arama


İşsizlik Üzerine

işsizlik
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Teknolojinin gelişmesiyle beraber hemen her alanda işleri daha kolay ve daha hızlı yapabilmek için makineler üretildi. Bu durum makinelerin insan gücünün yerini almasına sebep oldu. İşlerde makineleşmenin artması o işlerde çalışan insan ihtiyacını azalttı. Artık bir çok insanın işini makineler yapmaktadır.

Eskiden tarım tamamıyla insan gücüne dayanmaktaydı. Bir tarlananın ekilmesi, sulanması, hasadı için sadece insanlar çalışırdı. Ancak gelişen teknoloji ile beraber bu işi artık insanlar yapmıyor. Bir tarla biçileceği zaman 10 kişi tırpanla 1 gün boyunca uğraşırdı. 10 kişinin yaptığı bir işi biçer makinesi daha kısa sürede tek başına yapabilmektedir. Hem de sadece şoföre ihtiyaç duyarak. Bu durum işin daha az maliyetle bitmesini sağlamaktadır. Sadece biçme değil, Ekim ve sulama işini de makineler daha düzenli ve daha kolay yapabildiği için insan gücüne ihtiyaç kalmamaktadır. Bu durum köyde tarım işinde çalışan bir çok insanın iş bulmak ümidiyle kentlere göç etmesine sebep olmuştur. Ancak kentlerde de iş bulmak o kadar kolay değildir. Çünkü artık fabrikalar da insan gücü yerine bir çok işi makineler sayesinde yapabilmektedir. Bu onlar için daha hızlı ve daha az maliyetli olduğu için daha çok tercih ederler.

İşsizlik Nedir?

Geçimini sağlamak için herhangi bir iş bulamama durumuna işsizlik denir.

Bir çok insan hiç bir iş bulamıyor. Var olan iş seçeneklerini de kendine uygun görmediği için ya da ücretini beğenmediği için yapmıyor.

2018 verilerine göre Türkiye’de 3 milyon 400 bin üzerinde işsiz bulunmaktadır.

 

işsizlik 1

Makineler insan gücünün yerini almış olabilir ama yine de her insanın yapabileceği bir iş mutlaka vardır. Daha lise yıllarından itibaren okulu bırakan bir çok insan kendine göre bir iş bulup işini devam ettirebilmektedir. Ancak 20-30 yılını okumaya vermiş başka bir iş öğrenememiş gençler okuduğu alanda meslek sahibi olamayınca başka işte çalışmaya zorlanır.

İşsiz gençler başlangıçta çok fazla seçici olmamaları gerekmektedir. Sadece yaz aylarında su satarak bir memurun maaşından daha fazla para kazanan insanlar vardır. Elbetteki her iş her insana göre olmayabilir ancak insan zor durumda kalınca normal şartlarda yapamayacağı pek çok işe uyum sağlayabilir.

ilgili içerik Ne İŞ Yapsam

İşsizlik oranını düşürebilmek için devlet de gençler için iş imkanları oluşturmalıdır. Yeni iş sahalarının açılması ve bu alanlarda çalışacak gençlere kursların verilmesi işsizliğin azaltılmasında ciddi etki yaratacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI