arama


El İşi Yaparak Para Kazanma: 2023 Güncel Fikirler

el işi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

El işi yaparak para kazanma fikri, özellikle ev hanımları için yapılabilecek en ideal iş fikirleri arasında yer almaktadır.

“Ne iş yapsam?” ekibi olarak bu yazımızı ev hanımlara özel olarak hazırlamaya karar verdik. Evden yapılabilecek işler arasında yer alan ve işin yapılışı, kalitesine göre az ya da çok miktarda kazanç sağlayan el işi, günümüzün en popüler işlerinden biri haline geldi.

El işi yaparak para kazanma iş modeli, son dönemlerin en popüler işleri arasında yer almaktadır. Bu yazımızda yüksek kazanç sağlayan ek işler arasında ev hanımlarının ilgisini çekecek el işi yaparak para kazanma fikri üzerine bilgi vereceğiz.

El İşi Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Aslında eskiden beri “el emeği, göz nuru” tabiri kullanılsa da son dönemlerde el emeklerinin yerini makinelerin alması ile bu sektör biraz olsun rafa kaldırılmıştı. Fakat kentlileşmeden köylüleşmeye yeni bir akımın moda haline gelmesi ve biraz da hazır ürünlerin artık çok daha fazla şüphe uyandırması yüzünden el emeği, göz nuru işler yeniden popülarite kazanmaya başladı. El işi yaparak para kazanmak isteyen ev hanımları, vakitlerini değerlendirmek ve aynı zamanda para kazanmak için bu fikri deneyebilirler.

El işi yaparak para kazanmak

Evde el işi yaparak para kazanmak

Her kadın aslında ev ekonomisine katkıda bulunmak ister. Ama çocuklarının küçük olması, okula giden öğrencilerin olması, ev işlerinin ayrıca zaman istemesi gibi bazı geçerli nedenler yüzünden dışarıya giderek çalışmak için zamanları yeterli olmuyor. Ama yine “evimden çalışabilirim” diyen ev hanımları, farklı fikir arayışları içerisine girerek ev ekonomisine katkıda bulunabiliyorlar. İşte bu fikirlerden biri olan el işi yaparak para kazanmak, son dönemlerde artan talep nedeni ile kendinden daha fazla söz ettirmeye başlayan bir iş haline gelmeye başladı.

Bayanların evinden çıkmadan yapıp para kazanabilecekleri bir iş de el iş örgü yapmaktır. El emeğiyle yapılan çalışmalar, fabrika yapımlarından daha değerlidir. Evde yapılacak el işleri de geniş bir alan üzerine yayıldığı için hemen hemen her ev kadını kendine göre bir iş bularak ev ekonomisine katkıda bulabilir.

El işi yaparak para kazanmak

Evde hangi el işleri yapılabilir?

Evde el işi yapmak, aslında öncelerinden olan bir şeydi. Anadolu insanları, evlenme çağında olan genç kızların çeyiz yapmaları yönünde bazen baskı bile kurabiliyorlardı. Mesela patik örme, kazak örme, havlu kenarlığı örme, lif yapma, namazlık yapma gibi el işleri, genç kızları çeyizlerinde olmazsa olmaz olarak kabul ediliyordu. Şimdilerde her ne kadar çeyiz hazırlamak çok da gerekli görülmese de yine de kültürüne ve geleneklerine bağlı kalan insanlar, çeyiz hazırlama konusunda hâlâ ısrarcı davranıyorlar. İşte evde el işi yaparak para kazanmak isteyenler, saydığımız bu işleri yaparak ev ekonomisine katkıda bulunabilirler.

El işinden anlamayanlar ne yapsın?

Kadınlar aslında fıtrat olarak el işi yapmaya yatkındırlar. Mesela bir erkek oturup lif öremez ya da varsa da nadir erkek bu işi yapar. Ama kadınların bilmeyeni, erkeklerin bileni kadardır. Peki, bilmeyenler ne yapacak? Bilmeyen kadınlar da İstanbul’da İSMEK kurslarına, diğer şehirlerde ise halk eğitim merkezlerine giderek kurs alabilirler. Yani işin çok da zor olmadığını, isteyen kişinin kolaylıkla öğrenebileceğini ve ev ekonomisine katkıda bulunabileceğini söyleyebiliriz.

El işi yaparak para kazanmak

El işleri nerede, kimlere satılır?

“Her şey hoş güzel, işi de öğrendik, el işi de yaptık. Peki, yaptığımız bu işleri kime satacağız da para kazanacağız?” dediğinizi duyar gibiyim. Hemen cevaplayalım;

Yeni evlenen her genç kızın muhakkak bir çeyizi vardır. Şayet çeyizini hazırlamadıysa bile hepsini almak zorunda kalacaktır. İşte tam bu noktada iş sizlere düşüyor. Yapmış olduğunu el işi çeyizlikleri çevrenize tanıtarak namınızın yeni evlenecek kızlar ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Çevrenize satma dışında yapmış olduğunuz çalışmaları çeyizlik ve tuhafiyelere götürüp kolayca satabilirsiniz. Hatta tanındıktan sonra çeyizlikler size sipariş verecek böylece düzenli bir iş yapmış olacaksınız.

El işi yaparak para kazanmak

El İşi Örgüler Yapıp Satarak Ne Kadar Kazanırım?

Yapmış olduğunuz çalışmalara bağlı olarak kazancınız değişir. Ancak şu kadarını söyleyebiliriz.

Örnek 1: El işi bir lifin ortalama fiyatı 20 ile 25 TL arasıdır. Bunun için malzemelerin size maliyeti alacağınız ücretin yarısından daha azdır.

Örnek 2: Yapacağınız el işi bir patiği fiyatı da 30 TL ve üstüdür. Yine kazancınız bu ücretin yarısından fazladır.

Genç kızların çeyizleri içi yapacağınız diğer dantel çalışmalardan alacağınız ücret çok daha fazladır.

El İşi İçin Lazım Olan Malzemeler Nelerdir?

Yapacağınız el işlerine göre, iğneler, tığlar, iplikler, lazım olacaktır.

Düzenli olarak el işi çalışmalar yapıldığında sağlanacak kazanç asgari ücretin çok üstünde olabilecektir. Şimdi karar verme zamanı. Yazımızı okuyup karar verdiyseniz hemen malzemeleriniz alıp çalışmalara başlayabilirsiniz. Yukarıda da belirtiğimiz gibi el işi yapmak istiyorsanız fakat bu konuda herhangi bir bilginiz yoksa size en yakın Halk Eğitim Merkezi‘ne uğrayarak evinize yakın bir dikiş nakış kursuna ücretsiz olarak kaydınızı yapabilirsiniz. Kursa kayıt yapmanızın avantajı da hem farklı bir ortama girmiş olursunuz hem de başkaları tarafından tanınacağınız için çalışmalarınızı satabileceğiniz kitleniz genişler.

El işi yapmanın riskleri var mıdır?

Evden çalışarak para kazanmak isteyenlere özel olarak sunduğumuz el işi yaparak para kazanma hakkında bu kadar ayrıntı verdikten sonra bir de bu işin riskli yönlerine de değinmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bazen kişiler emek verdikleri halde para kazanamayabiliyorlar. Bunu nedenleri ile birlikte açıklamaya çalışacağız.

  • Yaptığınız işler çok kaliteli değilse para kazanamazsınız ya da az kazanırsınız,
  • El işi siparişleri genellikle çeyizlik hazırlığı içinde olanların siparişleridir. Dolayısıyla zamanında yetiştiremezseniz paranızı alamazsınız.
  • İnternet üzerinden de yaptığınız el işlerini satabilirsiniz. Mesela takipçisi yüksek olan bir instagram hesabından ya da Facebook hesabından satış yapabilirsiniz. Ama işinizi sağlama almak için peşin para almadan ürün göndermeyin.
  • El işi yapmaya karar verdiğinizde öncelikle bir araştırma yapın ve en çok rağbet gören el işlerini seçin, yoksa yaptığınız işleri kimseye satamayabilirsiniz.
  • Fiyatlarınızı makul ölçülerde tutun ki her kesimden insana yaptığınız el işlerini satabilin.

El işi yaparak para kazanmak kolay mı?

Aslında kadın ya da erkek fark etmeksizin herkes kolay yoldan para kazanmak ister. Yani “az emek, çok para” mantığı ile hareket eder insanlar. Ama şunu kesin olarak kabul etmek gerekir  ki “ne kadar emek, o kadar ekmek” çünkü emek verilmeyen işlerden para kazanmak kolay değildir olsa bile beklediğiniz kadar bir para elde edemezsiniz.

El işi yaparak para kazanmak

El işi yaparak para kazanmak da aslında kolay olmakla birlikte zor bir iştir. Neden mi? Çünkü yaptığınız işlerin bir kere beğenilmesi gerekir, güçlü referanslarınızın olması gerekir, her yöreye hitap edebilecek işler yapmanız gerekir. Ya da tüm bunları yapmadan para kazanmak istiyorsanız; yine işlerinizde kaliteye önem verin ama kendi çevreniz ile işe başlayın. Çevrenizde çeyizlik hazırlığı içinde olan genç kızların ihtiyaçlarını karşılayarak el işi satabilir böylelikle daha kısa sürede adınızı duyurarak referanslarınızı arttırabilirsiniz.

Evde çalışarak para kazanma ile ilgili verebileceğimiz başkaca fikirler de elbette olacaktır. Ama şimdilik ev hanımlarının ev ekonomisine katkıda bulunmasını sağlayabilecek el işi yaparak para kazanma fikri yeterli olsun. Başka bir yazımızda, daha farklı bir iş yaparak para kazanma hakkında sizlere yeni fikirler vereceğiz. Kalın sağlıcakla…

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI