arama

El İşi Yaparak Kazanç Elde Edin

el işi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

El İşi Yaparak Para Kazanmak

Bu makalemiz bayanlar için. Daha önce de bayanların evde yapabilecekleri güzel bir gelir kaynağı olarak evde turşu yapımından bahsetmiştik. Bu yazımız da da yine vakti bol yeteneği yüksek bayanlar için bir iş imkanından bahsedeceğiz. Ev hanımlarının bir çoğu evinden çıkmadan ,ev ekonomisine destek olmak ve kendi ihtiyaçlarını karşılamak için bir iş yapmak ister.

Bayanların evinden çıkmadan yapıp para kazanabilecekleri bir iş de el iş örgü yapmaktır. El emeğiyle yapılan çalışmalar her zaman fabrika yapımlarından daha değerlidir. Evde yapılacak el işleri, patik örme, kazak örme, havlu kenarlığı örme, lif yapma, namazlık yapma şeklinde olabilir. Bu konuda yeteneğiniz varsa hemen çalışmalara başlayabilirsiniz. Yeteneğiniz yoksa da üzülmenize gerek yok halk eğitim merkezleri bünyesinde açılan dikiş nakış kurslarına ücretsiz bir şekilde kaydolarak hem işi öğrenirsiniz hem de kursta yapmış olduğunuz örgüleri satarsınız.

Yeni evlenen her genç kızın muhakkak bir çeyizi vardır. Şayet çeyizini hazırlamadıysa bile hepsini almak zorunda kalacaktır. İşte tam bu noktada iş sizlere düşüyor. Yapmış olduğunu el işi çeyizlikleri çevrenize tanıtarak namınızın yeni evlenecek kızlar ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Çevrenize satma dışında yapmış olduğunuz çalışmaları çeyizlik ve tuhafiyelere götürüp kolayca satabilirsiniz. Hatta tanındıktan sonra çeyizlikler size sipariş verecek böylece düzenli bir iş yapmış olacaksınız.

Peki El İşi Örgüler Yapıp Satarak Ne Kadar Kazanırım?

Yapmış olduğunuz çalışmalara bağlı olarak kazancınız değişir. Ancak şu kadarını söyleyebiliriz.

Örnek 1: El işi bir lifin ortalama fiyatı 20 ile 25 tl arasıdır. Bunun için malzemelerin size maliyeti alacağınız ücretin yarısından daha azdır.

Örnek 2: Yapacağınız el işi bir patiği fiyatı da 30 tl ve üstüdür. Yine kazancınız bu ücretin yarısından fazladır.

Genç kızların çeyizleri içi yapacağınız diğer dantel çalışmalardan alacağınız ücret çok daha fazladır.

El İşi İçin Lazım Olan Malzemeler Nelerdir?

Yapacağınız el işlerine göre, iğneler,tığlar, iplikler, lazım olacaktır.

Düzenli olarak el işi çalışmalar yapıldığında sağlanacak kazanç asgari ücretin çok üstünde olabilecektir. Şimdi karar verme zamanı. Yazımızı okuyup karar verdiyseniz hemen malzemeleriniz alıp çalışmalara başlayabilirsiniz. Yukarıda da belirtiğimiz gibi el işi yapmak istiyorsanız fakat bu konuda herhangi bir bilginiz yoksa size en yakın Halk Eğitim Merkezi’ne uğrayarak evinize yakın bir dikiş nakış kursuna ücretsiz olarak kaydınızı yapabilirsiniz. Kursa kayıt yapmanızın avantajı da hem farklı bir ortama girmiş olursunuz hem de başkaları tarafından tanınacağınız için çalışmalarınızı satabileceğiniz kitleniz genişler.