devlet yönetimi yasalarla yapılmaktadır. Belirlenen kurallara uymak vatandaşlar için zorunludur. Vatandaşlar bu kurallara uymadıklarında maddi ve manevi cezalar alırlar. Manevi cezalar genellikle belirli bir süre ya da ömür boyu kişinin özgürlüğünün elinden alınmasıdır. Bu cezaları ise hakim verir. Hakim olmak için üniversitelerin hukuk bölümünden mezun olmak ve hakimlik sınavını başarıyla geçmek gerekmektedir. Maaşları ise derecelerine göre 7.000 TL ile 15.000 TL arasında değişmektedir.

 

3.Öğretmen

Atamayan mesleklerin başında öğretmenlik gelse de bu her branş için geçerli değildir. Tarih öğretmenleri için kadro iken matematik öğretmenleri için her yıl kadroya alım yapılmaktadır. Her meslekte olduğu gibi öğretmenlikte de branş ve derece çok önemlidir. Öğretmen olabilmek için üniversitelerin matematik, İngilizce, edebiyat gibi bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Maaşları da 3.500 TL ile 4.200 TL arasında değişmektedir.

4.Diş Hekimi

Sağlık alanı geniş olduğu için bölümlere ayrılmış ve bazıları ayrı bir meslek olarak kabul edilmiştir. Bu mesleklerden biri de diş hekimliğidir. Diş hekimi; ağız,çene ve diş hastalıklarının tedavisi ile uğraşır. Bazı durumlar da ameliyat yapar. Ağız sağlığı ve sağlıklı gülümse için farklı tedaviler uygular. Diş hekimi olmak için üniversitelerin en az 5 yıllık diş hekimliği bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Maaşları ise 4.500 TL ile 5.000 TL arasında değişmektedir.

 

5.İnşaat Mühendisliği

Birçok branşı bulunan ve her yıl alım yapılan mesleklerden biri de inşaat mühendisliğidir. Yapı yapmakla beraber o yapının tasarımıyla da ilgilenir.Baraj, köprü, bina ve karayolları gibi birçok çalışma alanı bulunmaktadır.Ayrıca statikerlik gibi avantajları da vardır. Statiker, proje çizen demektir.İnşaat mühendisi olmak için üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekmektedir. İnşaat mühendisliğinin diğer adı medeniyet mühendisliğidir. Maaşları ise 3.000 TL ile 30.000 TL arasındadır.

6.Vali

Devlet yönetimi çoğu ülkede tek bir elden yönetilmektedir.Yönetimin kolaylaşması içinde il, ilçe ve kasabalara orayı yönetmesi için görevliler gönderilir. İl yönetimi sağlayan kişiye de vali denir. Törenlere başkanlık yapar ve tebrikleri alır. İli kanun çerçevesinde yönetir. Vali olabilmek için üniversitelerin hukuk, iktisadi ve idari bilimler, işletme veya siyasi bilimler bölümlerinin birinden mezun olması gerekmektedir. Maaşları ise 9.000 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI