arama


Sosyal Hizmet Nedir

Sosyal_Hizmetler
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Sosyal hizmet nedir?

Sosyal hizmet toplumun, ailenin, ve bireylerin refahını yükseltmeyi hedefleyen bir meslek disiplinidir.

Sosyal hizmetin amacı?

Sosyal hizmet mesleğinin amacı toplum içinde geri planda kalmış olan suça sürüklenen çocuk, şiddete uğrayan kadın, maddi sıkıntıdan dolayı geçinemeyen aileler, engelli bireyler ve yaşlı bireylerin sosyal işlevselliklerini arttırarak toplumla bütünleşmesini sağlamaktır.

Sosyal çalışmacı kime denir?

Sosyal çalışmacı sosyal hizmet lisans bölümünden mezun olan kişilere denilir. Sosyal hizmet uzmanı olabilmek için ilgili alanda yüksek lisans yapmak gereklidir.
Sosyal çalışmacının istihdam edildiği yerler;
Sağlık Bakanlığı bünyesinde İl Sağlık Müdürlükleri, Devlet Hastaneleri ve Toplum Sağlığı Merkezi, Sosyal Hizmetler ve Çalışma Bakanlığı bünyesinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezleri, Adalet Bakanlığı bünyesinde Denetimli Serbestlik, Aile ve Çocuk Mahkemeleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde Kredi Yurtlar Kurumu Müdürlükleri, Göç İdaresi İl Müdürlükleri.

Sosyal çalışmacıların maaşları ne kadar?

Yeni işe başlayan asdep görevlisi olan sosyal çalışmacıların maaşları ortalama 3000 3500 civarıdır. Sosyal çalışmacı kadrosu ile işe başlayan sosyal çalışmacıların maaşları 3500 4000 lira civarıdır.

Sosyal hizmet bölümü eşit ağırlık alanından öğrenci almaktadır. Yeni sisteme göre TYT ve AYT alanlarının matematik ve edebiyat sosyal bilimler 1. kısmına girmek lazım.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI