arama


Kutsal 5 Meslek

Kutsal 5 Meslek
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

KUTSAL 5 MESLEK

Günümüzde birçok meslek bulunmaktadır. Bazıları geçmişten günümüze değerini kaybetmiş, bazıları da yapılmaya devam etmektedir. Yeni çıkan meslekler de bulunmaktadır. Ama bazı meslekler var ki geçmişten günümüze değerini kaybetmeden gelmiştir. Bu yüzden de kutsal meslekler olarak adlandırılmıştır. nesiyapsam.com olarak sizler için kutsal 5 mesleği listeledik.

1.Öğretmen

İKutsal 5 Mesleknsan, iki yerde eğitim alır. Birincisi ev, ikincisi ise okuldur. Evde eğitimi ebeveynler verirken, okulda eğitimi öğretmen verir. Okuma ve yazma dışında birey olamayı da öğretmenlerimizden öğreniriz. Bir öğrencinin en büyük şansı iyi bir öğretmene denk gelmesidir, denilir. İyi bir öğretmen, yetiştirdiği öğrencileriyle dünyayı bile değiştirebilir. Evrene zarar veren cehaletin baş düşmanı öğretmenlerdir. O yüzden kutsaldırlar.

2.Asker

Kutsal 5 MeslekEn çok fedakarlık eden mesleklerin başında askerlik gelir. Her Türk erkeği, özel bir durumu olmadıkça bu mesleği yapmıştır. Bu yüzden yllarca anlatılsa da askerlik anıları bir türlü bitmez. Yaşam ile ölüm arasındaki o ince çizgi de yaşamanın adıdır askerlik. Askerliği vatandaşlık görevi yapanlar dışında meslek edinenler de bulunmaktadır. Okulunu okuyarak olunduğu gibi vatandaşlık görevi bittikten sonra da askerliğe devam edilebilmektedir. Vatanını korumak, düşmanla savaşmak gibi büyük sorumlulukları vardır. Bu yüzden çok kutsal bir meslektir.

3.Doktor

Kutsal 5 MeslekKazanması ve okuması zor olduğu gibi yapması da stresli olan doktorluk, kutsal meslekler arasında bulunmaktadır. En az 6 yıllık eğitimin sonunda alanında uzman olması gerekmektedir. İnsanın doğumunda ölümüne kadar olan süreçte doktorlar büyük bir önem taşır. Doğum, hastalık ve tedavileriyle uğraşırlar. İnsanları yaşatmak için ter dökerler. Saatlerce ameliyat yaparlar ve gözlerini kırpmazlar. Kırparlarsa bir canın gideceğinin bilincindedirler. Kutsal bir meslek olduğu gibi kıymeti hiçbir zaman bilinmeyen mesleklerden biri de diyebiliriz.

4.İmam

Kutsal 5 MeslekMüslüman bir ülke de yaşamaktayız. Kültürümüzün değerleri arasında din de gelmektedir. İslamiyet’e göre namaz farzdır. Namaz evde kılındığı gibi camilerde de kılınmaktadır. Cami de ezanı okuyan ve namazı kıldıran imamdır. İmamlar; sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere beş vakit ezan okurlar ve namaz kıldırırlar. Bu yüzden tatilleri de yok denecek kadar azdır. Çünkü namazın tatili yoktur. Din büyük bir değer olduğu için yanlış yapmamaları ve işlerini ciddiyetle yapmaları gerekmektedir. Bu da kolay değildir. Bu yüzden kutsal bir meslektir.

5.Çoban

Kutsal 5 MeslekGünümüzde eskiye göre çok az yapılmasa da hala önemini korumaktadır. Çobanlık, Peygamberlerin peygamberlikten önce yapmış oldukları meslek olduğundan ülkemizde kutsal sayılmaktadır. Yapması da çok zordur. Sabahın erken saatlerinde kalkıp yüzlerce hayvanı otlatmaya çıkarlar. Hatta kaval çalmalarıyla da meşhurdurlar. Günde iki üç kez hayvanları muhakkak otlatmaları gerekmektedir. Otlattıkları yerler genellikle dağlık yerlerdir. Yüzlerce hayvan arabayla götürülemeyeceği içinde yürüyerek gidilir. Çoban bazen yürüyerek bazen de eşek üzerinde giderek hayvanlarını otlatır. Aslında çobanlık, doğallıktır. O yüzden kutsaldır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI