arama


Boya Badana Yaparak Gelir Elde Edin

boya-badana
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Ne iş yapsam ekibi olarak yeni bir iş fikri ile karşınızdayız. Yılın belli dönemlerinde evlerin genel temizliğine girilir. Bu temizliğin başında evin boya ve badanası gelir tabi ki. Boya badana işleri, sanıldığı kadar kolay değildir. Ustalık gerektiren, simetri gerektiren ve titizlik gerektiren bir iştir.

Her ne kadar eline fırçayı alan boya badana yapsa da sonucun her zaman için iyi olabileceğini söylemek pek de mümkün olmayabiliyor. Boya badana yaparak ek gelir elde etmek isteyen birinin kesinlikle bu işte tecrübe sahibi olması gerekir. Fakat diğer işlere göre daha kısa sürede öğrenilebilen bir iş olduğu için bu alanı ek gelir kapısı olarak değerlendirebilirsiniz.

Ev, ofis, iş yeri, mağaza gibi alanların temiz görünmesi oldukça önemlidir. Günümüzde özellikle evlerde uygulanan yeni boya modelleri hem evin temiz kalmasını sağlıyor hem de daha hoş bir görüntünün elde edilmesini sağlıyor. Ama bu işi yaparken kendi başınıza yapmak zor geliyorsa kesinlikle bu alanda usta olan bir boyacı ile anlaşmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu işi bilen biri iseniz kendi evinizin boyasını kendiniz yapıyorsanız, başkasının evini de boyayabilirsiniz. Mesela hafta sonları ya da tatil günlerinizde ek gelir elde etmek için boya badana işi yapabilirsiniz. Kısa süre sonra tanınmanız da artık daha fazla iş alacağınız anlamına gelecektir.

Baya Badana Yapmak

Ev boyamak birçok insanın yapmak istediği işlerden biridir. Severek yapacağınız bir iş olduğu için yaparken aynı zamanda stresinizi de atarsınız. Boya badana işinde uzmanlaşmak için ilk yapmanız gereken kendi evinizden başlamak. Birkaç defa boyama yaptıktan sonra işe alışmanız mümkün. İnsanların birçoğu evlerini her yıl boyamaktadır. Özellikle sobalı evlerde ve kömür kullanılan evlerde duvarlar çok çabuk kirlenmektedir. Bundan dolayı insanların birçoğu evlerine yıllık boya badana yapmaktadır. Evinizi boyatmak için bir boyacı çağırdığınızda bir günlük boyama işi için sizde 600 ile 700 lira arası bir ücret talep edecektir. Düşününün bir ya da en fazla iki gün sürecek bir iş için 700 lira isteniyor. Yani günlük 350 TL kar bırakıyor.

Bu işi ek gelir elde etmek istediği için yapan ve alanında uzman olan birine yaptırdığınızda ödeyeceğiniz rakam daha az olur. Bu da boya badana yaparak ek gelir elde etmek isteyen için bir gelir kapısına döner.

Boya badana işini nasıl yapabilirim?

Her insan mutlaka hayatında bir ya da birkaç defa ev boyamıştır. En basitinden kırsal kesimde yaşayanlar, boyacı çağırmak yerine bu işi kendileri yaparlar. Siz de daha önce boya badana işi yapmışsanız elinizin bu işe ne kadar yatkın olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz. Eğer kendinize güveniyorsanız, size önerimiz öncelikle bir boyacı ustasının yanında bir süreliğine de olsa çalışmanızdır. Bu şekilde yapmanız, boya sanatı ile ilgili daha ince bilgileri elde etmenizi sağlar ve bu sayede daha iyi iş yapmaya başlayabilirsiniz.

Başkaları için boyama yapacak kadar kendinizi geliştirdiğiniz zaman boyacıların istediği fiyatların aşağısına bir fiyata çok rahat bir şekilde boyama işi bulursunuz. Zaten bu işi kendi işinizin yanında ek kazanç elde etmek için yapıyorsanız çok fazla para talep edip işi tepmenizin bir anlamı yok. Asgari ücretle çalıştığınızı var sayalım. Aylık kazanacağınız ücret 1600 TL civarıdır. Bunun yanında sadece hafta sonu boya badana yaptığınızı hesap edin. İş için 450 lira talep etseniz dört haftada kazanacağınız para 1800 TL olacaktır. Yani hafta sonu kazanacağınız para Beş günlük çalışmanızın sonunda size verilen paradan daha fazla olacaktır. Kaldı ki bir çok insan asgari ücretin çok altında çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu işinizin yanında diğer yazımızda sizin için söylediğimiz TESİSAT işi de yapmaya çalışırsanız kazancınız çok daha fazla olacaktır.

boya badana1

Kim, beni nerden bilecek?

Çoğunlukla ek iş yaparak para kazanmak isteyenlerin en çok takıldıkları konulardan biri de reklam olmadan kimin benim ne iş yaptığımı bilecek sorusudur. Aslında çevrenizin büyük bir alan olduğunu unutmayın. Mesela kendi binanızda birkaç kişinin evini boyamaya başladığınızda ve işinizde de gerçekten başarılı olduğunuzda tanınmanız çok da uzun sürmeyecektir. Bu tip işler genellikle referans üzerine geldiği için kısa sürede yayılmanız işten bile değil. Ama burada önemli olan bir diğer husus ise fiyatları uygun tutmanızdır. Piyasada verilen fiyatlar gibi fiyat verirseniz elbette insanlar haklı olarak daha donanımlı birini tercih ederler.

Boya Badana İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Boya badana yapmak için size lazım olan malzemeler, boyama rulosu, küçük fırçalar ve boyama yapmak için bir kova. Gereken diğer tüm malzemeleri evini boyatan kişiler sizin için temin edecektir. Boyama işi yaptığınızda iş alnınız sadece duvar boyamayla sınırlı kalmaz. Aynı zamanda ahşap kapıları da yağlı boya ile boyayla oradan da farklı bir gelir elde etme şansınız olur. Benim boya badana için boş zamanım var diyorsanız malzemelerinizi hazırlayıp işe başlayabilirsiniz.

Ne kadar kazanabilirim?

Ortalama 3 oda bir salon olan bir evin boya badana işi 2 gün kadar sürer. Fiyat verilirken de çalışılacak gün sayısına göre hesap yapılır yani yevmiye usulü çalışılır. Hafta sonları sadece bir ev boyarsanız, güncel fiyatı ile ortalama 700 TL kazanabilirsiniz. Çünkü yevmiyeler ve ustalık bedeli günümüzde ortalama 350 TL civarındadır. Tabi daha profesyonel bir firmanın bedeli daha yüksektir. Siz kendi çapınızda bu işi yapacağınız için çok yüksek rakam vermenize gerek yok. Haftada 1 daire 700 TL, ayda 4 daire 2800 TL para yapar. Yani kısa süreli bir çalışma için gayet ideal bir rakamdır.

Sosyal medyayı kullanın

Reklam yapma gücüne sahip olmayan boyacı ustalarının kullanabilecekleri en iyi alan sosyal medya siteleridir. Mesela bir hesap açtığınızda, takipçilerinizin mümkün mertebe sizin çevrenize yakın kesimden olmasına ve boya badana ile alakalı olan arkadaşlara özen göstermeniz gerekir. Bu şekilde yaparsanız, yapacağınız paylaşımlar sayesinde daha kısa sürede insanlar sizi tanımaya başlarlar ve boya badana yaparak ek gelir elde etmek daha kolay olacaktır.

Broşür asın, reklam yapın

İşe giderken ya da dışarı çıkarken mutlaka sağda solda reklamları görmüşsünüzdür. Çoğu zaman basit usulle yapıştırılan bu reklamlar aslında boş değildir. Bir şekilde birilerinin dikkatini çeker reklamlar. Siz de boya badana yaparak ek gelir elde etmek için bu alanı değerlendirebilir ya da el ilanı dağıtarak da işi yaptığınızı reklam edebilirsiniz. Tabi afiş asacaksanız yasaklı yerlere asmamanızı öneririz aksi halde peşinizden gelecek ceza alacağınız yevmiyeden daha fazla olabilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI