arama


Altın Alım Satımı Yapmak

Altın alım satımı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Belirli bir sermayeye sahip olan bir çok insan elindeki sermayeyi iyi bir işe yatırarak değerlendirmek ister. Yapılan birikim evde boş duracağına güvenilir düzgün bir işe yatırılarak iyi bir ek gelir kaynağı olabilir. Ancak insan elindeki sermayeyi değerlendirmeye çalışırken biraz dikkatli olmalıdır. Aksi halde ek gelir elde edeyim derken elindeki birikiminin de kaybedebilir.

Yakın geçmişte para kazanmak vaadiyle ortaya çıkan bazı platformlarının bir çok insanı dolandırdığına şahit olduk. Bunlardan en çok konuşulanı çiftlik bank oldu. Çiftlik bankın kurucusu Mehmet Aydın binlerce insandan 550 milyon TL para toplayarak Uruguay’a kaçtı. Sadece çiftlik bank değil ülkemizde buna benzer bir çok oyun ve uygulama ile yüz binlerce insan dolandırıldı. Bu da gösteriyor ki para kazanma hırsıyla yanlış adımlar atmamak gerekiyor. Kısa vadede çok para kazandıracağını iddia eden herkese güvenmemek gerekir.

İnsan elindeki parayı katlayabilmek adına başkasına kaptırmamalıdır. Parasını başkasına vereceğine kendi imkanıyla güvenilir bir işte değerlendirmesi daha akıllıcadır. Bu durumda kazanç az olabilir ama daha güvenli olacaktır.

Altın Alım Satımı

Altın Alım Satımı Yaparak ciddi gelirler elde edilebilir. Elinde bir miktar birikmiş parasıyla altın alıp satarak ek gelir elde edebilirler. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi para kazanma hırsı çoğu zaman kazandırmaz, kaybettirir. Bundan dolayı altın alım satımı yapanlar mantıklı adımlar atmalı çok kazanmak yerine güvenilir bir şekilde kazanmak için çabalamalıdır.

Neden Altın Alım Satımı

Önceki yıllara baktığımızda altın fiyatlarının her yıl arttığını hiç bir zaman bir önceki yılın gerisine gitmediğini görmekteyiz. Dünyadaki en değerli madenlerde olan altın, yatırımcısına her zaman kazandırmıştır.

Altın Alım Satımı yapacak kişi yatırımını kısa vade için mi yoksa uzun vade için mi iyi hesaplamalıdır. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki altın, uzun vadede bugüne kadar hiç kaybettirmedi. Hem birikim yapma amacıyla hemde birikimi arttırmak amacıyla uzun vade için altın alım satımı yapmak son derece mantıklı bir iş fikridir. Bunun için direk kuyumcudan altın almak ve uygun bir yerde saklamak gerekir. Kısa vadede altın alım satımı yapmak isteyenlerin durumu biraz farklıdır. Çünkü piyasalar sürekli değişir. Bankalar aracılığıyla altın alımı yapmak istediğinizde ekonomiden anlamanız gerekir. Hem piyasaları iyi bir şekilde takip etmeniz gerekir hem de piyasalar hakkında yorumlama gücünüzün olması gerekir. Altın düştüğünde alıp yükseldiğinde satarak çok iyi gelir elde edebilirsiniz. Ancak tekrar uyarıyoruz. Kısa vadede altın alım satımı riskli olabiliyor. Bunu yapmak için ekonomiden anlamanız gerekir.

Hangi bankalarda Altın Alım Satımı Yapılabilir

Her bankadan altın alım satımı yapmanız mümkündür. Ancak hepsi aynı değildir. Alım satım arası farkı çok yüksek tutan bankalarla çalıştığınızda pek bir kazancınız olmuyor. Bunu yerine alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki farkı az tutan ve fiyatlarını merkez bankası verilerine yakın tutan bankalar tercih edilmelidir. Altın alım satımı için en çok kullanılan bankalar Kuveyt Türk, Albaraka, Enpara dır. Karşılaştırma yapıldığında bu bankaların avantajlı olduğu görülmüştür.

Bankadan Altın Alıp Satmak İçin Ne Yapmak Gerekir

Bankadan altın satabilmek için öncelikle bankadan altın hesabı açmanın gerekmektedir. Çünkü işlemleriniz bu hesap üzerinden gerçekleşecektir. Altın hesabınızı açtıktan sonra direk banka şubesinden, internet şubeden ve mobil şubeden mesai saatleri içerisinde altın alıp satabilirsiniz. Altın alı satma işini mesai saatleri dışında da yapabilirsiniz ancak bu durumda fiyatlar çok avantajlı olmaz.

Not: Bankalar aracılığıyla altın alım satım işlemi Altın alım satımı dikkatli olunmadığı taktirde riskli olabilir. Bu yazı kişisel fikirlere dayanmakta olup herhangi bir yönlendirme amacı taşımamaktadır. Fikre istinaden bu işi yapacak olanların tüm sorumluluğu kendilerine aittir.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI