arama


Katalog Satışı Yaparak Para Kazanma

Katalog
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Son zamanlarda özellikle çalışan kadınlar için cazip bir ek iş imkanı sağlayan Katalog satışı sistemi bir nevi satış ortaklığı şeklinde olmaktadır.Firmalar personel, ofis ve müşteri temsilcisi tarzı giderlerini düşürmek ve daha çok kişiye ulaşım sağlayabilmek adına bu yöntemi tüketicilere açmıştır. Katalog satışına başlayan herkes hem müşteri hem müşteri temsilcisi hem de  bir nevi bayii olmaktadır. Sosyal çevresi geniş bir çok kişinin tercih ettiği bu ek iş imkânı gibi görünen iş sektörünü ana işi haline getiren insanlar bile mevcut. Genelde kozmetik, giyim ve temizlik malzemeleri sektörlerinin tercih ettiği katalog satış temsilciliği işine girmeden önce dikkat etmeniz gerekenleri nasıl yapılır kısmında daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

 

Katalog Satışı Nasıl Yapılır ?

Öncelikle çalışmak istediğiniz firmanın alanını belirlemeniz gerekiyor.

Bunun için satış yapmayı planladığınız bölgede bu işi yapan başka insanların olup olmadığını takip etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse, bulunduğunuz ortamda birden fazla kozmetik ürünü üzerine katalog satışı yapanlar varsa diğer alanlara yönelmeniz size daha fazla para kazanma imkânı sağlayacaktır.

 

Çalışmak istediğiniz firma alanını belirledikten sonra bu alanda hizmet veren hangi firmayı tercih edeceğinize geldi sıra. Genel olarak az bilinen firmalar daha çok para vermeyi vaad ederler, fakat az bilinmesi sebebiyle tercih edilmeleri de daha az olacaktır ve satış yapmanız biraz daha zor olacaktır. Popüler firmalar ise daha az para verirler fakat onların satışları için ek bir uğraş vermenize gerek yoktur.

Bu sırada karar vermeniz gereken şey sizin müşteri temsilciliğinizin ve pazarlama becerinizin ne kadar olacağıdır. Eğer kendinize güveniyorsanız daha az bilinen ama çok para veren firmayı tercih edip, ürünlerin aslında aynı olduğunu anlatarak insanları kendi firmanızın ürününü almaya ikna edebilirsiniz eğer ki kendinize güvenmiyorsanız popüler firmayı tercih ederek daha az zaman kaybıyla daha çok para kazanabilirsiniz.Firma alanı ve firma belirledikten sonra ki en önemli konu satacağınız ürünler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor bunun en kolay yolu “ müşteri temsilcisi olmadan önce müşteri olmak. “ bu sayede satacağınız ürünler hakkında bilgi sahibi olarak potansiyel müşterilerinize daha kolay satış yapabilirsiniz.Bir diğer önemli konu profesyonel olabilmekte. Aynı ortamda bulunan potansiyel müşterilerinize “ eş, dost, ahbap “ indirimi yapmanız diğer müşterilerinizin duyması durumunda sizin kalitenizi kötü etkileyecektir ve buda satışlarınızda düşüşe sebep olacaktır.

Katalog Satışında Ne Yapılacak

Firmalar katalog satışçılarına iki ayrı katalog gönderiyorlar. İlk katalogta ürünlerin özelliklerinin ve resimlerinin yanı sıra birde fiyat kısmı bulunmaktadır bu fiyat sizin satış fiyatınızdır. Gönderilen ikinci katalogta ise firmanın ürünleri size sattığı fiyatlar mevcuttur. Bu iki fiyat arasında ki fark o üründen sizin kazanacağınız parayı göstermektedir.

 

Katalog Satışını Kimler Yapabilir

 Kendisine ve çevresine güvenen herkes yapabilir. Önemli olan bu işe ne kadar zaman ayıracağınızla ilgilidir.

Katalog Satışı Ne Kadar Zaman Alır

Müşteri temsilcisi olarak ek zaman ayırmadan, sadece insanlarla konuşurken laf arasında geçirerek satış yapabilirsiniz. Sadece aldığınız siparişleri sisteme girmeniz gerekiyor bunun içinde eve geldikten sonra en fazla 30 dk’lık bir zaman yetmektedir.

 

Katalog Satışı Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır

 

Katalog satışı işi tamamen satış odaklı olduğundan dolayı ne kadar satış yaparsanız o kadar para kazanırsınız. Genel olarak incelendiğinde firmalar arası fiyat farkının azlığını da düşünürsek aylık 500 TL ile 1000 TL arasında kazanç sağlayabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI