arama


Direksiyon Eğitimi Vermek

Sürücü Belgesi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Direksiyon eğitimi vermek ek gelir kazanacağınız işlerden bir tanesidir. Evet araba kullanmayı biliyorsanız bu bilginizi de kazanca dönüştürmeniz mümkün. Detaylar aşağıda.

Araba almak herkesin haylidir. Hatta bir çok insanın ilk üç hayalinden bir tanesi bir araba sahibi olmaktır. İnsanlar araba almak için çoğu zaman uzun sür boyunca para biriktirir. Ancak araba sahibi olup arabanızı kullanabilmek için paranızın olması yeterli değildir. Araba sürebilmeniz için öncelikle sürücü belgenizin olması gerekmektedir. Kullanılacak arabanın türüne göre almanız gereken sürücü belgesi farklıdır. Kendinize özel hususi otomobil alacaksanız en az B Sınıfı sürücü belgenizin olması gerekmektedir.

sürücü belgesi 1

Sürücü Belgesi Almak İçin Ne Yapmam Gerekir?

Öncelikle bir sürücü kursuna gidip kayıt olmanız gerekir. Kurs sizden belli bir ücret para talep edecektir. Bunun karşılığında hem yazılı sınav için hem de direksiyon sınavı için size kurs verecektir. Kayıt yaptıktan sonra bir müddet yazılı sınav için eğitim alırsınız. Yazılı sınavdan başarılı olursanız direksiyon sınavına girmeye hak kazanırsınız. Direksiyon sınavını da geçerseniz. Maliyeye ücretini yatırdıktan sonra sürücü belgenizi almak için Emniyet Müdürlüğüne başvurursunuz.

Şimdi gelelim asıl meselemize. Ülkemizde araç sayısı günden güne artmaktadır. Küçük şehirlerde bile çoğu zaman çok yoğun bir trafik olur. İyi bir eğitim almadan direksiyon başına geçen bir çok sürücü kazalara sebep olmaktadır. Ondan dolayı trafik kurallarının ihlali ile ilgili birçok cezai işlem uygulanmaktadır. Son yıllarda trafik güvenliğini sağlayabilmek için de sürücü belgesi almak için gerekli şartlar arttırılmakta ve sınavlara büyük önem verilmektedir.

Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?

sürücü belgesi 2Sürücü belgenizi almak için yazılı sınavdan size sorulan 50 sorudan 35 tanesine doğru cevap vermek zorundasınız. Bunun için 60 dakikanız var. 35 soruyu doğru yapıp yazılı sınavı geçtikten sonra direksiyon sınavını da geçmeniz gerekmektedir. Direksiyon sınavlarına çok büyük önem verilmektedir. Yapılacak en basit hata dahi başarısız olmak için yeterli bir sebep sayılır. Örneğin sınav esnasında araca bindiğiniz anda emniyet kemerinizi takmasanız veya dikiz aynanızın size uygun olup olmadığını kontrol etmemeniz sınavdan kalmanız için sebep sayılır. Araç kullanmayla ilgili yapacağınız diğer hatalar sizin kesinlikle geçemeyeceğiniz anlamına gelir. Örneğin aracı kaldırırken stop etmeniz, dönüşlerde sinyal vermemeniz, yokuşta aracı geri kaçırmanız, park yapamamanız sınavdan kalmanıza sebep olacaktır.

sürücü belgesi 3Sürücü adaylarının çoğu kurslarda gördükleri eğitimle sınavı geçecek kadar araç kullanmayı öğrenememektedir. Bazıları da ilk denemelerinde sınavı geçemez tekrardan girmek zorunda kalır. İşte tam böyle durumlarda sürücülüğünüzü kullanarak gelir elde edebilirsiniz.

Kime Öğreteyim? Ne kadar Ücret Talep Edebilirim?

Araç kullanma konusunda kendinize güveniyorsanız. Sürücü belgesi almak isteyen sürücü adaylarına direksiyon eğitimi vererek gelir elde edebilirsiniz. Bu iş için önce yakın çevrenizden başlarsınız tanındıktan sonra hiç tanımadığınız kişiler de sizden direksiyon eğitimi için yardım isteyecektir. Eğitim için isteyeceğiniz ücret tabi ki de sizin takdirinize kalmıştır.

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI