arama


Çocuk Kitabı Yazarak Para Kazanma, Çocuk Kitabı Nasıl Yazılır?

çocuk kitapları
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

Çocuk kitabı yazarak para kazanma fikri, değerlendirilebilecek ideal fikirlerden biridir. Kaleminize güveniyor, çocukların dünyasına inebiliyorsanız ve onları eğitebilecek tarzda aktivite, hikaye ya da masal kitabı yazabiliyorsanız kesinlikle değerlendirmenizi önerebileceğimiz en iyi iş fikirlerinden biri olduğunu hemen söyleyelim.

Çocuklar, yarınımızın teminatı, bugünün çiçekleridir. Bu nedenle onların hayatına ne kadar çok faydalı şey katabilirseniz, yarınınızın güvenli olması da o kadar sağlıklı olacaktır. Okul dönemine başlamadan önce çocukların bazı kitaplarla eğitilmeleri, önlerini görebilmeleri açısından son derece faydalı olacaktır. Çocuk kitabı yazarak para kazanma fikri hakkındaki düşünceleriniz belki de bu noktadan sonra daha fazla yerine oturacaktır.

Çocuk Kitabı Yazarak para kazanma

Çocuk Kitabı Nasıl Yazılır?                 

Aslında anlatıldığı gibi basit bir iş olmadığını en başından beri söylememiz gerekir. En basit bir çıkartmalı aktivite kitabı için bile pratik düşünmeniz ve sonuçlarının olumlu olması için gayret göstermeniz gerekir. “Çocuk kitabı nasıl yazılır?” sorusuna geçmeden önce hangi alanda yazmak istediğinize karar vermeniz daha önemlidir. Örneğin okul öncesi kitap mı yazacaksınız, ilkokul 1-2. Sınıflar için hikâye kitabı mı yazacaksınız yoksa daha üst sınıftaki öğrenciler için mi yazacaksınız? Tüm bunlara karar vermeniz, öncesinden nasıl bir araştırma içerisine girmeniz gerektiği konusunda size rehberlik edecektir.

İlginizi Çekebilir: Evden Çalışarak Para Kazanma

Okul Öncesi Aktivite Kitapları

Okul öncesi çocuklar için kitaplar, genellikle görsel ağırlıklı kitaplardır. Bunların hazırlanması, diğer kitaplara göre daha zahmetli ve zor olsa da satış hacmi, diğer kitaplara göre daha fazladır. Çıkartmalı aktivite kitapları özellikle bu alanda değerlendirilebilecek en güzel kitap türleri arasında yer almaktadır. Görsel ağırlıklı olduğu için çocuklara bir şeyler öğretirken onların anlayabilecekleri görseller kullanmak gerekir. Mesela hayvanları tanıtabilirsiniz, rakamları öğretebilirsiniz ya da harfleri öğretebilirsiniz. Bu tür çıkartmalı aktivite kitapları, piyasada en çok rağbet gören çocuk kitaplarıdır.

Çocuklar İçin Hikâye Kitapları

Hikâyeler ya da masallar, çocukların zihin olarak gelişmesini en çok destekleyen kitap türleridir. İlkokul 1-3. Sınıf arasında okuyan öğrencilerin hem görgü kurallarını öğrenmeleri hem de hayata bakış açılarını biraz daha düzene koyabilmeleri için bol bol hikâye okumaları gerekir. Çocuk kitabı yazarak para kazanma fikrine sahip olanlar bu alanı da değerlendirebilirler. Mesela geliştirici çocuk hikâyeleri, özellikle okula yeni başlamış öğrenciler için son derece geliştirici kitaplar olacaktır. Görgü kurallarını anlatan, trafik kurallarını anlatan, okulda yapılması gerekenleri anlatan hikâye kitapları yazarak para kazanabilirsiniz. Tabi bunları yazabilmek için de yine çocuk edebiyatı hakkında bilgi sahibi olmak ve hikâye oluşturmasını bilmek gerekir.

Neden Çocuk Kitabı?

Yazarlık alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız öncelikle hikâye oluşturmayı ya da kurgulamayı iyi bilmeniz gerekir. Çünkü iyi bir yazar, hikâye oluşturmasını bilendir ya da ne kadar hikâye biliyorsanız o kadar iyi yazarsınız felsefesi vardır. Bu nedenle çocuk kitabı ile işe koyulmak en mantıklısıdır.

İlginizi Çekebilir: Seksörlük Yaparak Para Kazanma

Çocuk kitabı yazarak para kazanmanın kişiye kazandıracağı birçok şey vardır. Bunlardan biri de insanları anlayabilmek ve onların anlayabileceği seviyeye inebilmektir.

Bir yazar, bir kitap yazarken kendi ruh dünyasına göre kitap yazamaz, bunu yaparsa kendinden başkasının anlamasını beklemesi beyhude bir çabaya dönüşür. Eğer, okuyucunuz yazdığınız yazıdan ya da kitaptan bir şey anlamıyorsa, bu sizin eksikliğinizdir, hikâye bölümünü oluşturamamışsınızdır, anlatım üslubunuz ağırdır,  kullandığınız kelimeler ya da cümleler, anlaşılabilecek düzeyde değildir. Çocuk kitabı yazarak para kazanma işine başladığınız andan itibaren tüm bu olumsuzluklar zaman içinde ortadan kalkacaktır. Çünkü küçüklerin dünyasına inmeyi başardığınızda, ilerleyen zamanlarda büyükler için kitap yazmanız daha kolay olacaktır. Yani çocuk gibi… Önce küçükken eğitim verilir, büyüdüğünde eğitimin meyvesi alınır…

Çocuk Kitabı Ne Kadar Sürede Yazılır?

Bit kitap ne kadar basit olursa olsun ona verilecek emek basit değildir. Belki 1 yıl alır belki 1 ay alır ama mutlaka bir döneminizi vermeniz gerekir. Çıkartmalı aktivite kitabı yazdığınızı düşünün, öncelikle çocukların anlayabilecekleri hikâyeler oluşturmanız gerekecek. Mesela itfaiyecileri anlatan bir kitap yazmaya karar verdiğinizde görsellerden çocukların ne anlayacağı, kitabınızda yer alan obje ya da karakterlerden çocukların ne anlayacağı gibi detaylar son derece önemlidir. Tüm bunları oluşturmak için de elbette bir süre araştırma yapmanız gerekecek, görsellerin tasarımlarını belirlemeniz gerekecek.

Mesela çıkartmalı aktivite kitabı hazırlayacaksınız ve konunuz “Çiftlik hayvanları”. Böyle bir kitap hazırlamaya başladığınızda kitabın içerisinde köpek de olacak, domuz da olacak. Ama bu tür görseller çocukların ürkmesine ya da bakış açılarının değişmesine neden olabilir. Bu yüzden çizimi çocukların sevebileceği şekilde hazırlamanız gerekecek. Bu da tabi ki bir süre düşünme ve araştırma gerektireceğinden zaman alacaktır.

Çocuk Hikâyesi Ne Kadar Sürede Yazılır?

Hikâyeler, çıkartmalı aktivitelerden biraz daha farklıdır ve bu tip kitapların istediği zaman da elbette farklı olur. Mesela çocuklara görgü kurallarını anlatacak bir kitap yazacaksınız. Bunu öncesinden bir proje üzerine oturtmanız gerekecek. Kullanacağınız karakter insan mı olacak, hayvan mı olacak ya da bir meyve mi olacak? Tüm bunları iyi analiz etmeniz gerekecek. Kullanacağınız isimler de burada önemlidir. Çünkü çocuk hikâyesi yazarken düşünceniz aslında temelde para kazanmak olmamalıdır, çocukların dünyasına bir şeyler katmak olmalıdır. Bu yüzden sadece işin hikâye kısmı ile kalamazsınız. Görsel kullanılacaksa nasıl görsellerin kullanılması gerektiğine, karakterlerin isimlerine ve sayfa sayısına kadar her şeyi sık dokuyup ince elemeniz gerekecek. Tabi ki bu da belli bir zaman alacaktır.

Çocuk Kitabı Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Çocuk kitabı yazarak para kazanma fikri elbette güzel ama bu yazıyı okuyan ve bu işe merak salan birinin aklına gelebilecek ilk sorulardan biri de “çocuk kitabı yazarak ne kadar para kazanılır?” sorusu olacaktır. Şöyle cevaplayalım;

Bir yazar için reklam çok önemlidir. Sosyal medya kullanması, sosyal medyadaki takipçilerinin yüksek olması ve gerektiğinde reklam yapmak için belli bir bütçeyi ayırabilmesi gerekir. Eğer bu şekilde yaparsanız, kısa sürede kitaplarınız ve isminiz daha fazla yayılmaya başlar ve kitaplardan kazanacağınız para da yüksek olur. Kitaptan para kazanabilmenin yöntemlerinden ya da önemli noktalarından bir diğeri ise matbaa, grafik tasarım ücreti gibi maliyetleri en aza indirmektir. Mesela çalıştığınız matbaa yüksek fiyat veriyorsa, grafiker yüksek fiyat veriyorsa, kitap maliyetiniz artacak dolayısıyla sizin de yüksek bir fiyat vermeniz gerekecek. Ama bu tarz kitapların maliyeti düşük olabileceği için siz yüksek fiyata verdiğinizde kitabınız satılmayacak ve siz de para kazanamayacaksınız.

Sonuç olarak; kitap yazarak para kazanmak için öncelikle iyi bir sosyal medya çevrenizin olması gerekir, kaleminize güvenmeniz gerekir, yazdığınız kitapların Kültür Bakanlığı’nın prosedürlerine uygun olması gerekir. Tüm bunlara ek olarak yazdığınız kitapları okuyan çocuklar ve ebeveynlerinin başkalarına önerebilecekleri kalitede kitaplar olması gerekir. Bu şekilde yaparsanız kesinlikle çocuk kitabı yazarak para kazanma işini başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Rafet ARICAN
  3 sene önce

  Emekli öğretmenim. Yazar ve şairin. Çocuk kitapları yazmayı severim.
  Hazırlanmış kitaplarında var.
  Yazılarımın yayınlanmasını istiyorum.

  18
  yorum beğen